8 807 39

Скільки грошей втратить Україна через страйк на польському кордоні

Автор: Тетяна Коломиченко

6 листопада почався страйк польських перевізників на трьох найбільших пунктах пропуску на кордоні з Україною. За день страйку українські перевізники втрачають 500 тис. євро, але це не все.

Скільки грошей втратить Україна через страйк на польському кордоні 01
Фото: wydarzenia.interia.pl

6 листопада 2023 року польські перевізники перекрили 12 доріг до найбільших пунктів пропуску: "Корчова – Краківець", "Хребенне – Рава-Руська", "Дорогуськ – Ягодин".

В обидві сторони працює лише один пункт "Шегині – Медика". "Устилуг – Зосин" та "Нижанковичі – Мальховіце" – тільки для порожніх вантажівок.

Страйк польських перевізників погоджено з місцевою владою до 3 січня 2024 року.

Блокування комерційних вантажів підтримала антиукраїнська партія "Конфедерація", яка потрапила до нового польського парламенту.

БізнесЦензор розібрав, скільки через страйк втратить українська транспортна галузь, чим Україна спровокувала польських перевізників, та наскільки вимоги протестувальників законні.

Скільки грошей втратить Україна через страйк на польському кордоні 02
Фото: konfederacja.pl

Скільки коштує Україні один день страйку

"В середньому через пункти пропуску на польському кордоні проїжджає 1500 автівок на день. Вчора страйк розпочався приблизно опівдні, тож за день не проїхали приблизно 700-800 автівок, не забрали вантажі, не досягли пунктів призначення. За приблизними підрахунками, в обігових коштах один день простою однієї вантажівки коштує українським перевізникам 300-350 євро. Якщо помножимо 1500 автівок на 300 євро, то виходить близько 0,5 млн євро за день втратили лише перевізники", – каже Олександр Кирилюк, директор департаменту міжнародних автоперевезень групи логістичних компаній ZAMMLER.

Загальна сума збитків буде набагато більшою, вважає Кирилюк. Вона включає ризики і інших учасників процесу: підприємств, експортерів та імпортерів. Внаслідок блокування будуть зірвані сотні контрактів та зупинені десятки виробництв.

Що Україні дав "транспортний безвіз" з ЕС

Угода про лібералізацію вантажних автоперевезень була підписана 29 червня 2022 року. Документ скасовував необхідність отримання українськими перевізниками відповідних дозволів для здійснення двосторонніх та транзитних перевезень в країни ЄС.

На цю реформу транспортна галузь очікувала, ще коли підписувалася Угода про асоціацію між Україною та ЄС.

За даними Міністерства відновлення, після підписання Угоди кількість перевізників, які перетинали кордон в напрямку ЄС, у порівнянні з аналогічним періодом 2021 року збільшилась на 53%, а сама ж кількість перетинів – на 43%.

За першій рік великої війни Україна покращила інфраструктуру на кордоні з Польщею:

відбулося відкриття тимчасової інфраструктури на майбутньому пункті пропуску "Нижанковичі – Мальховичі" для вантажних транспортних засобів, що прямують без вантажу;

– розширено пропускну спроможність пункту "Краківець – Корчова";

– впорядковано роботу пункту "Ягодин – Дорогуськ".

"Ефективна реалізація "транспортного безвізу" наближає нас до головної зовнішньополітичної мети набуття членства в ЄС", зазначив Олександр Кубраков, віце-прем'єр-міністр з відновлення України, міністр розвитку громад, територій та інфраструктури.

У червні 2023 року Угода була подовжена ще на рік.

Що вимагають польські перевізники

Повернення дозволів для українських перевізників є головною вимогою протестувальників.

За цей рік кордон перетнули 880 тисяч вантажівок, до кінця року буде один мільйон. Перед війною кожна зі сторін мала по 180 тис. дозволів, і це велика різниця" , – цитує польський портал logistyka.rp.pl співорганізатора блокування кордону Томаша Борковського.

За оцінками поляків, до кінця 2023 року кількість перетинів кордону перевищить мільйон. Ціллю польських перевізників є повернення собі довійськових 50% перевезень.

"За їхньою статистикою цього року було виконано 800 тисяч двосторонніх та транзитних рейсів Польща-Україна чи ЄС-Україна. А вони хочуть надати 160 тис. дозволів на рік. Вони фактично хочуть позбавити нас можливості виїжджати в Європу. І не потрібно буде ніяких мітингів. В українських перевізників просто не буде дозволів виконувати рейси. І будуть їздити тільки польські перевізники", – пояснює директор департаменту міжнародних автоперевезень групи логістичних компаній ZAMMLER.

