Чергова стратегія Нафтогазу: енергетичний Uber, футуризм і успішний успіх
Як Нафтогаз втретє планує збільшувати видобуток газу на морському шельфі та із щільних порід, нарощувати клієнтський портфель, будувати вітрові станції та виходити на IPO?
Керівництво НАК "Нафтогаз України" (Група Нафтогаз) 18 лютого презентувало нову стратегію розвитку компанії до 2025 року.
100% акції Нафтогазу належить державі. На сьогодні в групі сконцентровані такі найбільші активи:
- Укргазвидобування – найбільша компанія, що видобуває газ в країні.
- Укртрансгаз – компанія, що оперує підземними сховищами газу (ПСГ).
- 50% + 1 акція Укранафти, що є найбільшою компанії з видобутку нафти в країні. 43% акцій Укрнафти належать фінансово-промисловій групі Ігоря Коломойського.
- Уктранснафта – компанія, що оперує нафтопроводами.
- Компанії "Нафтогаз Трейдинг" та Газопостачальна компанія "Нафтогаз України", що здійснюють реалізацію газу.
- 43% акцій Укртатнафти – єдиного великого переробника нафти в країні, що оперує Кременчуцьким НПЗ. Мажоритарний пакет акцій належить групі Ігоря Коломойського.
Презентація тривала більше двох годин. Головним лейтмотивом стратегії Нафтогазу очікувано було збільшення видобутку газу.
За останні п'ять років це вже третя стратегія Нафтогазу, яка передбачає збільшення видобутку. Дві попередні мали гучні назви.
Наприкінці 2016 року Кабмін Володимира Гройсмана затвердив Концепцію збільшення видобутку українського газу. Пізніше ця стратегія отримала назву Програма 20/20.
Реалізацію програми мав забезпечити Олег Прохоренко, який очолював Укргазвидобування (УГВ) в 2015 – 2019 роках. Програма передбачала що в 2020 році УГВ збільшить видобуток до 20 млрд кубів газу на рік.
По факту, в 2020 році УГВ зменшила видобуток до 14,15 млрд кубів з 14,9 млрд кубів в 2019 році.
Наступна стратегія називалась "Тризуб" через три основні напрямки діяльності: шельф чорного моря, надглибоке буріння і видобуток із щільних піщаників.
Її у лютому 2020 року, рівно рік тому, презентував Андрій Фаворов, на той момент – голова дивізіону Інтегрований газ в Нафтогазі.
Втім, через два місяці Фаворов пішов з Нафтогазу. Як він розповів в інтерв'ю БЦ, він розійшовся у стратегічному баченні з новим виконуючим директором Нафтогазу Отто Ватерландером, який раніше працював у консалтинговій компанії McKinsey.
"Я відкидаю ідею матричної структури, яку з 80-х років проповідують вихідці з McKinsey. Я вважаю, що рішення повинні прийматися ближче до свердловини, а не корпоративною бюрократією, яка розповідає мужикам на свердловині, що їм робити. Саме ця ідеологія просувається "маккінзерами", - казав тоді Фаворов.
Вочевидь, саме Ватерландер був головним розробником нинішньої стратегії Нафтогазу.
Загалом стратегія передбачає значні інвестиції у видобуток газу – до $25 млрд у найближчі 10 років.
Також багато уваги приділено розвитку роздрібного бізнесу – реалізації газу, а у майбутньому – електроенергії і послуги центрального опалення побутовим споживачам (населенню).
Голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв називає цю концепцію енергетичний Uber.
Окремо приділено увагу розвитку низьковуглецевої енергетики. Нафтогаз, нібито, збирається інвестувати у побудову вітрових електростанції на шельфі Чорного моря та у виробництво "зеленого водню".
Втім, крім загальних футуристичних стратегій, ніяких конкретних планів по обсягам інвестицій не було озвучено.
Крім того, менеджери Нафтогазу завірили, що вінцем реалізації стратегії стане публічне розміщення її акцій в 2025 році і залучення нових інвестицій з боку міжнародного капіталу. Одним словом – успішний успіх.
БізнесЦензор зробив короткий конспект з виступів керівників групи Нафтогаз на презентації стратегії розвитку до 2025 року, що відбулась 18 лютого.
Голова правління Нафтогазу Андрій Коболєв
Про політику власності
Політика власності Нафтогазу включає п'ять стратегічних цілей.
- Досягнення енергонезалежності. Вона передбачає збільшення видобутку газу, збільшення розвіданих запасів газу та енергоефективність – зменшення споживання енергоресурсів.
- Створення конкурентного газового ринку.
- Забезпечення ефективного транспортування нафти та нафтопродуктів.
