Руслан Чайковський очолив "Енерго збут транс" - хто він та що на нього очікує
Одна з найбільших в Україні компаній, що постачає електроенергію непобутовим споживачам, отримала нового керівника.
Традиційно в суспільстві прийнято уважно слідкувати над кадровими перестановками на посадах найбільш представницького менеджменту, проте ігнорувати ТОП-ові, але не такі відомі структури. Якщо привести в приклад "Укрзалізницю" то основна увага прикута голові та членам правління, наглядовій раді, тоді як пов’язані структури незаслужено лишаються без уваги, хоча на кону дії чи бездіяльності управлінського апарату в цих структурах, стоять високі ставки.
Днями, ТОВ "Енерго збут транс", компанію яка безпосередньо постачає електроенергію на АТ "Українська залізниця" отримала нового керівника. Ним став Руслан Чайковський.
Згідно офіційної біографії, Чайковський раніше займав посаду заступника директора одного з найбільш потужних гравців енергетичного ринку - ТОВ "ТАС ЕНЕРГІЯ КРАЇНИ", що входить до холдингу Сергія Тігіпка.
В "ТАС" сферою відповідальності Чайковського була автоматизація бізнес-процесів обслуговування клієнтів, управління портфелем споживачів, управління ризиками і власне угоди з імпорту та експорту електроенергії, в тому числі з-за кордонними контрагентами.
Також він працював в шведському холдингу SKF де відповідав за управління фінансовими ресурсами компанії для забезпечення виконання планування та розрахунків за зовнішньоекономічними договорами.
Безумовно робота компанії пов’язаній з українським олігархом і політиком Тігіпком викличе питання, щодо прозорості діяльності на новій посаді. Проте, варто розуміти, що таку посаду не можуть обійняти люди "з вулиці" без відповідного досвіду роботи в ТОП-менеджменті, а професіонала потрібно оцінювати за діями.
ТОВ "Енерго збут транс" входить в трійку найбільших компаній за обсягом постачання електроенергії, тобто бізнесу (юридичним особам). Загалом компанія займає більше 7% ринку реалізаторів електроенергії та має близько 400 клієнтів. Найбільшим клієнтом компанії є АТ "Українська залізниця".
Власне, УЗ і була ініціатором створення даної компанії в 2018 році, так як цього потребувала норма ЗУ "Про ринок електричної енергії", що передбачає розділення діяльності по розподіленню та поставці електроенергії. На початку 2021 року, на виконання тих же окремих норм ЗУ "Про ринок електричної енергії", розпорядженням Кабінету міністрів України АТ "Українська залізниця" позбавилася 100% долі в статутному капіталі "Енерго збут транс". На сьогодні, єдиним бенефиціаром "Енергозбуту" є компанія ТОВ "Збут енерджи ЛТД" (директор - Момот Юрій Павлович).
Варто зазначити, що на протязі короткої історії існування ТОВ "Енерго збут транс", компанія вже встигла опинитися об’єктом гучних скандалів та розслідувань. Справа в тому, що за свідченням журналістів-розслідувачів, за безпосередньої участі минулого директора, афілійована з УЗ компанія, при виконанні своїх прямих обов’язків, продавала електроенергію "Укрзалізниці" за завищеними цінами. Штучне збільшення вартості здійснювалося шляхом купівлі електрики в фірм-прокладок, які накручувати ціну. До того ж, не маючи змогу прийняти участь в тендері, через безпосередній зв’язок (УЗ була бенефиціаром Енергозбуту), колишній менеджмент систематично зривав закупівлі електроенергії через систему Прозорро. Відповідні факти можливого заволодіння коштами АТ "Українська залізниця" за період 2019-2020 років, розслідуються НАБУ та САП.
Зважаючи на це, першою дією Руслана Чайковського на посаді директора, мав би стати повний аудит справ компанії. Потрібно зрозуміти поточний стан справ компанії, проаналізувати короткострокові та довгострокові договори та забовязання. Причини звільнення попереднього директора - Валерія Ноздріна, яким цікавилися журналісти та активісти, не до кінця зрозумілі і є очевидні ризики, повторення ситуації на Укрзалізниці цієї весни. Тоді, новопризначений в.о. голови правління Іван Юрик зіткнувся, що через недолугість попередньої адміністрації при заключення контрактів, УЗ мала палива всього на декілька діб.
Також, особливої уваги потребує аудит фінансового стану речей та бухгалтерської документації за попередні періоди. Зрештою, основними цілями створення "Енерго збут трансу" є забезпечення електроенергією "Укрзалізниці", її філій та виробництв, та власне заробляння грошей та отримання прибутку, від діяльності на ринку.
Сподіваємося, що новий керівник компанії буде відкритою публічною особою та, зважаючи на досвід роботи, має план по розвитку "Енерго збут трансу" як гравця на ринку експорту та імпорту електричної енергії.
Крім того, варто відмітити, що "Енерго збут транс" також має перспективи розвитку як постачальник не тільки електроенергії, а і природнього газу. Тим паче відповідний напрямок діяльності, не тільки задекларований на сайті компанії, а і має всі шанси для розвитку. Особливо, якщо за компанією стоїть державний монополіст "Укрзалізниця" зі своїми транспортними можливостями. Звичайно мова йде про постачання газу для бізнесу, а не про приватних користувачів. Тож порядок ринкового ціноутворення, в суті якого лежить отримання вигоди, не зачепить побутових споживачів. Маємо надію, що новий керівник Руслан Чайковський не залишить цю сферу без уваги.
Тож залишається лише спостерігати за тим, як розвиватимуться справи найближчим часом. Однозначно можна заявити, що зміна старого, дискредитованого керівника, на нову особу, з цікавим досвідом та біографією це однозначний прорив. Надіємося, що результати роботи Руслана Чайковського можна буде оцінити вже незабаром.