763 8

Український інститут книги уріже фінансування всіх програм через зменшення бюджету

США профінансують друк понад 3 млн підручників для українських школярів

Український інститут книги (УІК) скоротить на декілька мільйонів підтримку кожної зі своїх програм у 2025 році через зменшення фінансування з державного бюджету.

Про це заявила директорка інституту Олександра Коваль, передає Інтерфакс-Україна.

Вона нагадала, що згідно з державним бюджетом на 2025 рік, на забезпечення діяльності Українського інституту книги, популяризацію української літератури та підтримку книговидавництва передбачено 278,6 млн грн, що на 40% менше, ніж передбачено на 2024 рік. У тому числі 200 млн грн передбачено на реалізацію програми державної допомоги "єКнига".

"На основну діяльність Інституту зменшили фінансування на 15 млн грн. У 2024 році було 93 млн грн, стане 78 млн грн. Таке враження, що люди не слухали послання президента Володимира Зеленського до Верховної Ради, де він говорить про важливість підтримки перекладів із української мови різними мовами і якнайбільшого поширення знань про Україну, які містяться в книжках, у всьому світі", – сказала Коваль.

За словами директорки УІК, через скорочення фінансування Інститут на декілька мільйонів скоротить фінансування кожної зі своїх програм. При цьому додаткові кошти необхідно буде залучати через донорів.

"Нам ще на багато чого потрібні кошти, на що взагалі в бюджеті нічого не передбачено", – поскаржилася вона.

Зокрема, адміністрування програми державної допомоги "єКнига" потребуватиме додаткового персоналу, але фонду оплати праці на нові вакансії не передбачено.

Як повідомлялося, закон, що передбачував запуск програм субсидій на відшкодування витрат на оренду нерухомості для книжкових магазинів, а також видачі сертифікатів на придбання книг ухвалили ще 19 червня 2022 року. Проте вони досі не запрацювали. Зокрема, видача громадянам України сертифікатів на придбання книг мала розпочатися з 1 січня 2023 року, однак цього так і не відбулося.

Щоб розблокувати запуск цих програм, протягом останніх двох років Верховна Рада ухвалила два закони. Останній з них президент Володимир Зеленський підписав у червні.

Народна депутатка Євгенія Кравчук ("Слуга народу") пояснювала, що після набуття чинності цим законом з 2024 року книжкові сертифікати на суму 908 грн мали б отримати 18-річні українці, а після припинення воєнного стану – також один з батьків при народженні дитини. Скористатися цим правом можна буде протягом 1 року через "Дію".

Крім того, закон визначає чіткий порядок надання субсидій для книгарень на оренду магазинів: список документів (тепер можна буде здавати і належним чином завірені копії), чіткі строки розгляду заяв (10 днів) та оприлюднення результатів (5 днів).

Коментувати
Сортувати:
тож звісно
кому потрібні книги коли є
тєлємарахвон,95 квартал,свати та відосікі ЗЕ??
показати весь коментар
29.11.2024 20:25 Відповісти
Ой, не кажіть, не все так просто...
показати весь коментар
29.11.2024 22:47 Відповісти
Це вже культурний Рамштайн,
разрекламований преЗЕлентом, чи ще ні? Іде кампанія з дебіліщації: замість українських книжок - ЗЕмарафон. Тьху, яке паскудство!
показати весь коментар
29.11.2024 20:28 Відповісти
Скоро зроблять додаток є-Рада й звалять за кордон. А розглядати законопронкти й голосувати будуть в додатку. Гроші красти теж по новому красти будуть.
показати весь коментар
29.11.2024 20:42 Відповісти
Аби мєнтам та прокурорам-інвалідам не поврізали бо попухнуть від голодухи
показати весь коментар
29.11.2024 20:47 Відповісти
Зняти фінансування книг, науки та освіти і все відправити на zєбломарафон та інвалідам прокурорам...
показати весь коментар
30.11.2024 00:14 Відповісти
А як ще по іншому!? В Україні йде найжорстокіша війна!
Не до книг, спорту, культури, мистецтв, освіти, наук!
Все зараз треба віддати на ЗСУ, все до копійки!
А хто не згоден, коли орки прийдуть, не приведи боже, то все вище перелічине вже не знадобиться.
У орків все просто, до стінки й в розхід!
показати весь коментар
30.11.2024 08:24 Відповісти
Тобто уріже розпил бюджету?
Прочитав і не побачив там ніяких програм. І ні я не обмежився статтею, а пішов шукати що то за ЄКнига як воно працює і т.п..

Так ось це розпил. Непонятна база, подача в неї зроблена на гуглформах, її сайт авторизації це щось з кінця 90х-початку 00х. Сайт Інституту це студентська робота кінця 00х початку 10х при тому наповнена контентом без врахування розширень як наслідок зображення деформовані.
Сама ідея давати гроші/сертифікати 18 літнім на книги із закритого переліку це взагалі ідіотизм. І на це все пішло я так розумію по вказаних цифрах не один десяток мільйонів доларів. Без матів важко...

При такому бюджеті якщо б його не пиляли то могли зробити додаток і сайт електронної бібліотеки щоб все по *********. (Це коли в кожного автора є кабінет та сторінка яку бачать читачі, коли така ж сторінка звичайно є для кожної книги, є коментарі, є фільтри по жанрах/тегах, є рейтинги, є рекомендації і так далі. Коли автор сам вирішує чи книга буде безкоштовною, чи лише частина та за яку ціну.)
Адміністративним ресурсом ДЕРЖАВИ могли зробити рекламу в школах, пту, університетах і так далі. І на все це пішло б якихось там пару десятків тисяч доларів. Решту ж мільйонів доларів потратити на гранти/конкурси за написання книг. Щоб були конкурси на кожен жанр чи подію/тему із десятком призових місць в кожному. Щоб кожен студент/учень/автор скачавши собі додаток чи зайшовши на сайт зміг не тільки прочитати нову ******* україномовну книгу, задонатити автору, замовити друковану копію, але навіть самому писати та заробляти не тільки виграючи конкурси но й продаючи те що написав. Так розвивають свою літературу інші країни вже не одне десятиліття і тільки ми відстали.
показати весь коментар
01.12.2024 06:58 Відповісти