18 560 3

Банк Росії попередив про ризик обвалу цін на нафту, у 1980-х роках це посприяло розвалу СРСР, – Reuters

Банк Росії попередив про ризик тривалого обвалу цін на нафту

Центральний банк Росії попередив Кремль, що США та ОПЕК можуть "затопити" нафтовий ринок і спровокувати повторення тривалого падіння цін, як у 1980-х роках, яке тоді сприяло розпаду Радянського Союзу.

Про це пише Reuters. 

Центробанк РФ зробив це попередження в презентації, підготовленій для обговорення під головуванням прем'єр-міністра РФ Михаїла Мішустіна в лютому.

Втім, Центробанк РОсії, який принаймні раз на рік розглядає економічні ризики в секретних звітах, не повідомив, за яким сценарієм ОПЕК і США можуть затопити ринок і наскільки ймовірні ці ризики.

У своїх попередніх звітах ЦБ Росії називав ціни на нафту одним із ризиків для російської економіки, але ніколи не давав таких конкретних пояснень щодо того, як може виникнути тривалий цикл низьких цін на нафту.

Міністерство економіки Росії окремо також виступило з презентацією, посилаючись на інші ризики для економіки, такі як слабка активність інвесторів, зростання витрат і "погана заборгованість".

Немає жодних ознак того, що ОПЕК планує будь-які зміни в політиці поставок, які призведуть до різкого зростання видобутку.
Хоча США можуть збільшити видобуток нафти й надалі, левова частка збільшення, ймовірно, надходитиме від інших виробників, що не входять до ОПЕК, таких як Гайана, Бразилія та Казахстан, де глобальні нафтові компанії нарощують видобуток.

Резервні потужності ОПЕК зараз близькі до рекордно високого рівня і дорівнюють обсягу експорту російської сирої нафти.

"Історичний прецедент – після періоду високих цін на нафту в 1974-1985 роках, 18 років низьких цін на нафту", – було вказано на одному зі слайдів.

Історично, коли ціни на нафту падали, російська (а до неї – радянська) економіка переживає серйозні потрясіння: падіння цін на нафту в 1980-х роках сприяло розпаду Радянського Союзу, у 1998 році Росія оголосила дефолт за зовнішнім боргом після падіння цін до $10 за барель, у 2008 році Росії довелося використовувати фіскальні та резервні буфери для стабілізації економіки.

Бюджет Росії на 2025 рік розрахований на ціну нафти у $69,7 за барель. Якщо ціни впадуть нижче цього рівня, це створюватиме дефіцит бюджету.

Зараз нафта торгується на рівні близько $70 за барель, що є комфортним для РФ.

Як повідомлялося, ціни на нафту знизилися 24 березня, оскільки інвестори оцінювали перспективи переговорів про припинення вогню в Україні, що може призвести до збільшення російської нафти на світових ринках. Ф'ючерси на нафту Brent знизилися на 25 центів, до $71,91 за барель. Американська нафта WTI подешевшала на 20 центів, до $68,08.

Раніше ціни на нафту зросли, оскільки нові санкції США проти Ірану та новий план країн ОПЕК+ щодо скорочення видобутку збільшили ставки на скорочення пропозиції.

Нагадаємо, 10 січня цього року США оголосили про масштабний пакет санкцій проти експорту російської нафти в обхід запроваджених країнами "Великої сімки" обмежень.

Коментувати
Сортувати:
В 80-х Саудити сильно залежали від штатів та у них був ворог Ірак, який постійно загрожував регіону... тому вони і обнулили ціни...

Тепер в них багато інраструктурних проектів на які необхідні кошти і які не можуть заморозити, плюс за часів Байдена вони тісніше співпрацюють з Китаєм, щоб Іран що не бив по їх нафтогазовому обладнанню беспілотниками... Вони тоді просили в американців ППО, та авіацію але Бідон їх прокинув з захистом, за вбивство активіста та і взагалі якась була дивна політика в регіоні, фактично їх віддали під вплив китайців...

Тому тепер ціни можуть скинути, хіба самі американці, але у них висока собівартість і їм економічно не вигідно це робити...
показати весь коментар
24.03.2025 17:41 Відповісти
Боже , зроби Україні хоч цей подарунок
показати весь коментар
24.03.2025 19:05 Відповісти
Як сильно Трамп взявся за іранську та венесуельську нафту. Ну треба ж допомогти другу Вольоді продавати закровавлену російську нвфту.
показати весь коментар
25.03.2025 00:27 Відповісти