9 172 17

Скільки податків сплачує ІТ-галузь України

Автор: 

Обсяг сплати податків "айтішниками" збільшився вдвічі. ІТ-галузь сплачує податків більше, ніж будівництво, компанії зайняті в фінансах та страхуванні, а також в готельному та ресторанному бізнесі.

Скільки податків сплачує ІТ-галузь України 01

Державна податкова служба розробила інтерактивний сервіс, який показує статистику зі сплати податків різними галузями в Україні в цілому, а також в кожному регіоні – окремо. Наразі доступний період за шість місяців 2021 року.

В сервіс вбудована низка фільтрів для пошуку. Можна обрати пошук за ключовим видом економічної діяльності (КВЕД), статусом платника (великий, середній чи малий бізнес), системою оподаткування, за окремим податком, за окремим регіоном, а також за періодом – один місяць, або кумулятивно.

Напередодні повноцінного запуску спецрежиму для ІТ-ринку - Дія Сіті, БізнесЦензор, скориставшись цим сервісом, вирішив дослідити, скільки ІТ галузь сплачує податків в Україні.

Дія Сіті - це спеціальний режим для IT-галузі терміном дії до 25 років, який передбачає особливі податкові умови для компаній-резидентів. 11 серпня Президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні". Це один із законів необхідні для запуску проекту Дія Сіті.

Підписаний закон вводить правовий режим Дія Сіті і визначає організаційні, правові та фінансові основи його функціонування.

На черзі – прийняття законопроекту про внесення змін до Податкового кодексу, які передбачають особливий режим оподаткування для резидентів проекту Дія Сіті.

ІТ-ринок неоднозначно сприймає цей проект, певна частина спеціалістів висловлюється проти Дія Сіті, оскільки вважає, цей проект спробою згорнути роботу ІТ-компаній через спрощену систему оподаткування.

Водночас у Дія Сіті є і прихильники, які готові стати резидентами проекту.

Оскільки після повноцінного запуску проекту конфігурація ринку зміниться, ми вирішили зафіксувати обсяги сплати податків ІТ-ринком через загальну систему оподаткування і через спрощену.

Для цього ми відібрали основні види економічної діяльності за якими працює ринок: 1. Комп'ютерне програмування, консультування та пов'язана з ними діяльність; 2. Надання інформаційних послуг; 3. КВЕД-2005: Дiяльнiсть у сферi iнформатизацiї.

В 20 найбільших українських ІТ-компаніях України працює більше 52 тисяч спеціалістів. Офіційний сукупний дохід цих юридичних осіб за 2020 рік перевищив 33 млрд грн. Водночас експорт ІТ-послуг з України становив $5 млрд.

Велика різниця між доходами компаній та обсягами експорту ІТ-послуг пояснюється тим, що більша частина валютної виручки, в обхід юросіб ІТ-компаній, відразу розподіляється між працівниками, які співпрацюють з компаніями як фізичні особи-підприємців. Завдяки оформленню працівників через ФОП, компанії оптимізують сплату податків.

Найчастіше ІТ-компанії для "працевлаштування" своїх працівників використовують третю групу, рідше другу.

На третій групі айтішник платить 5% доходу та 22% ЄСВ від мінімальної заробітної плати (1320 грн з 6000 грн в 2021 році). У разі працевлаштування по трудовому договору, ІТ-спеціалісту потрібно сплатити 18% податку на доходи фізосіб (ПДФО), 1,5% військового збору, а роботодавцю – сплатити за працівника 22% ЄСВ - але не з мінімалки, а з повної суми зарплати.

Станом на квітень 2021 року в Україні налічувалося 212 547 ФОПів, які працюють у сфері ІТ, свідчать дані дослідження профільного порталу DOU. За рік кількість спеціалістів на ФОП зросла на 16%. В 2018-2020 роках кількість ФОПів в українському ІТ щорічно збільшувалася на 20–22%.

Скільки податків платить ІТ

В 2020 році БізнесЦензор опублікував дослідження ІТ-ринку України за 2019 році. Воно показало, що з 2017 року по 2019 обсяг сплати податків ІТ спеціалістами на ФОП зросли в два рази. З того часу ця цифра подвоїлася.

