9236 посетителей онлайн
11 797 30

Як провал уряду Шмигаля під час "зернової кризи" поставив на межу виживання ключову галузь економіки

Автор: Вадим Мельник

зерно

Єврокомісія і Польща досягли домовленості щодо заборони імпорту з України п’яти сільськогосподарських продуктів. До цього результату сторони прийшли без залучення України, напад росії на яку, власне, і став формально приводом для "зернової кризи" в Європі. Такий підсумок кількатижневої турбулентності – закономірний результат відверто провальної політики уряду України і особисто Дениса Шмигаля, який у відповідальний для ключової галузі момент вирішив самоусунутися від вирішення кризи.

Попри запевнення, жодного змагання, а тим більше битви за національні інтереси не відбулось, і справа невідворотно йде до серйозної та тривалої заборони на імпорт всього продовольства з України до країн ЄС.

Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький 28 квітня повідомив, що вже досягнуті домовленості з ЄС щодо заборони імпорту низки українських агропродуктів. Як повідомляє видання RMF FM, йдеться про заборону на імпорт з України кукурудзи та зернових, культур, імпорт яких, як вважають у польському уряді, призвів до дестабілізації на польському ринку. Угода включає зобов'язання Польщі та інших країн відмовитись від однобічних блокад імпорту продовольства з України. Натомість вони будуть замінені на безпрецедентну заборону на рівні всього Європейського союзу на імпорт українських пшениці, кукурудзи, ріпаку, соняшнику та олії.

Для України те, що польські ЗМІ називають "компромісом між Єврокомісією та Польщею", означає фактичне припинення постачання ключових позицій агропродукції на європейський ринок, що в умовах хиткого і непевного функціонування морського зернового коридору є фактично вироком для аграрної галузі. Частину продукції, яка не буде продана, доведеться знищити, або вона сама пропаде. В умовах стрімкого падіння ВВП країни, яка бореться з неспровокованою агресією, удар по основному джерелу валютних надходжень – аграрній галузі – є фактично диверсією проти всієї економіки. Девальвація національної валюти, втрата робочих місць і податкових надходжень – лише вершина цього айсберга, на який веде Україну Шмигаль і його команда.

Уряд, схоже, не надто докладав зусиль для врегулювання питання ембарго. Україна не заявила про свою позицію та не наполягала на вирішенні питання із аграрним імпортом в інтересах своїх виробників. Водночас, в уряді кажуть, що потенціал українського експорту з 1 липня 2023 року по 30 червня 2024 року становитиме понад 40 млн тонн зернових. Як вивезти такий обсяг продовольства, якщо домовленості, досягнуті в Брюсселі, набудуть чинності?

Польща без санкцій, фермери – без проданого зерна

Ще буквально напередодні, 26 квітня, в Кабміні Шмигаля заявили, ніби "Україна і Європейський Союз працюють над спільним вирішенням питання щодо скасування Польщею заборони на імпорт українського зерна і продовольства" і що в пріоритеті - збереження взаємовигідної співпраці. "Сподіваюсь, що у найближчі дні ми це питання врегулюємо. Це рішення ми вже виробили завдяки зусиллям української сторони, Європейського Союзу, Брюсселя і активного діалогу з Польщею та іншими країнами, які говорять про обмеження. Залишилось довести це до кінця, щоб це було прийнятним для Республіки Польща. Це не питання додаткових поступок, це питання з’ясування реальної ситуації на ринку Польщі, адже вона далеко не така погана, як вони пояснюють для медіа", - зазначив заступник міністра економіки України - торговий представник України Тарас Качка.

Утім, не так сталося, як гадалося. Наразі в угоді йдеться про заборону ЄС на імпорт української пшениці, кукурудзи, ріпаку, соняшнику та олії. Польські ЗМІ зазначають – для Польщі це дуже вигідно, адже саме на ці культури припадають 90% всього імпорту з України. Ще одне досягнення поляків (і провал української сторони) - завдяки цій угоді, яка замінює польську заборону на рішення ЄС, Польща уникне процедури санкцій з боку ЄС за порушення умов угоди про зону вільної торгівлі з Україною. Тобто фактично "проторовано" стежину, за якою одностороння ініціатива однієї країни порушувати усталені правила залишається безкарною.

