17 528 5

Санкції працюють: Росія перенесла запуск одного з найбільших наукових проєктів через відсутність іноземного обладнання

Росія перенесла запуск одного з найбільших наукових проєктів через санкції

Санкції, введені проти Росії за розв'язану нею повномасштабну війну проти України, завадили РФ ввести в експлуатацію синхротрон "Сибірського кільцевого джерела фотонів" (СКДФ). Його мали запустити 31 грудня 2024 року, проте російський уряд наказав відкласти цей термін на рік.

Про це пише The Moscow Times.

Про необхідність перенести запуск об'єкту раніше повідомив губернатор Новосибірської області Андр'й Травніков. Він пояснив це санкційним тиском і тим, що після виходу зарубіжних партнерів із проєкту російським ученим довелося розробляти деякі системи з нуля та без доступу до іноземного обладнання.

Воднчас Травніков запевнив, що завдання імпортозаміщення було виконано й російські розробники "виготовили те, що в країні не виготовлялося або взагалі ніколи, або щонайменше останні 30 років".

Однак поки на майданчику СКДФ запустили лише лінійний прискорювач. Завершення монтажу решти елементів, налагодження та перші дослідження на станціях відбудуться в 2025 році, пообіцяв Травніков.

Технологічний "прорив"

Центр колективного користування СКДФ задумали ще у 2018 році та включили до національного проєкту "Наука та університети", в рамках якого президент Росії Владімір Путін обіцяв здійснити технологічний прорив і зробити кожну другу компанію в країні інноваційною.

СКДФ називали першим у світі джерелом синхротронного випромінювання з енергією 3 ГеВ, а на його станціях планували займатися розшифровкою структури біополімерів, вивчення живих організмів, механізмів передачі спадкової інформації та створення нових матеріалів.

Вплив санкцій

Улітку 2022 року повідомлялося, що на проєкт виділять понад 47 млрд руб., хоча при цьому запуск СКДФ відкладають уже вдруге. Спочатку його мали ввести в експлуатацію у 2023 році.

У червні проєкт був готовий лише на 40%, у результаті ним зацікавилася прокуратура. У пресслужбі СКДФ визнавали, що санкції заблокували поставки із Заходу.

Оператор проєкту говорив, що наразі за кордоном закуповується лише 5% обладнання для експериментальних станцій синхротрону, а серед імпортерів залишилися лише "дружні" країни – Індія та Китай.

Як повідомлялося, раніше російський аналог Microsoft Office провалився – із компанії звільнили всіх топменеджерів, немає жодного великого клієнта.

У липні російський бізнес поскаржився на провал імпортозаміщення програмного забезпечення. Зокрема, йшлоя про багатофункціональні мережеві екрани нового покоління (Next generation firewall, NGFW). На даний момент ефективних аналогів таких рішень у Росії немає.

Наприкінці жовтня стало відомо, що Росія та КНДР домовилися разом розвивати високі технології.

Коментувати
Сортувати:
сібіряки залишились без фотонів. Будуть сидіти у темряві.
показати весь коментар
30.12.2024 18:09 Відповісти
показати весь коментар
30.12.2024 18:22 Відповісти
Не працюють.
Як траву жертимуть,отоді видно,що працюють
показати весь коментар
30.12.2024 19:00 Відповісти
Русскім не треба ніякого іноземного обладнання!
показати весь коментар
30.12.2024 19:23 Відповісти
Замість кільця фотонів буде лінія по випуску пельмень.
показати весь коментар
30.12.2024 21:00 Відповісти