12 158 0

До 100 тисяч на родину: Скільки коштує підготовка до блекаутів

Автор: Галина Ялівець

Павербанки, зарядні станції, портативні плитки та ліхтарики. БізнесЦензор розбирався, скільки треба витратити на "блекаутний кошик" і що варто в ньому тримати.

До 100 тисяч на родину: Скільки коштує підготовка до блекаутів 01

Із початком чергового опалювального сезону і нових ракетних обстрілів Росією енергосистеми України перед громадянами стоїть завдання забезпечити себе тим, що допоможе пережити можливі відключення світла, тепла, газу й води.

Торік Росія почала атакувати енергетичну інфраструктуру України 10 жовтня. Цього року перший за 6 місяців обстріл об’єктів енергетики відбувся 21 вересня. Міністр енергетики Герман Галущенко обіцяє, що українська енергетика ввійде в опалювальний сезон максимально готовою швидко відновлюватися в разі атак Росії, проте радить запасатися генераторами, щоб підтримувати автономну роботу.

Генератор, однак, на балконі квартири ставити не варто, але мати під рукою зарядну станцію, павербанки, ліхтарики та запаси води точно не завадить.

Павербанки

До 100 тисяч на родину: Скільки коштує підготовка до блекаутів 02

Павербанку середньої потужності (на 20 тис. mAh) вистачає в середньому на п’ять повних зарядок смартфону. Ціни на такий гаджет, котрий буде корисним не тільки у воєнний і блекаутний період, починаються від 480 грн, але за таку ціну ніхто вам не гарантуватиме, що пристрій відповідатиме заявленим характеристикам.

Найбільше пропозицій павербанків на 20 тис. mAh – у діапазоні 900-1500 грн. Ціна здебільшого залежить від виробника, потужності, швидкості зарядки та дизайну моделі.

Зарядні станції

До 100 тисяч на родину: Скільки коштує підготовка до блекаутів 03

Ціни на зарядну станцію вихідною потужністю 2400 Вт цього сезону в різних магазинах коливаються від 52 тис. грн до вдвічі більшої – 114 тис. грн. Якщо порівнювати динаміку цін, то зараз вони суттєво нижчі, ніж у кінці минулого року: тоді зарядна станція вартувала в середньому 134 тис. грн. Зараз же вона коштує від 64 тис. грн до 79 тис. грн. Ціни для порівняння взяті з сайтів – цінових агрегаторів та маркетплейсів.

Ліхтарики

До 100 тисяч на родину: Скільки коштує підготовка до блекаутів 04

Ліхтариків є великий вибір – від кишенькових на батарейках до кемпінгових, які можуть давати яскраве освітлення протягом кількох годин, на акумуляторах. Другі можна придбати за 600-1500 грн, перші – коштуватимуть дешевше, але треба враховувати, що необхідно мати напоготові запас батарейок. Багато ліхтарів мають живлення і від акумулятора, і від одноразових батарейок. Сплеск популярності й найвищі ціни були зафіксовані восени минулого року – як і у випадку зарядних станцій. Тоді ручний ліхтарик, котрий сьогодні коштує 480 грн, можна було придбати на 200 грн дорожче – за 680 грн.

Генератори

До 100 тисяч на родину: Скільки коштує підготовка до блекаутів 05

Завдяки генераторам минулого сезону працювало все: магазини, лікарні, поштові та банківські відділення, салони краси, ресторани та кав’ярні з напоями "з собою" на три квадратні метри. Різниця була тільки в потужності.

Мешканці багатоквартирних будинків – залежно від потреби й матеріального стану мешканців – купували генератори також: і такі, що могли живити цілу будівлю, і ті, що вмикалися тільки для запуску котельні, щоб квартири не промерзали за низьких зимових температур.

Бензинові генератори номінальною потужністю 2-4 кВт - в середньому ціновому діапазоні від 9 тис. грн до 30 тис. грн. При цьому треба враховувати додаткові – необхідні – витрати на паливо. Різниця в цінах на сьогодні з цінами минулої осені теж суттєва: генератор, який зараз коштує близько 21 тис. грн, торік можна було купити за 35 тис. грн. Вартість відрізняється від рівня шуму, дизайну, потужності, виробника та часу автономної роботи.

Портативні газові плитки

До 100 тисяч на родину: Скільки коштує підготовка до блекаутів 06

Для тих, у кого вдома не підведений газ і все, зокрема плита, функціонує виключно на електриці, виходом минулого сезону стали туристичні газові плитки. Середня ціна такого "гаджету" коливається на рівні 1-2 тис. грн. Є так звані газові комплекти, де в наборі до конфорки, на якій можна готувати або розігрівати їжу, йде також газовий балон, а є тільки плитки, для котрих газ потрібно купувати окремо. Ціни на комплекти, якщо порівнювати з кінцем минулого року, змінилися дуже суттєво: портативна плитка, яку сьогодні можна купити в середньому за 900 грн, торік коштувала 3500 грн.

Загальний чек

Як підсумок можна скласти список товарів першої необхідності для блекаутів:

- павербанк – 1200 грн;

- зарядна станція – 70 тис. грн:

- ліхтарики (кемпінговий і ручний) – 1500 грн;

- генератор – 25 тис. грн;

- портативна плита – 1500 грн;

Всього: 99,2 тис грн.

Звичайно, можна сподіватися, що все вищеперераховане цієї зими не знадобиться, але торішній досвід красномовно демонструє прямо протилежне.