Ігриста війна Росії з Францією: як Путін повторив імперську перемогу через гібридну операцію
2 липня Володимир Путін підписав новий закон, згідно з яким тільки російські вина можуть претендувати в Росії на звання "шампанське". А от справжнє французьке шампанське слід називати "ігристим вином". Новина, звісно, із серії "і тут Вовочку" знову понесло, і навіть не зі стерхами. Віджав Крим, чому б не віджати Шампань. Хоча б на рівні ментального образу.
Напевно, для дитини, якій не довелося жити з рідними батьками, властиво привласнювати собі чуже. Втім, як і для країни, у якої великі проблеми з ідентифікацією роду.
Але увечері 4 липня нас здивувала інша новина - компанія LVMH, що виробляє, зокрема, Veuve Cliquot і Moët & Chandon, спочатку повідомила російським партнерам, що припиняє поставки в Росію, а потім, що прийме правила російського ринку і буде писати на етикетці "ігристе вино".
Шампанське для французів – це святе. І вони ретельно захищають цю назву в торгівлі з іншими країнами. І тут раптом вони погоджуються з Росією?
Новину тут же рознесли світові інформагентства - Bloomberg, Reuters, а українська фб-спільнота тут же заявила, що французи взагалі честь свою і гордість продали за гроші "Газпрому".
Через день в мережі вже з'явилися менш гарячі пости, що, мовляв, бажано читати закони перед тим, як кричати. Мовляв, ще за часів Сталіна, щоб наблизити пролетарів до буржуїв, було створено дешеве "радянське шампанське", про статус якого Франція і Росія полемізували не один десяток років. І ось тепер в податковому кодексі прописали, що на тильній стороні пляшки кирилична назва "шампанское" буде тільки для російських виробів, а на іноземних винах буде написано "ігристе вино". Навіть якщо це споконвічне шампанське. А ось на лицьовій етикетці все залишиться без змін.
Тому, мовляв, LVMH і погодилися.
Правда, куди цікавіше, як на це відреагували в самій Франції? І чи LVMH – це вся Франція?
Французьке об'єднання виробників шампанського виступило з різкою критикою нового російського закону і закликало відмовитись від поставок вина до Росії.
"Comité Champagne засуджує той факт, що (російський) закон не гарантує, що російські споживачі матимуть чітку і відкриту інформацію про походження і характеристики вина", - йдеться в заяві, яку цитують агентства Reuters і AFP.
Об'єднання також зазначає, що цей російський закон підірвав 20 років переговорів між Європейським союзом і Росією, які мали на меті домогтися і від Москви визнання і захисту позначення справжнього шампанського. Тим часом комітет заявляє, що і далі рішуче налаштований продовжувати дискусії з владою Росії про отримання ексклюзивного права на використання назви "шампанське" на російській території.
Міністр торгівлі Франції Франк Рістер заявив, що уряд без сумніву буде підтримувати своїх виробників.
Що пишуть у коментарях під статтями французьких ЗМІ? "Наступний крок: анексує Шампань! Потім Бургундію! Потім Бордо!", "Давайте вчинимо так само:
Ікра = рибні яйця, водка = картопляний спирт", "Зважаючи на численні санкції, накладені на Росію з боку США і Європи, вважаю, що Володимиру і росіянам абсолютно нема чого турбуватися про те, що можуть сказати комітет шампанського, Франція або великий пернатий вождь галактики про їхні блискучі етикетки". Є і коментарі в дусі, що нічого страшного не сталося, тому що росіяни застовпили за собою тільки кириличні назву "шампанське", а латинська так і дістанеться французам, тому нема чого влаштовувати "руссофобскіє войни". Таких коментарів багато. Втім, ніхто ж не гарантує, що їх не писали співробітники ФСБ.
Є й пропозиції залишити Росії вживати її шмурдяк, а нормальні вина не поставляти.
І тут виникає питання, а скільки французького шампанського власне споживає Росія.
