Гривня впала, інвестори розпродують українські єврооблігації, нерезиденти тікають з України
Гривня стрімко девальвує, НБУ продає валюту з резервів, але попит на долар не вщухає. Нерезиденти виходять з ОВДП, а корпорації виводять дивіденди з України. На зовнішніх ринках триває масовий розпродаж українського боргу, ставки дохідності єврооблігацій б'ють рекорди.
За 19 днів січня офіційний курс гривні впав на 1,14 грн до - 28,4 грн/$. Це найвищий показник з січня 2021 року.
На початку минулого року гривня девальвувала на тлі новин про концентрацію російських військ на кордонах з Україною.
Січнева девальвація 2022 року має аналогічні причинно-наслідкові зв'язки. При цьому, градус напруги значно вищий. Перед загрозою повномасштабного вторгнення РФ в Україну і на фоні новин про провал дипломатичних перемовин, інвестори активно виводять валюту з України.
Динаміка офіційного курсу гривні
У вівторок в ході торгів на міжбанківському валютному ринку курс гривні впав до мінімуму з січня 2021 року. Котирування доходили до 28,53 грн/$.
Для стримування ситуації НБУ по кілька разів виходить на ринок з продажем долара з резервів, які на початок року становили $31 млрд.
Минулого тижня Національний банк продав з резервів на міжбанку рекордний з липня 2020 обсяг валюти - $330 млн. В понеділок, 17 січня, НБУ продав на міжбанку ще $150 млн. З початку січня НБУ продав на ринку $581 млн.
Основний попит на валюту створюють нерезиденти, які продають облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) і обмінюють гривню на долар та євро. А також дочки іноземних корпорацій, які на фоні військової загрози виводять з України дивіденди. Тиск на гривню здійснюють також імпортери енергоресурсів.
З іншої сторони, експортери не поспішають продавати валютну виручку в очікуванні ще більшого падіння курсу гривні.
Банкіри розповідають, що в ці дні, крім Національного банку, на міжбанку продавців валюти практично немає. Експортери, через зовнішню загрозу та стрімку девальвацію гривні, притримують експортну виручку на закордонних рахунках.
"Якщо у грудні клієнти банків продавали в середньому $500 млн на день, то з початку року середньоденний обсяг продажу ними валюти поки що не досяг навіть $350 млн, і в середньому клієнти банків купують на день на $50-100 млн валюти більше. Це вимагає продажу валюти банками чи інтервенцій НБУ", - розповідає Тарас Котович, старший фінансовий аналітик групи ICU.
В процес скупки валюти включилися і фізичні особи. З початку року чиста купівля населенням іноземної валюти становила $7 млн у готівковій формі та $19 млн – у безготівковій, повідомв голова Ради Національного банку Богдан Данилишин.
Іноземні інвестори у ОВДП намагаються продати папери, але бажаючих купити - викупити облігації обмаль
На тлі новин про подальше нарощування військ на кордонах України і можливе вторгнення Росії в Україну в січні-лютому, іноземні інвестори в українські облігації внутрішньої державної позики активно продають їх, обмінюють гривню на валюту і виходять з України.
Зараз вони одні з найактивніших гравців на міжбанку, які створюють попит на валюту.
Протягом січня загальний портфель нерезидентів скоротився на 5,8 млрд грн. Більша половина з них була продана минулого тижня, що збігається в часі з заявою Дмитра Пєскова, прес-секретаря президента РФ Володимира Путіна, про безуспішні переговори Росії з США та НАТО. А також - заявою заступника голови МЗС РФ Сергія Рябкова про можливість Росії піти війною на Україну, яку він завуалював під висловом, що "військові фахівці постійно пропонують Путіну військові варіанти на випадок погіршення ситуації".
За даними ICU, минулого тижня (10-14 січня) нерезиденти продали облігацій на майже 3 млрд грн. Ці ОВДП купують банки.
"За минулий тиждень портфель гривневих ОВДП у власності банків зріс на 6.4 млрд грн, тож схоже, що саме вони викупили 3 млрд грн облігацій у нерезидентів", - розповідає Котович.
"Нерезиденти хотіли б продати більше, але локальні учасники, це переважно банки - не мають лімітів на покупку. На ринку ОВДП немає покупців у достатній кількості", - додає аналітик компанії Green Candle Дмитро Вербицький.
ICU прогнозує, що в поточних умовах нерезиденти продовжать виходити з ОВДП навіть активніше, ніж раніше. При цьому вони нестимуть збитки від виходу з України. Адже через відсутність погашень ОВДП зі сторони Мінфіну щоб зацікавити банки нерезидентам доведеться знижувати ціни і фіксувати чималі втрати від переоцінки.
Раніше нерезиденти розраховували на зміцнення гривні, щоб додатково заробити на курсовій різниці. Однак виходити з української інвестиції їм доводиться в період активної девальвації. А це означає, що під час конвертації при курсі 28-28,5 грн/$ вони отримують меншу кількість валюти.
За словами Вербицького, іноземні інвестори продают всю лінійку українських державний облігацій, але найактивніше у продаж ідуть облігації із найближчими датами погашення.
Великий розпродаж єврооблігації України, дохідність паперів б'є рекорди
Ще більший розпродаж українського боргу відбувається на зовнішніх ринках. Дохідності єврооблігацій України сягнули 27%. Це означає, що інвестори продають українські папери за ціною 73% від номінальної ціни.
У понеділок, за даними Bloomberg, ставка дохідності паперів із погашенням у вересні 2022 підскочила з 19,5% до рекордних 26,5%. Дохідність єврооблігацій з погашенням у 2023-2024 роках зросла відповідно до 16,3% та 16%.
Водночас ставки дохідності єврооблігацій із погашенням у 2025-2026 роках збільшилися до 14,5% та 13,2% відповідно. Прибутковість паперів з погашенням у 2027 році досягла 12%.
Крім цього, у понеділок ще на 2,7% подешевшали і ВВП-варранти. Тепер їхня ціна становить близько 74,2% від номіналу.
Падіння цін на українські єврооблігації. Джерело
Інвестори бояться агресії з боку Росії і продають українські єврооблігації, що призводить до різкого та значного падіння цін на них, розповідає Тарас Котович.
Сильний стрибок дохідності відбувся у четвер минулого тижня (13 січня), як реакція на заяви російської влади. Інвестори побачили у цих заявах ризик для своїх інвестицій в українські євробонди та почали з них виходити, пояснює Котович.
"Інвестори позбавляються від різних випусків євробондів України, але мабуть в першу чергу - паперів з погашенням у 2022 році. За декілька днів дохідності за ними сягнули 25-27%. Це відображає побоювання інвесторів, що у разі повномасштабних бойових дій цього року в України може не бути можливості погасити єврооблігації. Інвестори навряд чи будуть найближчим часом активно купувати українські папери і, найімовірніше, продовжать скорочувати частку українського ризику у своїх портфелях", - розповідає Котович.
Зараз дохідність за більшістю євробондів перевищила дохідність за облігаціями внутрішньої державної позики.
Така динаміка закриває зовнішні ринки капіталу для України. А тому у найближчий місяць (можливо і більше) країна не зможе вийти з розміщенням єврооблігацій. Відповідно потребу бюджету в позиках доведеться покривати за рахунок внутрішніх джерел.
Справа в тому, що котирування суверенних єврооблігацій України на вторинному ринку є індикативом, за яким Україні можуть дати в борг.
"Нам за ставкою меншою, ніж дохідність на вторинному ринку, давати в борг не будуть. Тому в такій ситуації необхідно зберігати співробітництво з МВФ. Інших джерел дешевого фінансування не знайти", - каже Вербицький.
Падають в ціні і акції українських компаній.
Найбільше впали в ціні акції гірничорудної компанії Ferrexpo Костянтина Жеваго на Лондонській фондовій біржі (LSE): на 10,7% у п'ятницю та на 4% у понеділок.
Курс акцій Kernel Андрія Веревського та Віталія Хомутинніка на Варшавській фондовій біржі (WSE) у понеділок знизився на 1,9%, "Астарти" Віктора Іванчика – на 1,4%, ІМК Олександра Петрова – на 2,8%.