Небезпека нової угоди в тому, що заборона легалізована для п’яти країн ЄС, проте можливе і подальше розширення цього переліку країн, які вважатимуть українську агропродукцію "зайвою". "Тепер ці п'ять країн мають рішення, якому позаздрять інші країни. Вже чути, що вони також хочуть захистити свій ринок від імпорту з України", - цитують польські ЗМІ тамтешнього дипломата. Натомість в українському уряді не зроблено жодних кроків, щоб дійсно повернути ситуацію в розумне русло – спрямувати перемовини в бік національних інтересів України, яка потерпає від російських обстрілів, і в цей складний час вимушена ще й втрачати експортні ринки у дружніх країнах.

Чи має право Євросоюз забороняти українську агропродукцію?

Юристи пояснюють: рішення Польщі, Словаччини та Угорщини щодо заборони імпорту української аграрної продукції суперечать, передусім, Договору про ЄС, оскільки країни-члени ЄС не мають права одноосібно приймати рішення з питань торговельної політики, зазначені питання належать до компетенції наднаціональних органів країн-членів ЄС. Крім того, зазначені обмеження суперечать Угоді про асоціацію між Україною та ЄС в частині лібералізації торгівлі, зокрема, суперечать положенням Регламенту Європейського Парламенту та Ради № 2022/870 від 30.05.2022, відповідно до якого були скасовані мита та кількісні обмеження (квоти) щодо українського імпорту.

"Важливо зазначити, що відповідно до цього Регламенту, ЄС скасував обмеження щодо постачання української продукції за умови, що Україна дотримуватиметься правил походження товарів, не застосовувати обмеження щодо продукції з ЄС та дотримуватись демократичних принципів. У вказаному Регламенті передбачено право ЄС поновити застосування імпортних мит щодо ввезення певного українського товару у разі, якщо імпорт цього товару здійснюється на таких умовах, які спричиняють або загрожують спричинити серйозні труднощі для виробників ЄС подібних товарів", - пояснив Андрій Терещук, радник юрфірми "Ілляшев та Партнери". Але ЄС поки не запроваджує мита, а запроваджує заборону на імпорт української агропродукції, хоча невдовзі можуть бути і мита (і це ще одне "досягнення" уряду Шмигаля – фактично вітчизняний експорт опиняється під безпрецедентним подвійним прицілом).

Врешті це все може вилитися у подальші обмеження для України на імпорт в ЄС вироблених у нас товарів не лише продовольчої, але й промислової групи. "Якщо аналогічні заборони повторюються в інших державах, це може створити небезпечний прецедент, що дозволяє країнам-членам ЄС приймати інші незалежні рішення на основі їх національних потреб. Сьогодні - це зерно та сільське господарство, завтра - це може бути більш складною темою", - каже Андрій Терещук.

Чому Денис Шмигаль та його команда провалили зернову угоду

Небезпека нових домовленостей в тому, що ЄС може невдовзі запровадити захисні застереження до будь-якої української продукції. В польських ЗМІ зазначають, що замість розширення списку із забороною на ввезення на такі продукти, як молоко, птиця чи яйця, ЄК проведе перевірочне розслідування. Насправді це означатиме, що на вказану продукцію можуть запровадити мита, що фактично збільшить її вартість на європейському ринку, тобто, призведе до стрімкого падіння продажів там.

"Уряд Польщі, в першу чергу, дбатиме про інтереси поляків, уряд Словаччини — про інтереси словаків, і навіть угорський уряд дбатиме про інтереси угорців. Чомусь мені здається, що український уряд злегковажив і не прорахував своєчасно цю проблему", - каже експерт аграрного ринку Михайло Апостол.

