Санкції працюють: У Росії до кінця року обіцяють запустити "золотий" цифровий рубль для проведення платежів

Проблеми із зовнішньоторговельними розрахунками змушують російський бізнес і владу винаходити дедалі нові способи платежів. Одним із них можуть стати токени на російське золото, наявність якого в сховищах гарантує Центробанк РФ.
Про це повідомляють джерела в російському уряді та великих банках, передає The Moscow Times.
Токени стануть доступними вже цього року, очікує голова комітету Держдуми Росії з фінансового ринку Анатолій Аксаков. У лютому було ухвалено закон, що дозволяє використовувати цифрові фінансові активи (ЦФА) в міжнародних розрахунках, Центробанк РФ готує необхідний запуску документ.
Як зазначається, випустити такі токени та підготувати нормативну базу для їхнього використання не повинно бути проблемою, втім, є питання, чи захочуть іноземні контрагенти ними користуватися.
Навіть російським підприємцям цей інструмент поки незрозумілий, заявив віцепрезидент Асоціації банків Росії Алексєй Войлуков. Операції здійснюються, але оборот невеликий, а угоди здійснюються виключно між російськими компаніями.
Іноземцям доведеться не тільки розбиратися в тонкощах поспіхом написаного російського регулювання, а й, можливо, прийняти ризик санкцій – токени на золото не повністю позбавлені санкційних ризиків, вважає Войлуков, адже всі російські оператори ЦФА під санкціями, а купувати російське золото теж заборонено.
Як Росія шукає шляхи розрахунків
Російська влада форсує використання будь-яких методів розрахунків, аби закуповувати необхідні товари та отримувати виручку від експорту сировини. Вони тепер згодні навіть на те, чому раніше категорично чинили опір.
Так, Держдума РФ ухвалила в першому читанні законопроєкт про відкриття філій іноземних банків, завдяки яким з'явиться ще один канал для міжнародних розрахунків.
Зараз у Росії не можна відкривати філії іноземних банків, на території РФ можуть працювати лише дочірні банки іноземців чи представництва, а також філії іноземних компаній.
До того стало відомо, що проблеми в оплаті імпорту та отриманні виручки від експорту змусили російську владу форсувати легалізацію транскордонних розрахунків у цифрових валютах. Відповідний законопроєкт було внесено до Держдуми РФ у квітні 2023 року, через рік його переписали та внесли заново, а тепер він був ухвалений у першому читанні.
Обмеження платежів для Росії
Раніше повідомлялося, що Банк Росії розглядає можливість подальших обмежень на обіг у країні ключових світових валют, торги якими вже зупинилися на біржі через санкції США.
"Московська біржа" 13 червня припинила операції з доларами та євро після того, як Мінфін США вніс її до чорних списків разом із ключовими розрахунковими структурами – Національним кліринговим центром та Національним розрахунковим депозитарієм.
На початку липня стало відомо, що великі гравці біржових торгів китайським юанем – китайські банки, які продовжують працювати з Росією, – залишають "Московську біржу", яка потрапила під санкції США.