За шість місяців 2021 року юридичні особи та фізичні особі-підприємці, які працюють за вказаними КВЕДами (а ми вважаємо, що це представники ІТ-ринку), сплатили до бюджету 6,5 млрд грн податків.

Зокрема, фізичні особи-підприємці сплатили 4,97 млрд грн податків, а юридичні особи на загальній системі оподаткування – 1,5 млрд грн. Таким чином, ФОПи на ринку ІТ сплачують до бюджету 76% податків. Цю гіпотезу можна перевірити, якщо відфільтрувати платників податків по статусу.

За шість місяців 2021 року платники податків на ринку ІТ зі статусом "Великий бізнес" сплатили до бюджету всього 37,6 млн грн, зі статусом "Середній бізнес" – 288 млн грн, а "Малий бізнес" – 6,16 млрд грн.

Водночас завдяки поділу статистики зі сплати податків за регіонами, можемо простежити концентрацію ІТ-спеціалістів в кожному із них.

Так найбільше податків, як ФОПи так і юрособи на загальній системі, сплачують в Києві – 1,44 млрд грн та 660 млн грн відповідно за січень-червень 2021 року.

Далі йде Харківська область, де за шість місяців ІТ-спеціалісти на ФОП сплатили 621 млн грн податків, а юридичні особи – 180 млн грн.

Третім регіоном за кількістю програмістів є Львівська область. Тут "айтішники" на спрощеній системі сплатили до бюджету 495 млн грн. Водночас компанії на загальній системі – лише 111 млн грн.

З невеликий відривом йде Дніпропетровська область, де ФОП-ІТ сплатили 454 млн грн податків. Водночас обсяг сплати податків юридичними особами перевищує показники Львівщини.

У Київській області, без врахування Києва, фізичні особи-підприємці, які працюють за основними для ІТ-ринку КВЕДами, сплатили до бюджету 300 млн грн, а юридичні особи – всього 46 млн грн.

В Одеській області "айтішники" сплатили до бюджету 221 млн грн податків, водночас юридичні особи більше, ніж на Київщині – 76,7 млн грн. У Запорізькій області ІТ-спеціалісти на ФОП сплатили 179 млн грн, а у Вінницькій – 143 млн грн.

Регіон Спрощена система оподаткування, млн грн Загальна система, млн грн
Київ 1441 660
Харківська 621 179
Львівська 495 111
Дніпропетровська 454 134
Київська 300 49
Одеська 221 77
Запорізька 179 46
Вінницька 143 31
Черкаська 99 20
Івано-Франківська 96 14
Житомирська 92 26
Миколаївська 91 19
Донецька 89 53

Чи багато ІТ-ринок сплачує податків?

В суспільстві побутує думка, що "айтішники" багато заробляють, але мало сплачують податків до бюджету. Щоб перевірити цю тезу, БЦ порівняв обсяги сплати податків ІТ-галуззю з іншими 12-ма видами діяльності.

З 13 відбірних нами видів діяльності ІТ-ринок знаходиться на 9 місця за обсягом сплати податків. Галузь сплачує податків більше, ніж будівельники, компанії зайняті в фінансах та страхуванні, готельному та ресторанному бізнесі.

І це без врахування податків на споживання, які спеціалісти з найбільшими зарплатами в Україні, сплачують в процесі покупки товарів та послуг.

Водночас категорія "Iнформацiя та телекомунiкацiї", куди входить галузь ІТ, замикає п'ятірку видів діяльності за найбільшими обсягами сплати податків. Тобто теза про айтішників, які мало сплачують податків до бюджету, не відповідає дійсності. 

Вид діяльності Обсяг податків, млрд грн
Оптова та роздрiбна торгiвля 23.7
Переробна промисловiсть 12.4
Сiльське господарство, лiсове та рибне господарства 12.3
Транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська дiяльнiсть 12.1
Добувна промисловiсть i розроблення кар'єрiв 8
Освіта 7.8
Постачання електроенергiї, газу, пари та кондицiйованого повiтря 7
Операцiї з нерухомим майном 6.9
ІТ 6.5
Будiвництво 4.7
Фiнансова та страхова дiяльнiсть 4.4
Тимчасове розмiщування й органiзацiя харчування 1.8
Водопостачання; каналiзацiя, поводження з вiдходами 1.6
Топ коментарі
+2
Самое приятное во всей этой истории, что IT рынку навязать что то "выше" по налогам не получиться ну никак. Так как без проблем открываются компании по всему миру - и работай где хочешь, - даже можно выбирать кто лучше условия по налогам даст и где будет больше пенсия. И работай хоть из Турции - где жить качественней и дешевле возле моря год, хоть с Европы.
показати весь коментар
01.09.2021 10:37
+1
Налогообложение It отрасли в Болгарии для компании - всего за все 10%.
показати весь коментар
01.09.2021 11:22
+1
такі і читачі...
Всі цифри зі сплати податків взяті з Державної податкової служби. Прочитайте уважно перш ніж писати тут нісенітницю
показати весь коментар
01.09.2021 15:44
Коментувати
Сортувати:
Самое приятное во всей этой истории, что IT рынку навязать что то "выше" по налогам не получиться ну никак. Так как без проблем открываются компании по всему миру - и работай где хочешь, - даже можно выбирать кто лучше условия по налогам даст и где будет больше пенсия. И работай хоть из Турции - где жить качественней и дешевле возле моря год, хоть с Европы.
показати весь коментар
01.09.2021 10:37 Відповісти
підри забороняють зовнішньоекономічну діяльність для квед 62.01 і на цьому тю-тю - пиши свій код за 10 000 гривень на місяць для місцевого дяді на гєліку, ото й по всьому.

Я б навіть не назвав нинішню модель взаємодії з замовниками як "працевлаштування" - звільняють чи рвуть контракт максимум за два тижні, а в деяких випадках буквально за 5 хвилин - але краще так, і мати гроші в кишені, ніж віддати державі 40 відсотків за й так гарантовані соц ніштяки типу відпустки, і вже точно не за ОБІЦЯНКУ пенсії.
Я ліпше й далі напряму буду допомагати батькам, аніж буду сплачувати десятки тисяч до пенсійного фонду задля того щоб баті докинули срані 60 грн на пенсію - ***** воно мені треба годувати усяких підарів, які до моєї сім'ї ніякого відношення не мають?

Але це пусте - головне те, що ітвців загонять до цифрового колгоспу "****.сіті", а далі просто рубануть можливість напряму працювати з закордонними замовниками.
показати весь коментар
09.09.2021 16:17 Відповісти
Налогообложение It отрасли в Болгарии для компании - всего за все 10%.
показати весь коментар
01.09.2021 11:22 Відповісти
по моєму той Віннічук вже якійсь маразм про готельний бізнес писавююю ) (якщо нє то перепрошую)
ну накого то розраховано !?
А фінансові обороти в галузях?
А їх співвідношення до сплачених податків?
А та частина коштів яка взагалі в Україну не зайшла а ресурси використані українські !?
які журналісти - така стаття - такий бізнес !
маразм
показати весь коментар
01.09.2021 13:33 Відповісти
Юрій Віннічук
такі і читачі...
Всі цифри зі сплати податків взяті з Державної податкової служби. Прочитайте уважно перш ніж писати тут нісенітницю
показати весь коментар
01.09.2021 15:44 Відповісти
Не називайте ІТ бізнесом. Наші ІТ робітники самі звичайні гастарбайтери. Просто технологічно їм не треба виїжджати за кордон.
І цифра в 5 мільярдів доларів з початку року все ж менша, чим перекази заробітчан в Україну.
Тепер про податки.
Середня зарплата в Україні у липні 14345 грн. На руки людині виходить приблизно 11500 грн.
Податків (ПДФО, пенсійний, військовий збір) з такої зарплати срлачується приблизно 5800 грн.
Що відповідає доходу ІТ гастарбайтера в 90000 тисяч. Ви вважаєте це справедливо?
Але якщо підприємець, наприклад в обробній промисловості, переведе на ФОП всіх своїх робітників, що дасть змогу заплатити чистими робітнику не 11500, а 17800 (5% + 1200 ПДФО),
то спробуйте здогшадатись, що з ним зробе податкова.
Поясніть, чому одним можна, а іншим зась?
показати весь коментар
07.09.2021 09:35 Відповісти
Пояснюю: я вчився 8 років на програміста і до 23 років жив в гуртожитках, виживаючи на хлібі та кефірі, ламав очі за книжками та моніторами, потім ще 3 роки перебивався на копійчаних роботах "джуніором" - набирався реального досвіду та знань. Мій товариш (вищій мене на голову) кинув школу в 15 років, пішов "на заробітки" на місцеву лісопилку і вже в 16 років мав гроші на євробляху.

