90 1

Євросоюз виділить Молдові грант на 64 мільйони євро. Частину коштів витратять на газ для Придністров’я

речан,дорін

Євросоюз погодився надати Молдові грант на загальну суму 64 мільйони євро, з них 20 млн євро спрямують на закупівлю газу для невизнаного Придністров’я.

Про це оголосив прем'єр-міністр країни Дорін Речан, передає місцеве видання NewsMaker.

"Хороші новини прийшли сьогодні вранці: ми досягли остаточної угоди з Європейським союзом щодо пакету допомоги, про яку ми оголосили раніше цього тижня. Сьогодні уряд підпише з Європейською комісією договір про безоплатне фінансування, в рамках якого ми отримаємо 64 млн євро", – заявив Речан.

Він уточнив, що 30 млн євро грантових коштів підуть на закупівлю газу та електроенергії для обох берегів Дністра, у тому числі 20 млн євро – на придбання газу для надання гуманітарної допомоги Придністров'ю.

Водночас, 10 млн євро спрямують на придбання електроенергії для потреб Правого берега, тобто підконтрольної уряду території Молдови.

Решту 34 млн євро використовують для підтримки держбюджету Молдови.

Як повідомлялося, 27 січня країни ЄС схвалили пакет екстреної допомоги для Молдови у розмірі 30 мільйонів євро, ці кошти спрямують на закупівлю газу для невизнаного Придністров'я. Цей пакет має стати першим кроком для підтримки країни у подоланні серйозної енергетичної кризи, спровокованої "Газпромом", повідомляли у Єврокомісії.

Раніше уряд Молдови вирішив передати невизнаному Придністров'ю 3 мільйони кубометрів газу в борг, щоб підтримати тиск у газорозподільній системі до кінця січня, заявляв прем'єр-міністр Дорін Речан. Він також анонсував, що Євросоюз виділить Молдові 30 млн євро на закупівлю газу, який спрямують на виробництва електроенергії для обох берегів Дністра на Молдовській ДРЕС за "докризовими цінами", а також для забезпечення потреб придністровського регіону з 1 по 10 лютого.

Як Придністров'я залишилося без російського газу?

З 1 січня російський "Газпром" зупинив постачання газу за контрактом з компанією Moldovagaz, який в останні роки отримували споживачі на території невизнаного Придністров'я.

Відтак, розташована у регіоні Молдовська ДРЕС перейшла на спалювання вугілля і суттєво знизила генерацію, а у Придністров'ї відключили газ у котельнях, приватному секторі і багатоквартирних будинках з автономним опаленням. Також мешканці регіону залишилися без централізованого опалення і гарячого водопостачання. Згодом у регіоні почалися відключення електроенергії, які наразі сягають 8 годин на добу.

Найбільші енергетичні компанії Молдови – Moldovagaz та Energocom – надіслали владі невизнаного Придністров'я пропозицію допомогти з організацією закупівель газу на ринкових умовах у Європі для забезпечення мешканців лівого берега Дністра. Проте у Придністров’ї відмовились від допомоги Молдови і розраховують, що російський "Газпром" відновить постачання газу.

У січні Красносельський заявляв, що Росія погодилася забезпечити Придністров’я газом у якості "гуманітарної допомоги". За даними російських ЗМІ, йдеться про обіцянку Росії оплатити придбання газу для невизнаного Придністров'я на європейському спотовому ринку.

Однак виявилося, що влада Придністров'я планує отримувати газ від Росії через компанію-посередника, засновану ексменеджерами "Газпрому". Наразі держустанови Молдови вивчають можливість залучення цієї компанії до закупівлі та постачання газу до кордону Молдови.

Молдовська ДРЕС забезпечувала до 90% споживання електроенергії у Молдові. Після того, як ця електростанція припинила постачати електроенергію, Молдова почала імпортувати купувати її у Румунії та в інших країнах. З 16 грудня у Молдові на 60 днів запроваджено надзвичайний стан в енергетичному секторі.

Коментувати
Сортувати:
Колись ЄС буде фінансувати так само окуповані українські території. Лицемірні європейці.
показати весь коментар
01.02.2025 08:17 Відповісти