5094 посетителя онлайн

Fire base: опис тактики застосування танків НАТО від учасника тренувань танкової роти ЗС Канади

Автор: Костянтин Фартушний

канада,танк,leopard

Український танкіст брав участь у програмі тренувань танкової роти ЗС Канади, і просто пояснює, що для якісного застосування танків НАТО ЗС України мають повністю змінити організацію, управління та застосовувати сучасну тактику танкових військ, а не використовувати танк як "повозку для пушки", подібну до російської.

 Сподіваюсь, що наше військове командування почне прислуховуватись до думки особового складу, бо натівська зброя - це не панацея, вона ефективна тільки коли вона правильно застосовується, а інакше вона згорить, як будь-яке інше залізо, і не виконають своєї ролі у наступі. Костянтин застосовує термін ФБ у дописі - це не про фейсбук, це скорочено від англійської Fire base, опис тактики застосування танків, тактики контролю поля бою вогнем, яка відпрацьовується у НАТО і яку дуже рідко застосовують в українській армії. (Ю. Бутусов)

"Мене торкнуло питання відмінності планування західної та радянської школи. Забігаючи вперед, хочу просто показати відмінності, які випливають з різного штатного складу.

Якщо ви візьмете радянсько/український Тб ,до складу якого входить три роти по 10 танків, та один танк КБ. Та КШМ на базі БМП1 . Штат 155 чоловіків та 9 вантажівок. З яких 6 вантажівок відповідають за БК. Один паливозаправник, та вантажівкі ремонтна та зі складу взводу МТО.

БК, то дуже важливо всьго 3 БК на машину. 1 в танку. ( умовно тому що рахують саме 46 снарядів а не 28 в конвеєрі) 0.5 БК на транспорті. та 2 БК на землі.

Канадська рота, має 21 танк ,з яких 2 танки - це запасні машини. Без екіпажу. 3 машини - то управління роти. Ще 16 - то 4 взводи з двох пар машин. В забезпечення входить один транспорт на 4 машини на гусеницях. Та на кожен танк по дві вантажівки з БК.

БК = 4 БК на машину ( до речі, в них 50 штук в танку) 1 БК на танку. 025 БК на транспорті другого ешелону, тобто на гусеницях. Та ще 3 БК на вантажівках. На землі в них БК немає.

Якщо порівняти два танкові підрозділи, то на папері. А також під час планування саме наступальної операції, ТБ ЗСУ має переваги. Все-таки 31 машина проти 19. Це майже двократна перевага у силах та засобах.

Але є одне маленьке уточнення. Якщо ти не в змозі реалізувати цю перевагу в перші 30 хвилин бою, то твоя перевага починає танути на очах.

Тобто , через три години КБ ЗСУ стає чистим логістом. В нього більшість БК на землі. І обмаль вантажівок. Вся його робота зводиться до проблем та планування постачання БК та необхідного до своїх танків.

Проблема ще більш ускладнюється тим, що ЗСУ впроваджують практику "приданих " танків. Тобто танки придаються піхоті і втрачають зв'язок з КБ.

Подивімось на конкретном випадку від Героя України.

На відрізку оборони 8 км Роза вітрів ---- Елітне -- Кутузовка біло задіяно 11 танків. З яких 9 танків були з ТБ. А ще два танки були з Танкового училища.

Також, кожен опорний пункт був підпорядкований окремому командиру роти піхоти. Бест, Літо та Сват . Смішно, але всі троє були з різних батальонів.

І що вийшло. 9 танків були поділені між трьма ротами. При цьому три групи танків Бест 3,Літо 2 та Сват 2 мали різні частоти на радіостанціях. Різні шляхи висування та різні шляхи та умови логістики.

Всі мої спроби ( Крім Свата ) об'єднати танки в одну групу були марними.

Навіть коли я створив ( знайшов та визначив дві ФБ спільні для всіх трьох піхот, то навіть це нічого не дало.

===================

В канадській тактиці це неможливо від слова " пішов нх". В них танкова рота окрема. І ніхто не може впливати на командира цієї роти.

Розірвати зв'язок між танками роти НЕМОЖЛИВО. Навіть пропонувати їм це безглуздя.

Штаб роти, танкової роти, обробляє дані з кожного танка по трьох темах. БК Паливо Ремонт/евакуація. Тобто дані кожного танка, тобто любий вихід в ефір танкової РС записується в таблицю.

Хто - Час - місце - Зміст - БК - Паливо - Технічний стан.

