Кабмін затвердив порядок продажу газу за пільговими цінами для виробників продуктів харчування (оновлено)

Кабінет міністрів затвердив порядок організації біржових торгів із продажу приватниками газу внутрішнього видобутку для задоволення потреб суб'єктів господарювання, основним видом діяльності яких є виробництво продовольчих товарів, які мають суттєву соціальну значимість.
Як повідомляє БізнесЦензор, відповідний проєкт постанови з доопрацюванням був схвалений на засіданні уряду у середу, 12 січня.
"Мова йде про затвердження відповідного порядку, який встановлює саме механізм проведення біржових торгів з продажу природного газу власного видобутку для задоволення потреб суб’єктів господарювання, основним видом діяльності яких є виробництво продовольчих товарів, що мають істотну соціальну значимість", – пояснив перед прийняттям документа міністр енергетики Герман Галущенко.
За пропозицією міністра, постанова прийнята з доопрацюванням протягом одного дня з урахуванням пропозицій профільних асоціацій та застережень Міністерства юстиції.
Відповідно до проєкту постанови, персональний склад комітету з нагляду за біржовими торгами має затверджувати Міністерство енергетики. Водночас сам порядок наразі не оприлюднено.
У пресслужбі Міністерства розвитку економіки та торгівлі уточнили, що за затвердженим порядком, стартова ціна "блакитного палива" повинна відповідати ціні природного газу власного видобутку (до врахування рентних платежів) та може включати постачальницько-збутову надбавку (постачальницьку винагороду) не більше 24%. Торговельна надбавка за постачання газу встановлюється на рівні 1%.
Згідно з постановою, продавець газу зобов’язаний повідомити біржі граничну ціну продажу природного газу, яка буде максимальною для укладання біржової угоди по кожній з заявок не пізніше, ніж за 4 (чотири) години до початку проведення торгової сесії. У випадку невиконання цієї вимоги, стартова ціна продавця буде визначена як гранична.
Цінові ліміти, вище яких не може укладатись угода, будуть встановлені біржею на основі отриманої від продавця інформації.
На такі спеціальні аукціони будуть допускатися компанії-виробники соціальних продуктів, що входять до списку Міністерства аграрної політики та продовольства, а також трейдери, які мають укладені договори з даними компаніями. При цьому торги відбуватимуться в умовах анонімності (знеособлення) учасників-покупців.
Газові аукціони відбуватимуться виключно у робочі дні. За організаційними складовими торгів та дотриманням порядку процедури слідкуватиме комітет, до якого увійдуть представники від Мінекономіки, Міненерго та Мінагрополітики.
Оголошення про проведення торгів будуть розміщуватись на сайті уповноваженої біржі та міститимуть найменування продавців, стартову ціну, кількість та розміри лотів, крок торгів та умови постачання. Також повідомлення міститимуть інформацію про час та дату проведення торгів, розмір гарантійного внеску та порядок його сплати, порядок та кінцеву дату надання заявок на купівлю та іншу інформацію, що стосується торгів.
Своєю чергою пресслужба Міненерго уточнює, що видобувники матимуть право самостійно формувати терміни продажу та обсяги лотів в межах 20% від видобутку.
Для придбання цього газу виробники продуктів харчування мають бути включеним в перелік, який формує Мінагрополітики, подати заявку на купівлю газу до комітету з нагляду за біржовими торгами, створеного Міністерством енергетики, отримати результат розгляду заявок цим комітетом для здійснення контролю поданої інформації щодо цільового споживання природного газу, після отримання допуску від комітету вийти на українську енергетичну біржу для відповідної закупівлі газу.
За попередніми даними, у січні 2022 року газовидобувні компанії мають продати близько 80 мільйонів кубометрів "блакитного палива" українського видобутку виробникам хліба, олії, яєць, курятини та борошна.
Як повідомлялося, раніше Мінагрополітики внесло в реєстр для отримання газу за пільговими цінами 6803 виробників борошна, молока, хліба, яєць, птиці та олії соняшникової. Вони отримають право купувати у приватних компаній газ з обмеженою націнкою в розмірі 24%.
Для цього Кабінет міністрів зобов’язав приватні газовидобувні компанії продавати 20% обсягів газу власного видобутку на "Українській енергетичній біржіˮ до 30 квітня 2022 року.
Після цього Асоціація газовидобувних компаній України (АГКУ), яка об'єднує великі видобувні компанії, розкритикувала це рішення, назвав його незаконним.
ибо цены они не снизят не при каких условиях