1 507 1

Найбільший LNG-проєкт російського "Газпрому" може втратити основних покупців, – Reuters

газпром,миллер

Російський LNG-проєкт "Сахалін-2" під управлінням "Газпрому" може почати втрачати основних клієнтів: через геополітичний тиск, збільшення пропозиції скрапленого газу з інших джерел і зменшення попиту японські компанії можуть не захотіти продовжувати довгострокові контракти.

Попри те, що "Сахалін-2" не перебуває під санкціями США, постачання газу з цього проєкту до Японії може зменшитися з огляду на домовленості країн "Великої сімки", передає Reuters із посиланням на представника міністерства промисловості Японії.

"Підтримувати той самий рівень постачання з Росії може виявитися складно через угоду між членами G7 щодо зменшення залежності від російських енергоресурсів", – сказав представник японського міністерства.

Він додав, що остаточні рішення залишаються за покупцями, серед яких є кілька японських енергетичних компаній.

Водночас, враховуючи зниження попиту на електроенергію в Японії та її прагнення до більш чистої енергії, потреба країни в імпорті скрапленого газу зменшується. Токіо планує, що частка газу у виробництві електроенергії в країни знизиться до 20% до 2030 року, порівняно з 33% минулого року, а часка відновлюваних джерел енергії зросте до 38% з 26% за той самий період.

"У нашому регіоні виробляється багато відновлюваної енергії, тому питання про те, продовжувати контракт чи ні, буде залежати від майбутніх потужностей відновлюваної енергії", – підтвердив керівник одного з покупців газу з "Сахаліну-2" з Японії.

Довгострокові угоди компаній з Японії на імпорт газу з "Сахаліну-2" закінчаться між 2026 і 2033 роками, починаючи з угоди енергетичної компанії JERA про постачання LNG обсягом 0,5 мільйона тонн на рік.

Зараз Японія імпортує з Росії 9% свого споживання LNG, або 6 мільйонів тонн на рік. 5 мільйонів з яких надходять за довгостроковими контрактами з проєкту "Сахалін-2", де 22,5% акцій належать японським гігантам Mitsui та Mitsubishi.

При цьому після початку вторгнення РФ в Україну у 2022 році японські компанії все частіше почали купувати газу в інших країнах – США, Австралії, Малайзії та Омані. Нові LNG-проєкти на Алясці та у західній Канаді також можуть стати альтернативою російському газу: постачання з цих місць триває лише на кілька днів довше, але їхній геополітичний ризик – нижчий.

LNG з Аляски "дуже допоможе протистояти агресивній Компартії Китаю та позбавити наших союзників у Японії та Кореї від російського газу", каже сенатор від цього штату Ден Салліван.

Проєкт LNG Canada, очолюваний Shell, розпочне експорт, у тому числі до Японії, вже наступного року, ще два проєкти мають розпочати роботу у 2027 та 2028 роках.

Водночас невизначеність щодо нових російських контрактів посилює та обставина, що основне газове родовище для "Сахаліну-2" майже виснажене. Стабільний видобуток очікується лише до 2033 року.

"Газпром" планує замінити його розробкою морського родовища поблизу, але США наклали на нього санкції у 2015 році. Спочатку очікувалося, що родовище почнуть розробляти у 2021 році, але "Газпром" отримав бурову платформу для своєї першої свердловини лише в липні 2024 року.

Як повідомлялося, у 2022 році з проєкту "Сахалін-2" пішла британсько-нідерландська Shell (їй належало 27,5% акцій), не погодившись із перереєстрацією компанії-оператора у російській юрисдикції. Свої частки в операторі зберегли "Газпром" (50% плюс одна акція), а також японські Mitsui (12,5%) та Mitsubishi (10%).

Коментувати
Сортувати:
може...
показати весь коментар
11.12.2024 17:12 Відповісти