Морським коридором під захистом ЗСУ експортували рекордну кількість вантажів

За 10 місяців роботи Українського морського коридору транспортовано рекордну кількість вантажів. Так, вантажообіг портів "Великої Одеси" сягнув 55 млн тонн.
Про це йдеться в повідомленні Міністерства відновлення.
Зокрема, налічується 1954 завантажених судна, 37,4 млн тонн агропродукції експортовано до 45 країн світу.
"Постійне нарощування обсягів перевезень свідчить про ефективність функціонування Українського морського коридору, який Україна відкрила 10 місяців тому самостійно, виключно за сприяння Об'єднаних сил оборони", – зазначили в Мінвідновлення.
Наразі на підхід до портів "Одеса", "Чорноморськ" та "Південний" очікують 68 суден, які експортують майже 2 млн тонн вантажів.
Як повідомлялося, за підсумками 2023 року обсяги експорту українських товарів склали майже 100 млн тонн, що на 112 тисяч тонн більше, ніж у 2022 році. Втім, у вартісному вимірі показник впав на 18,7% – до $35,8 млрд. Це один з найнижчих показників за останнє десятиліття.
Що відбувається з українським експортом?
Обсяги експорту товарів почали зростати з осені минулого року завдяки роботі нового коридору до портів Великої Одеси під охороною ЗСУ. Зокрема, у грудні завдяки морському коридору експорт агропродукції з України зріс до 7,2 млн тонн. Більше з початку повномасштабної війни (7,45 млн тонн) було лише у березні 2022 року.
Водночас у квітні 2024 року Україна встановила новий рекорд експорту товарів з України за час повномасштабної війни – 13,1 млн тонн українських вантажів на $3,3 млрд.
Нагадаємо, у липні 2023 року Росія вийшла з Чорноморської зернової ініціативи і заявила, що розглядатиме будь-яке цивільне судно, яке залишатиме порти України як військову ціль. Після цього Росія почала масовані атаки на українські порти на Дунаї, завдаючи ударів "шахедами" по зерносховищам та перевантажувальним комплексам.
Своює чергою Україна встановила свій тимчасовий маршрут із портів Великої Одеси. Спочатку судновласники побоювалися використовувати новий маршрут, оскільки Росія погрожувала розглядати будь-які кораблі, які пливуть до України, як потенційні цілі. Тим не менш, хоча кількість суден зростає, безпекові ризики залишаються незмінними.