9 424 0

В Україні ввели ідентифікацію користувачів під час внесення готівки через термінали

Автор: Галина Ялівець

З серпня вводяться нові правила при поповненні рахунків через термінали самообслуговування (ПТКС – програмно-технічні комплекси самообслуговування). Зокрема користувачі в обов’язковому порядку будуть вводити номери своїх телефонів для верифікації.

В Україні ввели ідентифікацію користувачів під час внесення готівки через термінали 01

Відсьогодні, 1 серпня, для того, щоб поповнити банківську картку через термінал самообслуговування, необхідно пройти верифікацію через мобільний – ввести номер свого телефону, отримати на нього код і за його допомогою підтвердити операцію в терміналі.

Необхідність верифікації не залежить від суми операції. Тобто підтвердження поповнення свого чи чужого карткового рахунку вводиться від однієї гривні.

БізнесЦензор запитав у Національного банку, навіщо це потрібно.

Місяць тому Національний банк України повідомив, що з 1 серпня до квитанцій, що формуються під час здійснення операцій із терміналами самообслуговування (ПТКС – програмно-технічні комплекси самообслуговування), додаються номери телефонів платників.

Такі норми передбачені постановами правління НБУ від 30 червня 2023 року №90 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України" та №89 "Про внесення Змін до Інструкції про порядок організації касової роботи банками та проведення платіжних операцій надавачами платіжних послуг в Україні".

Таким чином, тепер для того, щоб внести будь-яку суму готівки на свій рахунок, або поповнити рахунок іншої особи, потрібно ввести номер телефону на екрані терміналу, дочекатися одноразового паролю на мобільний, ввести надані цифри – і лише тоді здійснити переказ.

Раніше номер телефону без його підтвердження потрібно було вводити лише у деяких мережах терміналів самообслуговування.

Нові вимоги верифікації через телефон не стосуються класично популярних платежів:

  • сплата комунальних платежів (квартплата та комунальні послуги, стаціонарний телефонний зв’язок, телебачення, електроенергія, газ, інтернет, охорона);
  • оплата квитків для залізничних перевезень (включно з приміськими);
  • оплата проїзду в міському і приміському транспорті (включно з оплатою електронних квитків для проїзду в такому транспорті);
  • оплата маршрутних пасажирських перевезень;
  • поповнення проїзних і транспортних карт для проїзду в міському та приміському транспорті;
  • сплата податків, штрафів, адміністративних послуг, зборів та інших платежів до бюджету.

Дійсним також залишаються старі обмеження, як-то заборона переказів на чужі картки більше 5 тис. грн і введення та виведення грошей на криптобіржі, і про це ми вже розповідали раніше.

У Нацбанку на запит БізнесЦензора нові правила пояснили так: зміни запроваджені для посилення вимог до надавачів платіжних послуг, що "сприятиме підвищенню прозорості операцій у платіжній інфраструктурі та мінімізації її використання в протиправних цілях".

Тобто мова йде про спробу контролю над потоками готівки, якими поповнюються карткові рахунки через термінали. Зокрема це стосується і поповнень рахунків гральних закладів через платіжні термінали, а також "зарплат у конвертах". 

Наданий користувачем номер телефону використовуватиметься виключно надавачем платіжних послуг для підтвердження в режимі реального часу здійснення операції з готівкою і зберігатиметься в нього протягом строків, визначених законодавством, зазначають в НБУ.

Доступ до інформації про транзакції та номери телефонів матимуть, власне, надавач платіжних послуг та Національний банк.

Найближчим часом Нацбанк не збирається скасовувати ці вимоги, так само, як і не говорить про їх обмеження в часі – тобто мати під рукою телефон для поповнення карток через термінал стане необхідністю.

Тим же, хто з якихось причин опинився без мобільного, доведеться вносити готівку за старою схемою: через каси банків або пункти надання фінансових послуг. При зверненні туди повідомляти номер телефону не потрібно, як і в цілому не потрібна його наявність.

У пресслужбі мобільного оператора Vodafone повідомили, що ідентифікація проводитиметься шляхом відправлення на введений платником номер телефону одноразового паролю або переданого пароля за допомогою телефонного дзвінка, який платник вводить на екрані платіжного пристрою.

У компанії "Київстар" зазначають, що для внесення коштів через термінал потрібно ввести свій номер телефону, на який прийде вхідний виклик (у випадку, якщо виклик не надходить, можна замовити відправку SMS-повідомлення). Для підтвердження операції необхідно ввести останні чотири цифри номера, з якого надходить виклик (слухавку брати не потрібно) або ж код із SMS чи повідомлення у месенджері.