14 654 0

Бензин, автівки і лісові дороги: На що витрачає гроші держпідприємство "Ліси України"

Автор: Михайло Орлюк

Держпідприємство "Ліси України" створене всього рік тому, але встигло відзначитися кількома тендерними скандалами. БізнесЦензор вирішив розібратися, що воно купує насправді.

Бензин, автівки і лісові дороги: На що витрачає гроші держпідприємство Ліси України 01
Фото: "Укрінформ"

Турбота про ліси під час війни: Як з’явилися "Ліси України"

Повномасштабне вторгнення російських військ в Україну у лютому 2022 року поставило на паузу цілу низку довоєнних ініціатив. Проте не змогло зупинити реформу лісової галузі, якою опікується заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма.

Принаймні, саме він публічно головує на нарадах з реформування лісопромислової галузі і розповідає у своїх інтерв'ю про її ефективність.

Під час блискучої контрнаступальної операції Збройних Сил України на Харківщині у вересні 2022 року Кабінет міністрів ухвалює постанову про утворення державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" шляхом злиття розрізнених лісгоспів, а Рада національної безпеки і оборони України приймає окреме рішення "Про охорону, захист, використання та відтворення лісів України в особливий період", яким цю централізацію закріплює.

У підсумку, рік тому, наприкінці жовтня минулого року, Держлісагентство видає наказ про утворення ДП "Ліси України".

Вже за за кілька місяців, у квітні цього року, керівником створеного за його безпосередньої участі держпідприємства став колишній голова Держлісагентства Юрій Болоховець.

Що таке ДСГП "Ліси України"?

Державне спеціалізоване лісогосподарське підприємство "Ліси України" є правонаступником низки спеціалізованих державних лісогосподарських підприємств ("лісгоспів"). Держпідприємство складається з центрального апарату, 9 регіональних офісів з 148 філіями, до складу яких входить 1 451 лісництво. В управлінні підприємства перебуває 6,6 млн га земель державного лісового фонду.

Навесні 2023 року держпідприємство "Ліси України" оголошує перші закупівлі у системі Prozorro. А вже влітку замовляє за мільйони гривень послуги з піар-супроводу, включно з виготовленням рекламних відеороликів та мультфільму про те, як "деревина рятує українців від зовнішнього ворога".

Тоді переможцем тендеру обрали компанію, якою керує батько медіаконсультанта Ростислава Шурми. Однак після скандалу у ЗМІ та суспільного резонансу цю угоду розірвали.

Тоді ж держпідприємство планувало замовити розробку стратегії з розвитку та управління за понад 9 мільйонів гривень, але цю закупівлю теж відмінили нібито через відсутність подальшої потреби.

Втім, і в подальшому окремі тендери "Лісів України" під час війни привертали увагу ЗМІ і викликали здивування громадськості. Наприклад, закупівлі легкових автівок чи послуг двохсот приватних охоронців для лісів в межах одного регіонального офісу за понад 42 мільйони гривень.

Часом таке здивування могло бути невиправданим. Наприклад, у випадку з придбанням 2,5 тисячі смартфонів для співробітників держпідприємства за 17,2 мільйона гривень.

У підсумку виявилося, що смартфони придбали за ціною, яка приблизно відповідає роздрібній у інтернет-магазинах, а самі апарати мають замінити платіжні термінали у лісництвах.

Однак до інших закупівель держпідприємства питання залишаються. БізнесЦензор вирішив їх проаналізувати.

Що купують "Ліси України"?

З березня 2023 року у системі Prozorro оприлюднена інформація про 467 тендерів ДП "Ліси України" – від закупівлі стільців та комп’ютерного обладнання до придбання квартальних стовпчиків та техніки для вирощування і висаджування саджанців дерев.

Ми проаналізували оголошені станом на 1 листопада тендери очікуваною вартістю понад 1 млн грн, виокремивши ті категорії, які купують найчастіше.

Тож до аналізу не потрапили окремі закупівлі, які стосуються безпосереднього догляду за лісом та придбання специфічної техніки та обладнання, як-то комплексів по переробці шишок та насіння чи лісових плугів.

