Чим займеться Федоров на новій посаді
Чому міністр цифрової трансформації Михайло Федоров отримає частину повноважень очільника Міністерства освіти. (текст оноплено коментарем Федорова)
20 березня Верховна Рада звільнила Михайла Федорова з посади віцепрем’єр-міністра – міністра цифрової трансформації.
Але це тимчасове звільнення. Уже на наступному пленарному засіданні 21 березня парламент перепризначив Федорова – і він повернувся до виконання своїх обов’язків, однак уже на посаді з новою назвою – віцепрем'єр-міністр із інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації України.
Хто такий Федоров
До того, як отримати посаду міністра цифрової трансформації, Михайло Федоров працював позаштатним радником президента Володимира Зеленського з digital-напрямку.
Окрім того, Федоров відповідав за digital-напрямок президентської компанії Зеленського.
У дополітичний період Федоров був засновником та генеральним директором компанії SMMSTUDIO, яка займалася рекламними кампаніями в соціальних мережах. Його компанія також надавала послуги "Студії Квартал-95".
Михайло Федоров отримав посаду віцепрем'єр-міністра – міністра цифрової трансформації в уряді тодішнього очільника Олексія Гончарука 29 серпня 2019 року. Таким чином він став наймолодшим міністром в історії української політики. На момент призначення Федорову виповнилося 28 років.
Новостворене Міністерство цифрової трансформації мало відповідати за формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відкритих даних, національних електронних інформаційних ресурсів та інтероперабельності.
Також до компетенції відомства були віднесені впровадження електронних послуг, електронних довірчих послуг, розвиток цифрових навичок громадян, розширення широкосмугового доступу до інтернету, телекомунікаційних мереж та шефство над українською ІТ-індустрією.
За амбітними планами Федорова на момент початку роботи главою Мінцифри, до 2024 року 100% державних послуг в Україні мали стати доступними онлайн.
За час перебування на посаді Федоров ініціював створення електронного сервісу державних послуг "Дія". Це мобільний застосунок і портал, у яких зібрані найважливіші документи громадянина України, а також доступна низка адміністративних послуг онлайн. Із початку повномасштабного вторгнення кількість користувачів "Дії" зросла на 20% і становила на початку 2023 року 18,6 млн.
Українська "Дія" зацікавила низку інших країн, які виявили бажання впровадити подібний сервіс у себе.
Крім того, Федоров був ініціатором запуску правового режиму для ІТ-галузі "Дія.City". Зокрема, для резидентів "Дія.City" на законодавчому рівні було створене окреме податкове поле, яке передбачає такі параметри: компанії на власний розсуд обирають податок на прибуток – 18%, або ж податок на виведений капітал – 9%. Виплата дивідендів фізособам від резидентів "Дія.City" звільняється від оподаткування. Доходи співробітників резидентів "Дія.City" та фахівців на гіг-контрактах обкладаються 5% ПДФО та 22% ЄСВ від мінімальної зарплати. Також додано 1,5% військового збору, який обчислюється від зарплати працівника чи винагороди гіг-фахівця.
Співпраця компаній-резидентів зі співробітниками, які віддадуть перевагу роботі через ФОП, оподатковується за чинними на сьогодні ставками. Із 2024 року компанії-резиденти мають скоротити співробітників оформлених через ФОП, перевести їх на гіг-контракти або трудові договори. Так, із 2024 року витрати резидентів "Дія.City" на зарплати співробітникам на ФОП не повинні перевищувати 50%, а з 2025 року ця частка має скоротитися до 20%. Є, однак, винятки для компаній із річним доходом, що не перевищує 40 млн грн, які обрали податок на прибуток, – вони можуть працювати з ФОП без обмежень увесь час.
У 2022 році резиденти "Дія.City" сплатили 4 млрд грн податків, що становить 12,4% усіх сплачених податків ІТ-сектором.
На березень 2023 року в "Дія.City" зареєстровано 498 організацій.
Також відомство Федорова ініціювало ухвалення закону про статус для іноземців – "е-Резидентство", який дозволяє вести бізнес в Україні онлайн без фізичної присутності в країні.
Під час повномасштабної війни Росії проти України Федоров посприяв співпраці зі SpaceX, звернувшись до голови компанії – Ілона Маска. Завдяки цьому Україна отримала станції супутникового інтернету Starlink, які допомогли українським воїнам мати стабільний зв’язок навіть у найвіддаленіших точках фронту.
На початку 2022 року Федоров звернувся до очільника компанії PayPal Дена Шульмана з проханням припинити співпрацю з Росією. У відповідь на це PayPal не тільки покинула російський ринок, а й дозволила безкомісійні перекази для українських користувачів до 30 червня 2022 року. Згодом PayPal відклала запровадження комісії на переказ коштів для українських користувачів до вересня.
Нові обов’язки на старій посаді
Як пояснив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, на "новій" посаді віцепрем’єра Федоров займатиметься ще низкою напрямків, окрім діджиталізації.
Зокрема, в його обов’язки, згідно з назвою оновленої посади, входитиме й освітній блок, хоча подробиць про деталі наразі немає.
Із огляду на це слід зазначити, що 20 березня Верховна Рада звільнила міністра освіти й науки Сергія Шкарлета, тому Федоров, ймовірно, отримає частку його повноважень.
Це, зі свого боку, зможе сприяти більш тісній співпраці Міністерства цифрової трансформації з Міністерством освіти.
"Сьогодні ми зіткнулися з масштабними викликами. Через війну близько 1 млн дітей навчаються за кордоном, 1,5 млн навчаються онлайн. Понад 3 тис. закладів освіти постраждали від бомбардувань та обстрілів, 370 із них зруйновані повністю", – написав Федоров у своєму Telegram-каналі. – "Наймогутніші держави з усіх сил конкурують за таланти. Технології змінюють актуальність професій. Освіта та наука потребують трансформації. Потрібні сміливіші та швидші зміни, щоб наші діти здобули знання, які відповідають викликам сучасності".
Серед векторів, на яких відтепер зосередиться Міністерство цифрової трансформації, Федоров назвав новий підхід до управління системою освіти, цифровізацію, розробку та впровадження стратегії розвитку інновацій, а також розвиток miltech.
Так, за словами віцепрем’єра, навчальні заклади будуть трансформовані в такі, що підтримують і залучають талановитих викладачів за гідну оплату праці, а ефективні менеджери зможуть самостійно вирішувати питання стосовно необхідних змін.
Окрема увага буде зосереджена на вивченні англійської мови, підприємництва та покращенні цифрових навичок. Особливі можливості надаватимуться перспективним науковцям, які отримають змогу залучати грантове фінансування своїх проєктів.
Цифровізація освіти відбуватиметься щонайменше через розширення "Дії" на відповідний напрям.
Серед анонсованих Федоровим інновацій: сервіси для школярів, студентів та батьків, онлайн-системи для роботи з контентом, призначені вже для викладачів, а також створення платформи, яка допомагатиме керувати освітніми процесами та отримувати дані для ухвалення управлінських рішень.
Окрім вищезазначених освітніх напрямків Федоров на новій посаді також буде курувати стратегію розвитку інновацій на найближчі роки, щоб українці отримали змогу створювати мільярдні компанії та конкурувати з технологічно розвиненими країнами.
Окремим пунктом серед нових обов’язків Федоров виділив мілтек (military tech, – ред.).
Цей напрям, за яким Мінцифри працювало весь минулий рік, зараз має прискоритися й розширитися на нові зони впливу: наприклад, у планах – запуск освітнього інноваційного мілтек-кластеру, що буде підтримувати та розробляти проєкти, пов’язані з військовими технологіями.