- Ефективне представлення українських інтересів на міжнародному ринку, що включає боротьбу за збереження статусу України, як транзитеру газу.
- На майбутнє – виведення Нафтогазу на IPO (первинна публічна пропозиція акцій на фондові біржі).
Про цілі на ринку газу
Ми хочемо збільшити видобуток газу. Але ми хочемо збільшити його в економічно доцільний спосіб.
Ми хочемо збільшити компетенції в трейдингу. Хочемо повернути собі статус найбільшого трейдера газу в оптовому ринку.
По суті, такий трейдер буде виконувати роль банку, або страхування всього ринку, згладжуючи цінові піки, які відбувається час від часу.
В січні 2021 року ми бачили такий пік на роздрібному ринку газу.
В майбутньому ми хочемо вийти на інші ринки джерел енергії. Таких як тепло, таких як електроенергія.
У нас в Нафтогазі є слово, яке ми використовуємо для роздрібного ринку – це газовий Uber.
Ми хочемо, щоб всі споживачі України могли отримати якісний, простий, прозорий і справедливий сервіс.
Ми хочемо отримати клієнтську базу обсягом не менше 30% від всіх побутових споживачів в Україні.
Про причини провалу Програми 20/20
Часто наші критики згадують програму 20/20. З приводу цього я приводжу наступну алегорію. Уявіть, що у вас аграрний бізнес. Ви вирішили в нього проінвестувати і дали вашому менеджеру гроші.
Ці гроші були вкладені, в першу чергу, в обладнання. Ви купили нові комбайни. Але нові поля, на яких ця техніка може працювати, вам не надали.
Схожа ситуація відбулась із Групою Нафтогаз. Нам вдалось кардинально змінити парк нашого обладнання. Проінвестувати в це суттєві гроші.
Але, нажаль, передумови, що були закладені у Програму 20/20 щодо нових ліцензій, щодо спрощення податкових умов, щодо підписання угод про розподіл продукції (УРП) – вони не були виконані.
З 19 умов, які були перелічені у цій програмі, повністю та вчасно була виконана лише одна.
Про подяки та "перемоги" останніх місяців
Ми вдячні уряду і президенту за можливість підписати чотири УРП (найбільша угода з румунською Expert Petroleum у квітні 2020 року). Це зайняло приблизно два роки з моменту початку цього процесу.
Ми вдячні за те, що змогли придбати компанію "Надра Юзівська". Це фактично дозволило нам розпочати роботу на нових газоносних площах – так званих щільних піщаниках.
Там ми закінчуємо буріння свердловини, яка дозволить нам з'ясувати, з яким темпом і в який спосіб ми зможемо максимально прискорити освоєння цієї площі.
Ми так само вдячні за можливість працювати на шельфі Чорного моря. Ми, як Нафтогаз, не зможемо освоїти цей шматок роботи самі.
Тому ми підписали меморандум з міжнародною компанією OMV Petrom, яка з 2002 року активно працює над дослідженням можливостей шельфу Чорного та Азовського морів.
Ми знаємо, що учасники в цій компанії є інвесторами у "Північний потік – 2". Але це наша можливість сказати західному світу: "Ми кращі партнери, працюйте з нами".
Про умови реалізації стратегії
Ми повинні зменшувати бюрократію всередині компанії.
Ми повинні завершити впровадження газового ринку. Нас очікує реформа в ринку електроенергії. Вона нам потрібна, тому що ми хочемо продавати не тільки газ, а й електроенергію побутовим споживачам.
Ми сподіваємось на завершення реформи в сегменті генерації тепла. Створення повного циклу якісного ринку у всіх напрямках отримання енергії є обов'язковою передумовою для успішного розвитку не тільки Нафтогазу, але й всієї країни.
На цьому шляху стоїть проблема боргів. Проблему 80 млрд грн боргів потрібно вирішити найближчим часом.
Нам потрібна збалансована політика щодо дивідендів. Жодна компанія не може розвиватись не розуміючи, скільки грошей їй залишить акціонер.
Про наслідки реалізації або не реалізації стратегії
Якщо наша стратегія не буде реалізована, це призведе до втрати 200 тис. робочих місць, недоотримання бюджетом більше 100 млрд грн податків, недоотримання 30 млрд грн Пенсійним фондом.
Якщо стратегія буде реалізована, це дасть додатково 290 тис. робочих місць, 360 млрд грн доходів бюджету, 36 млрд грн надходжень до Пенсійного фонду, зростання ВВП на 440 млрд грн.
Квінтесенція нашої стратегії: "Ми – партнер, якого обирають".
Про погодження стратегії
Щодо формального погодження стратегії, було декілька спроб з 2016 року. Ми направляли свої стратегії акціонеру (в Кабмін – БЦ). Жодного разу ми не отримали ні формальної відмови, ні формального погодження.
