Розпізнавання обличчя, зменшення викидів та боротьба з комарами. Які стартапи представлять Україну на світовому техносаміті
БізнесЦензор розповідає про українські стартапи, які були відібрані для представлення України на наймасштабнішому світовому техносаміті – Web Summit 2023 у Бразилії.
Міністерство цифрової трансформації визначилося з переможцями, які цього року представлять Україну на одному з найбільших світових техномайданчиків – Web Summit 2023 у Ріо-де-Жанейро.
Це право отримали 9 українських стартапів.
Конференція відбудеться з 1 до 4 травня. Очікується, що Web Summit 2023 збере близько 500 інвесторів, 750 стартапів та 15 тис. відвідувачів.
Хто їде
Одним із проєктів, що будуть представлені на Web Summit 2023, став український Anna Maly, який пропонує рішення для виявлення аномалій на виробничих підприємствах різних галузей. В основі розробки – штучний інтелект для забезпечення надійної безаварійної роботи обладнання, за допомогою якого можна знизити ризик простою обладнання на 15%. Проєкт торік уже був презентований на виставках і конференціях в Естонії, Чехії та Єгипті.
Другим стартапом, який представить Україну на саміті, став FuelWell – прилад для вантажівок, що зменшує споживання пального та викиди вуглекислого газу. Пристрій для дизельних та бензинових двигунів при встановленні не потребує втручання в їхню конструкцію, а технологія дозволяє зменшувати витрати пального від 10% до 20% залежно від типу та класу автомобіля.
Наразі на сайті компанії доступні для передзамовлення два бензинових та вісім дизельних девайсів за ціною від $350 до $15 тис.
Цього року FuelWell отримав державний грант для "проєктів подвійного призначення задля підвищення обороноздатності країни та післявоєнної відбудови" від Українського фонду стартапів, а за весь час роботи, яка розпочалася більше ніж за два роки до початку повномасштабної війни, у проєкт було вкладено понад $500 тис. Для повномасштабного запуску необхідно $2 млн.
Третім проєктом для презентації України в технологічному світі стала KYCaid – автоматизована система, яка розпізнає обличчя людини на відеозаписі чи фото та ідентифікує особу за наявними базами даних.
KYCaid використовує алгоритми штучного інтелекту, таким чином надаючи ще ряд послуг, таких як перевірка заявок клієнтів, їхніх адрес, корпоративних документів, способів оплати та верифікацій. Ціни на послуги, згідно з інформацією на сайті проєкту, варіюються від 10 євроцентів за одну перевірку до 100 євро за місячну підписку на відповідний моніторинг.
Не менш цікавим для представлення на саміті став і стартап Mosqitter – розумна екологічна система боротьби з комарами, яка захищає людей від укусів на відкритому повітрі.
Пристрій від Mosquito Control працює як пастка з приманкою: його розміщують поза межами будівлі, де він подає комарам сигнали за допомогою запаху (який продукується завдяки спеціальній речовині), тепла та виділення вуглекислого газу. Коли комаха підлітає достатньо близько, прилад її засмоктує.
У 2021 році цей проєкт переміг на інвестиційному конкурсі SelectUSA Summit Industry в США, а його команда підписала ліцензійний договір щодо виробництва та дистрибуції Mosqitter у Індії, який став другим після аналогічної угоди з італійськими партнерами.
Ще один проєкт, який буде презентований Україною, – Orderry – хмарне програмне забезпечення для малого та середнього підприємництва, що комплексно цифровізує бізнес і включає веб- та мобільні додатки. Проєкт пропонує рішення, які дозволяють контролювати ведення справ у широкому спектрі підприємницької діяльності та відслідковувати виконану й заплановану роботу.
Ціни на місячну підписку на послуги починаються від $39.