Згідно зі статистикою Комітету з шампанського, в 2020 році по всьому світу було відвантажено 244,06 мільйона пляшок шампанського на суму 4,2 мільярда євро (зниження на 17,9% за обсягом і 16,7% за вартістю). Не так погано, як очікувалося, адже поставки шампанського впали на 67% у квітні 2020 року.
Найбільше шампанського купують США та Великобританія, далі йдуть Японія, Німеччина, Італія, Бельгія, Австралія, Швейцарія, Швеція, Іспанія. Росія входить лише до тридцятки споживачів. Імпорт французького шампанського становить лише 13% від російського ринку, з них на продаж "вдів Клико" припадає лише 2%.
Отож, ринок такий собі. Але чому ж він такий важливий для французького багатія Бернара Арно і яка репутація в Арно у Франції?
Арно не створював LVMH, а скупив її завдяки інтригам з колишніми власниками. Він не створює вина, а лише скуповує відомі доми. Кажуть, колись в Штатах Арно надихнула розмова з таксистом, яка потім визначила його долю. Арно спитав, чи знає таксист, хто президент Франції. Той відповів, що ні, але він знає Крістіана Діора.
Чи є Dom Pérignon, Veuve Clicquot чи Moët & Chandon надто популярними у Франції? Скоріше, французи віддають перевагу малим виноробням, де можна знайти цікавіший на смак напій.
І попри те, що Арно пожертвував на реконструкцію Нотр-Даму одну з найбільших сум, у Франції він має репутацію людини скнарної, що цінує кожну копійчину.
Чи захоче Арно втрачати частину ринку, якщо минулого року прибутки лакшері-конгломерату впали на 34%? Та, звісно, ні.
Російський ринок для лакшері-бренду навряд чи може конкурувати з американським, японським чи китайським, але все ж він великий. І тут на перший план виходить геть не алкоголь. І навіть не легендарні сумки Louis Vuitton, якими російські модниці покращували настрій під час пандемії. Хоча і ними компанія нарощувала свої прибутки у 2014-2018 роках.
У 2016 LVMH придбало російську мережу продажу косметики "Иль де ботэ", мотивуючи це тим, що європейський ринок в цьому напрямку падає, а російський – росте.
Минулого року LVMH треба була згода російських фіскалів, щоб придбати бренд Tiffany.
Але це не все. Тут варто згадати, що Арно один з тих, хто побував у 2016 на особистому прийомі у Путіна. Це сталось акурат тоді, коли тодішній президент Франції Франсуа Оланд скасував зустріч з Путіним через війну в Україні.
Володимир Путін і Бернар Арно
У 2017 Арно був нагороджений російським президентом медаллю Пушкіна за "зміцнення дружби між народами". Це той самий рік, коли Макрон ще демонстрував Путіну свою силу, молодість і велич Версалю.
Минулого року старший син Арно Антуан нарешті одружився з російською моделлю Наталією Водяновою, з якою прожив майже 10 років і має двох синів. Те, що Водянова вхожа в російську тусовку багатіїв, відомо всім. Не возити ж їй тепер Dom Pérignon і фуа-гра для московських друзів у валізах.
Антуан Арно і Наталія Водянова
Це не все. У 2010 LVMH продала свій бренд Chateau d'Avize Champagne компанії SVL Group російського бізнесмена Бориса Тітова, яка є виробником шампанських вин "Абрау-Дюрсо". Тітова називають близьким другом Володимира Путіна, його прізвище фігурує в розслідуванні Навального про палац в Геленджику. Власне колись Тітовим і належала садиба "Дівноморскоє", яка потім перетворилась на палац російського президента.
Володимир Путін і Борис Тітов
Загалом, за Путіна виноробство серед російських еліт стало чимсь на кшталт тенісу доби Єльцина. "Благородна справа", - як каже про це сам Путін, який навіть пожартував, що готовий на пенсії попрацювати в Тітова.
