86 566 0

Президент Зеленський пообіцяв розібратися з податківцями, які "охреніли". Ми запитали у підприємців

Автор: Тетяна Коломиченко, Юрій Віннічук

Підприємці розповіли БізнесЦензор, як блокування податкових накладних зупиняло їхній бізнес, або сповільнювало темпи виробництва і приводило до нарощування боргів.

Президент Зеленський пообіцяв розібратися з податківцями, які охреніли. Ми запитали у підприємців 01

"Всі деталі мені невідомі. Я більше займаюся сьогодні міжнародною політикою і зброєю, скажу вам відверто. Всі економічні виклики – це дуже важливо для мене. Якщо є питання до податківців і вони охреніли – я розберусь", – сказав 6 червня журналістам президент Володимир Зеленський, відповідаючи на питання про кроки, які влада робить, щоб підприємці не виїжджали з країни через високі податки та інші перепони.

Після цієї заяви Зеленського, Цензор.НЕТ опублікував у своєму telegram-каналі заклик до бізнесу розповісти про труднощі, з якими він стикається при сплаті податків. Ми попросили підприємців сфокусуватися на найбільш проблемному питанні – неправомірне блокування податкових накладних.

За даними дослідження стану та потреб малого та середнього бізнесу (МСБ) в умовах повномасштабного вторгнення РФ, найбільшою проблемою бізнесу у взаємодії з органами влади є блокування податкових накладних – на це скаржаться 44,1% підприємств.

Президент Зеленський пообіцяв розібратися з податківцями, які охреніли. Ми запитали у підприємців 02

За добу редакція, після того як попросила бізнес розповісти про проблеми з реєстрацією податкових накладних, отримала три десятки листів, у яких підприємці, переважно власники та бухгалтери малого та середнього бізнесу, з усієї України ділилися подробицями, як їхні компанії було віднесено до категорії "ризикових".

Президент Зеленський пообіцяв розібратися з податківцями, які охреніли. Ми запитали у підприємців 03
Листи, які ми отримали після заяви Зеленського про податківців

Переважна більшість підприємців, що звернулися до нас, з реального сектору. Це фермери та невеличкі виробники різної продукції – металевих конструкцій, армованої сітки, засобів для промислових альпіністів, посуду тощо. Транспортні та торгові компанії займають не більше 10%.

Третина продовжує працювати в регіонах, які перебувають під постійним ворожим обстрілом.

Один з наших читачів розповів історію, як податкова накладає штрафи на зупинений бізнес у той час, коли він захищає Україну в лавах Збройних сил.

Ми не можемо детально розібрати справу кожного із цих підприємців і тому вирішили відібрати найбільш показові, на наш погляд, історії.

Не всі герої матеріалу будуть названі публічно, оскільки ми гарантували їм анонімність, щоб після публікації вони не мали ще більших проблем з ДПС.

Статистика

В жовтні 2022 року Кабінет міністрів змінив порядок зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, запровадивши кілька нових обмежень для реєстрації такої накладної.

Це призвело до змін алгоритмів Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиковості (СМКОР), яка в автоматичному режимі перевіряє податкові накладні з ПДВ і блокує підозрілі операції.

Зміни були внесені з метою боротьби з так званими податковими скрутками.

Але, на практиці, СМКОР після зміни роботи алгоритмів, почала масово блокувати податкові накладні реального бізнесу – під блокування потрапило відразу понад 1 млн податкових накладних.

11 тисяч платників податку на додану вартість отримали статус ризикового платника податків.

"Ми "Торгівельно-виробниче підприємство "Сітка Поділля". Починаючи з жовтня 2022 року у нас почалося блокування ПН. Причину блокування вказували як недостатньо залишків, але ж ми виробляємо продукцію (армувальну сітку, габіону, огорожі з сітки, виробництво з дроту)! Результатом блокування стала зупинка роботи підприємства у листопаді 2022 року - січні 2023 року. В лютому розпочали діяльність і знову блокування. Звичайно розблоковуємо, але це час і кошти… Немає ліміту - платимо живі кошти, контрагентам не надаємо кредиту, вони не хочуть розплачуватись за продукцію і т.д", - розповідає головна бухгалтерка підприємства Тетяна Думська.

При цьому, як непублічно розповідають підприємців, за розблокування податкових накладних працівники ДПС почали вимагати 2-3% від суми у заблокованій накладній.

Про факти корупції у ДПС свідчать лютневі обшуки СБУ та ДБР у помешканні в.о. голови податкової інспекції Києва Оксани Датій, яка очолювала комісію з розблокування податкових накладних. Керівниця податкової Києва тоді так і не отримала підозри і це наштовхнуло на думку, що справа навколо обшуків у Датій була спробою заступника Офісу президента Олега Татарова вплинути через підконтрольне йому ДБР на голову податкового комітету Данила Гетманцева, який, як розповідають, має вплив на ДПС.

