Мінус Шефіру, плюс Єрмаку, ще один плювок в корпоративну культуру: що відбувається з Укрзалізницею та її головами. Думки депутатів та інсайдерів
Рада нацбезпеки ініціювала введення тимчасового керівництва на Укрзалізниці до обрання голови правління та формування повноцінних органів управління товариства через критичний стан підприємства. І попросила Кабмін передати управління компанією міністру інфраструктури Олександру Кубракову.
Таке рішення стало ще одним у ланцюгу повного нехтування владою незалежним корпоративним управлінням держкомпаніями. Але що привело до таких наслідків? Чи дійсно критичний стан інфраструктури, чи виключно бажання поживитися з трупа вже добитого ведмедя?
Як Укрзалізниця стала жебраком і годівницею олігархів
Укрзалізниця - це до 80 тіньових потоків з усього підконтрольного Міністерству інфраструктури. Саме тому в часи уряду Гройсмана "Укрзалізницю" виводили з підпорядкування Мінінфраструктури, а її керівники до і після не затримувались на посаді довше року.
Обраний на конкурсі керівник "Укрзалізниці" Володимир Жмак не протримався на посаді і року через боротьбу різних груп за потоки "Укразалізниці". Яка власне і довела "Укрзалізницю" до катастрофічного стану.
В розпорядженні Цензор.НЕТ є закрита аналітика по "Укрзалізниці" станом на березень 2021 року. Відповідно до неї обсяги перевізної роботи скоротились з 316 млрд т. км у 2012 до 189 млрд т. км. Вантажні перевезення впали з 238 млрд т. км до 168 млрд т. км.
Перевізні спроможності залізниць по тязі та здатності інфраструктури "обвально" скорочуються (-21% за рік). Навіть вивільнення локомотивів та основних залізничних дільниць від скорочення в минулому році 2/3 пасажирських поїздів (через епідемію коронавірусу пасажирські перевезення скоротились на 63%) не дозволило стабілізувати вантажні перевезення. Їхнє падіння прискорилось (-8%).
Якщо фактичні доходи Укрзалізниці від вантажних перевезень становили у 2013 році 4 855 млн доларів США, то у 2020 – 2 170 млн доларів США.
І тут ключову роль відіграє проблема з тарифами. Якщо в Україні за перевезення тони зерна платять 6,5 доларів, то в Польщі - 51,68, а в Росії - 11,59. При цьому ціна перевезення зерна в Україні "чомусь" у 2 рази вища, ніж ціна перевезення вугілля і залізної руди. Якщо в Україні вугілля і руду перевозять за 3,97 доларів за тонну, то в Польщі - 51,68. Зауважте, в Польщі немає різниці в ціні для різних груп перевезень. Тоді як в Україні навіть перевезення деревини різниться в рази - фанеру везти 2,5 рази дорожче, ніж дерев’яні стійки для шахт.
Тарифи на перевезення руди в Україні не покривають навіть собівартості перевезення, але це заробіток для потенційних фігурантів списку олігархів - Ахметова (Метінвест), Жеваго (Феррекспо), Ярославського (Суха Балка), Коломойського (КЖРК).
Тарифи на вантажні перевезення УЗ не встановлює, це робить МінІнфра при узгодженні Мінфіну, Мінекономіки та Державної регуляторної служби. Рік тому спроба підняти тарифи була збита через протест Державної регуляторної служби.
Колишній керівник УЗ Володимир Жмак також не поспішав ініціювати підвищення тарифу на руду, хоча його і підштовхувала до цього наглядова рада.
Головною причиною звільнення Жмака навесні 2021 стало те, що наприкінці січня УЗ через процедуру "голландських аукціонів" ProZorro.Sale віддала майже половину робочого парку піввагонів "Метінвест Шипінг" за ціною вдвоє меншою від запропонованої. Компанія Ахметова отримала в оренду на три роки за 480 грн за добу.
Кажуть, на Банковій це сприйняли як маневри в обхід центральної каси, тоді як інші олігархи форсували публічне невдоволення через медіа.
Втім, хибно стверджувати, що на УЗ заробляє лише Ахметов.
Наприкінці липня 418 мільйонів за формульний дизель отримали компанії з орбіти "приватівців" та "трейд комодіті" (пов’язують з соратником Петра Порошенка Грановським).
