Які податкові стимули Рада прийняла на час війни
Уряд закриває фінансування бюджету та нагальних військових і гуманітарних статей за рахунок міжнародної фінансової допомоги і Національного банку, який підтримує економіку через випуск нових грошей. Але цього недостатньо, економіка потребує податкових стимулів та дерегуляції. Щоб втримати економіку під час війни влада вирішили прийняти "податкову реформу воєнного стану".
За прогнозом Міжнародного валютного фонду, за умови, що війна припиниться швидко, ВВП України в 2022 році впаде на 10%. Якщо війна продовжиться, то ВВП може впасти до 25-35%.
Надходження податків від митниць зара становлять 15% від довоєнного рівня, заявив міністр фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю Forbes.
За його словами, на 10 областей, де йдуть бойові дії, припадає половина ВВП. Одеська митниця, яка приносила 20% надходжень, не функціонує. Київська митниця зупинилася, функціонує лише західний напрямок. Найважливіша ділянка – Харків, Київ та Маріуполь, які вносили дуже суттєвий внесок у ВВП. Багато логістичних ланцюжків повністю розірвані, багато підприємств знищено фізично, деякі не можуть працювати в режимі війни.
Втрати України можуть становити від третини до половини ВВП. У грошах йдеться про $500 млрд.
Ріше в Офісі президента заявляли, що війна спричинила повну зупинку 50% українських підприємств, а інша половина працює на межі своїх можливостей.
За перші два тижні війни прямі втрати тільки середнього бізнесу в Україні становили $30-60 млрд, йдеться в дослідженні Advanter Group та Ліга ділових клубів України, яке було проведено 11–13 березня.
Згідно з дослідженням, у цьому році малий та середній бізнес не виробить більше половини продукції від довоєнних показників. Для подальшої роботи під час війни МСБ потребують податкових канікул та дешевого фінансування.
Війна, зупинка та руйнування підприємств, блокування росією українських портів, розірвання логістичних ланцюжків ведуть до дефіциту товарів в Україні, який буде супроводжуватися високою інфляцією та девальвацією гривні.
"Ми очікуємо, що інфляція суттєво прискориться в наступні місяці та ймовірно сягне 25-30% р/р восени. Зростання цін стосуватиметься широкого набору споживчих товарів та послуг і обумовлюватиметься низкою ключових факторів", - зазначено у звіті інвесткомпанії ICU.
Серед таких факторів:
- Девальвація гривні (зараз курс гривні до долара зафіксовано на довоєнному рівні 29.3грн/$, а робота валютного ринку призупинена. На неофіційному готівковому ринку долар пропонують від від 35 грн. Однак після міжбанку офіційний курс гривні знижуватиметься);
- Перебої з постачанням багатьох ключових товарів та послуг (Імпорт більшості споживчих товарів наразі неможливий через валютні обмеження та проблеми з логістикою, в тому числі блокування портів. Виробництво товарів в Україні різко скоротилося через зупинку підприємств).
- Суттєво скоротиться виробництво агропродукції, оскільки проведення весняної посівної кампанії буде ускладнено через війну.
В даний момент уряд закриває фінансування бюджету та нагальних військових і гуманітарних статей за рахунок міжнародної фінансової допомоги і Національного банку, який підтримує економіку через випуск нових грошей.
Але цього недостатньо, економіка потребує податкових стимулів та дерегуляції.
Щоб втримати економіку під час війни влада вирішили прийняти "податкову реформу воєнного стану".
Вчора (14 березня) Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики затвердили новий законопроект (він створений на базі законопроектів 7137, 7137-1, 7137-2), яким вводиться низка стимулів для підтримки бізнесу та населення в умовах війни. Законопроект зареєстрований під номером №7137-д. Сьогодні він був прийнятий Верховною радою.
Закон передбачає на час воєнного стану розширення 3 групи єдиного податку на великий бізнес з річним оборотом до 10 млрд грн.
Тобто підприємства з річним оборотом до 10 млрд грн будуть сплачувати єдиний податок з обороту в обсязі 2% і будуть звільненні від податку на прибуток, ПДВ та інших платежів.
Також будуть зняті обмеження по кількості робітників та по видам діяльності, крім виробництва та продажу підакцизних товарів та грального бізнесу.
Водночас для фізичних осіб підприємців 1-2 групи сплата податкових платежів стане добровільною. Це означає, що вони можуть сплачувати податки за бажанням.
На час військового стану скасовуються всі перевірки бізнесу контролюючими органами.
Зарплати державних службовців будуть обмежені 10 розмірами мінімальної заробітної плати, або 65 тис грн. Виключенням є чиновники, які безпосередньо задіяні у заходах необхідних для оборони України.
Допомога постраждалим в результаті війни росії проти України, а також вся благодійна допомога, звільняється від оподаткування податку на доходи фізичних осіб, розмір якого - 18%.
Скасовується сплата акцизів з виробництва та продажу нафтопродуктів в Україні. Водночас ставка ПДВ на операції з реалізації пального буде знижено з 20% - до 7%.
Кабінет міністрів уже переглянув формулу ціноутворення на бензин на дизпаливо, яка раніше прив'язувався до цін поставок пального з росії та білорусі. Тепер формула для граничних роздрібних цін на пальне встановлюється на основі європейських котирувань.