Детальніше про корупцію під час розблокування податкових накладних дивіться за посиланням: Хто курирує тіньовий ринок "податкових послуг": Повний текст виступу Бутусова на ТСК ВР щодо схеми блокування накладних.

Масштаби блокування податкових накладних та активна критика тисяч підприємців змусили КМУ переглянути алгоритм СМКОР – наприкінці 2022 року уряд вніс зміни до відповідної постанови №1165, які б мали усунути непорозуміння між платниками податку та контролюючими органами.

Після змін у постанову кількість заблокованих накладних зменшилась до 0,8% поданих податкових накладних або 182 тис. документів.

Такий рівень зберігався до останніх червневих змін Кабінетом міністрів у постанову, яка визначає порядок блокування податкових накладних.

Зміни були необхідні, адже підприємці і надалі стикаються з труднощами при реєстрації податкових накладних.

"Податківці охреніли, і вже давно! Блокують податкові накладні безпідставно. По підприємству, яке веду, навіть після прийнятої таблиці даних далі блокують податкові накладні. Добитися пояснення неможливо ні від районної, ні від обласної ДПС", - ділиться емоціями головна бухгалтерка одного із підприємств у листі до БізнесЦензор.

Кілька підприємців розповіли БізнесЦензор, що з блокуванням податкових накладних досі залишається чимало проблем.

Наприклад, органи ДПС можуть затягувати процес розблокування накладної, щоб відтягнути момент повернення ПДВ.

ДПС визнає ризиковою компанію, яка займається пасивним бізнесом (здає майно в оренду), з вимогою найняти більше працівників і збільшити їм офіційні зарплати і, таким чином, збільшити обсяг податків до бюджету.

Подекуди працівники ДПС, через посередників, вимагають хабар для вирішення питання з розблокуванням податкових накладних.

"Те що робить ДПС з бізнесом, це знущання. Чула, що за 3% ПДВ можна розблокувати, але невідомо кому їх дати. Це якісь операції для своїх. Чесним не вижити в цьому всьому", - з листа одного із бухгалтерів на адресу редакції.

БізнесЦензор відібрав кілька історій підприємців про блокування податкових накладних і визнання компаній ризиковими, щоб проілюструвати, як державна машина блокує роботу економіки.

З перших вуст

Три податкові накладні ТОВ "АГРО ТАЧ ЛЕНД" на загальну суму близько 720 тис. грн заблокували ще в листопаді минулого року. "Ризиковим" клієнтом для податкової компанія стала через низку факторів.

"Вимагали то збільшити кількість працівників, то орендувати склади, то винаймати перевізників. Все це незважаючи на те, що діяльність компанії цього не потребувала! Виконали ці вимоги і отримали наступні: недостатньо співробітників, маленькі зарплатні і так по колу", – розповідають у "АГРО ТАЧ ЛЕНД".

Нарешті компанію вдалося вивести зі статусу ризикованості. Але податкові залишалися заблокованими. Агровиробник в другий раз подав на розблокування податкових, та за 10 днів знов отримав відмову.

"Після неодноразових візитів до податкової вдалося компанію зі статусу ризикованості вивести вдруге, але податкові не були розблоковані. Офіційних пояснень отримати не вдалося, єдиний вихід йти до суду", – кажуть у "АГРО ТАЧ ЛЕНД".

Враховуючи нелегку ситуацію в бізнесі, дозволити собі судові тяжби агровиробник не може. Через дії ДПС компанія більше ніж пів року лишається паралізованою.

За словами податкової консультантки Київського центру підтримки і розвитку бізнесу Олександри Томашевської, це показовий кейс.

"Система моніторингу критеріїв оцінки ризиковості налаштована таким чином, щоб знайти тих, хто потенційно може вчинити злочин. Це не жарт, це реальність. Уявіть, щоб у нас на кожному перехресті стояв би поліцейський, і за кожним бухгалтером сидів податковий інспектор. Держава від самого початку вважає всіх підприємців злочинцями", – пояснює Олександра Томашевська.

Першими фільтрами для платників податків з точки зору ДПС є майно на балансі та кількість працівників. У компанії повинні бути меблі, техніка та не менше п’яти працівників. Якщо ці умови не виконані, компанія автоматично вважається системою ризикованою.

Ще одним критерієм потенційної участі у схемах є наявність у суб’єкта господарювання лише одного клієнта-платника ПДВ. Від цього найбільше потерпають компанії, що уклали контракт з одним великим замовником, але в очах податкової це виглядає як обготівлення коштів на користь одного суб’єкта. Тобто, потрібно мати багато клієнтів, щоб не бути ризиковим.

