3 631 0

Конфіскація: колаборанту і шлюбний договір не допоміг

Цензор.НЕТ Зображення

7 липня 2023 року Міністерство юстиції України подало до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) позов про застосування санкції до Дмитра Ворони. При цьому, наскільки стало відомо місяць тому з повідомлення Мін’юсту, у позові фігурувала й третя особа, що не заявляла самостійних вимог – дружина відповідача Тетяна Ворона.

Ця особа здебільшого мало кому відома, тому новини про позов, а тим більше розслідування СБУ, пройшли повз увагою широких верств населення. Однак, нижче деталізований кейс важливий іншим – поточний статус Дмитра Ворони перемножується на спосіб уникнути санкції. В деталях описуємо далі.

Нагадаю, Дмитро Ворона – ексзаступник міністра юстиції (2012-13 роки), ексочільник Державної міграційної служби і Державної реєстраційної служби. Наразі, можемо з упевненістю зауважити, що це є сепаратистом, представником окупаційних сил рф, а саме – так званим "сенатором" від Запорізької області в раді федерації рф.

Крім цього потрібно зауважити, що Служба безпеки України ще в травні поточного року оголосила підозру Вороні. Як повідомили в СБУ, зазначена особа за власної ініціативи допомагав загарбникам формувати окупаційні адміністрації в тимчасово захоплених районах Херсонської та Запорізької областей. Додатково – був "радником" гауляйтера від рф Євгена Балицького.

На підставі отриманих доказів слідчі СБУ повідомили Дмитру Вороні про підозру за ч. 1 ст. 111-2 Кримінального кодексу України ("пособництво державі-агресору").

І наостанок в контексті розслідування СБУ, суд наклав арешт на майно – квартири у середмісті Києва, Одесі та Миргороді, будинок загальною площею понад 300 кв. метрів під Києвом та 10 земельних ділянок в столичному регіоні – зловмисника на десятки млн гривень.

Цензор.НЕТ Зображення
Інфографіка – майно і розслідування щодо Дмитра Ворони

Саме про це майно далі і піде мова, але в дещо іншому ракурсі – судовому розгляді позову Мін’юсту до ВАКС стосовно стягнення таких активів в дохід держави. Правові підстави більш, ніж очевидні.

Розповімо навіть більше, стосовно Дмитра Ворони наприкінці лютого 2023 року застосовано обмежувальні санкції з боку Ради Європи, а вже на початку березня – в Швейцарії.

Але чим саме цікавий кейс стягнення майна, яке опосередковано належить і Дмитру Вороні. Пояснюємо, зазначений суб’єкт одружився на Тетяна Бузевській, що згодом стала "Вороною", в 2004 році.

Все, що набуте під час шлюбу, простіше кажучи, є спільний сумісний майном. Іншими словами, все, що придбали, ділиться пополам, на кого б не зареєстрували ці активи – квартири, будинки, земельні будинки і так далі.

Це основа основ юридичної науки в контексті сімейного права. В грудні 2015 року подружжя Ворон, розуміючи зміну їхнього політико-правового статусу [зміна режиму Януковича і нові реалії – автор], вирішили укласти шлюбну угоду.

Якщо коротко підсумувати, на дружину колаборанта – Тетяну Ворону – було "навішано" все майно під час шлюбу.

Крім цьому, мати соратника окупантів померла, а за неї "числиться" також майно. Не будемо вдаватися в деталі і цього виміру, адже дійсно існують варіанти стягнення і по активам, які належали матері, але у випадку вступу в спадщину. Проте повернемось до основному сюжету.

Дружина колаборанта володіє набутими під час шлюбу 10 окремими земельними ділянками, ще однією ділянкою в селі Варовичі Київської області, на якій стоїть житловий будинок понад 300 квадратів.

Що цікаво, наскільки нам відомо, попереднім власником зазначеного домогосподарства був сам Дмитро Ворона. І 12 грудня 2015 року, прямо перед укладенням шлюбного контракту з вже більше як 10 років його ж дружиною, Тетяною Вороною, він подарував ділянку і будинок своїй "єдиній половинці".

В самому судовому процесі, що розглядався у ВАКС, Мін’юст зайняв дуже чітку позицію – шлюбний договір фіктивний.

Проте, станом на кінець 2015 року Ворона, що є зрозумілим, не міг передбачити ні подальшу зміна влади (президентство Порошенка на Зеленського), ні повномасштабної війни, ні подальших широких трактувань та правозастосування санкціонування під виглядом стягнення в дохід держави.

Тоді Ворона, як нам під час аналізу в межах проекту Trap Aggressor здається, переймався лише кримінальним переслідуванням, де він був, що точно відомо, одним з ключових фігурантів. Тому і відмежував активи в інтересах дружини.

Якщо його б притягли до кримінальної відповідальності в межах статей, передбачених на той момент Кримінальним кодексом, включаючи додаткову санкцію у вигляді конфіскації, то майно б "залишилось в родини". Ось і все пояснення логіки тодішній дій молодого соратника, по юридичному профілю, президента-втікача Віктора Януковича.

Зміна влади. Повномасштабна війна з 24 лютого 2022 року. Запровадження змін до Закону "Про санкції", розширення можливостей для "конфіскації" (узагальнимо цим словом всі процедури стосовно переходу права власності від фізичних чи юридичних осіб до держави).

Як наслідок, спільно зі своїм чоловіком – Дмитром Вороною – Тетяна виїхала на тимчасово окуповану територію, а саме Запорізьку область, де в місті Мелітополь і провадить нотаріальну діяльність за законами держави-агресора.

Він, в свою чергу, повноцінно стає колаборантом, "офіційно репрезентуючи" владу рф на тимчасово окупованих територіях. І подружжя Ворон було впевнена, що "шахер-махер" з фіктивною шлюбною угодою, укладеною після святкування 10-річчя шлюбу, допоможе уникнути стягнення в дохід держави майна, яке прямо належить Тетяні Вороні, але опосередковано, всім же зрозуміло, що його власником є саме Дмитро Ворона.

Врешті-решт, в понеділок, 31 липня, суд, вивчивши всі докази та врахувавши обставини, ухвалив рішення про конфіскацію належного подружжю Ворон майна.

Скажемо відверто, ми в StateWatch до останнього мали хвилювання стосовно ухвалення відповідного рішення ВАКС. Але служителі Феміди стали на бік об’єктивних обставин, а не фіктивного перекидання майна між двома з подружжя, коли один прислужував Януковичу, а зараз є офіційним колаборантом, а друга – надає нотаріальні послуги, маючи громадянство росії, за законодавством країни-агресора.

Коментувати
Сортувати: