Уряд відмовився від запровадження обов’язкових накопичувальних пенсій, – Мінсоцполітики

Уряд відмовився від запровадження обов’язкових накопичувальних пенсій, – Мінсоцполітики

Міністерство соціальної політики готує нову пенсійну реформу, на відміну від попередніх проєктів вона не передбачає запровадження обовʼязкової накопичувальної пенсійної системи.

Про це очільник Мінсоцполітики Денис Улютін розповів в інтерв’ю українській редакції Forbes.

"Замість повністю обовʼязкової системи хочемо запровадити добровільну з автозаписом", – заявив міністр.

За його словами, нова пенсійна реформа передбачає, що всіх громадян спочатку автоматично зараховуватимуть до накопичувальної системи зі сплатою внесків, але людина зможе відмовитися від цього.

Улютін пояснив, що досвід європейських країн свідчить, що обовʼязкова накопичувальна система не є ефективною. Водночас для тих, хто все ж захоче перейти на таку модель, міністерство шукає "фінансові інструменти, які можуть надійно захистити заощадження".

Міністр додав, що оновлена пенсійна модель передбачатиме ще три елементи – базову виплату, страхову частину і накопичувальну та зміну фінансування спецпенсій:.

  • базова виплата – гроші, які людина отримує після досягнення певного віку, щоб запобігти бідності серед літніх людей, які з різних причин отримували низьку заробітну плату;
  • страхова частина залежатиме від тривалості трудової діяльності та обсягу сплачених за цей час внесків, без прив’язок до конкретного року виходу на пенсію чи середнього рівня зарплати;
  • спецпенсії суддів та прокурорів фінансуватимуться не з солідарної системи, а через професійні механізми.

За оцінками Мінсоцполітики, оновлена пенсійна система на 2027 рік обійшлася б бюджету додатково у 150 млрд грн, тоді як стара – у 120-140 млрд грн, додав міністр.

Як повідомлялося, раніше Улютін анонсував проєкт нової пенсійної реформи, яка передбачатиме три основних елементи:

  • базову виплата за віком, яка має бути не меншою за 6 тисяч гривень;
  • унормування солідарної частини – чітка прив'язка стажу і обсягу внесків до розміру пенсії, що має нівелювати вплив таких факторів, як рік виходу на пенсію;
  • переведення спеціальних пенсій у професійні, які передбачатимуть сплату додаткових внесків.

Водночас міністр наголошував, що головна задача нової моделі пенсійної системи, – це збалансованість і сталість протягом наступних як мінімум 20 років.

Топ коментарі
+14
Спецпенсії чіпати не будуть, бо то святе. Ото і вся реформа. Нахрін з такими реформами.
показати весь коментар
10.04.2026 15:39 Відповісти
+8
➡️спецпенсії суддів та прокурорів фінансуватимуться не з солідарної системи, а через професійні механізми. Джерело: https://censor.net/n3609861..
Ну це вже норм, бо вони все одно ті внески в ПФ отримують з бюджету , як і свою зарплату!! То чому ті хто платив внески "у загальний котел" своєю працею мають ділитися з прокурорами і суддями ???
показати весь коментар
10.04.2026 16:03 Відповісти
+4
"...які з різних причин отримували низьку заробітну плату..."
Хтось чесно працював санітаркою у лікарні, поштаркою чи бібліотекарем, а хтось свідомо дурив державу, за офіційну мінімалку, а все інше по чорному. А базова виплата буде однаковою.Так теж неможна...
показати весь коментар
10.04.2026 15:31 Відповісти
Коментувати
Сортувати:
показати весь коментар
10.04.2026 15:39 Відповісти
Це апофєоз зебілізму. Ходили, лаялися, потім крякнули, хапнули і узаконоли пензії ппокурорам пот150 тис на місяць..
показати весь коментар
10.04.2026 22:58 Відповісти
Пане Новак (один з найкращих укр. економістів), що Ви на то ?
показати весь коментар
10.04.2026 15:41 Відповісти
наперсточник это не профессия, это образ жизни
показати весь коментар
10.04.2026 15:48 Відповісти
➡️спецпенсії суддів та прокурорів фінансуватимуться не з солідарної системи, а через професійні механізми. Джерело: https://censor.net/n3609861..
Ну це вже норм, бо вони все одно ті внески в ПФ отримують з бюджету , як і свою зарплату!! То чому ті хто платив внески "у загальний котел" своєю працею мають ділитися з прокурорами і суддями ???
показати весь коментар
10.04.2026 16:03 Відповісти
Давно на часі встановити гранічні з/п, оклади, премії держ службовцям, прокурорам суддям, керівникам держ підприємств, а також максимальний розмір пенсії зі всіма надбавками мусить бути обмеженний і не перевіщувати мінімалку більш, ніж в 10-15 разів
...саме так оно працює в ЄС

накопичуванна пенсія є абсолютно добровільною: робітник сплачує сумму до фонду, яку сам визначить, таку ж суму за нього в фонд сплачує роботодатель...
накопичені кошти можна отримати, лише після досягнення пенс.віку, вони можуть переходити по спадку...
але
якщо при перерахуванні внесків, на їхню велічину зменьшується опадаткування, то при отриманні цих накопиченних коштів потрібно буде сплатити податок в залежності від класу оподаткування і суми, яка знимається з рахунку, тобто податок залежить також від суми... тому багато пенсіонерів не знимають одразу всю сумму накопичень, а отримують кожного місяця самостійно встановленну сумму до держ. пенсії по віку і вислугу років...
Перш ніж впроваджувати реформи, потрібно вивичити досвід інших і, з урахуванням позитиву, створювати своє.
Але, постійне зростання рівня інфляції з'їдає в реалі весь зиск цих заощаджень тому популярність цього виду пенс страхування падає
показати весь коментар
10.04.2026 17:25 Відповісти
Радуйся, земле,
показати весь коментар
10.04.2026 16:04 Відповісти
пенсії в Україні тільки для жінок та судій/чиновників які на них виходять у 35-45 років. Рядовий чоловік в Україні у середньому живе 57.6 роки і помре на 3-6 років раніше ніж вийде на пенсію, то ж нехай жінки і хвилюються за розміри їх пенсії.
показати весь коментар
10.04.2026 16:16 Відповісти
Пан ненавидить жінок, більш за суддів? Бухати/палити/нюхати/колотись менше треба, буде жити довше..
показати весь коментар
10.04.2026 16:25 Відповісти
пав навів вам статистичні факти, а все інше то ваші домисли.
показати весь коментар
10.04.2026 16:54 Відповісти
але я розумію чому у сильних та незалежних так підгорає від незручної правди. І це ще я не написав що майже 67% внесків у ПФ роблять саме чоловіки..
показати весь коментар
10.04.2026 16:56 Відповісти
То у Вас так підгорає))) Бо чоловіки своїми звичками самі собі вік вкорочують. Крім того - є така категорія чоловіків, які свій бізнес на жінок переводять. Ото тому й за статистикою у жінок і пенсії вище. А ще, жінки ********. Можуть й на 3 роботах, щоб достойну пенсію мати.
показати весь коментар
10.04.2026 17:12 Відповісти
В дечому згоден з вами щодо шкідливих звичок, але все ж таки саме зараз все ж таки саме чоловіки боронять нашу землю.....і гинуть.
показати весь коментар
10.04.2026 17:37 Відповісти
А жінки не гинуть? Не боронять?
показати весь коментар
10.04.2026 17:44 Відповісти
Ааа..то пан в очі довбиться..новин не читає навіть тут.

Така собі вибіркова статистика.
показати весь коментар
10.04.2026 17:50 Відповісти
Таки в очі довбитесь. Бб.
показати весь коментар
10.04.2026 17:57 Відповісти
Останні ваші пости - то є флуд, й караються баном. На подібних ресурсах.
показати весь коментар
10.04.2026 18:09 Відповісти
А я Вам й не писала. Чи то у Вас проблеми з є@бл@ю? То Вам до сексопатолога, або до спочатку до сімейного.

Чи Ви вже померли, й претензії мені висуваєте?
показати весь коментар
10.04.2026 17:47 Відповісти
Що, заклинило? До психіатра.
показати весь коментар
10.04.2026 17:58 Відповісти
"спецпенсії суддів та прокурорів фінансуватимуться не з солідарної системи, а через професійні механізми" - це з хабарів?