У підсумку найбільше оголошених держпідприємством тендерів можна віднести до трьох категорій – "пальне", "будівництво та ремонт лісових доріг" та "транспорт".

Пальне

Очікувано, найбільше "Ліси України" витрачають на закупівлю пального. З березня успішно завершено тендерів на придбання бензину та дизпалива загальною очікуваною вартістю понад 1,7 млрд грн, закупівлі ще понад 600 млн грн тривають.

В останніх завершених паливних тендерах держпідприємства ціни приблизно відповідають ринковим, а переважну більшість підрядів отримали приватні дилери "Укртатнафти". Серед постачальників пального – також відомі групи WOG та ОККО, які мають розгалужені мережі АЗС.

"Велике будівництво доріг" пішло у ліс

На другому місці за обсягом витрат – дороги. Від березня 2023 року держпідприємство "Ліси України" оголосило тендерів на ремонт і будівництво лісових доріг на загальну очікувану суму 588,88 мільйона гривень.

За їх підсумками акцептовано пропозицій на 495,43 млн грн, проте угоди з більшістю переможців тендерів ще не підписані.

Про початок "Великого будівництва лісових доріг" Держлісагентство оголосило ще на початку 2021 року. І повномасштабна війна з Росією на цих планах, схоже, не позначилася.

Якщо у 2020 році чиновники звітували про створення 65 км доріг у лісах, а у 2021 році цей показник зріс до 130 км, то у 2022 році було побудовано 140 км, а у 2023 році планують збудувати рекордні за останні роки 500 кілометрів лісових доріг.

У березні держпідприємство "Ліси України" серед підстав для збільшення обсягів будівництва вказувало "оборонне призначення" таких шляхів. Втім, більшість тендерів оголошені на ремонт та будівництво лісових доріг у віддалених від лінії фронту західних областях.

Тому вже влітку голова держпідприємства Юрій Болоховець називав одразу 10 інших причин для продовження будівництва – від збільшення надходжень держбюджету від заготівлі деревини та дров до забезпечення проїзду для мешканців місцевих громад і туристів.

Однак єдиної очевидної логіки у дорожніх тендерах "Лісів України" не простежується. Спочатку оголошувалися тендери на десятки мільйонів гривень, які включали декілька лотів, хоча й у різних лісництвах, проте згодом від цієї практики відмовилися.

Останнім часом переважно проводять порівняно невеликі закупівлі на ремонти окремих ділянок лісових доріг протяжністю від 700 метрів до 10 кілометрів середньою вартістю від 2 мільйонів гривень за кілометр.

При цьому прогнозоване навантаження на ці дороги теж різне. Наприклад, згідно з тендерною документацією, новою ділянкою дороги у лісах Хмельниччини довжиною 6,39 км, на яку планують витратити майже 24 мільйони гривень, рухатиметься 30 авто на добу.

Водночас прогнозована інтенсивність руху двокілометровим відрізком дороги у лісах Тернопільщини, ремонт якого коштуватиме 5,2 млн грн, складає лише 4 авто на добу.

У оголошених тендерах середня вартість капремонту або будівництва лісової дороги коливається у межах 2-6 мільйона гривень за кілометр, залежно від складності та необхідності виконувати додаткові роботи (корчування пнів, облаштування інженерних конструкцій, проїздів тощо).

У оприлюднених кошторисах найбільші витрати припадають на щебінь або піщано-щебеневі суміші. Вказані підрядниками ціни на них переважно близькі до ринкових, однак доставка матеріалів часто коштує в рази більше їх вартості.

Наприклад, 3,48 мільйона із 8,1 млн грн, які планують витратити на будівництво ділянки лісовозної дороги на Рівненщині, піде на щебінь (фракція 20-40 мм, маркаМ1000).

При цьому ціна самого будматеріалу вказана у розмірі 234,33 грн за тонну, а його доставка обійдеться у 726,6 грн за тонну.

У найбільшій кількості дорожніх тендерів "Лісів України" переможцем стало ТОВ "ПБС" – один з найбільших підрядників "Укравтодору" до початку повномасштабної війни.

