Євросоюз доручив зберігати доходи від заморожених російських активів для передачі Україні

Рада ЄС ухвалила рішення окремо обліковувати доходи від заморожених активів центробанку РФ, які можуть спрямувати на відновлення України в майбутньому.
Відповідне рішення та постанову, що роз'яснюють зобов'язання центральних депозитаріїв цінних паперів (Central Securities Depositaries (CSD), ЦДЦП), які зберігають підсанкційні активи російського центробанку, Рада ЄС затвердила у понеділок, 12 лютого, повідомляється на її сайті.
"Це рішення відкриває Раді ЄС шлях до ухвалення рішення про можливе встановлення фінансового внеску до бюджету ЄС, зібраного з цих чистих прибутків, для підтримки України та її відновлення та реконструкції на наступному етапі. Цей фінансовий внесок може бути спрямований через бюджет ЄС до механізму Ukraine Facility, щодо якого Рада та Європейський парламент досягли попередньої згоди 6 лютого 2024 року", – йдеться у пресрелізі на сайті Ради ЄС.
Для цього Рада ЄС своїм сьогоднішнім рішенням роз’яснила заборону на проведення будь-яких операцій з підсанкційними російськими активами, запроваджену у відповідь на вторгнення РФ в Україну у лютому 2022 року, а також правовий статус доходів, отриманих центральними депозитаріями від таких активів.
Зокрема, центральні депозитарії, які зберігають активи російського центробанку на суму понад 1 мільйон євро, повинні окремо обліковувати надзвичайні залишки коштів, що накопичуються через обмежувальні заходи ЄС, а також повинні окремо зберігати відповідні доходи. Крім того, центральним депозитаріям забороняється розпоряджатися отриманим чистим прибутком, отриманим внаслідок зберігання заморожених активів.
Водночас, з огляду на ризики та витрати, пов’язані з утриманням активів і резервів центрального банку Росії, кожен центральний депозитарій цінних паперів може звернутися до свого наглядового органу з проханням дозволити вивільнення частки цього чистого прибутку для дотримання вимог до статутного капіталу та покриття ризиків, що виникають через зберігання таких активів.
У повідомленні зазначається, що близько 260 мільярдів євро активів центробанку РФ у формі цінних паперів і готівки заморожено у юрисдикціях партнерів G7, ЄС та Австралії, більше двох третин з цих активів знерухомлено саме в ЄС.
Як повідомлялося, 1 лютого лідери країн ЄС підтримали пропозицію Єврокомісії про використання доходів від заморожених російських активів для фінансування допомоги Україні.
Як використовуватимуть прибутки від заморожених російських активів?
Наприкінці грудня минулого року США запропонували країнам "Великої сімки" (G7) вивчити шляхи конфіскації $300 млрд заморожених російських активів. В рамках цієї роботи три робочі групи вивчатимуть юридичні питання, пов'язані з конфіскацією; методи застосування такої політики та пом'якшення ризиків; а також варіанти того, як найкраще спрямувати підтримку Україні.
Посадовці США та ЄС стверджують, що країни Заходу відкриті до ідеї конфіскації російських активів на суму $300 мільярдів, але юридичних механізмів для цього наразі немає.
Водночас Євросоюз працює над втіленням схеми, яка передбачає використання лише доходів від заморожених російських активів для фінансування допомоги Україні.
За попередніми оцінками Єврокомісії, такі доходи можуть становити до 3 млрд євро на рік, або 15 млрд євро в період з 2023 по 2027 рік, писало видання FT із посиланням на джерела. Сума залежатиме від відсоткових ставок протягом цього періоду. Загалом в ЄС заморожено близько 200 мільярдів євро активів центробанку РФ. Передусім, вони сконцентровані у європейському депозитарії Euroclear, який отримав від їх використання близько 4,4 мільярда євро позапланових відсоткових доходів у 2023 році.