13 125 42

Інструмент мінімізації податків: МВФ розкритикував спрощену систему оподаткування в Україні

налоги,налог

Про це йдеться у матеріалах першого перегляду програми розширеного фінансування (EFF) МВФ для України, повідомляє Інтерфакс-Україна.

"Діагностика системи ЄП… виявила низку недоліків: множинні ставки та варіації податкової бази дозволяють здійснювати арбітраж між податковими групами", – йдеться у матеріалах МВФ.

"ЄП став інструментом зниження податків, а не полегшення тягаря дотримання законодавства для малого бізнесу. Привабливі пільги у вигляді низьких ефективних ставок надаються юридичним особам та професіоналам, які не мали б права на режим ЄП в інших країнах світу", – зазначають експерти Фонду.

Вони вказали, що платники податків на спрощеній системі оподаткування можуть стратегічно мінімізувати своє податкове навантаження, неодноразово переключаючись між сплатою податку на прибуток за загальною системою та системою ЄП.

Як вважають у МВФ, це дозволяє їм скористатися перевагами правила перенесення збитків на майбутні періоди при інвестуванні на загальній системі, переходячи на цей режим на початку року, але повертаючись назад на ЄП із низькою ставкою, коли бізнес після початкового інвестиційного періоду стає прибутковим.

На думку експертів Фонду, складні критерії віднесення до груп ЄП залишають місце для дискреції та ускладнюють правозастосування.

Окремо МВФ критикує запроваджену після початку війни 2% ставку ЄП для великого бізнесу, проте Верховна Рада вже ухвалила закон про її скасування з 1 серпня цього року.

Фонд додав, що режим ЄП також створює подвійну проблему для загальної послідовності та функціонування системи податку на прибуток. На думку його експертів, у чинному в Україні вигляді "спрощенка" стимулює найбільш прибуткових платників податків до участі в ній, знижуючи податки, спотворюючи звітність та приховуючи обороти.

З погляду оподаткування праці та неформальної зайнятості ЄП є ще більш проблематичним, враховуючи, що багато компаній та приватних осіб обирають статус самозайнятості відповідно до ЄСП замість стандартного трудового договору, що дає їм право на набагато нижчі податкові платежі, констатував МВФ.

"Необґрунтована самозайнятість, проблема багатьох країн, має першочергове значення в Україні. Вона вносить спотворення, зокрема тому, що внески на соцзабезпечення стягуються на основі мінімальної встановленої законом заробітної плати незалежно від відпрацьованого часу, що має на увазі нижчу ефективну ставку для тих, хто працює довше", – вважають у Фонді.

МВФ зазначив, що спрощену систему вперше було запроваджено в Україні у 1998 році, проте з того часу вона значно видозмінилася та розширилася порівняно з початковими цілями.

Уточнюється, що платники податків ЄП діляться на 4 групи, і за 2018-2022 роки їхня кількість зросла на 25% – до близько 2 млн, що забезпечило відносно стабільні податкові надходження у розмірі близько 0,9% ВВП протягом 2020-22 років.

Як повідомлялося, раніше заступник голови Офісу президента Ростислав Шурма заявив,https://censor.net/n3428535Джерело: https://censor.net/n3428535 тому потрібно провести податкову реформу і відмовитися від готівкових розрахунків. За його словами, із працюючих у недержавному секторі 60-70% не сплачують у повному обсязі податки.

Топ коментарі
+12
Я б з цікавістю подивився на Європу, коли б половина її бізнесу була знищена ворогом, і велика кількість людей втікала б в США, Канаду та Азію.... і чи були б вони тоді проти низького податкового навантаження та ФОП у себе (щоб люди залишалися, працювали і створювали економіку).
Зараз цей самий МВФ боїться, що Україна маючи такі податкові переваги зможе забезпечити собі зростання.
Наслкзались вже від еих, досить!
показати весь коментар
10.07.2023 13:59 Відповісти
+9
а может это сторонники капиталистического коммунизма типа гетьманцева решили уморить любой бизнес кроме монополий и корпораций??ублюдки во власти и вы хотите повторно прорваться к корыту??даже самый упоротый понял что вы по своим действиям а главное последствиям такие же как ублюдки с лишнейхромосомой!!!!!!!!
показати весь коментар
10.07.2023 14:04 Відповісти
+9
Ну давайте из этих 2 млн ФОПов сделаем 2 млн безработных по просьбе МВФ - это конечно укрепит экономику и увеличит количество собираемых налогов.
показати весь коментар
10.07.2023 14:15 Відповісти

Завантаження...