"Що це дасть? Якщо брати середнє котирування з початку березня, гранична вартість бензину становитиме близько 38 грн/л, ДП – близько 35 грн. Це відповідно на 8 та 5 грн менше, ніж було б за чинною формулою. Залишається дочекатися остаточного схвалення" - пояснює директор консалтингової групи А-95 Сергій Куюн.
В цілому законопроект містить 40 дерегуляцій, які мають спростити ведення бізнесу на період дії воєнного стану. Серед них:
- За прострочення сплати внесків за договорами споживчих кредитів громадяни звільняються від відповідальності.
- Звільняється від оподаткування та сплати акцизів операції з надання пального як гуманітарної допомоги, або передача нафтопродуктів через примусове відчуження на потреби держави та ЗСУ.
- Звільняється від оподаткування ПДВ ввезення в Україну засобів індивідуального захисту, якщо продукція передбачена для потреб добровольчих формувань територіальних громад.
- ПДВ за товари, які були знищені внаслідок бойових дій, або передані на потреби оборони, не сплачується.
- Внаслідок форс-мажорних обставин (а війна підпадає під такі обставини) не стягується пеня за несвоєчасне бюджетне відшкодування ПДВ.
- Розмір податкової знижки на пожертвування неприбутковим організаціям збільшується з 4% - до 16%.
- До податкового кредиту з ПДВ дозволено буде включати суми, по яких не зареєстровані податкові накладні, але є всі необхідні первинні документи. Такі накладні повинні бути зареєстровані протягом шести місяці з моменту припинення воєнного стану.
- До кінця 2022 року платники податків, чия земля розташована в зоні бойових дій, звільняються від плати за землю. Перелік таких категорій визначає Кабінет міністрів.
- Мінімальне податкове зобов'язання за землі, на яких ведуться бойові дії, не сплачується за 2022 та 2023 роки.
- Екологічний податок на територіях, де ведуться бойові дії, не сплачуватиметься у 2022.
- Законопроект дозволяє органам влади конфіскувати в Україні майно та активи на тільки держкомпаній рф, а й у всіх громадян та компаній цієї країни.
- Не відшкодовуватиметься шкода, заподіяна контролюючими органами внаслідок форс-мажорних обставин в період воєнного стану.
- За порушення, які виникли внаслідок форс-мажорів під час воєнного стану не нараховуватиметься пеня.
- Не вважатиметься порушенням передача СЗУ неприбутковими організаціями, а також закладам охорони здоров'я, незалежно від виду благодійної діяльності зазначеної в статутних документах.
- Всі фактичні перевірки відновлюються, навіть ті, які зараз були заборонені на час карантину. Також відновлюються камеральні перевірки по деклараціях ПДВ, по яких подано заяву на повернення відшкодування податку.
- На період воєнного стану дозволяється імпорт тютюнових виробів без встановленого маркування, але із маркуванням відповідно до вимог ЄС.
- До підприємців не застосовуватимуться санкції за порушення закону про РРО на період дії воєнного стану. Однак це не стосуватиметься порушень при продажу підакцизної продукції.
- На період дії воєнного стану та 12 місяців після нього ФОПи та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, і члени фермерських господарств не сплачують ЄСВ за себе.
- Якщо ФОП не отримує прибуток протягом періоду дії воєнного стану, то він не сплачує ЄСВ. Окрім того спрощенці 2-3 груп не будуть сплачувати ЄСВ за мобілізованих працівників, адже ця функція переходить державі.
- Штрафи та пеня за несвоєчасну сплату ЄСВ не нараховуються на період воєнного стану та протягом 3 місяців після нього.
- Податкова служба отримає право складати протоколи за порушення порядку проведення готівкових розрахунків та розрахунків з використанням електронних платіжних засобів.
- На період воєнного стану НБУ отримує право купувати цінні папери у емітентів. Таким чином, Національному банку дозволили випускати нову гривню для підтримки економіки, шляхом викупу за неї цінних паперів, в першу чергу військових облігацій та ОВДП. Наразі Нацбанк уже здійснює емісію гривні для купівлі облігацій уряду
"Для підтримки можливостей бюджету фінансувати критично необхідні видатки НБУ викупив військових облігацій на 20 млрд грн. Фактично це є пряме фінансування бюджету, що здійснюється через війну та потребу в додаткових коштах для фінансування видатків бюджету", - йдеться у звіті інвесткомпанії ICU.
- На період дії воєнного стану стану та чотири місяці після його завершення НБУ може не відносити банки до категорії проблемних, якщо банк протягом 30 календарних днів поспіль допустив порушення мінімального значення нормативу достатності (адекватності) регулятивного капіталу чи допустив порушення значення хоча б одного з нормативів ліквідності нижче мінімальних нормативних значень. Також на цей період прибирається обов'язок НБУ відносити банки до категорії неплатоспроможних у разі зменшення нормативу достатності регулятивного капіталу та/або нормативу достатності основного капіталу на 50 і більше відсотків від мінімального рівня.;
- Забороняється стягнення майна по іпотеці та виселення мешканців на час воєнного стану та 30 днів після його завершення.