Засновницею компанії у держреєстрі вказана колишня працівниця курорту "Буковель" Іванна Непик, але її реальним власником вважають голову фракції "За майбутнє" у Івано-Франківській облраді Олександра Шевченка, який був директором "Буковелю".

Переможцем тендерів на ремонт і будівництво лісових доріг на понад 100 мільйонів гривень обрали львівське ТОВ "Вельт Капітал", засновницею якого вказана Тетяна Павленко.

Крім доріг компанія займається будівництвом та ремонтам об’єктів медицини, житла, спорту, освіти тощо.

За підрахунками видання "Наші гроші", станом на липень фірма отримала майже три сотні підрядів на загальну суму 2,9 млрд грн.

На третьому місці за сумою виграних дорожніх тендерів "Лісів України" ще один відомий підрядник колишнього "Укравтодору" – ТОВ "Енергетично-дорожнє будівництво" киян Максима Кокарєва і Юрія Клімова з Броварів.

Бензин, автівки і лісові дороги: На що витрачає гроші держпідприємство Ліси України 02

Більше нових автівок, менше тракторів

На третьому місці за сумою оголошених "Лісами України" тендерів – транспорт. Наприкінці жовтня тижня гендиректор "Лісів України" Юрій Болоховець скаржився на проблеми з доставкою дров лісництвами саме через нестачу транспорту.

За його словами, на потреби ЗСУ мобілізували 800 одиниць техніки лісгоспів і її парк не вдалося повною мірою відновити.

Однак тендерів "Лісів України" на закупівлю вантажівок у системі Prozorro знайти не вдалось.

Водночас держпідприємство оголосило п'ять тендерів на придбання тракторів загальною очікуваною вартістю 155,7 млн грн, з них чотири – в останні тижні і в них ще не обрали переможця.

Тож із запланованих 73 тракторів різних модифікацій наразі замовили лише 11 найменш потужних за 20,3 млн грн.

При цьому з березня цього року "Ліси України" вже уклали угод на придбання 145 легкових автомобілів на загальну суму 166,69 млн грн. Їх купували в офіційних дилерів, тому ціни відповідають роздрібним.

Крім того, з другої спроби держпідприємство замовило 134 мотоцикли Boxer BM 150X на загальну суму 10,9 млн грн. Їх планують використовувати для служби лісової охорони.

Які автомобілі купували "Ліси України"

модель

кількість

ціна за одиницю

постачальник

вартість

Mitsubishi L200

(Intense та Invite)

57

1,4-1,55 млн

"Форвард авто груп"

81,5 млн

Renault Duster

40

0,84 млн

"Кий Авто Центр"

33,58 млн

Suzuki Jimmy

33

1,07 млн

"ВіДі Гранд"

35,3 млн

Skoda Octavia A8 Ambition

10

1,01 млн

"Автоцентр Київ"

10 млн

Peugeot Lаndtrack Active

5

1,26 млн

"ВіДі Авеню"

6,29 млн

Найчастіше держпідприємство купувало нові позашляховики Mitsubishi L200. Саме такі автомобілі найбільший благодійний фонд "Повернись живим" купує для потреб Збройних Сил України за кошти, зібрані українцями.

На своєму сайті "Ліси України" також заявляють, що "більшу частину закуплених цього року автомобілів (пікапів, вантажівок, автобусів, тощо) компанія передала ЗСУ".

Проте детальної інформації про це знайти не вдалось. Наприкінці серпня компанія повідомляла про передачу військовим 43 бригади ЗСУ найбільшої партії техніки, що складалася з 5 нових пікапів Mitsubishi L200 та чотирьох вантажівок Ford.

Щоправда, у червні держпідприємство звітувало про передачу для ЗСУ 22 позашляховиків, але їх воно отримало від польських лісівників, які від початку повномасштабного вторгнення передали для українського війська 117 автомобілів.

Крім того, як свідчать дані закупівель, "Ліси України" придбали 10 седанів Skoda, які мало пристосовані як для потреб військових, так і для лісових доріг. А автобусів держпідприємство придбало всього три – виробництва турецької компанії Temsa по 4,15 млн грн за одиницю.