10 565 11

Як ІТ-галузь працюватиме з ФОП в режимі "Дія Сіті"

Автор: 

Верховна Рада прийняла закон про податкові пільги для резидентів "Дія Сіті". Що передбачає новий режим для ІТ та якою буде нова модель оподаткування.

Як ІТ-галузь працюватиме з ФОП в режимі Дія Сіті 01

Верховна Рада 14 грудня ухвалила у другому читанні закон про податкові стимули учасників спеціального правового режиму "Дія Сіті".

Цим законом встановлюється система оподаткування для ІТ-компаній, які стануть резидентами "Дія Сіті", а також їх співробітників. Повноцінний запуск "Дія Сіті" заплановано з 2022 року. Режим діятиме протягом 25 років. Участь в "Дія Сіті" - на добровільній основі.

Що таке "Дія Сіті"?

Це спеціальний правовий режим для IT-галузі терміном дії 25 років, який передбачає особливі податкові умови для компаній-резидентів.

Він виписаний двома законами. Перший визначає концепцію і правила: хто і за яких умов може бути резидентом Дія "Сіті". Другий описує модель оподаткування резидентів "Дія Сіті".

Регулятором спецрежиму буде Міністерство цифрової трансформації.

Щоб стати резидентами спецрежиму, ІТ-компанії повинні відповідати низці вимог. Наприклад: реєстрація в Україні, кількість працівників від 9 чоловік, зарплати спеціалістів від 1,2 тис євро.

Резидентами можуть бути також компанії, які займаються кібербезпекою, робототехнікою, кіберспортом, криптотехнологіями. Перелік підгалузей визначатиме Кабінет міністрів.

Для участі в "Дія Сіті" компанії мають подати звіт про відповідність резидента та аудиторський висновок який має провести незалежна організація. Для стартапів аудиторський висновок не передбачений. Перший аудиторський висновок вони повинні будуть подати через рік-два після вступу.

Нерезидент "Дія Сіті" має отримувати 90% своїх доходів від здійснення видів діяльності, прописаних в законодавстві про Дія Сіті;

Критерії для участі стартапів в "Дія Сіті" такі: 90% доходів від видів діяльності прописаних в законодавстві про "Дія Сіті". Бути зареєстрованим не раніше ніж за 24 місяці до подання заявки. Мати річний дохід не більше 7 млн грн.

Компанії зобов'язані розкрити власників в Єдиному державному реєстрі. Власники не мають знаходитись під санкціями і не бути визнані банкрутами. Крім того, у компаній мають бути відсутні у засновниках громадські організації, компанії з держави агресора, а також частки держави (25% і більше).

Як зараз працює IT-індустрія України

ІТ-індустрія для працевлаштування розробників використовує спрощену модель оподаткування. Інженери та ІТ-фахівці оформляються як ФОП та підписують договори із замовниками. Самі IT компанії виконують функцію адміністратора та бухгалтера.

Найчастіше ІТ-компанії для "працевлаштування" своїх працівників використовують третю групу єдиного податку, рідше за другу.

На третій групі єдиного податку "айтішник" сплачує 5% доходу та 22% ЄСВ від мінімальної заробітної плати (з 6500 грн з грудня 2021 року).

У разі працевлаштування за трудовим договором, ІТ-фахівцю потрібно сплатити 18% податку на доходи фізосіб (ПДФО), 1,5% військового збору, а роботодавцю – сплатити за працівника 22% ЄСВ з повної суми зарплати.

Що передбачає система оподаткування резидентів Дія Сіті

Резиденти "Дія Сіті" зможуть обирати: платити податок на прибуток, або податок на виведений капітал. Крім того, вибирати, як працевлаштовувати працівників – на трудові договори, або на гіг-контракти (умови подібні до ФОП).

Зокрема, система оподаткування ІТ-компаній, які перейдуть на "Дія Сіті", передбачає такі параметри:

- Компанії на власний розсуд обирають податку на прибуток – 18%, або ж податок на виведений капітал – 9%. В Україні вирішили відмовитися від введення ПнНВК, він працюватиме лише в режимі "Дія Сіті".

- Виплата дивідендів фізичним особам від резидентів "Дія Сіті" звільняється від оподаткування. Але тільки за умови, що компанія виплачуватиме їх не частіше ніж один раз на два роки.

- При купівлі частки у капіталі компанії-стартапі фізичною особою діятиме податкова знижка. Розмір залежить від суми угоди.

- Доходи співробітників резидентів "Дія Сіті" та фахівців на гіг-контрактах будуть обкладатися 5% податком на доходи фізичних осіб та 22% ЄСВ від мінімальної зарплати. Також буде додано 1,5% військового збору, який обчислюватиметься від зарплати працівника чи винагороди гіг-фахівця. Гіг-контракт (вид цивільно-правового договору) – дозволяє офіційно зафіксувати домовленості, які зараз існують між ІТ-компанією та працівником оформленим через ФОП. Гіг-спеціаліст - це працівник, який працює за гіг-контрактом.

- Якщо фахівець на рік отримує 240 тис євро, то різниця, що перевищує цей показник, обкладатиметься 18% податком на доходи фізосіб.

- Співпраця компаній-резидентів із співробітниками, які віддадуть перевагу роботі через ФОП, буде оподатковуватися за чинними ставками. Але це лише на конкретний невеликий період часу. З 2024 року компанії резиденти "Дія Сіті" мають скоротити співробітників оформлених через ФОП. Перевести їх на гіг-контракти або трудові договори. Так, з 2024 року витрати резидентів "Дія Сіті" на зарплати співробітникам на ФОП не повинні перевищувати 50%. З 2025 року ця частка має скоротитися до 20%.

У разі перевищення цього ліміту для резидентів, які працюють на податку на виведений капітал, різниця оподатковується за ставкою 9%. У той же час компанії, які обрали податок на прибуток, усі витрати на ФОП, що перевищують дозволені 20%, повинні включати до фінансового результату.

- Є винятки для компаній з річним доходом, що не перевищує 40 млн грн, які обрали податок на прибуток. Вони можуть працювати з ФОП без обмежень весь час.

Кращий ІТ-офшор у Східні Європі

Міжнародна компанія Daxx у звіті з привабливості країн для IT-аутсорсингу назвала Україну №1 IT-офшором у Східній Європі та найкращим у світі для найму програмістів.

Компанія зазначає, що Україна має один з найбільших пулів талантів та низькі витрати на оплату праці розробників завдяки найму працівників через спрощену систему оподаткування (ФОП).

Найм офшорних програмістів (аутсорсинг/аутстаф) - це світова практика. 60% світових компаній наймають офшорних програмістів для оптимізації витрат на розробку програмного забезпечення.

І тут Україна, поки є можливість використовувати спрощенку, має конкретну конкурентну перевагу. Наприклад, середня погодинна ставка у сеніор-розробника у США – $65-130, тоді як в Україні це $30–$60 плюс одні з найкращих талантів.

Як зазначає Daxx, у якої тут близько тисячі спеціалістів, Україна – країна, що найшвидше розвивається у своєму регіоні у сфері IT. Це — найбільший ринок талантів після Польщі, однак із помітно нижчими витрати на найм працівників.

Минулого року Україна експортувала ІТ-послуг на $5 млрд (ріст на 20%), а частка комп'ютерних послуг в загальному експорті досягла 8,3%.

В 2021 році в Україні налічується більше 250 тис ФОПів, які працюють в ІТ.

Топ коментарі
+1
Компанії та корпорації це за океаном, у нас ФОП- спрощенець, який платить 22%від мінімалки-6500, як і санітарочка чи нянечка .Тільки 6500 це їхня місячна зарплатня, а для ІТ спеціаліста- це одноденна, проте і такий податок вони вважають вкрай непідйомним, от і виходить, що країну своїми податками утримують бюджетники , по типу санітарочок та нянечок
показати весь коментар
19.12.2021 17:47
Коментувати
Сортувати:
Вот и жопа IT. С 2024 года.
показати весь коментар
15.12.2021 19:08 Відповісти
Беларусь 2.0.
показати весь коментар
15.12.2021 19:08 Відповісти
Это при том что обещали что обязаловки не будет и как всегда нарушили свое обещание.
показати весь коментар
16.12.2021 07:53 Відповісти
Несмотря на петиции большинства.
показати весь коментар
16.12.2021 07:54 Відповісти
Який лять ФОП і Ай-ті???
Ай-ті це компанії та корпорації, *уй вам а не ФОП!
показати весь коментар
16.12.2021 22:37 Відповісти
Компанії та корпорації це за океаном, у нас ФОП- спрощенець, який платить 22%від мінімалки-6500, як і санітарочка чи нянечка .Тільки 6500 це їхня місячна зарплатня, а для ІТ спеціаліста- це одноденна, проте і такий податок вони вважають вкрай непідйомним, от і виходить, що країну своїми податками утримують бюджетники , по типу санітарочок та нянечок
показати весь коментар
19.12.2021 17:47 Відповісти
ну не зовсім 22% від 6500.. бо єдиний податок плюс єсв це десь 3000-3500, якщо не помиляюсь, але в цілому ви праві, що коментаря про ай-ті...
показати весь коментар
19.12.2021 21:41 Відповісти
Ничего, что "утрымующие" вас своими налогами бюджетники получают зп из того самого бюджета который затем "утрымуют" своими налогами)) В то время как АйТишники именно и утрымуют бюджет, пусть и не из своей зп, но принося доход своей компании, которая потом платит налоги в бюджет.
показати весь коментар
08.02.2022 23:44 Відповісти
Тоесть бюджетники прожирают бюджет куда все скинулись, принося взамен совсем немного пользы, принимая во внимание качество украинских госуслуг в целом. И они, ваши любимые полиция, судьи, налоговики, врачи, депутаты, всякие госслужащие и тд. не только прожирают но и являются одной из причин того, что в данный момент Украина это клоака.
показати весь коментар
08.02.2022 23:52 Відповісти
ще почитав, то вони обнуті на всю голову ті зелені!!!
попередній пункт:
"Щоб стати резидентами спецрежиму, ІТ-компанії повинні відповідати низці вимог. Наприклад: реєстрація в Україні, кількість працівників від 9 чоловік, зарплати спеціалістів від 1,2 тис євро"
наступний пункт:
"Критерії для участі стартапів в "Дія Сіті" такі: 90% доходів від видів діяльності прописаних в законодавстві про "Дія Сіті". Бути зареєстрованим не раніше ніж за 24 місяці до подання заявки. Мати річний дохід не більше 7 млн грн."
показати весь коментар
19.12.2021 21:46 Відповісти
4 ляма виходить лиш на зарплатню!!
показати весь коментар
19.12.2021 21:47 Відповісти