153 0

Сербія домовляється про новий 30-річний контракт на імпорт газу з Росії

вучич,путін

Сербія веде переговори про укладання нового контракту на постачання газу із Росії, який буде розрахований одразу на 30 років.

Про це заявив президент сербської державної газової компанії Srbijagas Душан Баятович, передає Liga.net із посиланням на польське видання Wprost.

За його словами, сторони вже досягли угоди щодо обсягів постачань, але ще домовляються про ціну. За новим контрактом Сербія отримуватиме трубопроводом "Балканський потік" 2,5 млрд кубометрів газу на рік. Наразі країна імпортує 2,2 млрд кубометрів газу на рік.

Хоча Сербія з 2023 року імпортує газ із Азербайджану через Болгарію, але, як і раніше, значною мірою покладається на постачання енергоносіїв з Росії, адже внутрішній видобуток газу покриває лише 15% потреб.

Наразі Сербія закуповує газ у Росії за трирічним контрактом, який набув чинності у 2022 році та спливає у травні 2025 року. Ціни на газ за цією угодою є одними з найнижчих у Європі, неодноразово заявляли представники влади Сербії.

Як повідомлялося, раніше Міністерство фінансів США відклало на місяць застосування запроваджених адміністрацією Байдена санкцій проти компанії "Нафтова індустрія Сербії" (NIS), контрольний пакет акцій якої належить Росії.

Щоб уникнути санкцій, 26 лютого "Газпром нєфть" зменшила свою частку в NIS з 50% до 44,85%, водночас російський "Газпром" збільшив свою частку в сербській нафтовій компанії з 6,15% до 11,3%. Уряд Сербії володіє 29,87% акцій NIS, решта належить дрібним акціонерам. Але невідомо, чи ака схема дозволила б компанії уникнути санкцій США, зазначало Reuters.

"Газпром нєфть" без тендеру придбала 51% акцій сербської компані NIS за 400 млн євро у 2008 році. Наразі NIS є однією з найбільших енергетичних компаній Сербії, вона займається розвідкою, видобуванням, а також переробкою нафти та природного газу. Крім того, вона відповідає за забезпечення країни паливом. Зокрема, NIS належить НПЗ у Панчевому під Белградом та мережа з більш ніж 400 АЗС.

Після початку війни в Україні "Газпром нафта" вже передала частину своєї частки в NIS "Газпрому", щоб знизити ризики. За даними джерел російських ЗМІ, Белград обговорює можливість подальшого зменшення присутності російських акціонерів з 2022 року, претендентами на купівлю акцій NIS є сербська влада та угорська нафтогазова компанія MOL.

Коментувати
Сортувати: