Fire base: опис тактики застосування танків НАТО від учасника тренувань танкової роти ЗС Канади

Український танкіст брав участь у програмі тренувань танкової роти ЗС Канади, і просто пояснює, що для якісного застосування танків НАТО ЗС України мають повністю змінити організацію, управління та застосовувати сучасну тактику танкових військ, а не використовувати танк як "повозку для пушки", подібну до російської.
Сподіваюсь, що наше військове командування почне прислуховуватись до думки особового складу, бо натівська зброя - це не панацея, вона ефективна тільки коли вона правильно застосовується, а інакше вона згорить, як будь-яке інше залізо, і не виконають своєї ролі у наступі. Костянтин застосовує термін ФБ у дописі - це не про фейсбук, це скорочено від англійської Fire base, опис тактики застосування танків, тактики контролю поля бою вогнем, яка відпрацьовується у НАТО і яку дуже рідко застосовують в українській армії. (Ю. Бутусов)
"Мене торкнуло питання відмінності планування західної та радянської школи. Забігаючи вперед, хочу просто показати відмінності, які випливають з різного штатного складу.
Якщо ви візьмете радянсько/український Тб ,до складу якого входить три роти по 10 танків, та один танк КБ. Та КШМ на базі БМП1 . Штат 155 чоловіків та 9 вантажівок. З яких 6 вантажівок відповідають за БК. Один паливозаправник, та вантажівкі ремонтна та зі складу взводу МТО.
БК, то дуже важливо всьго 3 БК на машину. 1 в танку. ( умовно тому що рахують саме 46 снарядів а не 28 в конвеєрі) 0.5 БК на транспорті. та 2 БК на землі.
Канадська рота, має 21 танк ,з яких 2 танки - це запасні машини. Без екіпажу. 3 машини - то управління роти. Ще 16 - то 4 взводи з двох пар машин. В забезпечення входить один транспорт на 4 машини на гусеницях. Та на кожен танк по дві вантажівки з БК.
БК = 4 БК на машину ( до речі, в них 50 штук в танку) 1 БК на танку. 025 БК на транспорті другого ешелону, тобто на гусеницях. Та ще 3 БК на вантажівках. На землі в них БК немає.
Якщо порівняти два танкові підрозділи, то на папері. А також під час планування саме наступальної операції, ТБ ЗСУ має переваги. Все-таки 31 машина проти 19. Це майже двократна перевага у силах та засобах.
Але є одне маленьке уточнення. Якщо ти не в змозі реалізувати цю перевагу в перші 30 хвилин бою, то твоя перевага починає танути на очах.
Тобто , через три години КБ ЗСУ стає чистим логістом. В нього більшість БК на землі. І обмаль вантажівок. Вся його робота зводиться до проблем та планування постачання БК та необхідного до своїх танків.
Проблема ще більш ускладнюється тим, що ЗСУ впроваджують практику "приданих " танків. Тобто танки придаються піхоті і втрачають зв'язок з КБ.
Подивімось на конкретном випадку від Героя України.
На відрізку оборони 8 км Роза вітрів ---- Елітне -- Кутузовка біло задіяно 11 танків. З яких 9 танків були з ТБ. А ще два танки були з Танкового училища.
Також, кожен опорний пункт був підпорядкований окремому командиру роти піхоти. Бест, Літо та Сват . Смішно, але всі троє були з різних батальонів.
І що вийшло. 9 танків були поділені між трьма ротами. При цьому три групи танків Бест 3,Літо 2 та Сват 2 мали різні частоти на радіостанціях. Різні шляхи висування та різні шляхи та умови логістики.
Всі мої спроби ( Крім Свата ) об'єднати танки в одну групу були марними.
Навіть коли я створив ( знайшов та визначив дві ФБ спільні для всіх трьох піхот, то навіть це нічого не дало.
===================
В канадській тактиці це неможливо від слова " пішов нх". В них танкова рота окрема. І ніхто не може впливати на командира цієї роти.
Розірвати зв'язок між танками роти НЕМОЖЛИВО. Навіть пропонувати їм це безглуздя.
