8 053 118

З України торік виїхало ще пів мільйона людей, цього року відтік населення триватиме, – прогноз Нацбанку

З України за рік виїхало ще пів мільйона людей, поступове повернення очікується з 2026 року, – Нацбанк

Високі безпекові ризики, постійні обстріли та руйнування, збереження дефіциту електроенергії негативно впливають на якість життя українців, і це зумовлює подальшу зовнішню міграцію.

Про це йдеться в Інфляційному звіті Національного банку за січень 2025 року.

Зазначається, що впродовж 2024 року відплив мігрантів з України тривав і загалом за рік становив близько 500 тисяч осіб, що відповідало оцінкам НБУ.

У 2025 році очікується продовження чистого відпливу зовнішніх мігрантів на рівні 200 тисяч осіб, натомість з 2026 року почнеться чисте повернення мігрантів в Україну (близько 0,2 млн осіб), яке пришвидшиться у 2027 році (близько 0,5 млн осіб), додають аналітики.

Водночас, наголосили в Нацбанку, спостерігається зменшення частки тих, хто бажає повернутися, через подальшу адаптацію українців за кордоном.

"Тому масове та швидке повернення мігрантів в умовах збереження статус-кво виглядає малоймовірним, унаслідок чого дефіцит робочої сили зберігатиметься на прогнозному періоді. Це призводитиме до збереження диспропорцій на ринку праці та зростання зарплат темпами вищими за збільшення продуктивності в окремих секторах, що підвищуватиме інфляційний тиск", – йдеться у звіті.

Крім того, повільне повернення мігрантів додому обмежуватиме відновлення внутрішнього попиту.

Читайте також: П’ята частина українців готова виїхати до іншої країни після відкриття кордонів, – опитування

Утім, ризики більшого відпливу мігрантів за кордон і меншого їх повернення зберігаються. У разі їх реалізації стан ринку праці погіршуватиметься, а внутрішній споживчий попит може скоротитися.

Водночас зміна політики країн-реципієнтів щодо українських мігрантів та проактивна політика українського уряду щодо повернення мігрантів додому можуть пожвавити міграційний приплив. Також він стимулюватиметься в разі швидкого зниження безпекових ризиків в Україні", – уточнили в НБУ.

У цьому разі нестача робочої сили знизиться, споживчий попит відновлюватиметься швидше, водночас ризики зростання безробіття в короткостроковому періоді також можуть посилитися.

Раніше віцепремʼєр-міністр – міністр національної єдності Олексій Чернишов заявив, що українців, які виїхали за кордон внаслідок повномасштабного вторгнення РФ, не повертатимуть на батьківщину із використанням примусових заходів, повернення буде виключно добровільним.

Топ коментарі
+38
Поступове поверння? - це звучить як жарт, враховуючи кількість людей (цивільних, військових), які планують виїхати, як тільки буде яка не яка заморозка і відкриття, чи послаблення на кордонах. Звісно повернеться якись відсоток людей, який досі без роботи і на повному утриманні іноземних держав, але відсоток бажаючих виїхати і не попасти в таку ситуацію знову значно більший.
показати весь коментар
31.01.2025 10:37 Відповісти
+20
1. Пустять, роботящі чоловіки потрібні всюди, вони рухають економіку хто фізично, а хто розумово. Як мінімум ЄС точно захоче пустити, так як це не жінки із дітьми, які в силу обов'язків догляду за дитиною працювати не можуть і потребують виплат.
2. Якщо не буде виборів після перемирʼя/заморозки - буде майдан, на виборах переможе кандидат, який пообіцяє відкрити кордони. Кордони відкриють. Якщо на відкриють - люди знайдуть спосіб перетнути, тому ці всі «трудові фронти» проживуть місяць-два від сили.
показати весь коментар
31.01.2025 10:51 Відповісти
+19
Будь яка влада живе у різних світах з простими людьми. Тут питання наскільки вона відірвана від реальності. Виглядає так, що у НБУ масово вживають наркотичні засоби. Після закінчення воєнного стану та зняття заборони на перетин кордону в кращому випадку не мінуснеться декілька млн. жителів. Але, якщо зелені продовжуть впроваджувати реформу "я ваш вирок" то хто знає...
показати весь коментар
31.01.2025 10:42 Відповісти

Завантаження...