Третій критерій – це грошовий обіг. "Коли компанія з перших місяців роботи починає заробляти умовний мільйон, тим більше від одного клієнта, то програма вважає, що угоди нереальні – і компанія займається скрутками. Грошового порогу як такого немає. Але обсяги виручки потрібно нарощувати поступово", – радить податкова консультантка.

Проте питання виникають навіть у тих платників податків, які працюють десятки років та з сотнями клієнтів. До Цензор.НЕТ звернулася компанія, яка продає прецизійні прилади (вимірювальні прилади) та послуги для таких областей застосування як науково-дослідні розробки, контроль якості, виробництво, логістика та роздрібна торгівля.

"Так як поставляємо досить дорогі товари, то більшість наших ПН підпадає під блокування. Усі товари завозяться в Україну офіційно, офіційно розмитнюються без будь-яких підводних каменів, типу заниження вартості товару. Ми вже відпрацювали майже до автоматизму процес подачі роз’яснень для розблокування, і нам розблоковують ПН, але це все займає час. Час роботи бухгалтерії, менеджерів, щоб отримати від клієнтів оригінали документів для надання копій. Гальмуються усі бізнес-процеси, як у нас (постачальника), так і в покупців (податковий кредит). Час, як загально відомо, це гроші", – розповідає Віктор Бурлаков, директор ТОВ "МЕТТЛЕР ТОЛЕДО Україна".

За словами Томашевської, до однієї податкової накладної, яку потрібно розблокувати, подається від 50 до 100 документів. Тільки великі компанії можуть дозволити собі бухгалтерів та юристів для системної роботи з розблокування ПН. На відміну від маленького бізнесу, де сам директор їздить за усіма накладними. Тим більше – під час військових дій, коли партнери переважно знаходяться в онлайні, а податкова вимагає завірені копії.

"Держава переклала на платника податків свою роботу, – каже Томашевська. – Тепер він повинен весь час доводити, що працює без порушень. Це презумпція винності. І це, по суті, всі ті ж позапланові перевірки".

Українська податкова система спонукає бізнес до перевірки власних контрагентів – це є європейської практикою. Але при жорстких фільтрах невеликі виробники через блокування ПН втрачають покупців, відносини з якими вони будували роками.

Так сталося з виробником товарів для приготування їжі, який працював з мережами супермаркетів з 2016 року. Він попросив зберегти анонімність.

"29.05.2023 отримали від податкової лист, що нас віднесено до ризикових, і всі наші податкові накладні будуть заблоковані. В нас обороти за рік складають 3,5 млн гривень, ми з усіх сил тримались на плаву, але тепер не можем працювати, бо в супермаркетах є такий пункт в договорі, що якщо постачальник не зареєстрував податкову накладну, то йому автоматично блокується на оплату вся поставка по цій накладній. Ми змушені були зупинити відвантаження і тепер не знаємо, що робити далі, бо часу в 3-6 місяців в нас немає, доказувати, що ми реальний бізнес", – розповідає виробник у листі до Цензор.НЕТ.

Задля ризик-менеджменту, зараз будь-яка за розміром компанія повинна враховувати у своїй діяльності такий критерій ризику, як блокування податкових накладних. Він присутній з двох сторін.

Треба враховувати, що в СМКОР працює ціла низка критеріїв.

"Я вже не кажу, що податківці можуть щось ще робити руками. Наприклад, ви отримали передплату за м'ясо, але м'ясо ще не купили. Вони подивляться, що в момент передоплати в вас його на балансі немає, і заблокують податкову накладну. Тобто існують ще додаткові сотні мікроперевірок для того, щоб поживитися", – каже податкова консультантка.

Читачі Цензор.НЕТ розповідають про хабарі, але анонімно. Публічно згодився опублікувати лист лише підприємець з Кіровоградщини Олександр Кузькін.

"В 2020 році вперше заблокували податкову накладну, подача всіх необхідних документів для підтвердження операції не принесла результату. Навіть після виграшу справи у суді податкова не відреагувала та не виконувала рішення суду щодо реєстрації ПН. Щоб виконати зобов’язання перед контрагентом та уникнути конфлікту, довелося перейти через власні принципи і скористатися "послугою безумовної реєстрації податкової накладної". Вона полягає в сплаті 2-3% від повного обсягу ПН на карман працівнику, який є у складі регіональної комісії з розгляду поданих письмових пояснень та копій документів, або людині, що має на цих працівників вплив", – розповідає Олександр Кузькін.