Інтерпайп Пінчука є монопольним постачальником суцільнокатаних коліс для УЗ. Антимонопольний комітет навіть розслідував як у 2018 ТОВ "Інтерпайп Україна" розіграв 42 тендери з трьома компаніями, які мали тісні зв’язки з холдингом "Інтерпайп".
Хто мав очолити УЗ і чому не вийшло
Після звільнення Жмака логічно було б запустити новий конкурс, але він би закінчився у кращому випадку наприкінці 2021. А, знаючи особливості українських кадрових конкурсів, то, дай боже, щоб і в 2022.
На Банковій розглядали варіант призначити туди керівника "Укрпошти" Ігоря Смілянського. До речі, саме він був серед фаворитів Банкової на цю посаду ще в 2019. Але Смілянський тоді не подався на конкурс.
Навесні 2021 після звільнення Жмака до персони Смілянського знову повернулись і була ідея зробити його в.о. голови правління. Але це не можна було зробити одним підписом. Щоб стати в.о голови правління, людина мала спершу стати членом правління. А там теж треба проходити конкурс. Це 4-5 місяців. Був ще варіант завести Смілянського спершу директором УЗ напрямку вантажних перевезень (там була вакансія після звільнення Езугбаі, який вилетів зі Жмаком через вагони для Ахметова), потім з цієї посади його зробити в.о. члена правління, а потім вже в.о. голови правління. Але вочевидь забагато рухів під одну особу. А Банкова і так "вигрібає" за це на конкурсах по САП і БЕБ. Більше того, такі маневри не всюди успішні. Як мінімум через публічну реакцію.
Тому замість Жмака тимчасово призначили в.о. голови Івана Юрика, який вже обіймав цю посаду з квітня 2020, коли замінив на цій посаді Желько Марчека. Юрика називали наближеним до колишнього очільника УЗ Євгена Кравцова.
До призначення в.о. очільника "Укрзалізниці" Іван Юрик у 2010-2014 роках очолював представництво інвестиційної компанії Blackstone. Потім два роки керував службою міністра фінансів Наталії Яресько. А з червня 2018 року став членом наглядової ради "Укрзалізниці", і через рік увійшов у правління держкомпанії.
В другий прихід Кравцова також часто бачили в Офісі Юрика, але не тільки він мав вплив на керівника УЗ.
"Його тримав Шефір. Зараз контроль перейшов до Єрмака і СБУ", - каже співрозмовник Цензор.НЕТ у галузі. Власне правдивість його слів підтверджує те, що саме на даних СБУ базувалось рішення про передачу.
Андрій Єрмак
Якщо призначення Олександра Кубракова на Мінтранс сприймалось як перемога заступника голови ОП Кирила Тимошенка, то зараз розклади дещо змінились і заступник голови Офісу схилив голову перед головою. І відтак голова ОП зберігає вплив на розклади в УЗ.
Олександр Кубраков
Втім, у рішення РНБО є зворотна сторона медалі і стосується вона закону. Зі звільненням Юрика Банкова знову потрапляє в ту ж історію, що і з "Нафтогазом", коли було виведено в зону поза грою наглядову раду. Так само сумнівно чи можна туди призначати Кубракова, оскільки це буде всупереч 26 статті "Закону про корупцію".
Це вочевидь дуже засмутить міжнародних донорів, втім влада не бачить у цьому проблеми. І про це свідчить коментар Юлії Грішиної, яка очолює комісію по УЗ у парламенті.
""УКРЗАЛІЗНИЦЮ" ПОТРІБНО РЯТУВАТИ"
- Питання про те, що керівництво "Укрзалізниці" потрібно змінювати, постало вже давно, - говорить "Цензор.НЕТ" народний депутат "Слуги народу" і голова Тимчасової слідчої комісії ВРУ з питань перевірки та оцінки стану УЗ Юлія Гришина. – Наша ТСК працює сім місяців. У квітні ми звернулися до прем’єрміністра про те, що треба проводити таку заміну. Тому що ситуація на підприємстві – катастрофічна. Минулого року УЗ отримала 12 мільярдів збитків. Цього року, як ми бачимо, ситуація не змінюється, а фактично лише погіршується.
