Адміністрація Трампа відклала санкції проти найбільшої нафтової компанії Сербії, яка належить "Газпрому"

Міністерство фінансів США відклало на місяць застосування санкцій проти компанії "Нафтова індустрія Сербії" (NIS), контрольний пакет акцій якої належить Росії.
Про це президент Сербії Александар Вучич повідомив у соцмережах, передає Liga.net.
Санкції США проти NIS мали набути чинності з 27 лютого, тепер цей термін відкладено до 28 березня або "до завершення схваленого продажу" російської частки в компанії.
Як повідомлялося, 10 січня Адміністрація президента США Джо Байдена запровадила санкції проти нафтового сектору Росії та дали "Газпром нєфті" 45 днів, щоб зменшити свою частку у NIS. Уряд Сербії офіційно просив відкласти цей термін.
Щоб уникнути санкцій, 26 лютого "Газпром нєфть" зменшила свою частку в NIS з 50% до 44,85%, водночас російський "Газпром" збільшив свою частку в сербській нафтовій компанії з 6,15% до 11,3%. Уряд Сербії володіє 29,87% акцій NIS, решта належить дрібним акціонерам. Але невідомо, чи ака схема дозволила б компанії уникнути санкцій США, зазначало Reuters.
"Газпром нєфть" без тендеру придбала 51% акцій сербської компані NIS за 400 млн євро у 2008 році. Наразі NIS є однією з найбільших енергетичних компаній Сербії, вона займається розвідкою, видобуванням, а також переробкою нафти та природного газу. Крім того, вона відповідає за забезпечення країни паливом. Зокрема, NIS належить НПЗ у Панчевому під Белградом та мережа з більш ніж 400 АЗС.
Міністр енергетики Сербії Дубравка Джедович наголошувала, що санкції проти NIS можуть спричинити колапс, оскільки тоді Болгарія, ймовірно, заборонить транзит російського газу до Сербії. Крім того, оператор адріатичного нафтопроводу Хорватії JANAF може припинити постачання сировини з терміналу на острові Крк, що забезпечує НПЗ у Панчевому після введення обмежень щодо російської нафти.
Після початку війни в Україні "Газпром нафта" вже передала частину своєї частки в NIS "Газпрому", щоб знизити ризики. За даними джерел російських ЗМІ, Белград обговорює можливість подальшого зменшення присутності російських акціонерів з 2022 року, претендентами на купівлю акцій NIS є сербська влада та угорська нафтогазова компанія MOL.