Лікарні зафіксували зростання кількості звернень пацієнтів попри виїзд мільйонів українців за кордон

Лікарі первинної медичної допомоги зафіксували зростання кількості звернень пацієнтів, порівняно періодом до періоду до початку великої війни.
Про це свідчать дані Національної служби здоров'я (НСЗУ), повідомляє https://opendatabot.ua/analytics/medicine-in-war /
Так, з січня по квітень 2023 року до лікарів, що надають первинну медичну допомогу (йдеться про сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів) звернулись 15,6 млн пацієнтів. Це на 19% більше, аніж за відповідний період до початку великої війни, у 2021 році: тоді до лікарів звернулось 13,2 млн пацієнтів.
За даними лікарень, у січні-лютому 2022 року кількість пацієнтів сягла 10,9 млн осіб. Це вже було майже удвічі більше, ніж за відповідний період 2021 року (5,7 млн осіб). Цьогоріч кількість пацієнтів дещо зменшилась – до 7,6 млн осіб, але все ще залишається на третину більшою, аніж у відповідний період 2021 року.
На початку 2022 року по допомогу почали частіше звертатись українці у віці 18-39 років – таких пацієнтів побільшало майже утричі, та 39-64 – більш ніж удвічі більше.
Після початку повномасштабної війни у березні-квітні 2022 кількість пацієнтів скоротилася в середньому на 39%, а кількість візитів – на 47% до відповідних показників 2021 року.
Водночас кількість візитів пацієнтів до лікарів за перші чотири місяці 2023 року зросла на 16% у порівнянні з відповідним періодом 2021 року: 24,9 млн проти 21,4 млн, та на 5% — до 2022 року: 23,6 млн візитів.
За офіційними даними, у 2023 році по допомогу до лікарів стали частіше звертатись літні люди та діти. Так, у віковій групі 65+ пацієнтів побільшало на 33% у порівнянні до 2021 року, а кількість їх візитів зросла на 38% до того ж періоду.
Пацієнтів віком від 6 до 17 років стало на 19% більше, а кількість їх візитів до лікарів зросла на 20% до перших 4 місяців 2021 року.
Представник Асоціації приватних медичних закладів України Андрій Аннопольський вважає, що наявне зростання кількості пацієнтів та їх візитів до лікарів ПМД – цілком реальне, оскільки зросла кількість законтрактованих НСЗУ закладів, "обізнаних пацієнтів" та пакетів програми медичних гарантій.
Водночас він припустив, що частина пацієнтів, які виїхали з України, продовжують отримувати консультації в українських лікарів.
При цьому користувачі соціальних мереж масово виявляли у своїх особистих кабінетах медичних інформаційних систем записи, які вони вважають фейковими. Таким чином, лікарі могли позначати візити пацієнтів, які насправді не відбувалися, але лікарні отримували б за них оплату від НСЗУ.
Як повідомлялося, за даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ), кількість українців, які офіційно отримали тимчасовий захист або аналогічний статус в Європі, станом на 28 березня перевищило 5 мільйонів.