Тобто логістика протягом 7 діб уся на колесах та гусеницях і є невід'ємною частиною танкового взводу. Один гусеничний транспорт безпосередньо супроводжує ТВ. А ще майже 8 вантажівок під охороною резервного взводу та 2 резервних танків з третього ешелону жорстко прикріплені до конкретного Альфа та Браво. Ви не можете ніяким наказом їх відірвати від ТВ.

Тобто протягом 7 діб. Командир ТР Канади взагалі не має відношення до логістики. Проблема початкової логістики вирішується штатно!!!!! а не за рахунок планування.

Розумієте різницю???

Або штатно або ситуативним рішенням. 

Також кожен взвод має двох лідерів. Це Альфа і Браво. Ви не можете мати ніякі позивні у взводі крім Альфа Чарлі та Браво Танго.

Два лідери у взводі, та ще три запасні командири. Це танк самого КР. Танк його заступника. Та танк Головного сержанта роти. Це повноційні лідери. Які можуть як замінити любий танк у бою, так і вести бій самотужки.

Зрозумілі відмінності в плануванні????

Також наголошую, що дані відмінності у плануванні та штаті були саме створені , створені!! саме проти радянського ТБ на танках Т64 та Т72".

 Костянтин Фартушний

Топ комментарии
+10
Проблема в том , что ,видимо , нашим командирам не доходит что маленькая советская армия не может победит большую советскую армию! А большую советскую армию мы не создадим в силу того что у нас ресурсов меньше!Это элементарно! Вот и приходится обращаться к общественности , что бы хоть как то повлиять! И вопрос в том что лучше , сжигать наши ресурсы втихаря и с большими потерями , или все таки со скрипом менять тактику , пусть крича во всю , но менять !
показать весь комментарий
07.04.2023 20:17
+7
надо ли это так подробно описывать во время войны "на весь интернет" ?
показать весь комментарий
07.04.2023 17:35
+5
Треба починати з елементарного що написано в статутах різних країн НАТО. А САМЕ елементарне - це БОЙОВІ МОЖЛИВОСТІ любого підрозділу, можна їх ще назвати БОЙОВИМ ПОТЕНЦІАЛОМ, не знаєш що таке бойовий потенціал підрозділу? Не знаєш ЯКИЙ бойовий потенціал противника? Як в подальшому можливо спланувати і вести бій? Совок нас вчить порівнювати кількість ну і трохи якість. І ЦЕ ВСЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!! Причому рахують як правило роти в наступі (ВОПи - в обороні), танки, гармати ПА і міномети, ПТ засоби. А в НАТОвських статутах враховують РОЗВІДКУ, ВОГОНЬ, МАНЕВР, ЗАХИСТ і ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ) - на все це може впливати командир любого підрозділу. Крім того необхідно мати інформацію про ситуацію на полі бою і надійну систему управління. Це ази. ТАК ОТ наш шановний колега каже ЩО НЕ МОЖНА ділити одну із самих вагомих складових ВОГНЮ і МАНЕВРУ і я з ним повністю згідний. РЕСПЕКТ. Втрати танків якраз і пов'язані з тим, що коли їх по одному роздають взводним (ротним), які не знають що з ними робити.
показать весь комментарий
08.04.2023 11:05
Комментировать
Сортировать:
надо ли это так подробно описывать во время войны "на весь интернет" ?
показать весь комментарий
07.04.2023 17:35 Ответить
Боженькі,які секрети
показать весь комментарий
07.04.2023 19:43 Ответить
современные разведслужбы более 70% инсайдов получают из открытых источников, таких как эта статья....
показать весь комментарий
07.04.2023 20:26 Ответить
І ви вважаєте що на відміну від рядових вояк,розвідувальні служби рф не звернули увагу на склад підрозділів НАТО? Це ж не розвідувальна чи технологічна інфа,це статична інформація,така сама ,як статут
показать весь комментарий
08.04.2023 04:54 Ответить
Експердів зараз назбирається,але питання:чи саме тут така дискусія потрібна?
показать весь комментарий
07.04.2023 21:04 Ответить
интересно и отвечает на вопрос,а шо это все бросились танковые снаряды клепать
показать весь комментарий
08.04.2023 08:36 Ответить
100%, писати треба як швидко наші леопарди звільнятимуть мацкву
показать весь комментарий
10.04.2023 19:55 Ответить
