Міненерго призначило підприємство для контролю стратегічних запасів нафти та нафтопродуктів

Міністерство енергетики визначило державну компанію "Оператор ринку" відповідальною за адміністрування електронної системи звітності щодо мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів.
Таке рішення затверджено наказом Міненерго №41 від 29 січня 2025 року на виконання закону "Про мінімальні запаси нафти та нафтопродуктів", повідомляє пресслужба держкомпанії.
"Завдання цієї електронної системи – створити прозорий механізм моніторингу формування, зберігання, використання та обміну даними про стратегічні запаси нафти й нафтопродуктів в Україні", – зазначається у повідомленні.
В "Операторі ринку" нагадали, що впровадження такої електронної системи звітності є одним із ключових кроків для забезпечення прозорості та відповідності європейські практиці. Зокрема, аналогічні системи працюють у країнах ЄС, таких як Німеччина, Франція, Польща та Чехія, вони допомагають забезпечити:
- оперативний контроль за рівнем мінімальних запасів;
- швидке реагування на можливі ризики нестачі нафтопродуктів;
- гармонізацію з європейськими вимогами щодо безпеки енергопостачання.
На першому етапі запровадження системи "Оператор ринку" проведе консультації з учасниками ринку, щоб урахувати їхні потреби та забезпечити перехід до нової моделі звітності.
Загалом розробка та впровадження системи проходитимуть у кілька етапів, включаючи:
- формування нормативно-правової бази для її функціонування;
- визначення форматів подачі даних і механізмів взаємодії з бізнесом;
- тестування платформи із залученням ключових учасників ринку.
Як повідомлялося, Верховна Рада ухвалила закон про створення резерву нафти та нафтопродуктів у листопаді 2023 року.
Він передбачає створення в Україні мінімальних запасів нафти та нафтопродуктів відповідно до вимог Директиви Ради 2009/119/ЄС, що має забезпечити безперервне постачання нафти та нафтопродуктів на внутрішній ринок України у разі виникнення кризової ситуації. Вказана Директива передбачає створення рівня мінімальних запасів, що дорівнюють 90 добам середньодобового чистого імпорту або 61 добі середньодобового споживання, залежно від того, який з показників є вищим.