Це почалося вже на перших етапах, коли пропозиція Польщі супроводжувати українське зерно конвоями була цілком нормально сприйнята урядом. А на переговори, від яких залежить без перебільшення майбутнє економіки, – відправили делегацію рівня міністра. В той час як голова уряду мандрував світами.

"Україна явно поспішила, намагаючись вирішити проблему на національному рівні - хоча при цьому мала всі підстави звертатися по допомогу в Брюссель. В результаті, слабшу переговорну позицію побачили інші країни і Єврокомісія. І зараз переговори про "зернову кризу" в ЄС проходять взагалі без України", - йдеться у статті на "Цензор.НЕТ". Автори матеріалу наголосили: на жаль, Україна у переговорах не використала низки "козирів", серед яких – пояснення, що експорт з України важливий, адже дозволяє країні виживати під час повномасштабної агресії з боку Росії, і чим більше заробляє економіка України, тим менше потребує зовнішніх вливань від партнерів.

Цікаво також, що у ЄС загалом продовжують схвально відгукуватись щодо майбутнього вступу України до ЄС. Проте неясно, якими тоді будуть наступні заборони Європи на імпорт з України, адже навряд чи протягом кількох років, коли Україна готуватиметься до членства, у країнах ЄС дивним чином зникне аграрне лобі або субсидії фермерів. Якщо політика уряду України не зміниться, можна сміливо говорити про фактичне зведення торговельної стіни на західному кордоні.