Наступна вимога пов’язана з першою – заборонити реєструвати у Польщі українські транспортні компанії. Наразі для створення компанії у Польщі достатньо 5 тис. злотих статутного капіталу. Такий підхід польські перевізники вважають занадто ліберальним, і говорять про посилення тиску з боку нових гравців з Туреччини, Беларусі, росії та більш за все – з України.

Вимоги польських перевізників до уряду Польщі:

  • поновити систему дозволів для українських перевізників;
  • заборонити реєструвати фірми-перевізники, які фінансуються з-за кордонів ЄС;
  • створити окрему чергу для польських перевізників у "єЧерзі";
  • створити окрему чергу на всіх кордонах для порожніх фур;
  • надати польським перевізникам доступ до системи "Шлях".

"Ці умови просто вбивчі для українських перевізників, вони можуть знизити ділову активність до нуля. Бо польські перевізники матимуть преференції", – каже Олександр Кирилюк.

Своя черга на кордоні, на його думку, означатиме, що польські перевізники вільно курсуватимуть, тоді як для українських компаній вона буде тільки рости. У пунктів пропуску немає спроможності додатково окремо обслуговувати європейський транспорт.

Водночас поляки наполягають, що "єЧерга" створює пріоритетні умови для українських перевізників. Для того, щоб поставити вантажівку в електрону чергу польському перевізнику потрібно в'їхати в Україну. Натомість український водій може забронювати місце в "єЧерзі" з закордону, завершуючи попередній рейс.

Влітку очікування у електронній черзі займало 5-6 днів, але у жовтні термін збільшився до 12-15.

У Міністерстві інфраструктури підтверджують, що пропускна здатність українсько-польського кордону в жовтні зменшилася на 50%.

Скільки грошей втратить Україна через страйк на польському кордоні 03

"Є об’єктивні причини, наприклад ремонтні роботи, але, на наше переконання, такий низький показник не можна пояснити тільки цим. У червні виконання меморандуму (про пропускну здатність – ред.) було на 15% більше, ніж зараз", – написав 31 жовтня у Фейсбук заступник міністра інфраструктури Сергій Деркач.

За його підрахунками, у жовтні 40 тисяч вантажівок не перетнуло кордон. В той же час Україна отримала повідомлення про наміри польських перевізників блокувати пункти пропуску.

Навіщо полякам реєстрація в український системі "Шлях"

Окрім тиску з боку українських перевізників поляки переживають великий брак кадрів. До повномасштабного вторгнення на польських перевізників працювали українські водії.

В умовах військового стану виїхати за кордон український водій може лише через систему "Шлях", яка працює з 2022 року. Але на польській вантажівці водій зареєструватися в ній не може.

Однак приєднання до системи "Шлях" українця на польській вантажівці означатиме, що він перейшов працювати в європейську компанію.

"А хто буде контролювати повернення вітчизняних водіїв до України? Навряд чи це робитимуть європейські компанії", – коментує вимогу протестувальників Олександр Кирилюк.

За його словами, ініціативна група українських перевізників вже готує позов до Європейського суду, бо йдеться про блокаду не лише Польщі, а й транзиту до ЄС.

"Скоріше за все, така заява буде подана до однієї з європейських інстанцій, але це час: на розгляд, імплементацію. І він буде втрачений не на користь України. Бо зупинка всього експорту та імпорту на 2 місяці для України означатиме тотальний колапс. Тим більше, що для блокування польська сторона обрала період найбільшої економічної активності. Листопад і до середини грудня — це завжди пік на транспортному ринку", – каже співрозмовник.

Термін Угоди про лібералізацію вантажних автоперевезень, яка дозволяє працювати українським перевізникам без дозволів, спливає у 30 червня 2024 року. Спільна позиція ЄС щодо теперішнього страйку покаже, які шанси на пролонгацію цього документу та вільну торгівлю між Україною та Європою у майбутньому.