Юлія Гришина
Існує велика кількість причин, яка унеможливлює швидке проведення зміни керівництва УЗ. У членів наглядової ради закінчився строк контрактів, тому тут можна було ухвалювати відповідні рішення. Але не збирався і не оголошував конкурс комітет (з питань призначень керівників особливо важливих для економіки підприємств. – О.М.), який складається із міжнародників. Тому були змушені подовжити ці контракти. Потім конкурс, з рештою, оголосили, як і на голову правління та його членів. Але законодавство ще до нашої влади прописали таким чином, що спочатку для запуску процесу потрібно знайти HR-компанію, платити за це мільйони гривень, потім вона має провести вже конкурс і тільки після цього відбуваються призначення. Це дуже довго і коштовно для "Укрзалізниці". У неї зараз просто немає таких коштів. Ми, як ТСК, підніматимемо питання, як взагалі така ситуація можлива?! По-перше, саме підприємство має власний великий HR-відділ. По-друге, є акціонер – Кабінет Міністрів, а також профільний міністр та наглядова рада. Хіба ці основні стейкхолдери не можуть прозоро і об’єктивно провести конкурс та набрати професіоналів?! Навіщо ще залучати HR-компанії?! Тим більше, ми уже маємо досвід, який показав, що це не запорука успіху. А сам процес затягується і забирає чималу кількість коштів. Тобто ми втрачаємо час і гроші. Тому нещодавно наглядова рада затвердила (а потім погодили міністр інфраструктури та міністр економіки) положення про те, що такі компанії не потрібні для конкурсу на членів правління УЗ. Їх залишають для обрання голови правління та членів наглядової ради. Але не треба забувати, що ситуація на підприємстві кризова. Поки усі необхідні конкурси відбудуться, ми просто можемо втратити "Укрзалізницю". Бо там переддефолтний стан. Тому було прийнято рішення негайно вводити тимчасову адміністрацію, щоб просто її врятувати. Бо зараз вона неконтрольована. Там у наглядової ради скінчився строк контрактів, а голова правління й усі члени – в.о., ще й суміщають посади директорів.
Мені особисто часто закидають: "Ви прийняли рішення, звернулися до Кабміну, щоб відбулася зміна керівництва "Укрзалізниці", але він же нічого не робить!". Насправді це не так. Але, як я сказала, законодавство прописано таким чином, що просто не дозволяє провести швидкі зміни. Тому розробили нове положення й ввели в дію рішення РНБО. Іншого виходу сьогодні, на жаль, немає. Далі – дивитимемося. Головне, щоб усі спрацювали професійно, відкрито та прозоро. Тому що "Укрзалізницю", дійсно, потрібно рятувати та ставити на її чолі професіоналів, у яких є відповідна освіта та досвід роботи на залізниці. А не брати економістів, юристів, HR-рів, які не мають жодного уявлення про функціонування УЗ.
Чи не буде зараз у Кубракова конфлікту інтересів у зв’язку з таким рішенням РНБО? По-перше, це тимчасовий захід, бо зараз, як я наголошую, ситуація там взагалі неконтрольована. Сьогодні навіть акціонер не може швидко врятувати підприємство через законодавство та ризик чималих фінансових витрат. А йдеться про стратегічне державне підприємство. Уже не можна зволікати. По-друге, Кубраков – міністр інфраструктури, який відповідає, в тому числі, й за УЗ. По-третє, він тут не сам себе контролюватиме. Є ж наглядова рада, члени правління, Кабінет Міністрів та суспільство загалом. Тому я в цьому не бачу проблеми. Але якщо тут не діяти, то ми просто втратимо "Укрзалізницю".