 Вадим Мельник

Топ комментарии
+7
зрозуміло.транснаціАНАЛЬНА банда спочатку привели нас до закону про продаж землі - прийнявши його в 2 години ночі,потім затягнули в війну обманом і обіцянками,підняли ціни на міндобрива пальне,перекрили порти через які зерно продавалось в світ,а тепер закрили єдиний шлях зерна в Європу.для чого це все ? щоб люди облишили сіять,і відказались від землі.потім землю скуплять картаві через підставних особ за копійки бо зубожіння я вам гарантую 100%,от вам і план війни.шмигаль тут ніхто і ніяк,про нього навіть і не згадуйте.все це виконує зекоманда - найнята банда ліквідації України як казав Степен Хмара.а вчора вони тринділи в ООН що без українського зерна буде голод в світі,сьогодні ж зразу після візиту зелі в польщу зразу поляки ввели заборону на імпорт зерна.підходим до краю,панове.
показать весь комментарий
29.04.2023 21:27
+5
Мені цікаво інше, про що ж тоді домовлявся з Дудою Зеленський, і за що одержав там орден? Адже саме він поїхав замість Шмигаля "порішати питання", навіть з"явилось повідомлення що завтра усе устаканиться. Чому автори так старанно замовчують його участь? На справді наш агробізнес вирішив що під час війни Україні можна усе, адже сходить з рук Зеленському, і цензура, і ручні суди, і згортання демократії, бо висувати їй якісь претензії "не на часі". Тому новоспечені олігархи від агробізнесу вирішили повернути схеми 9-х. Правда тоді це робилось в Україні. Весь турецький експорт до України оформлявся як транзитний, до Польщі, а осідав тут. Тепер у Польщі почав осідати товар, який мав іти у порти, і дальше іти морським шляхом. І Дуда вимагав у Зеленського припинити цю практику, а той, як завжди, пообіцяв одне, а зробив інше, не забувайте що урядом керує не Шмигаль, а Єрмак.
показать весь комментарий
30.04.2023 01:53
+5
Клоун отримав орден за купівлю польських колісних бмп. Бо окрім України вони нікому у світі не потрібні.
показать весь комментарий
30.04.2023 06:55
Комментировать
Сортировать:
І що треба робити?
показать весь комментарий
29.04.2023 20:34 Ответить
що не розумієте - продавати землю.це все для вас лохи.
показать весь комментарий
29.04.2023 21:19 Ответить
Арабам вагонами, а евреям десятками тисяч гектарів.
показать весь комментарий
30.04.2023 08:01 Ответить
зрозуміло.транснаціАНАЛЬНА банда спочатку привели нас до закону про продаж землі - прийнявши його в 2 години ночі,потім затягнули в війну обманом і обіцянками,підняли ціни на міндобрива пальне,перекрили порти через які зерно продавалось в світ,а тепер закрили єдиний шлях зерна в Європу.для чого це все ? щоб люди облишили сіять,і відказались від землі.потім землю скуплять картаві через підставних особ за копійки бо зубожіння я вам гарантую 100%,от вам і план війни.шмигаль тут ніхто і ніяк,про нього навіть і не згадуйте.все це виконує зекоманда - найнята банда ліквідації України як казав Степен Хмара.а вчора вони тринділи в ООН що без українського зерна буде голод в світі,сьогодні ж зразу після візиту зелі в польщу зразу поляки ввели заборону на імпорт зерна.підходим до краю,панове.
показать весь комментарий
29.04.2023 21:27 Ответить
Де вас таких ідіотів набирають? У всьому цивілізованому світі земля - це товар, який можна купити або продати. І тільки в Україні неможливо купити землю, однак у нас купа латифундистів, які мають у свої власні більше землі, а ніж деякі країни світу. Звідки вони її набралися? Вкрали?! То може з цього варто почати?
По-друге, порти ніхто не закривав з української сторони. А без гарантій третіх країн, в українські порти не підуть кораблі за зерном.
По-третє, в Україні повністю відсутня нафтопереробка, бо рашисти знищили всі заводи, тому ціни на пальне піднялися до світового рівня, відповідно українських цін на паливо не буде. І тд
показать весь комментарий
30.04.2023 07:03 Ответить
деба,діло навіть не в зелі а в вірності європейських партнерів.саме час ніж в спину.а про продаж землі мені не тринди дурік - землю можна продати любо де але не в Україні.бо кращої нема.а хочеш хазяйнувати - то буд ласка оренда відкрита в здоровій конкуренції.і взагалі - зразу порядок в державі наведіть,виконавчі гілки влади від коруції почистіть а потім розказуйте про цілий світ підори.
показать весь комментарий
30.04.2023 07:51 Ответить
Мені цікаво інше, про що ж тоді домовлявся з Дудою Зеленський, і за що одержав там орден? Адже саме він поїхав замість Шмигаля "порішати питання", навіть з"явилось повідомлення що завтра усе устаканиться. Чому автори так старанно замовчують його участь? На справді наш агробізнес вирішив що під час війни Україні можна усе, адже сходить з рук Зеленському, і цензура, і ручні суди, і згортання демократії, бо висувати їй якісь претензії "не на часі". Тому новоспечені олігархи від агробізнесу вирішили повернути схеми 9-х. Правда тоді це робилось в Україні. Весь турецький експорт до України оформлявся як транзитний, до Польщі, а осідав тут. Тепер у Польщі почав осідати товар, який мав іти у порти, і дальше іти морським шляхом. І Дуда вимагав у Зеленського припинити цю практику, а той, як завжди, пообіцяв одне, а зробив інше, не забувайте що урядом керує не Шмигаль, а Єрмак.
показать весь комментарий
30.04.2023 01:53 Ответить
Клоун отримав орден за купівлю польських колісних бмп. Бо окрім України вони нікому у світі не потрібні.
показать весь комментарий
30.04.2023 06:55 Ответить
Одним з виходів для вирішення чи полегшення ситуації для доступу сільськогосподарського збіжжя України на світові ринки може бути домовленість з чорноморськими країнами про розблокування під егідою НАТО Чорного моря,
можна проводити каравани торгових кораблів з українською продукцією вздовж чорноморських берегів країн НАТО - Румінії, Болгарії, Греції і Туреччини, таке каботажне плавання у їх територіальних водах дещо збільшить витрати на паливо і транспортні видатки, але забезпечить безпеку, якщо охорона власних територіальних вод для цих країн не пустий звук, і якщо НАТО попередить Мордор, що його кораблі будуть знищуватися у випадку атаки на торгові кораблі під прапором будь-якої країни світу
але для отримання згоди НАТО і цих країн на такі гарантії потрібна сильна робота нашої дипломатії, орки звичайно дебіли з їх дебілом-царем, і все одно можуть спробувати, але у них зараз на Чорному морі обмеженіші можливості, ніж на початку війни,
я вважаю, що це реалістичний варіант, над яким можна працювати
показать весь комментарий
30.04.2023 06:49 Ответить
"Уряд Польщі, в першу чергу, дбатиме про інтереси поляків, уряд Словаччини - про інтереси словаків, і навіть угорський уряд дбатиме про інтереси угорців".... А уряд України дбає про інтереси какая разніца якого народу однак точно не українського.