До речі, нещодавно саме в Кіровоградській області затримано двох працівників ГУ ДПС у Кіровоградській області саме за ці схеми. Але це далеко не повний перелік причетних осіб і виглядає як знущання, вважає підприємець.

"Ця вертикаль, на мою думку, має продовження, а така ситуація більше схожа на перерозподіл інтересів та фінансових потоків. Бо я навіть не можу уявити розміри цих мільйонних хабарів, які отримують податківці. Якщо в мене, виключно як у ФОП, не беручи до уваги інші юридичні особи, за 2021 рік проблеми з реєстрацією накладних були на загальну суму майже 3 млн грн. І це лише один із десятків тисяч ФОП", – підкреслює співрозмовник.

Кузькін з початку повномасштабної війни боронить країну: спочатку у ТрО ЗСУ Кіровоградщини, а зараз у підрозділі спеціального призначення. Що за цей час сталося з бізнесом військовослужбовця через податкову, яка продовжувала чекати на вирішення питання "через карман", читайте в інтерв’ю на БізнесЦензор, яке вийде невдовзі.

"Це також, нажаль, типова історія, – коментує Олександра Томашевська. – Як тільки ти почав платити, ти став клієнтом податкової. Ти вже не зможеш працювати нормально, якщо не зареєструєш нову фірму в іншому районі чи навіть місті. Зв’язався з рекетом – будуть блокувати завжди".

"Компанію створили у 2021 році з метою роботи в експортному напрямку. Відгрузили одну машину сочевиці в квітні, дві машини сорго в травні. У липні ми вже грузили 9 машин. Проблеми почалися, коли ми почали відшкодовувати ПДВ. Нам призначили документальну перевірку, яка нічого протиправного в нашій діяльності не виявила. Проте податківці почали вимагати від наших постачальників додаткові документи. І тут виявилось, що в однієї з компаній немає договору зберігання товару. В результаті миттєво їх і нас віднесли до ризикових. З того моменту я працювати не можу, тому що ризиковим компаніям не відшкодовують ПДВ, не реєструють податкових накладних…Я скоротив штат до однієї особи, припинив договір оренди складу і майже припинив діяльність", - розповідає Олександр Зуй, директор компанії "Лідер Агро Плюс".

Що несуть червневі зміни?

"Хочу поділитися історією, як податкова розглядає документи на розблокування. Пишуть відмови, повідомлення про надання додаткових пояснень. А там вказані якісь коди, яких і близько не було ні в заблокованій податковій, ні в квитанції про блокування. В телефонному режимі коли запитуєш, що ще подати, у відповідь – в нас немає часу, багато накладних, може в якісь інші податковій є такий код, то заодно і вписали. І сума ПДВ при цьому 500 грн. І це ще велика сума, бо є навіть по 18-20-70 грн ПДВ", – розповідає підприємець у листі до БізнесЦензор.

Але такі проблеми переважно вже у минулому. У січні 2023 року відбулася зміна алгоритмів Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиковості, згідно якої, відслідковуються тільки накладні від 5 тис. грн.

2 червня Кабінет Міністрів вніс поправки до порядку реєстрації ПДВ-накладних.

"Нові зміни повинні усунути певні моменти, які дозволяли податковій затягувати процедури розблокування податкових, – пояснює Томашевська. – Але суттєвих змін не сталося і, власне, не станеться, бо система в її існуючому вигляді є дуже "результативною".

Мінфін зобов’язаний був оприлюднювати зміни до методології. Але тільки практика покаже, як це буде працювати.

Фіскальна система вимагає реформування. Але процедура електронної реєстрації податкових має залишитися, вважає експертка. Проте потрібно відмінити депонування коштів.

"Зараз, щоб зареєструвати податкову на мільйон, цей мільйон потрібно перевести на рахунок. І якщо податкову заблокують, то і гроші заблокують", – пояснює податкова консультантка. Це стосується усього ланцюжка контрагентів.

Саме таким чином держава роками отримує з реального сектору подвійний ПДВ, та навіть через суди не повертає грошей.

"У нас два мікропідприємства, які з 2007 року мають нерухомість і здають квадратні метри в оренду. Орендатори стабільні, вже як рідні, всі з 2007 року. Займаються виготовленням і продажем ліків. Однак, з жовтня 2022 року, Харківська податкова почала кожного місяця блокувати нашого головного контрагента, на документи для розблокування відповідають відмовою. Скарги які ми відсилаємо, задовольняють, але з початку розблокування до рішення по скарзі проходить півтора місяця. Що коїться в місцевих податкових? У них розпорядження, щоб притримати на місяць гроші? Такими методами можна виграти місяць, але дуже багато втратити. Малі підприємства не витримують вимивання грошей цим кредитом", - розповідає головна бухгалтерка з Харкова.