5737 відвідувачів онлайн
Редакція Цензор.НЕТ може не поділяти позицію авторів. Відповідальність за матеріали в розділі "Блоги" несуть автори текстів.

Що буде з нашою армією найближчі роки? Порахуємо і оцінимо

1. Які цифри озвучено?

Як стверджує Роман Костенко, народний депутат з оборонного комітету, Україна мобілізовує 30 тисяч щомісяця.

"Офіційне", тобто зареєстроване правоохоронцями СЗЧ становить близько 16-19 тисяч. З них, знову-таки, за даними Офісу Генпрокурора, дуже незначний відсоток повертається через механізми "амністії".

Офіційний, тобто озвучений Президентом темп втрат — незрозумілий, тому що Зеленський згадав тільки загиблих, а полонених і безвісти зниклих (нині основна стаття безповоротних втрат на полі бою) — не назвав. Оціночний темп втрат за джерелами західної преси (Економіста, WSJ, Spiegel) – 5-8 тисяч на місяць. Сюди можна приплюсувати стільки ж важких поранених, котрі надовго або назавжди вибудуть зі строю.

Таким чином, якщо дивитися на такі цифри, кількісний склад української армії мав би або трохи зростати, або трохи спадати помісячно.

2. Що в реальності?

Мобілізація 30 тисяч, цілком ймовірно, відбувається далеко не кожного місяця, і, цілком можливо, що навіть 20 тисяч є досить успішним показником.

Величину втрат на полі бою, вказану в іноземних джерелах, можна поки залишити як є.

А от показник у 19 тисяч дезертирів і тих, хто самовільно залишили частину — однозначно занижений. Продовжуються практики, котрі перешкоджають оцінити більш повно це явище. По-перше, через велику кількість непотрібної паперової тяганини військові частини не можуть оформити усі випадки СЗЧ, котрі у них мали місце, а відтак не можуть належним чином сформувати повідомлення для правоохоронців. По-друге, навіть якщо повідомлення про СЗЧ належним чином оформлене і направлене в ДБР, там його все ще дуже часто не реєструють, як того вимагає Кримінальний процесуальний кодекс. Доходить навіть до того, що з 10 СЗЧ у певних частинах зареєстровані кримінальні провадження лише щодо 2. Тобто у конкретному підрозділі реальних утікачів з війська вп’ятеро більше, ніж показано в офіційній статистиці!

3. Перспектива, чисті гіпотези. Досить консервативно можна припустити, що щомісячне скорочення армії може становити 10-15 тисяч осіб, і воно відбувається попри мобілізаційні зусилля ТЦК і кампанію із залучення добровольців. Це припущення поки не має якогось офіційного підтвердження, але і спростувати його буде досить важко.

І ще одна "чиста гіпотеза". По-справжньому воює, реально тримає фронт зовсім не паперовий мільйон. Насправді, в кращому разі, це тисяч 400-500 (з яких дуже невелика частина перебуває на нулі). А то й 300 тисяч. І таким чином бачимо, що таким темпом ще якихось 2 роки — і на фронті не лишиться нікого.

4. Що з цим робити. Або почати проводити політику мобілізації (зараз держава її комплексно не проводить, усе скинули на майже "рядових" військових - посадовців ТЦК), або радикально знижувати втрати, або робити так, щоб боєздатність армії залежала не від кількості, а від якості. Утім, це окрема велика тема.

В будь-якому разі, 2 роки — це оптимістичний сценарій, якщо лишати все, як є.

Топ коментарі
+26
Знову автор підводить до того, що більше м'яса - то добре, тоді виграємо. Типовий прислужник ОП, підлизує, аж гай шумить
показати весь коментар
25.07.2025 16:07 Відповісти
+24
Єдине чого не потрібно більше - це мізків . Мізки - це те ,що ******** українській державі і армії не потрібне . Думаючий та чесний солдат ,думаючий та чесний офіцер ,думаючий та чесний платник податків - це загроза існуванню теперішньої зеленої клептократії.
Потрібно мобілізуатися , донатитиси ,бігати ,але не думати....
показати весь коментар
25.07.2025 16:40 Відповісти
+18
Ще пару таких демотиваційних ексцесів,як на цьому тижні,і там мало хто залишиться.....
показати весь коментар
25.07.2025 15:27 Відповісти

Завантаження...