Штаб роти, танкової роти, обробляє дані з кожного танка по трьох темах. БК Паливо Ремонт/евакуація. Тобто дані кожного танка, тобто любий вихід в ефір танкової РС записується в таблицю.
Хто - Час - місце - Зміст - БК - Паливо - Технічний стан.
Тобто логістика протягом 7 діб уся на колесах та гусеницях і є невід'ємною частиною танкового взводу. Один гусеничний транспорт безпосередньо супроводжує ТВ. А ще майже 8 вантажівок під охороною резервного взводу та 2 резервних танків з третього ешелону жорстко прикріплені до конкретного Альфа та Браво. Ви не можете ніяким наказом їх відірвати від ТВ.
Тобто протягом 7 діб. Командир ТР Канади взагалі не має відношення до логістики. Проблема початкової логістики вирішується штатно!!!!! а не за рахунок планування.
Розумієте різницю???
Або штатно або ситуативним рішенням.
Також кожен взвод має двох лідерів. Це Альфа і Браво. Ви не можете мати ніякі позивні у взводі крім Альфа Чарлі та Браво Танго.
Два лідери у взводі, та ще три запасні командири. Це танк самого КР. Танк його заступника. Та танк Головного сержанта роти. Це повноційні лідери. Які можуть як замінити любий танк у бою, так і вести бій самотужки.
Зрозумілі відмінності в плануванні????
Також наголошую, що дані відмінності у плануванні та штаті були саме створені , створені!! саме проти радянського ТБ на танках Т64 та Т72".
Планування і планова економіка це основа КРАДІЖКИ, як ще зазделегідь можна порахувати скільки можна вкрасти соляри, бензину, газу, та інших матеріалів. Планування це чисто радянський термін як і план по сдачі, затриманню і т.п.
Можливо, справа в приказці «хто ясно мислить, ясно викладає…
Сподіваюсь, в танкових справах автор значно кращий, ніж в написанні.
На рахунок використання натівського підходу.
Не вірю. Не вірю, що сформований за натівськими принципами і на натівській техніці підрозділ, будуть використовувати не по-совковому
рашисты вроде не применяют "ТБ на танках Т64 та Т72". вроде не наступают танковыми волнами, поняли насколько это чревато.
надо учитывать что тактика канадцев "тепличная". не факт что она хорошо будет работать в этом случае.
в этой тактики у танков там роли вторичные, главную скрипку играет авиация.
особых танковых традиций канадцы не имеют, крупно и массово не воевали уже давно.
все их "большие" войны - на подхвате либо у британцев, либо у американцев.
Что касается "канадской" организации, то она имеет как свои плюсы, так и свои минусы. Не вдаваясь подробно в этот вопрос, могу только указать, как пример, на то, что такая тактическая организация затрудняет маневр огнем на поле боя: взводы по 4 танка (2 пары) проигрывают в силе огня во фланг (фланговый огонь смогут вести только 2 танка из 4, а в ТВ из 3 танков - тоже 2). Вообще же организация (боевой и численный состав) подразделения зависят от того, какие цели мы решаем на поле боя и каким способом. Т.е. от тактики применения.
Что касается "распыления" танков: да, такая практика не должна приветствоваться, но война - такая штука, что иногда просто другого выхода нет. В этом случае применяются стандартные процедуры (выражаясь языком цивильным), которые называются "всестороннее обеспечение" (в уставах РФ, например, в частности, в ч.2 БУ ПВОБ этому целая глава посвящена - 12-я). Вряд ли справедливо неспособность командиров выдавать за пороки принципа усиления подразделений на главных направлениях...
Что касается конкретного примера такого рода использования танков в качестве приданных, ну, что могу сказать? Комбриг, который поставил в ряд 3 РОПа из рот 3-х разных батальонов и не удосужился создать временный пункт управления (командный пункт) для координации действий такого вот импровизированного батальона (да еще и расположенного в один эшелон), не совсем соответствует своей должности. Привет ему передавайте. Только при чем здесь использование танков?