Наступний стартап має назву Spendbase і є платформою для оптимізації корпоративних витрат із 16X ROI (показник ROI, Return on Investment, повернення інвестицій – коефіцієнт рентабельності інвестицій, або окупність вкладень, – ред.), що поєднує віртуальний банкінг, контроль витрат і управління SaaS (хмарна модель надання програмного забезпечення, яка доставляє програми кінцевим користувачам в інтернет-браузері, – ред).
Продукт оптимізує витрати за рахунок відстеження неактивних підписок, консолідації зайвих продуктів і забезпечення ексклюзивних знижок, таким чином дозволяючи контролювати власні кошти.
Також на Web Summit 2023 експерти зможуть оцінити український проєкт Stripo – гнучкий конструктор шаблонів листів для електронної пошти. Stripo дозволяє своїм клієнтам створювати традиційні HTML-листи і AMP-розсилки, завантажувати їх у форматі файлів PDF, HTML і зображень.
Сервіс інтегрований із понад 70 ESP, CRM та поштовиками та на сьогодні ми має близько 800 тис. користувачів із 182 країн. На сайті проєкту доступно більше 1,3 тис. безкоштовних шаблонів, разом із тим існує функція замовити індивідуальний дизайн.
Запропонують українські фахівці ознайомитися і з проєктом UBOS – low-code/no-code платформою для розробки програмних рішень на базі штучного інтелекту. Технологія low-code передбачає підхід до розробки програмного забезпечення, який зводить до мінімуму кодування вручну, а сам UBOS для цього надає цілу бібліотеку інструментів, що дозволяє візуально створювати велику кількість систем за допомогою моделювання та графічного інтерфейсу. UBOS, завдяки готовим компонентам та настроюваним модулям, може використовуватися для розробки широкого спектру додатків, включно з веб- та мобільними, корпоративного програмного забезпечення, застосунків штучного інтелекту та чат-ботів, а також здатен інтегруватися з програмами сторонніх розробників і базами даних.
Останнім із представлених на події в Бразилії від України буде Uspacy – платформа для внутрішньої взаємодії між співробітниками компаній. Робочий простір, який пропонує Uspacy, може використовуватися для постановки, контролю та виконання робочих задач, спілкування між колегами, а також задля організації щоденних процесів. Вартість підписки на місячне обслуговування починається від $8,33.
Хто лишається
На листопад 2022 року загальна сукупна вартість усіх українських стартапів оцінювалася в 23,3 млрд євро, тоді як позаминулого року вона була вищою – 27,1 млрд євро.
Після початку повномасштабної війни Росії 12% українських стартапів заявили про припинення своєї діяльності. У випадку близько 33% стартапів причиною закриття стало падіння продажів продукції та послуг на українському ринку, ще приблизно 25% респондентів обумовили своє рішення неможливістю виїзду за кордон (що в їхній ситуації було необхідно для продовження діяльності) та втратою капіталу, що дозволило б компанії підтримувати фінансову ліквідність.
Водночас, підтримку українські проєкти все ж мають. Так, для розвитку та стимулювання інновацій веде свою роботу Український фонд стартапів, зокрема надаючи гранти, сума яких на сьогодні перевищує 6 млн грн, та фінансуючи навчання в національних та міжнародних акселераторах.
Окрім того, корпорація Google у 2022 році вдвічі збільшила фінансування українських компаній, виділивши $10 млн. Відібрані проєкти (їх точна кількість, однак, не називається) змогли найняти 216 співробітників і наростити виручку на 200% рік до року.
У березні минулого року Google оголосила про створення Фонду підтримки стартапів в Україні в розмірі $5 млн, у рамках якого планувалося виділити гранти до $100 тис. без участі в капіталі проєктів.
За словами глави Google for Startups, CEE Міхала Крамарза, було отримано 1,7 тис. заявок від стартапів із України, серед яких відбір пройшли 300.
"Із цього числа, своєю чергою, спочатку планували відібрати 50, проте стартапи були настільки хорошими, що ми сказали: давайте хоча б спробуємо підтримати більше", – сказав Крамарз.