Президент Польщі закликав шукати "золоту середину" у зерновій суперечці з Україною

Влада Польщі не знає, які польські компанії почали масово імпортувати українське зерно. Водночас у суперечці з Україною у цьому питанні потрібно знайти "золоту середину".
Про це президент Польщі Анжей Дуда заявив в інтерв'ю польському телеканалу TVN24, передає Інтерфакс-Україна.
На запитання, як можна було пропустити українське зерно в Польщу і лише після того, як це обурило польських фермерів – закрити кордон, що, у свою чергу, обурило українську сторону, Дуда сказав: "Будь ласка, ставте ці питання насамперед міністру сільського господарства. Я не можу відповісти на конкретні питання, що стосуються зернових відносин з Україною річної давності".
"Ми маємо справу з впливовими компаніями. Це не окремі фермери, це землевласники, великі компанії, які мають по 500 тисяч гектарів. Проблема в тому, що ми не знаємо, які компанії в Польщі купували це зерно", – пояснив президент Польщі.
При цьому він назвав виправданим рішення польського уряду заборонити імпорт зерна з України під приводом захисту місцевих фермерів.
"Звичайно, найпростіше продати зерно куди завгодно, щоб отримати гроші. Наші сусіди пішли цим шляхом. Але це суперечить нашим інтересам, і ми повинні стежити за своїм ринком тут, і з цієї точки зору важко не зрозуміти рішення, які ухвалив польський уряд. у цьому відношенні", – сказав Дуда.
Водночас він наголосив, що "потрібно знайти золоту середину і якось вирішити цю проблему".
"Обидві сторони повинні зрозуміти одна одну", – заявив президент.
Він також пояснив, що його зустріч з президентом Володимиром Зеленським у США не відбулася через зміни у графіках.
"На той момент вона не могла відбутися, тому що я стояв на трибуні і вимовляв промову", – сказав Дуда.
Він додав, що пізніше "з його боку" зустріч могла б відбутися, "якби українська сторона висловила таку вимогу".
Дуда також ствердно відповів на запитання, чи є Володимир Зеленський його другом, і чи хоче він поговорити з президентом України.
"Коли у мене буде можливість, я обов'язково з ним поговорю, але ми точно не розмовлятимемо при світлі камер. Тільки так, як ми вже багато разів говорили, ми будемо розмовляти віч-на-віч, як розмовляють один з одним два друга, які хочуть вирішити різні складні ситуації", – додав польський президент.
Як повідомлялося, 15 вересня Європейська комісія відмовилася продовжувати дію тимчасової заборони на імпорт українських пшениці, кукурудзи, насіння соняшнику та ріпаку до п’яти сусідніх з Україною країн ЄС.
Водночас у повідомленні Єврокомісії зазначається, що Україна погодилася запровадити певні правові заходи (наприклад, систему ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути різких стрибків експорту зерна.
Однак Словаччина продовжила попередню заборону ЄС на імпорт чотирьох видів зерна, Польща ввела додаткові заборони на українське борошно та корми, а Угорщина заборонила ще 25 продуктів, про які раніше не йшлося, включно з м’ясом.
У відповідь Україна подала вимоги про проведення консультацій із Словаччиною, Польщею та Угорщиною, відповідно до правил та процедур вирішення спорів в рамках Угоди про заснування Світової організації торгівлі (СОТ).