Бої, байкери та байдарки: у Заліщиках вперше відбудеться фестиваль пам’яті добровольця Ореста Квача
24-25 липня у Заліщиках, що на Тернопільщині, відбудеться фестиваль "Вільний духом" - пам’яті Ореста Квача - добровольця батальйону "Айдар", який віддав своє життя за Україну у перше літо війни. Цього року хлопцеві мало б виповнитися 30.
За задумкою організаторів, у рідному місті бійця проведення фестивалю має стати щорічною традицією.
"МИ З ОРЕСТОМ ПОСТІЙНО СПЕРЕЧАЛИСЯ"
"Поки жива наша пам’ять - ми будемо пам’ятати, історія не буде забуватися. Це дуже важливо, дуже важливо зокрема для того покоління, яке зараз підростає, для школярів, які не бачили Майдан, які не знають, що таке війна. Історія формує людину. Особисто з мене фестивалі та заходи патріотичні зробили ту особистість, якою я є зараз, - розмірковує волонтер Юлія Смірнова. - Цей фестиваль організовується у пам’ять про людину, яка загинула, віддавши своє молоде життя за Україну. Але це не тільки у пам’ять про Ореста. Це - у пам’ять про всіх, хто загинув у російсько-українській війні на Сході Україні. Ми повинні пам’ятати, кому ми вдячні за нашу свободу, за незалежність, за те, що наші діти можуть вільно рости на цій землі..."
Орест Квач - громадський активіст, захисник історичної спадщини Києва, спортсмен, учасник Революції Гідності, який пішов добровольцем на війну одразу після її початку. Загинув у боях за Лутугине 27 липня 2014 року
Юлія - одна з організаторів цьогорічного заходу. Ідея проведення фестивалю "Вільний духом" виникла у неї та її подруги та колеги Тетяни Швидченко, яка була нареченою загиблого воїна.
"Ми з Орестом постійно сперечалися, мали різні погляди на нашу тодішню історію, - з усмішкою пригадує вона. - І хто б міг подумати, що за декілька років після його смерті взагалі випадково ми познайомимося з його найближчою людиною. За рік знайомства ми з Танею зробили разом купу проєктів - і загиблих вшановували, і зустрічі з ветеранами проводили... А потім у книзі Дмитра Вербича "Точка неповернення" я прочитала, що у Ореста була дівчина. І я пригадую, що йдемо ми з Танею, а я їй кажу: "Слухай, прочитала Вербича, мені сподобалося. Я і не знала, що в Ореста була дівчина..." А Таня мені відповідає: "Так це я".
Тетяна Швидченко та Юлія Смірнова
"Ми вже давно виношували ідею зробити якийсь захід на історичну тематику, адже Орест дуже любив історію, Таня мріяла про це. Ми міркували, що це буде - лекції?.. І ось одного дня, думаючи, що зробити, ми вирішили започаткувати фестиваль. Цього року ми проведемо його вперше. Сподіваюся, він стане щорічним, і щороку ставатиме масштабнішим", - каже Юлія.
"У НАС БУЛО ДВА МІСЯЦІ"
На цьогорічному фестивалі буде багато історичних лекцій, літературні читання "Поезія, народжена війною", відбудуться презентації проектів та гутірки. Також запланований сплав на байдарках по Дністру, байкерський заїзд, показові бої, різноманітні майстер-класи для дітей та турніри для підлітків. Під відкритим небом в рамках фестивалю буде показ фільму "ЕКС", виступатиме музична формація Ukiez (Іван Семесюк, Богдан Буткевич, Дмитро Данов).
Проходитиме фестиваль у Заліщиках, рідному місті Ореста Квача. Вхід на усі заходи - вільний.
"23 липня Оресту виповнилося б 30 років. Більшу частину підготовки на собі тягне мама Ореста , Алла Василівна, тому що вона на місці все це вирішує. На організацію у нас було два місяці, і ось... скоро фестиваль вже відбудеться".
Алла Квач, мама Ореста Квача
"Сподіваюся, щороку він ставатиме все масовішим. Це - пам’ять про всіх..." - повторює Юлія.
Валерія Бурлакова, Цензор. НЕТ