Штат МСД - танковий полк (3 ТБ по 31) 2 артполки (48 гаубиць) дивізіон РСЗО (18 одиниць) 2 МСП (на БМП,БТР,ГАЗ 66). Штат вироблений в середині 60 років (при Гречко) на основі штату німецької мотопіхотної дивізії. Для посилення піхоти в обороні в німців був батальон ( 3 батареї,35-40 штук), який використовувався як армійський резерв. Вже в 1944 році кількість танків та САУ вирівнялась. В СРСР, при наступальній доктрині, надана перевага арті 152 на мехтязі. Використання танків для підтримки піхоти і для наступу дві великі різниці.
показать весь комментарий
07.04.2023 17:56 Ответить
Як це без планування ?
Планування і планова економіка це основа КРАДІЖКИ, як ще зазделегідь можна порахувати скільки можна вкрасти соляри, бензину, газу, та інших матеріалів. Планування це чисто радянський термін як і план по сдачі, затриманню і т.п.
показать весь комментарий
07.04.2023 18:46 Ответить
Проблема в том , что ,видимо , нашим командирам не доходит что маленькая советская армия не может победит большую советскую армию! А большую советскую армию мы не создадим в силу того что у нас ресурсов меньше!Это элементарно! Вот и приходится обращаться к общественности , что бы хоть как то повлиять! И вопрос в том что лучше , сжигать наши ресурсы втихаря и с большими потерями , или все таки со скрипом менять тактику , пусть крича во всю , но менять !
показать весь комментарий
07.04.2023 20:17 Ответить
Педантизм на войне страшнее для врага, чем сам враг для врага.
показать весь комментарий
08.04.2023 08:39 Ответить
Теперь бой за Т образку 54.омбр выглядит безответсвенно.
показать весь комментарий
08.04.2023 08:41 Ответить
Я так понимаю у нас ноги растут из совка до сих пор. Тогда не особо парились по поводу логистики и того что у танка закончится боекомплект - никто не предполагал что танк доживет до того момента когда у него закончатся снаряды. Ну а второе - это проблема коммуникации. Я не знаю как ситуация у нас - но орки воют в своих каналах что у них нет раций, что максимум это китайские открытые Баофенги. Все как в совке, и получается что невозможно было наладить коммуникацию танкового и пехотного подразделения, если только не поставить танк сразу в окоп и оттуда с пехотой перемахиваться флажками.
показать весь комментарий
08.04.2023 10:19 Ответить
Вы як ото с дуба грухнулся... Главный попрошайка у народА, который его избрал - це не результ ПЬЯНОГО УГАРА ЖИЗНИ - СУМРАКА СОВКОВОГО СОЗНАНИЯ, ПОЛНОГО КАТАКЛИЗМА МОЗГОВ ВЕЛИКОГО ШОВИНИЗМА?
показать весь комментарий
08.04.2023 10:34 Ответить
Треба починати з елементарного що написано в статутах різних країн НАТО. А САМЕ елементарне - це БОЙОВІ МОЖЛИВОСТІ любого підрозділу, можна їх ще назвати БОЙОВИМ ПОТЕНЦІАЛОМ, не знаєш що таке бойовий потенціал підрозділу? Не знаєш ЯКИЙ бойовий потенціал противника? Як в подальшому можливо спланувати і вести бій? Совок нас вчить порівнювати кількість ну і трохи якість. І ЦЕ ВСЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!! Причому рахують як правило роти в наступі (ВОПи - в обороні), танки, гармати ПА і міномети, ПТ засоби. А в НАТОвських статутах враховують РОЗВІДКУ, ВОГОНЬ, МАНЕВР, ЗАХИСТ і ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ) - на все це може впливати командир любого підрозділу. Крім того необхідно мати інформацію про ситуацію на полі бою і надійну систему управління. Це ази. ТАК ОТ наш шановний колега каже ЩО НЕ МОЖНА ділити одну із самих вагомих складових ВОГНЮ і МАНЕВРУ і я з ним повністю згідний. РЕСПЕКТ. Втрати танків якраз і пов'язані з тим, що коли їх по одному роздають взводним (ротним), які не знають що з ними робити.
показать весь комментарий
08.04.2023 11:05 Ответить
Цікаво, тіко шо то за хірня: ти пишеш про кан.роту - 21 танк, у нас - лише 10, потім ти порівнюєш кан.роту з нашим батом у 31 машину, то в чому наша "перевага"?
показать весь комментарий
08.04.2023 13:18 Ответить
Зрозуміти, що до чого, особливо не фахівцеві, досить важко.
Можливо, справа в приказці «хто ясно мислить, ясно викладає…
Сподіваюсь, в танкових справах автор значно кращий, ніж в написанні.
На рахунок використання натівського підходу.

