2 567 18

Україна почала використовувати європейську систему висот замість російської. Що це означає?

Україна почала використовувати європейську систему висот

Із 1 січня 2026 року в Україні офіційно розпочалося використання Європейської вертикальної референцної системи (European Vertical Reference System, EVRS), якою передбачено заміну морально застарілої Балтійської системи висот 1977 року, яка не забезпечує можливість її розвитку, належну точність та зв'язок із єдиною системою висот, що використовується європейськими країнами.

Як зазначили в Державній службі України з питань геодезії, картографії та кадастру, це стало важливим кроком у гармонізації національної геодезичної інфраструктури з європейською.

Перехід на EVRS здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 червня 2023 року №590 "Деякі питання використання Європейської вертикальної референцної системи".

Що таке система EVRS

Європейська вертикальна референцна система (EVRS) – це єдина для Європи система нормальних гравітаційно‑пов'язаних висот, що базується на рівні Амстердамського футштока і реалізована на основі Об'єднаної європейської нівелірної мережі (UELN).

Її остання реалізація EVRF2019 забезпечує уніфіковані висотні дані для 30 країн Європи.

Ухвалення для використання в Україні EVRS є необхідним для забезпечення гармонізації національної інфраструктури геопросторових даних із європейською, підвищення точності визначення висот та їхньої інтероперабельності на основі сучасних наукових підходів.

Що вже зроблено

За 2024-2025 роки Держгеокадастр провів строге вирівнювання нівелірної (висотної) мережі І, ІІ та ІІІ класів Державної геодезичної мережі, створив каталог для близько 34 тис. пунктів нівелірної мережі (16 тис. пунктів І та ІІ класу, 18 тис. пунктів ІІІ класу).

Також розроблено модель, яка дозволяє перетворювати геодезичні висоти, отримані за допомогою GNSS-спостережень (супутникових вимірювань), у нормальні висоти відповідно до системи EVRS.

Як система використовувалася раніше

Перед цим в Україні діяла Балтійська система висот 1977 року, яку використовують для складання топографічних мап і планів та забезпечення потреб економіки.

Вихідним пунктом нівелірної мережі, яка поширює Балтійську систему висот, є нуль Кронштадтського футштока в Росії.

Як повідомлялося, в грудні 2025 року Україна та Велика Британія домовилися підготувати меморандум про співпрацю між Британською геологічною службою та Державною службою геології та надр України. Одним із пріоритетних напрямків визначено оновлення геологічного картування України. Йдеться про актуалізацію металогенічної карти України масштабу 1:500 000 (останнє оновлення – 2002 рік) та завершення робіт за програмою Держгеолкарта-200 (1:200 000).

Топ коментарі
+5
Ну нарешті!
Ні#уя не зрозуміло, але дуже цікаво.🤔
Рух до Європи це добре.👍
Навіть в таких підходах.
👏👏👏
показати весь коментар
13.01.2026 17:00 Відповісти
+3
Пояснюю: Можливо, це потрібно для покращення роботи ракет, та БПЛА... (Так звана "прив"язка до місцевості). Помилки у "висотності" можуть привести до аварій. Торік показували, як наші БПЛА врізалися у "висотку", в одному з міст Татарстану - бо дані були застарілими (будинки кацапи побудували, а наші про це не знали. Пустили на "бриючому" БПЛА, а на їх шляху - "висотки"...
показати весь коментар
13.01.2026 17:09 Відповісти
+3
Це називається старі дані, а не те, що ви нафантазували про бпла.
показати весь коментар
13.01.2026 17:15 Відповісти
Коментувати
Сортувати:
Тепер заживемо краще! Потужня перемога так перемога.
показати весь коментар
13.01.2026 16:57 Відповісти
Ну, так, від вашої, ще петькою кобилою встановленої системи координат відмовилися. Все правильно. Для Костроми нічого не змінюється.
показати весь коментар
13.01.2026 17:19 Відповісти
Слухай, русскій, ну от нахріна тобі якесь EVRS?
показати весь коментар
13.01.2026 17:29 Відповісти
Ну нарешті!
Ні#уя не зрозуміло, але дуже цікаво.🤔
Рух до Європи це добре.👍
Навіть в таких підходах.
👏👏👏
показати весь коментар
13.01.2026 17:00 Відповісти
Пояснюю: Можливо, це потрібно для покращення роботи ракет, та БПЛА... (Так звана "прив"язка до місцевості). Помилки у "висотності" можуть привести до аварій. Торік показували, як наші БПЛА врізалися у "висотку", в одному з міст Татарстану - бо дані були застарілими (будинки кацапи побудували, а наші про це не знали. Пустили на "бриючому" БПЛА, а на їх шляху - "висотки"...
показати весь коментар
13.01.2026 17:09 Відповісти
Це називається старі дані, а не те, що ви нафантазували про бпла.
показати весь коментар
13.01.2026 17:15 Відповісти
Я привів приклад значущості точності в геодезії та картографії... Можу ще нагадать, як наші БПЛА врізалися у підрісші дерева лісових масивів , на російській території... Такі "ляпсуси" не ми починали - у перші дні "повномасштабки", у кацапів була спроба "викинуть десант на ліс". От тільки лісу там давно не було - десант викинули в "чисте поле", і їх наші хлопці, просто РОЗСТРІЛЯЛИ... А піхота ішла по паперових картах, де ще й Славутича не було! А його побудували за пару років, після Чорнобильської катастрофи. У мене самого ціла пачка таких карт (сам їх підіймав" та обновляв) - їздив на гриби, рибалки, та полювання.
Ніколи не цікавився, для чого моряки постійно "звіряли" хронометри? Для чого постійно калібрували навігаційні інструменти? Для чого моряки постійно роблять коректуру по гідрографії? Це - з тієї області, з навігації...
ТИ уже сьогодні не раз "наклав собі в штани"... Не ганьбися і далі...
показати весь коментар
13.01.2026 17:33 Відповісти
Який стосунок написане має до зміни системи висот у Україні? Про які дерева, кущі... Це зміна точки відліку та способу уточнення за широтою відміток поверхні землі. Відмінність з БСВ-77 по Україні в межах +8...+20 см. А до росії взагалі ніякого стосунку не має.
показати весь коментар
13.01.2026 17:48 Відповісти
Та ти що? Звідки такі дані?
показати весь коментар
13.01.2026 18:14 Відповісти
Ніякого відношення " врізання БПЛА" у будинок у Татарстані до зміни відмітки висоти у топографічних картах України не має.
показати весь коментар
13.01.2026 17:21 Відповісти
будинки кацапи побудували, а наші про це не знали
А до чого тут система висот?
показати весь коментар
13.01.2026 17:28 Відповісти
Це просто приклад "неточності даних"... Точно так само може це стосуваться і зрізу якоїсь природної висоти, чи з"явлення нового терикону...
показати весь коментар
13.01.2026 17:37 Відповісти
А що, там в Кронштадті не врахували Місячні припливи, чи що?
показати весь коментар
13.01.2026 17:05 Відповісти
Я взагалі не розумію, що тут до чого.. Різниця рівнів визначена. Отже, обидва підходи повинні давати однакові результати. Різниця в назві?
показати весь коментар
13.01.2026 17:33 Відповісти
v 1977 godu ussr pravil brezhnerv iz dneproprtovska
показати весь коментар
13.01.2026 17:33 Відповісти
I chto?
показати весь коментар
13.01.2026 17:34 Відповісти
Ура,ми стали ближче до Бога! Чи далі?
показати весь коментар
13.01.2026 18:16 Відповісти