"РІШЕННЯ РНБО ПО "УКРЗАЛІЗНИЦІ" НІКЧЕМНЕ І НЕПРОФЕСІЙНЕ"
Не погоджується із Гришиною щодо рішення Ради нацбезпеки і оборони по УЗ народний депутат "Європейської Солідарності" та член комітету ВРУ з питань транспорту та інфраструктури Микола Величкович:
Микола Величкович
- Йдеться про комерційне підприємство, хоч і держаної власності. Як міністр може очолювати таку структуру?! За своїм статусом він не має права це робити. Міністерство інфраструктури загалом визначає політику галузі, але не втручається у оперативну діяльність самого акціонерного товариства "Укрзалізниці". Для цього є правління, наглядова рада. Тому це рішення РНБО викликає у мене скептичну усмішку. Воно нікчемне і непрофесійне. Представники влади називають це вимушеним кроком? Є римське правило: "Не знаєш, як вчинити, роби по закону". А ми бачимо прояви юридичного нігілізму тих, хто пропонує такі рішення. Краще нехай процес триває довго, аніж незаконно. Справа навіть не в тому, що потім можуть бути судові процеси. Йдеться, в першу чергу, про систему роботи владних інституцій. У мене останнім часом складається враження, що люди, які приймають рішення, хочуть "сісти на потоки", тому готові чинити будь-які дії, в тому числі незаконні. Адже призначення міністра керівником підприємства (нехай навіть виконуючим обов’язки), повторюся, не відповідає законодавству України. Я розумію, що їм дуже хочеться так чинити. Але одна справа – хотіти, інша – наскільки це законно. Кожен, хто при владі, повинен пам’ятати: за незаконні рішення доведеться відповідати. Увесь політичний істеблішмент світу дивиться на такі дії наших можновладців й запитують, а чи є в Україні закони, чи їх взагалі дотримуються?! От представники влади говорять, що треба терміново вирішувати питання "Укрзалізниці". Шановні, ви два роки при владі! Ви до сьогодні не бачили яка ситуація?! Ваш уряд, міністр, керівництво УЗ! У наглядовій раді навіть є дуже відомий журналіст (Сергій Лещенко. – О.М.). А тепер РНБО визнала, що на підприємстві – корупція. Значить, і наглядова рада теж не справляється, то і до неї є питання, тому, можливо, й її потрібно притягнути до відповідальності. Це при тому, що кожен з її членів щомісяця отримує сотні тисяч зарплати. Такі питання теж треба піднімати. У нас на комітеті неодноразово обговорювалася необхідність заслухати керівництво правління "Укрзалізниці" та її наглядової ради. Але до кінця минулої сесії цього так і не сталося. Чому? Це треба запитувати керівництво комітету. Зараз просто неможливо зібрати депутатів на позачергове засідання, тому по завершенню відпусток ми обов’язково підніматимемо питання "Укрзалізниці". Особисто я вважаю, що воно повинно стояти одним із перших на першому ж засіданні нашого комітету. Коли будуть урочисті заходи у Верховній Раді (23 та 24 серпня), ми з колегами уже в очному форматі, а не заочно, як зараз, поспілкуємося і домовлятимемося, щоб це питання підіймалося досить жорстко.
"ЯКЩО РНБО УЖЕ ЗАЙМАЄТЬСЯ УЗ, ЦЕ СВІДЧИТЬ ПРО ПОВНЕ РОЗБАЛАНСУВАННЯ СИСТЕМИ ДЕРЖУПРАВЛІННЯ"
- Я взагалі не розумію, до чого в цій ситуації РНБО?! - обурюється народний депутат "Батьківщини" Олексій Кучеренко.
Олексій Кучеренко
– Якщо вона визначає, що державна компанія, підпорядкована уряду, працює неправильно, можливо, потрібно змінювати Кабмін?! Я не кажу про міністра. Він тільки два місяці на своїй посаді. Але КМУ здійснює управління "Укрзалізницею" через наглядову раду. А чи потрібний Україні уряд, який неспроможний прийняти такі очевидні рішення самостійно?! І взагалі, а хто саме у нас "уряд"? Хто в нас Людовік-14?
Якщо РНБО уже займається "Укрзалізницею", це свідчить про повне розбалансування системи державного управління. Це виключно піар-акція, яка не має під собою жодної логіки.
Корпоративна реформа, яку впроваджували на "Укрзалізниці" останні роки, виявилася повною авантюрою. Ми це також бачимо на прикладах НАК "Нафтогаз", "Укрпошти", "Укренерго" та інших державних компаній, коли наглядові ради працюють виключно за якісь гонорари та взагалі не несуть жодної відповідальності за свої рішення. Все це захищає європейська і заокеанська політична еліта, яка розповідає нам про такий єдиний можливий варіант контролю. Я беруся стверджувати, що усі високі стандарти корпоративного управління, про які вони люблять нам говорити, це повна ахінея. Саме вони не дотримуються принципів Організації економічного співробітництва та розвитку. Але цим питання має займатися уряд. Це ж він наймає наглядову раду.
За останні два роки політика Офісу президента перетворила Кабмін у безвідповідальний орган та такий, що нічого не вирішує. Це просто перелякані хлопці, яких може налякати будь-який чиновник із ОП чи РНБО. Йдеться не про одну проблему, а три в одному. Це погано закінчиться уже цієї зими. До речі, не тільки по "Укрзалізниці". Я уже не кажу про Лещенка, який незрозуміло, що там робить. Чому журналіст-блогер має бути членом наглядової ради залізниці?! Найєм став заступником міністра інфраструктури. Через які досягнення?! Беруть невідомо кого, плюють на закони. А подивіться на керівника – цей турок (Шевкі Аджунер. – О.М.) є головою двох наглядових рад: УЗ та "Укренерго". Як так можна?! Як тільки їх зачіпаєш і починаєш називати речі своїми іменами, тут же прибігають посли й починають говорити про високі стандарти корпоративного управління.
Так, на "Укрзалізниці" реальна трагедія системи держуправління, коли наче боролися із поганим – корупцією, а отримали ще більш катастрофічну ситуацію. Правда, уже у зв’язці із європейськими структурами. Це взагалі жах. Ви колись чули від голови наглядової ради УЗ Шевкі Аджунера, що щось не так на підприємстві?! А саме він в таких випадках має бити на сполох. Так само, як і в "Укренерго", яка минулого року показала збитки 27,5 мільярдів. Він хіба щось про це говорив?! Ми й далі слухаємо байки від європейських авантюристів. Скільки ж можна?! Це погано закінчиться.
""УКРЗАЛІЗНИЦЯ" ПО ФАКТУ БАНКРУТ"
Керівник фракції "Голос" Ярослав Железняк таку думку колеги не поділяє:
Ярослав Железняк
- Задача голови будь-якої наглядової ради - не створювати публічний скандал та робити якісь заяви. Це люди, яких ми з вами, як платники податків, винаймаємо на конкретну роботу. Вони повинні затверджувати фінансовий план, призначати і знімати менеджмент та визначати стратегію розвитку підприємства. Це ж не політики. Якщо ми хочемо політичну наглядову раду, то треба туди було обирати відповідних людей. Але вона для іншого створюється.
Якщо оцінювати рішення Ради нацбезпеки і оборони, то треба звернути увагу, що це не орган корпоративного управління. Я розумію, що "Укрзалізниця" важлива, що це державне підприємство. Таке саме, як "Нафтогаз" чи "Укрпошта". Але до чого тут РНБО, і яким чином вона може змінювати тут менеджмент?! Це не просто не відповідає логіці процесу, а й є порушенням норм корпоративних стандартів управління державними підприємствами. Я не розумію, як міністр може керувати "Укрзалізницею" (як раз ідеєю корпоративного управління є розподіл цих двох посад). Спочатку це виглядало, як невдалий жарт. Однак вже бачимо - ні, все серйозно.
Держава створила для "Укрзалізниці" наглядову раду. Саме вона має функції стратегічного контролю. Все, що зараз обіцяє Зеленський по реформі корпоративного управління в рамках підготовки до візиту (до США. – О.М.) та перемовин з МВФ, відображається у прийнятому у першому читанні моєму законопроєкті про корпоративне управління. Тут як раз про те, щоб посилити наглядові ради і забрати повноваження у Кабінету Міністрів та міністерств. А заявили зовсім інше. Це щодо суті питання.
Щодо форми. У нас в "Укрзалізниці", справді, проблеми. Тут застарілий склад потягів, погана якість покриття і так далі. Я сам їжджу потягом до Маріуполя. Навіть коли ти купуєш клас типу люкс, не бачиш відповідності заявленій назві. А коштує такий квиток немало. Це, як і в тарифах, наприклад, на електроенергію, одна і так ж проблема: є дотаційна частина – пасажирські перевезення, і комерційні, які б мали покривати перші. Плюс, фінансовий стан підприємства, COVID-19, податковий тягар точно не сприяють покращенню ситуації в "Укрзалізниці". Але це ж питання не менеджменту. Наприклад, тарифи на комерційні перевезення затверджує уряд. Я впевнений, що за наявності політичної волі чимало проблем можна було б вирішити за пару годин. Тут більше питань до наявності цієї волі та розуміння, що тарифи у будь-якому випадку зростатимуть і для населення, і для комерційний перевезень.
Звичайно, "Укрзалізницю" потрібно реформувати. Це буде непопулярна річ, тому що пасажирські перевезення стануть дорожчі. Чи може статися так, що вона збанкрутує у разі не проведення реформи? Вона і так по факту банкрут. Але чим далі, тим буде гірше. Інфраструктура загниє і знову доведеться брати кредити. Раптово це не станеться. Однак тенденція вже погана.