Топ коментарі
+8
А в Німеччіні, Франції, Італії, Іспанії те ж є свої автоперевізники, і шось я не чув шо б вони вимагали ліцензіювати і обмежити польских вантажоперевізників на своїх теріторіях!
Відповім простіше: поляки бажають возити грузи всією теріторією шенгену і не бажають шо б хтось ще конкурував з ними!
показати весь коментар
07.11.2023 19:53 Відповісти
+6
Поляки вже просто достали! Бачать лише свої шкурні інтереси, а на проблеми українців їм просто начхати!
показати весь коментар
07.11.2023 17:24 Відповісти
+6
Що ти несешь. По твої логиці тоді всі повинні страйкувати при будь якій зміні ринку? Коли дешева польська рабоча сила навалою рушила до ЕС і ті самі польски перевізникі позабирали всі робочі місця в британії то весь ЕС мас страйкувати проти поляків? Дії поляків більше нагадують рекет 90х про переділ ринку.
показати весь коментар
08.11.2023 08:46 Відповісти
Коментувати
Сортувати:
Поляки вже просто достали! Бачать лише свої шкурні інтереси, а на проблеми українців їм просто начхати!
показати весь коментар
07.11.2023 17:24 Відповісти
Не флуди. Приватні інтереси у людей скрізь одинакові. Будь- який страйк- метод досягнення преференцій для себе. Кожному конкреному перевізнику, плювати на весь навколішній світ, якщо у нього особисто суттєво зменшилися доходи.
Головне питання- що реально можемо зробити? Україна залежна від імпорту будь- чого для війни, від палива, до зброї.
І левова частина через Польщу....
показати весь коментар
07.11.2023 20:51 Відповісти
Що ти несешь. По твої логиці тоді всі повинні страйкувати при будь якій зміні ринку? Коли дешева польська рабоча сила навалою рушила до ЕС і ті самі польски перевізникі позабирали всі робочі місця в британії то весь ЕС мас страйкувати проти поляків? Дії поляків більше нагадують рекет 90х про переділ ринку.
показати весь коментар
08.11.2023 08:46 Відповісти
файні у нас сусіди куди не плюнь, все роблять для того, щоб відчути радість існування поряд із довбанутими свинособаками... Клінічні ідіоти імені 73% тут ні до чого бо ржуть у домовинах чи кайфують на чужині.
показати весь коментар
08.11.2023 11:40 Відповісти
правильно. нужно закрить границу с коррумпированой Украиной и департировать всех беженцев ...
показати весь коментар
09.11.2023 11:02 Відповісти
Ляхи завжди лише себе любили
показати весь коментар
09.11.2023 11:23 Відповісти
Поляки зараз ще після виборів, не отямились.., порядок не наводять..

Блокування українських фур організовано лідером ультраправої партії Ruch Narodowy (агентом ФСБ) Рафаелем Меклером.

Його партія також перебуває в коаліції євроскептичного союзу Konfederacja.

Партія Меклера до 2022 р. виступала за співпрацю з Росією, відкидала загрозу з боку Путіна, і вела активну протидію зближенню Польщі зі США та Німеччиною.

Лідер Konfederacja, куди входить партія Меклера Ruch Narodowy, Януш Корвін-Мікке називав ДНР і ЛНР незалежними державами і визнавав окупований Крим російським.