Пройшло 20 років:

я в Україні повністю "в білу" заробляю $3000+, маю страховку життя, страховку власності, пенсійний фонд за кордоном, квартиру посеред Печерська, електромобіль Тесла;
Мій товариш продовжує працювати на лісопилці за 14000 гривень. Міняє кожного року одну убиту євробляху на іншу убиту євробляху, крутиться ще на одній підробітці, свого житла немає.

Отже, відповідь: хто на що вчився, Олег.

А те, що особисто Вам здається несправедливим, що зараз я плачу пари з податків (ПДФО та ЄСВ) менше, ніж мій товариш - то Ваша особиста проблема. До вашого відома, ПДВ я сплачую державі в 5 раз більше, ніж мій товариш. А якщо хтось не знає - 50% бюджету ПФУ складається з трансферів з державного бюджету за рахунок сплаченого ПДВ. Тому і пенсіонерів за мій рахунок підтримується в 2+ рази більше, ніж за рахунок мого товариша.

Компренде?
показати весь коментар
09.09.2021 10:40 Відповісти
Зараз би сракомиїв та збирачів клубніки, які витрачають гроші за кордоном, порівнювати з технологічною галуззю працівники якої здебільшого витрачають свої гроші в Україні.
Та й порахуйте кількість гастерів та ітвців - перших мільйони, а других лише пара сот тисяч.
показати весь коментар
09.09.2021 16:20 Відповісти
Ну так хай прямо з ІТ компаній і починають
https://www.epravda.com.ua/news/2021/09/7/677563/
показати весь коментар
07.09.2021 17:00 Відповісти
по наданим таблицям важко зорієнтуватись про ефективність ІТ-галузі як такої. Автор показав абсолютні показники, натомість ВІДНОСНІ показники набагато цікавіші і інформативніші. Я маю ввиду кількість працюючих в тій чи іншій сфері і відповідно кількість сплачуваних податків на 1 працюючу душу. Порівняти скільки в середньому 1 айтішнік сплаує в порівнянні з 1 працівником торгівлі чи будівництва ,наприклад.
показати весь коментар
07.09.2021 11:14 Відповісти
Для цього треба отримати дані від ПФУ - аби знати, скільки осіб в якій галузі працюють.

Але я пропоную замислитись над наступним:
1. Як зміняться місця в табличці, якщо до суми прямих податків (5% або єдиний податок для фоп-айтішніків в 1200 грн, та 18% ПДФО, 1.5% ВЗ інше для всіх інших) додати повні суми сплаченого ЄСВ? Нагадую, що з "середньої ЗП" роботодавець сплачує 3100 гривень ЄСВ, а фопи-вайтішнікі сплачують константу - 1300 гривень. Щось мені підказує, що табличка кардинально зміниться і ІТ скотиться на остннє місце.
2. Як зміняться місця в табличці, якщо до суми прямих податків з доходів додати суму ПДВ, яку сплачують ВСІ при купівлі товарів/послуг, прийнявши суму місячних витрат робітників/фопів рівною їхнім доходам? Щось мені підказує, що табличка кардинально зміниться ще раз...