А щодо самої заборони українського експорту в польщу, є дуже чудове інтерв'ю з польським журналістом для радо нв. Там він розказує про величезний корупційний вузол місцевої влади і місцевих бізнесменів. при цьому замість вирішення питання по закону, польська влада пішла по бєспрєдєлу заборонивши укр агропродукцію.

https://m.youtube.com/watch?v=hN2NHMwDdLc
показать весь комментарий
30.04.2023 06:53 Ответить
та ні....питання системне - вся єврозона вскіпішнулась проти украгропродукції.тут заказняк проти України реальний.
показать весь комментарий
30.04.2023 08:00 Ответить
Шмигалю легше на Зброї піариться ! Вони усі пішли в шоубізнес!
показать весь комментарий
30.04.2023 07:58 Ответить
Про яку , маячню ви пишете , аграрії в Україні це злочинці - за копійки орендують землю у українців , а орні землі знищують висушуючі китайською хімією від шкідників і сорняків бо дешевше (довевши Хмельницьку , Сумську , Одеську обл.до екологічної катастрофи), скільки зерна за час війни накопичилось нелегального (а це занижені цифри збору врожаю + міжпольові дороги які не де не зазначаються),а ще з них зняли податок на землю і т.д . Нелегальне зерно це неоподатковані прибутки аграрієв і трейдерів-бариг , які репутацію України звели на нуль.
А ще порахуємо дороги які будують з податків українців , а перегружені зерновози знищують дороги сільскої місцевості (перевізники відмовляються їздити в села бо знищені дороги і люди виїжджають із сіл).
Ще брехня за робочі місця, ви аграрну техніку бачили на одному великому полі задіяно 5-6 людей (не враховуючи перевізників зерна), а на виробничих підприємствах від 500 (і вони сплачують податки)
показать весь комментарий
30.04.2023 09:41 Ответить
Якщо міністром аграрної політики є ставленик латифундистів Сольський,а міністром економіки- ставленик Ермака ,ця красива жіночка,яка ,мабудь,крім красоти ,якими небудь чеснотами обділена,а Шмигаль не справжній прем'єр-міністр,а креслотримач,а Зеленський - політичний паяц , як завжди паяснічає,то маємо те,про що пише пан Мельник-черговий провал влади Зеленського-Єрмака-Шмигаля.Ця вся "зелена" зграя діє під гаслом:"Все на користь латифундистів,як вітчизняних ,так і іноземних!" .Можливо,українському народу щось і перепаде,якісь крихти з барського стола(латифундистів та новоспечених поміщиків).
показать весь комментарий
30.04.2023 09:45 Ответить
Соьский и есть министр сельского хозяйства.
показать весь комментарий
30.04.2023 12:04 Ответить
Очень рекомендую послушать на эту тему комментарии очень умного человека.

https://www.facebook.com/profile.php?id=100017515384428&comment_id=Y29tbWVudDoxMjgwMDg4MDU1OTE4MzYyXzYzOTM2Mjg4ODAxMDI3Mg%3D%3D&__cft__[0]=AZUX2StLPRK5nzFAxFsfoacVXOKHPKCHDIpNlsSJO7z140qc-E_JVQC56UwAX3U0WXxGHQu-***************************************************************************************************************************&__tn__=R]-R Наталия Глоба

https://www.youtube.com/watch?v=P_kkv8GVes4&list=PLrM_HsgzkHhEdonWnRHtEJC4-GUaNU7_R&index=4&t=152s&fbclid=IwAR2cP6y2BWwnqn4eYPVT7kFmfcxcJ-0b2QgR072Dweh97DP8K6_mCcOBfBI https://www.youtube.com/watch?v=P_kkv8GVes4...





YOUTUBE.COM

Ресурсное проклятие, или почему Украина не должна быть ресурсным центром Европы, - Глоба

https://www.youtube.com/watch?v=P_kkv8GVes4&list=PLrM_HsgzkHhEdonWnRHtEJC4-GUaNU7_R&index=4&t=152s&fbclid=IwAR1iieVVzZv0idaENIWuNd55RLH4IQPrlxHAm2uBbwXitZ4990dEv4tYUTM
показать весь комментарий
30.04.2023 11:48 Ответить
Дуже гарна стаття, але багато букв. Тому нажаль багато зелених не зможуть її прочитати. А Україну чекає срака, якщо так слабо будемо відстоювати свої інтереси. Бо Європа живе за принципом: Друг мій, а хліб іж свій. Так, вони допомогають зброєю і прихищають біженців, але в бізнесі в них друзів немає. Акули європейського бізнесу просто нас з'їдять і скажуть, що так і було. Треба показувати зуби.
показать весь комментарий
30.04.2023 11:52 Ответить
Послушайте то, что я рекомендую выше.
показать весь комментарий
30.04.2023 12:05 Ответить
Это не делается за 5 минут, и за год и за два не делается. А свои права в Европе Украине нужно уже сейчас отстаивать.
показать весь комментарий
30.04.2023 12:10 Ответить
Я выше рекомендовал по этой теме послушать одного из лучших украинских аналитиков Н.Глобу.
показать весь комментарий
30.04.2023 12:18 Ответить
Я отвечаю как раз вам и Глобе, что и ежу понятно, что лучше быть промышленным центром, чем ресурсным. Но это быстро не делается)
показать весь комментарий
30.04.2023 13:52 Ответить
Для всех ли лучше?
показать весь комментарий
01.05.2023 10:49 Ответить
Одно другому не мешает. Необязательно прекращать сеять зерно и продавать руду. Лишние деньги не бывает. Просто мир на другом зарабатывает деньги. Промышленность, финансы, высокие технологии.
показать весь комментарий
01.05.2023 11:13 Ответить
Закрийте західний кордон України для контрабандистів польськими товарами !!!
показать весь комментарий
30.04.2023 12:16 Ответить
Ну польські молочники вже бояться дзеркальних обмежень від України, виявляється польські молочники (молоко, сметана, сир) в 10 раз більше в Україну експортують!
показать весь комментарий
30.04.2023 12:19 Ответить
Тільки наші владоможці не наважаться щось заборонити, або навіть сказати про це.
показать весь комментарий
30.04.2023 13:53 Ответить
Ну що, дови%обувались?!?!?
показать весь комментарий
30.04.2023 16:25 Ответить
https://timeze2019.blogspot.com/p/blog-page_21.html 01.‎05.‎2023

Влада Зеленського видає своє вперте бажання про підвищення тарифів на комунальні послуги за вимоги МВФ. Це зовсім не так. Головна вимога МВФ - відновлення подачі податкових декларацій усіми громадянами України. Що стосується "європейської ціни на енергоносії" - давайте почнемо з встановлення європейських норм оплати праці.
показать весь комментарий
02.05.2023 12:07 Ответить
А, что Вы хотите от этой ахметовской ШАВКИ, главное, чтобы у Ахметки было все "путем".
А, в целом, он вообще НИХ#Я не делает.
показать весь комментарий
11.05.2023 20:22 Ответить