До речі, він сам є власником логістичної компанії "Rafał Mekler TRANSPORT", яка під час війни здійснює доставку вантажів до Білорусі та Росії.
показати весь коментар
11.11.2023 01:46 Відповісти
Доступ до системи "Шлях" - це вже повна наглість. Українських водіїв їм? Бивня лисого!
показати весь коментар
12.11.2023 06:46 Відповісти
і це тільки квіточки! можемо собі уявити що буде як Україна реально проблизиться до вступу в ЕС! Брати поляки...
показати весь коментар
07.11.2023 19:01 Відповісти
Ну вроде ничего сверхестественного. Защищают своих перевозчиков.
показати весь коментар
07.11.2023 19:18 Відповісти
А в Німеччіні, Франції, Італії, Іспанії те ж є свої автоперевізники, і шось я не чув шо б вони вимагали ліцензіювати і обмежити польских вантажоперевізників на своїх теріторіях!
Відповім простіше: поляки бажають возити грузи всією теріторією шенгену і не бажають шо б хтось ще конкурував з ними!
показати весь коментар
07.11.2023 19:53 Відповісти
Ну так, а що робити?
показати весь коментар
07.11.2023 20:52 Відповісти
Ровно столько, сколько стоит весь наш дипкорпус
показати весь коментар
07.11.2023 19:56 Відповісти
Що має робити ваш дипкорпус аби зупинити проплачену московою акцію польських бариг?
показати весь коментар
08.11.2023 17:28 Відповісти
Написано багато, а суть одна - сусідня для Польщі країна активно робить собі гроші, використовуючи польську інфраструктуру - кому це сподобається... бажать приймати участь, типу ви довозите до границі, а далі ми самі повеземо по своїй землі
показати весь коментар
07.11.2023 20:23 Відповісти
Ботяра путвнська ану брись під лавку шавка.
показати весь коментар
08.11.2023 08:35 Відповісти
путінський слуга - це якраз ти, який стимулює не розв'язування поточних питань із союзниками, а намагання зробити із них якомога більші проблеми
показати весь коментар
08.11.2023 08:56 Відповісти
Анука ботяра путінська розкажи чи не заробляє польща кошти від ЕС чи НАТО на війні в Україні. Чи не переозброює армію за рахунок війни в країні яка зараз стикає кровю та веде активні бойові дії. А ні цеж тількі Україна використовує інфраструктуру польші иа заробляє кошти.
показати весь коментар
08.11.2023 09:28 Відповісти
Анука??? Что, товарищ майор спалился?) Украинцы создали россию, украинцы и решат ее проблемы - как умная европейская нация. Все, диалог закончен.
показати весь коментар
08.11.2023 09:37 Відповісти
анька-пулємьотчіца, якщо ти сидиш в ісраїлі, то сиди. Дай українським водіям заробляти собі на життя і не сунь носа у наші справи.
показати весь коментар
08.11.2023 17:27 Відповісти
До речі більшість польських великих перевізників мають бенефіціарів московитів та білорусів, про це мовчать бо гроші не пахнуть.
показати весь коментар
08.11.2023 08:33 Відповісти
ЕС вклалось в поляків, повідкривало виробництва, зробило їм дороги а ці двулічні та недальновидні поляки повірили що вони щось там можуть і тепер плюють на ЕС та взагалі клали болт на Україну яка доречі воює. Треба розвивати стосунки з Румунією та Болгарією замість цих двулічних пояків.
показати весь коментар
08.11.2023 08:42 Відповісти
Ти знаєш чому корови спорожнюються у формі млинця, а кролі горошком?
показати весь коментар
08.11.2023 11:45 Відповісти
с одной стороны поляки давят, с другой внутри страны нововведения на таможне. Озвучьте сколько сейчас терять будут с новшествами оформления грузов внутри страны, ехать уже желающих мало.
показати весь коментар
08.11.2023 09:38 Відповісти
Поляки у чомусь праві. Бо та конкуренція не є чесна. Українські перевізники значно дешевше не завдяки кращій логістиці чи праці.Українці перевозки дешевщі завдяки мізерній оплаті праці водія, недотримання Європейськиї норм праці та завдяки вбитим автівкам яким не забеспечується якісне обслуговування.
показати весь коментар
08.11.2023 12:45 Відповісти
Не неси маячню, не давно німці хотіли ввести закон щоб оплата була одинакова всюди водіям, так власники польських фір підняли такий галас всупереч своїм працівникам котрі цьому би були раді. Це хитро зроблений двуликий народець, нехай далі роблять всякі форуми по відновленню України в всяких познанях. Так буде постійно з ними, варто розвивати відносини з румунами краще. Надіюсь Україні хватить розуму вирахувати представників цих фірм що блокують і подати на них в суд за всі збитки, за порушення законів ЄС, щоб збанкрутувала і іншим відбити бажання займатись рекетом
показати весь коментар
08.11.2023 13:17 Відповісти
Тобто ти пропонуєш і надалі українським водіям працювати за копійки та на вбитих машинах?
показати весь коментар
08.11.2023 14:30 Відповісти
Тобто ти пропонуєш українцям сидіти у воюючій країні без роботи?
показати весь коментар
08.11.2023 17:25 Відповісти


Ти реально продажний польський пєтух, який постійно пише антиукраїнські коменти на користь пшеків. А тепер по суті:
По-перше, поляки самі за рахунок низької оплати праці, по суті знищили німецьких, французьких, італійських, британських перевізників у 2000-2010-х і захопили собі майже 30% перевезень у Зах Європі. По-друге, у польських перевізників 50% водіїв - українці, яким вони платять істотно менше ніж своїм. По-третє, зараз поляки активно рекрутують азійських водіїв (здається філіпінців), які готові працювати ще дешевше ніж українці при цьому майже без вихідних. Отже, я тобі показав, що польські перевізники - це лише назва, бо водії у них у більшості точно не поляки.
показати весь коментар
08.11.2023 17:24 Відповісти
Казкар, ти інфу з інета береш.
І ще, випий пігулки, мавпа кацапська.
показати весь коментар
08.11.2023 18:04 Відповісти
пєтух, твоє місце біля параши.
показати весь коментар
08.11.2023 18:36 Відповісти
На зону мобільний пронесли????
показати весь коментар
09.11.2023 17:53 Відповісти
Польські довпойопи доблокувалися і українського агроекспорту, і українського кордону - Німеччина виводить із польщі свої "петріоти" які були направлені на захист польського неба. Тепер хай фермери і перевізники самі ловлять кацапські ракети, якщо їм впадло жити по правилам ЄС.
показати весь коментар
09.11.2023 10:16 Відповісти
Внутри страны сейчас под....ют все, агро/переработка начинает тормозится, логистика в ах...е.У всех будет все, но нахрен никому не нужное, и цены сырца и его производных летят вниз.
показати весь коментар
09.11.2023 11:01 Відповісти
Зелена влада болт забила на цю проблему, напевне її все це влаштовує
показати весь коментар
12.11.2023 20:16 Відповісти