Дмитро Медведєв значиться серед власників виноградників в Тоскані, компанії Юрія Ковальчука скуповує виноробні Криму. Ще в 2006, до купівлі французьких виноградників у Тітова були амбіції відновити славу царського "Абрау-Дюрсо", яке отримало медаль у Парижі за найкраще ігристе вино у 1903. Тоді він планував досягти такого рівня, щоб і французи могли назвати російську марку шампанським. Через 15 років російська влада отримала собі цей бренд звичним для неї гібридним методом.
А завдяки згоді Арно ще й створила враження, що поклала французів на лопатки. Бо таксист в Москві не розрізняє французькі виноробні і не знає про Comité Champagne, але він знає, що таке Louis Vuitton та Moet Hennessy.
Та й зрештою ми всі повелись на вибрик дівноморського винороба. Який після пармезаново-томатних санкційних війн почав ще й шампанську.
Тетяна Ніколаєнко, Цензор. НЕТ
Есть регион Champagne-Ardenne и регион вокруг города Cognac во Франции. Именно ТАМ и нигде больше не производятся шампанские и коньяки.
Можно сказать, что все шампанские - игристые вина. Но не все игристые вина - шампанские. Нужен особый сорт винограда, определенные регион его произрастания и абсолютно специфическое брожение напитка- в бутылке.
Зачем путин устроил этот цирк? Ну, затем, чтобы поглумиться на глазах у всего мира с французской святыни. Затем, что у него было все схвачено с "теми, с кем надо" во Франции. Он ведь знает отлично разницу между игристым и шампанским.
К слову, игристое стоит 5-10 евро. Шампанское - минимум 15 в дискунтах, а минимальная цена в супермаркетах - 22 евро и выше-выше-выше. Сладких, полусладких французских шампанских нет и быть не может.
путин будет пить лучшие шампанские ведрами, а о своем пипле он уже всё понял. И о французах многое понял. Но я не думаю, чтобы французы так просто зажевали унижение святая святых - ИХ ШАМПАНСКОГО.
Да, кстати, я люблю розовое шампанское.
Уже кацапоиды украли борщ, прицепив к нему погоняло "русский борщ" (тьху, *****). Русские вареники.
Наши довбойолопы-какаяразница им подыгривают, в жару летом хлебая не хопку, а какую-то окрошку. Это хопка по украински!
Теперь путин пошел походом на шампанское. Потом будет коньяк. Сыр один уже захапали, давно. Голландский.
Кстати, рассейские "пелимени" - китайская выдумка. Ну и так далее...
А от "холодник", маючи таку саму "демократичність" наповнення, охоплює основу на квасі хлібному (сирівці), і на березовому квасі, і на молочній сироватці, і навіть на мінеральній воді!
Я сьогодні , наприклад, готував "холодник" на основі кефіру і "Моршинської" (молочниця сироватки домашньої не підвезла, а магазинна "не така")
А окрошка - від "крошить". Хто це щось крошить в Україні?
А от назву холодник на Чернігівщині не вживають.
До речі, чи чули слово "ковбик"?
Про ковбик можеш не "підковирювать" - я на своїй авторській темі його рецепт викладав!
Пане, що Вас так знервувало?
Що на Чернігівщині, в місті Носівка, вживають слово хопка?
То не моя вина, і не вина хопки, що Ви того не чули.
Чи Вас знервувало те, що я пишу з Франції?
До речі, Франція - пишеться через Ф. Навіть якщо щелепи від заздрості зводить.
Я думалА, ти справді "Холодний Яр", а ти просто істеричний дрищ.
Я не пробувала нічого тобі довести. Я написала, як кажуть люди на Чернігівщині, а саме в Носівці. А тебе почало викручувати, пучити й ти зійшов у нормальній розмові на лайно.
Бувай.
Рагуля з особи вивести не можна, ніколи. Ти мене розчарував, рагулику. На тому й поставимо крапку.
Не люблю, коли хлопи,ьі, що в панчохах і сандаліях, бризкають слинею в істериці.
Багато хто з нефранцузів назве французьке шампанське кисляком. Особливо брют.
По классической технологии выпускалось тремя заводами:
Артемовским ЗШВ.
Заводом "Новый Свет"
Завод Абрау-Дюрсо.