Але через зміну Статуту НАК "Нафтогаз України" повноваження затверджувати стратегію компанії отримала Наглядова рада.
Але ми, звичайно, передамо стратегію уряду, щоб вони були з нею ознайомлені. І в тих частинах, де це потрібно, могли її коментувати.
Фінансовий директор Групи Нафтогаз Петер Ван Дріл
Про глобальні умови розвитку енергетичних ринків
Гадаю, в 2021 році попит і ціна на газ повернуться на рівень, який ми бачили в 2019 році. Це станеться через відновлення економіки.
В Європі атомна енергія і вугілля займають все меншу частку в енергетичному міксі.
Але газ в енергетичному міксі залишиться на багато десятиліть в майбутньому. І завдяки цьому Нафтогаз має дуже гарні позиції.
Ми повинні збільшити ефективність. Ми повертаємось до питань зменшення бюрократизації, більшої концентрації. Можливо навіть, іноді, зменшення кількості працівників.
Про захист інвестицій
Наш виклик – ми маємо збалансувати зростання із поверненням інвестиції державі Україна. У 2020 році 13% державного бюджету складались із податків Групи Нафтогаз. Це 142 млрд грн. Ми хочемо втримати цю позицію. Але водночас ми маємо інвестувати у майбутнє.
Сьогодні інвестор не може прийти в Нафтогаз з купою грошей і сказати: успіху вам. Нам треба довести інвесторам, що ми відповідальна компанія.
Ми маємо фінансувати зростання. Але якщо до нас приходить інвестор у облігації, він має бути впевнений, що це середовище є надійним для інвестицій.
Це саме стосується інвестування в акцій, коли ми вийдемо на публічне розміщення. Україна має довести, що вона прекрасне місце для інвестування.
Головний виконуючий директор Групи Нафтогаз Отто Ватерландер
Про збільшення запасів газу
Кожного дня нас запитують, коли ми збільшимо видобуток газу?
Протягом останніх декількох місяців відбулась найбільша трансформація – ми отримали нові резерви.
Переважна більшість запасів, які у нас зараз є, сьогодні знаходяться у процесі видобутку.
У нас мало нових запасів, які б ми могли розробляти. Але за останні кілька місяців ми отримали ліцензії.
Це Юзівська ділянка та шельф Чорного моря. Також ми віримо, що в Карпатах є велика кількість нерозвіданих запасів.
Ми розраховуємо, що наші запаси з новими ліцензіями зростуть до 500 млрд кубів газу. Це в 10 разів збільшить наші можливості з видобутку газу.
Про інвестиції у видобуток
Ми сподіваємось у найближчі 5 років інвестувати близько $7 млрд у видобуток. А протягом наступних 5 років збільшити цю суму у два рази.
Тому ми плануємо діяти. Наша стратегія дозволяє нам залучати співінвесторів, які зможуть інвестувати разом з нами.
Цього року ми більшу частину коштів ще інвестуємо у старі свердловини. Але вже наступного року ми хочемо закінчити сейсмічні дослідження на шельфі Чорного моря.
На Юзівці ми маємо план розпочати буріння вже цього року.
Все це ми робимо для того, щоб відійти від значних інвестицій у старі свердловини (Brownfield) і перейти до нових родовищ (Greenfield).
Це найважливіша трансформація, яку ми можемо запропонувати Україні у наступні роки.
Про перспективи України
Чому я тут? Не тільки тому, що мені подобається Україна. Нафтогазова сфера України пропонує нам надзвичайні можливості. У Європі видобуток газу постійно зменшується. Як було і в Україні в останні роки.
Але лише Україна має потенціал нарощувати видобуток у майбутньому.
Ми сподіваємось, що у найближчі роки Україна стане третьою в Європі по обсягам видобутку після Норвегії та Великобританії.
Про трейдинг
Нам вигідна максимізація цін на газ. Можливо, це не дуже співпадає з тим, що добре для споживачів в Україні. Тому ми хочемо побудувати трейдинг світового класу.
Можливо, за рік-два ми залучимо таланти з міжнародного ринку, щоб посилити місцевих спеціалістів.
Що таке трейдинг? Він процвітає там, де є волотильність ціни.
Ми бачимо, що для споживачів це додає значних ризиків. Протягом останніх місяців у нас відбуваються інтенсивні дискусії з урядом. Наша відповідальність – стабілізувати роздрібні ціни.
Нафтогаз першим запропонував продукти з фіксованою ціною для споживачів на 12 місяців. Звичайно, це включає в себе ризики для Нафтогазу.
Яким чином ми можемо подолати ці ризики? Ми можемо перейти на міжнародні ринки, де будемо продавати чи купувати продукт.