***
Р.S. "Цензор.НЕТ" звернувся по коментар і до члена наглядової ради "Укрзалізниці" Сергія Лещенка, однак він відмовився говорити, зазначивши, що "не може коментувати" цю тему.
Ольга Москалюк, Тетяна Ніколаєнко, Цензор.НЕТ
Тимошенка розпитали про "внутрішню кухню" Офісу президента, а також про кадрові рішення Зеленського. Коли респондент відповідав на запитання про принципи визначення обʼєктів для "Великого будівництва", він назвав голову Львівської ОДА "своїм підлеглим губернатором".
"Один з моїх підлеглих Максим Козицький, губернатор Львівської області, колись був на обкладинці українського Forbes. І він коли просить субвенції на якісь інфраструктурні проєкти - я йому у відповідь обкладинку Forbes: "Брате, у тебе все нормально в житті, навіщо тобі гроші - ти ж ось олігарх"", - зазначив Тимошенко.
Крім того, заступник Єрмака сказав, що час від часу звільняє губернаторів, які не можуть впоратися зі своїми обов'язками."Коли у мене в підпорядкуванні опинилися губернатори, побудував систему таким чином: хто зробив домашню роботу за своїми інфраструктурними обʼєктами - той отримає гроші. Що входить в домашню роботу? Восени-взимку 2020 року, кожен губернатор мав зібрати документи, оголосити тендер на будівництво, підписати договір і знайти інвесторів. З домашньою роботою губернатор може приходити до нас за додатковими грошима в рамках "Великого будівництва". Деякі губернатори погано справляються, тому і міняємо їх час від часу", - зауважив заступник керівника ОПУ.
Треба сказати, що відповідно до Конституції України голови місцевих державних адміністрацій під час здійснення своїх повноважень відповідальні перед президентом і Кабінетом міністрів. Вони підзвітні й підконтрольні органам виконавчої влади вищого рівня.
Китайського богдихана народ бачив лише на святкуванні «першої борозни», коли імператор проходив першу борозну, розпочинаючи землеробський цикл і присвячуючи її поклонінню Небу…
Зеленського народ бачить, останнім часом, тільки у «відосиках»…
Китайський та японський імператори жерли, пили, спали, срали і трахали наложниць, а керували країною розумні сановники.
Блазень робить те саме, за єдиним виключенням - «сановники» у нього такі самі дурні, як і він…
Питання - на якого біса «Зедебіли» його вибирали?...
До сих пор нет комплексной экономической программы правительства Шмыгаля; в проправтельственной коалиции - наоборот, сплошные споры и взаимные обвинения. И теперь справедливо все стрелки за грубые просчеты и провалы переведут на Дениса Шмыгаля. Но давайте разберемся без излишних эмоций, только беспристрастные цифры и конкретные факты по итогам работы правительства Шмыгаля. Итак, по результатам социологического опроса, вчера обнародованного УНИАН, в Украине почти 15% населения (!) не хватает денег даже на еду.
Также опрос показал, что:
- 43,1% респондентов и их семьям хватает денег только на еду;
- 32,8% - на еду и одежду и могут немного откладывать, но не могут купить такие вещи, как телевизор или холодильник;
- 7,7% респондентов причисляют себя к тем, кто имеет высокий достаток.
И главное, если не удастся резко поднять производительность труда на наших предприятиях, то работодателям останется только сокращать заработную плату своим сотрудникам, а то и вообще сокращать рабочие места. Как ни хочется в этом признаваться, однако, уровень жизни украинцев падает настолько быстро, что всерьез надо опасаться голодных бунтов безработных.
А до Евросоюза нам ох как еще далеко, где низкие издержки, высокое качество и мировые бренды - это основные слагаемые успехов в их экономической жизни. Поэтому сегодня задача наших властей, чтобы украинцы не опустились по жизненным стандартам и доходам значительно ниже не то что европейского, но хотя бы уровня целого ряда африканских стран.
P.S. К слову, Шмыгалю в ОП уже подготовили замену - это Алексей Любченко, Первый вице-премьер-министр − Министр экономики Украины.
https://spektrnews.in.ua/news/etoy-osen-yu-shmygalya-zhdet-gromkaya-otstavka---aleksandr-goncharov/119229 - Александр Гончаров
А всі вільні майданчики, автостоянки і території старих заводів забудовуються житлом, ціни на яке ростуть щомісяця, і скоро 2000 доларів за метр буде доброю ціною.
Це називається зубажіння.