Які такі "професійні механізми" у суді можуть приносити кошти? Будуть у судах шкарпетки плести?
показати весь коментар
10.04.2026 16:22 Відповісти
тобто: з держ бюджету(
показати весь коментар
10.04.2026 17:27 Відповісти
Нижче написала))
показати весь коментар
10.04.2026 17:59 Відповісти
"Професійні механізми" це коли судді чи прокурори, наприклад, колядують, малину в вільний час вирощують.....ну чого тільки вони не роблять завдяки своїй професії.
показати весь коментар
10.04.2026 17:41 Відповісти
Чую, що зроблять - суддям відсотки зі справ, по яких було стягнення..
показати весь коментар
10.04.2026 17:49 Відповісти
І правильно зробив
показати весь коментар
10.04.2026 16:34 Відповісти
Коли в 2004му році прийняли пенсійний закон, я ще зрадів тоді - о, думалось мені, я ще потрапляю в категорію "до 35" і в мене буде через десятиріччя пенсія з 2 частин. Але йдуть роки, 22!!!, а в парламенту та уряду кожного року знаходяться просто космічного рівня перестороги щодо запровадження обов'язковості накопичувальної частини системи пенсійного забезпечення.

І це при тому, що її запровадження напряму для бюджету практично ніяких додаткових витрат не передбачало (бо внески в накопичувальну систему повинні були йти з зарплати, як ПДФО, а не як частка ЄСВ), принаймні за початковими намірами. При цьому в країні з'являвся довгостроковий інвестиційний ресурс, ціною буквально 1-2% зниження споживчого попиту, але тільки в перший рік запровадження - далі інвестиції почали б працювати і розганяти потроху еконмоіку...

Але спочатку цим бажав займатись Тігіпка, підім'явши під себе відповідні гроші накопичувального фонду, потім цим бажали займатись янучарини і теж між собою не домовились, а далі "війна, не на часі ваші такі-сякі інвестиції".
показати весь коментар
10.04.2026 20:07 Відповісти
візьмить в руки калькулятор і підрахуйте, що залишиться з цього накопичення з урахуванням інфляції і податків при знятті з рахунку через 20-30 років.
Тому, добре, що це не обов'язкове, а за бажанням ...буле відбуватися.
показати весь коментар
10.04.2026 20:57 Відповісти
1. Це ви ЗАРАЗ знаєте, що треба дуже порахувати, чи щось там значуще б було. А тоді, в 2004 році, якби був одразу створений накопичувальний фон, можливо історія пішла б за іншим сценарієм. Бо то реально така інституція, що здатна економічно змінити долю цілої держави.
2. Складні відсотки, пані Ірішка, доволі страшна річ. Якби ви почали в 2004 році вклали 10000 грн, кожен місяць докладали 1000 грн і відсоткова ставка була лише 1% на місяць (а вона була і вище часто в ці роки), то при сумарних вкладеннях в 274'000 гривень за 22 роки, мали б на рахунку 1'147'371,81 грн. Багато це чи мало в нинішніх умовах? Правда, цікаве питання?
3. Суми виплат з НПФ для пенсіонерів віком від 70 років - не оподатковуються. І там ще купа категорій, для яких або не оподатковують пенсійні виплати з НПФ взагалі, а для "звичайних" осіб віком до 70 років оподатковується лише 60% пенсійної виплати за ставкою в 5%. І впродовж всіх років сплати внесків - ви маєте право на відшкодування ПДФО з суми внесків - подаєте податкову декларацію, отримуєте компенсацію. Я подаю. І отримую. За 2025 рік - 5800 гривень.
показати весь коментар
10.04.2026 23:47 Відповісти
В мене шеф..тепер вже покійний, мотиваційним бонусом для працівників зробив страхування в лайфовій компанії..потім в нас були всілякі перетрубації, працювали в інших компаніях..і як я була здивована, коли за умовами договору, попри те - що після укладання договору і пару років сплат за мене внесків ніхто не платив, я отримала страхову виплату..через тиждень, після подання заяви..

Але, от що зараз твориться - то вкрадуть все.
показати весь коментар
10.04.2026 21:05 Відповісти
Зараз, це вибір кожного - користуватись НПФ чи лайфовим страхуванням. Головне - аби і те, і інше було доступне. Діюче законодавство дозволяє кошти, накопичені в НПФ (а за поточним законодавством, до речі, кошти накопичувального фонду теж відправлялись би в обраний вами НПФ) МОЖНА використати для оплати спеціального страхового поліса лайфової страхової, яка гарантувала б вам виплати до кінця життя. Або, на вибір, ви можете вибрати отримання від НПФ впродовж 10 років виплати в сумі частки залишку на вашому пенсійному рахунку, поділеному на кількість місяців, що залишилась до завершення 10річного періоду виплат (з виплатою залишку однією сумою спадкоємцям у випадку дострокової смерті).

Вкрасти реально можна все. Але і жити в режимі "витрачу все, що маю, прямо зараз, а потім нехай буде що буде" - то з області психіатрії.
показати весь коментар
10.04.2026 23:54 Відповісти