Не вірю. Не вірю, що сформований за натівськими принципами і на натівській техніці підрозділ, будуть використовувати не по-совковому
показать весь комментарий
08.04.2023 14:34 Ответить
типа, давайте вводить канадскую тактику?
рашисты вроде не применяют "ТБ на танках Т64 та Т72". вроде не наступают танковыми волнами, поняли насколько это чревато.
надо учитывать что тактика канадцев "тепличная". не факт что она хорошо будет работать в этом случае.
в этой тактики у танков там роли вторичные, главную скрипку играет авиация.
особых танковых традиций канадцы не имеют, крупно и массово не воевали уже давно.
все их "большие" войны - на подхвате либо у британцев, либо у американцев.
показать весь комментарий
08.04.2023 17:20 Ответить
Всё вводить не надо, грузовиков с бк хоть 1 на машину ввести.
показать весь комментарий
05.05.2023 18:46 Ответить
Несколько странное место для статьи такого рода: если автор имеет какие-либо предложения по штатной организации и практике боевого применения такого подразделения, как танковый батальон, то ему следует обратиться в главное управление бронетанковых войск (или как там у вас называется соответствующее управление).
Что касается "канадской" организации, то она имеет как свои плюсы, так и свои минусы. Не вдаваясь подробно в этот вопрос, могу только указать, как пример, на то, что такая тактическая организация затрудняет маневр огнем на поле боя: взводы по 4 танка (2 пары) проигрывают в силе огня во фланг (фланговый огонь смогут вести только 2 танка из 4, а в ТВ из 3 танков - тоже 2). Вообще же организация (боевой и численный состав) подразделения зависят от того, какие цели мы решаем на поле боя и каким способом. Т.е. от тактики применения.
Что касается "распыления" танков: да, такая практика не должна приветствоваться, но война - такая штука, что иногда просто другого выхода нет. В этом случае применяются стандартные процедуры (выражаясь языком цивильным), которые называются "всестороннее обеспечение" (в уставах РФ, например, в частности, в ч.2 БУ ПВОБ этому целая глава посвящена - 12-я). Вряд ли справедливо неспособность командиров выдавать за пороки принципа усиления подразделений на главных направлениях...
Что касается конкретного примера такого рода использования танков в качестве приданных, ну, что могу сказать? Комбриг, который поставил в ряд 3 РОПа из рот 3-х разных батальонов и не удосужился создать временный пункт управления (командный пункт) для координации действий такого вот импровизированного батальона (да еще и расположенного в один эшелон), не совсем соответствует своей должности. Привет ему передавайте. Только при чем здесь использование танков?
показать весь комментарий
08.04.2023 20:13 Ответить
Фартушний має неоціненний досвід успішного практикування своїх умінь в бойових умовах ще з 2014 року. В своїх підходах він точно не "совок", можливо , що його погляди випереджають час. Тому пан Юрій і пропонує йому своє видання для ширшого освітлення проблеми, а не навпаки. Адже Цензор точно читають ті , хто приймає рішення( не помічали, панове?).
показать весь комментарий
08.04.2023 20:53 Ответить
Якщо застосувати згідно уставів НАТО і щось піде не так, то дадуть нові, а тактику змінять. А якщо застосувати як хочеться то компенсації не буде.
показать весь комментарий
08.04.2023 22:58 Ответить
Класно.
показать весь комментарий
09.04.2023 02:27 Ответить
Западные танки дадут перевес даже и с советской тактикой. Из леопарда среднестатистический танкист будет попадать по врагу с 4 км, а из Т64 - Т72 и тп только с 2 км. Однако тактику менять нужно тоже. Хорошая статья)
показать весь комментарий
10.04.2023 12:47 Ответить
Хорошая статья. Заметьте, автор сравнивает совецкий батальон и канадскую роту. И что мы видим? В роте и батальоне равное число командирских машин - по 4. Грузовиков, по автору, у нас 9, а у канадцев по два на танк - то есть под сорок штук. И правда, грузовик на фоне танка стоит копейки, зачем на них экономить? Гибкость применения тоже у них выше - 4 взвода против трёх. Ну и кто победит?
показать весь комментарий
10.04.2023 19:48 Ответить