Про газові сховища
Ще один важливий ресурс, який у нас є – це ПСГ. Минулого року ми зробили незалежного оператора ПСГ (Укртрансгаз – БЦ). Нам вдалося зробити неймовірно успішним цей рік.
Ми не тільки дійшли до майже максимуму заповнення газосховищ, але нас також визнала міжнародна спільнота. У нас було близько 100 іноземних компаній, які уклали контракти на зберігання газу в Україні. Це вдвічі більше, ніж було у попередній рік.
Ми віддаємо перевагу тому, щоб не продавати надлишковий газ влітку, коли ціни надто низькі. Ми б краще перенесли реалізацію газу на зимовий період, коли кращі ціни.
Про прибутковість шельфового газу
Наші очікування, що собівартість видобутку газу на шельфі Чорного моря буде менше $200 за тисячу кубів. Інакше ми б цього не робили.
Виробничий цикл на шельфі складає 5 років: від інвестицій до видобутку. І в міжнародному контексті це дуже швидко.
Буріння однієї свердловини на шельфі може коштувати нам від $50 млн до $80 млн. Нам потрібно 3-5 свердловин, щоб зрозуміти яка ситуація. Тоді ми почнемо вкладати інвестиції.
Директор дивізіону "Роздрібний бізнес" Групи Нафтогаз Максим Робинович
Про цілі в роздрібному бізнесі
Наша задача стати національним постачальником енергетичних послуг. Це дуже глобальна ідея, яка потребує часу.
Ми хочемо постачати не тільки газ, а й всі ресурси, які потрібні нашим клієнтам.
Наша ціль має три етапи. Перший почався в 2020 році, коли ми почали постачати газ.
На другому етапі ми плануємо стати постачальником енергетичних послуг. Ми сподіваємось, що найближчим часом ринок електричної енергії відкриється. А також теплова енергія та інші ресурси.
Ми займаємось проектами з енергоефективності. Бо тільки це, крім ціни, може дати нашим клієнтам довіру до нас, як до постачальника.
Третій етап – це коли ми беремо всі потреби клієнта і перетворюємо їх у можливості.
Про методи досягання цілей
Що нам потрібно робити, як роздрібному бізнесу?
Перше – це діджиталізація. Автоматизація процесів.
30% наших клієнтів – це субсидіанти. Їм потрібно розуміти, що перехід до нового постачальника не погіршить їхнє становище.
Зараз ми домовились з Мінсоцполітики про автоматичний обмін реєстрами. Тому клієнтам не доведеться стояти у чергах на підтвердження субсидії. Це і є автоматизація.
Друге – це оптимізація витрат. Трейдинг дає нам можливість отримувати найкращі і стабільні ціни. І гарантувати нашим клієнтам, що завжди буде ресурс.
Про поточні досягнення
Ми маємо йти за клієнтом, а не клієнт за нами. Зараз є як онлайн канали, так і офлайн канали для зміни постачальника. Вже є 2 тисячі таких офлайн точок по країні. Цього року ми сподіваємось відкрити ще 2 тисячі таких точок.
Ми вже національний постачальник. За 6 місяців у нас є плюс 600 тисяч нових клієнтів. Зараз наш комерційний портфель – це 850 тис. клієнтів.
Ще 500 тис. клієнтів у нас, як у постачальника останньої надії (ПОН). Ми можемо працювати з цими клієнтами і пропонувати їм додаткові послуги. Це і є квінтесенція нашого бізнесу.
Зараз 9% ринку вже у постачанні Групи Нафтогаз. На ринку всього 12,5 млн клієнтів. Наші амбіції – мати мінімум 30% ринку.
Керівник напрямку "Низьковуглецевий бізнес" Групи Нафтогаз Лана Зеркаль
Про зелену трансформацію
Країна визначила на 2035 рік значне збільшення зеленої енергетики. Що це означає для нашої компанії?
По-перше, це зменшення вуглецевих викидів, а по-друге, це зміни у наданні послуг нашим споживачам. Це матиме вплив на весь наш бізнес-портфель.
Ми, як компанія, яка виходить на шельф з ціллю видобутку газу, розглядаємо перспективи будівництва вітрової генерації на шельфі.
Відповідно до аналізу Світового банку, Україна має найвищий потенціал у розвитку цього напрямку: до 250 ГВт вітрової енергії з 460 ГВт потенціалу на шельфі Чорного моря.
Окрім вітрової генерації, ми є привабливим партнером у виробництві водню. На сьогодні ми уклали меморандум з Енергоатомом по розвитку водневої енергетики.
Потенціал цього ресурсу – досягнення 23% у структурі світового енергоспоживання до 2050 року.