Тому, я б не дуже вже й бідкався щодо тих нісенітниць, які розписані в даній статті - вирвані з контексту цифри, які НІЧОГО не означають...
показати весь коментар
09.09.2021 10:27 Відповісти
Ну таки головний податок все-таки йде від споживання. Тобто 20% ПДВ. В цьому випадку в бюджет сплачують ті хто найбільше заробляють (і відповідно споживають). При чому тих нещасних 5% прямих від ФОП - це капля в морі від того ,що реально платить ФОП як споживач у вигляді ПДВ.
показати весь коментар
09.09.2021 11:29 Відповісти
Юрій Віннічук
В тексті цифри (як ви там їх називаєте - вирвані з контексту, нісенітниці, але ви їх тут дуже завзято коментуєте і витрачаєте свій дорогий час, за що я вам дякую) це суми податків компаній та фізосіб підпримєців, які працюють на загальній та спрощеній системі оподаткування у вказаних галузях.
І якщо додавати до цих цифр податки на споживання, які сплачують працівники в різних галузях, то ІТ ми тут не побачимо, бо в торгівлі і переробній промисловості людей працює більше, ніж в ІТ.
показати весь коментар
09.09.2021 14:49 Відповісти
Ви дійсно порівнюєте доходи з заводів-пароходів, видобутку ресурсів, з галузю де в сумі працює 200-300 тисяч чоловік на кожного з яких припадає по ноутбуку і парі моніторів?

Як щодо висвітлення "пільг" для експортерів сировини, чорних зарплат у торгівлі, сірому імпорті, та й взагалі аналізу та порівняння "користі" з торгівлі імпортованими китайськими "житомирськими" шкарпетками, та експорту послуг з консалтингу та розробки?

Оптова та роздрiбна торгiвля - суцільний імпорт, тобто вимивання валюти з країни

Переробна промисловiсть- олія, переробка нафти на бензин(імпорт нафти), окатиші з руди. Тобто, якщо не враховувати пальне, все інше здебільшого продукт який не далеко відійшов від сировини.

Сiльське господарство, лiсове та рибне господарства - привіт "нібулону" та лисим карпатам. Експорт сировини.

Транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська дiяльнiсть - зерновози, пільгові рудовози для пана Коломойського та пана Жеваго, і торгівля в чорну через нову пошту.
Добувна промисловiсть i розроблення кар'єрiв - сировина.

Освіта - з "експорту" хіба що студенти аграрії та студенти медики зі східних країн.

Постачання електроенергiї, газу, пари та кондицiйованого повiтря - суто внутрішній ринок з величезним імпортом

Операцiї з нерухомим майном - купи-продай бабушатнік на оболоні чи десь у провінції.
ІТ - ...
Будiвництво - 0й експорт

"Ми імпортуємо, тому з експортерів ми здеремо три шкури задля того щоб забезпечити можливість подальшого імпорту" - от як це все звучить.
показати весь коментар
09.09.2021 16:43 Відповісти
Юрій Віннічук
Ви не зовсім так зрозуміли текст. Ним я хотів показати, що, не зважаючи на менші розміри галузі ІТ у порівнянні з СГ, торгівлею та іншими, податків тут сплачується не менше. І тому твердження про недостатній обсяг сплати податків айтішниками - не відповідає дійсності.
Галузь перебуває під прицілом чиновників, які думають, яким чином вижати побільше з неї податків. І розмію реакцію ІТ-представників на такі намагання. Сам завжди захищаю ІТ. Але часто представники індустрії бувають занадто агресивними, в тому числі до людей, які їм співчувають.
І дякую, дуже дякую за рекомендації, про що мені писати (сарказм).
показати весь коментар
09.09.2021 18:24 Відповісти
Тоді я щиро перепрошую за непорозуміння!
показати весь коментар
13.09.2021 12:00 Відповісти
Объективно. ИТ это одно из немногих направлений в Украине которое развивается. Как рынок официальный , так иине официального трудоустройства. Если обложить реальным налогом не как самозанятую особу , а как сотрудника компании , то налоги начнут тормозить сферу промышленную. Но в тоже самое время , имногие компании даже легально научились обходить закон с минимальными издержками.
показати весь коментар
08.09.2021 17:42 Відповісти