5 085 2

Як отримати грант на виробництво дронів, або на малий бізнес

Автор: Ольга Прокопишина

БізнесЦензор зібрав актуальні грантові програми, якими держава під час війни намагається стимулювати виробництво дронів, переробної галузі та малий бізнес.

Дрони

Дрони у пріоритеті

Кабінет Міністрів ухвалив рішення надати виробникам дронів додаткові пільги на розвиток виробництва при залученні грантових коштів.

3 травня уряд вирішив видавати для виробництва дронів грантові кошти на умовах співфінансування 80/20 (80% вартості проєкту – грант від держави, 20% - власні кошти підприємця) на всій підконтрольній території України.

До сих пір співвідношення 80/20 застосовувалось лише для представників переробної галузі, що працюють у межах деокупованих та прифронтових територій, що визначені Міністерством реінтеграції тимчасово окупованих територій. На решті території України діє співфінансування 50/50 (половину проєкту покриває підприємець власними коштами).

Окрім співвідношення 80/20, що для виробників дронів діють на всій підконтрольній території України, інші умови та зобов’язання повністю співпадають з умовами для виробників переробної промисловості, що детально можна подивитись тут.

"Підприємці, які займаються виробництвом дронів, можуть подати заявку через Дію: заповнити інформацію про себе, подати свій проєкт у вигляді бізнес-плану і отримати можливість взяти грант до 8 млн грн на умовах співфінансування 80 на 20. Особливість для виробників у тому, що зараз їм дана можливість своїми коштами покривати операційні витрати. А держава покриє витрати на закупівлю, установку, облаштування обладнання", — розказала заступник міністра економіки Надія Бігун.

Грант на виробництво дронів можуть отримати як новачки на створення виробництва "з нуля", так і вже наявні виробники — на його розвиток.

Заявка на грант подається в електронному вигляді у порталі "Дія", де міститься приклад- підказка як заповнювати бізнес-план у вигляді EXCEL- файлу.

Розгляд заявки та ухвалення рішення триває близько одного місяця.

За умовами грантової програми, заявник бере на себе два основних зобов’язання.

  • виплатити у вигляді податків та зборів всю суму, яку він отримав як грант протягом трьох наступних років.
  • Впродовж шести місяців з дати отримання грантових коштів створити робочі місця, де не менш ніж два роки будуть працювати наймані співробітники. Для отримання максимальної суми гранту – 8 млн грн — підприємець має працевлаштувати 25 осіб.

"Щокварталу (ред.Ощадбанк) отримує від заявника і від реєстрів інформацію про те, наскільки виконуються ці зобов'язання. Якщо не виконуються умови гранту, то банк має право забрати придбане обладнання на погашення зобов’язань", — розказала Надія Бігун.

Така система контролю розповсюджується не лише на виробників дронів, а й на всі бізнеси-грантоотримувачі, які займаються переробленням і виробництвом.

За словами Надії Бігун, в поточному році у Міністерстві економіки планують виділити близько 5 млрд грн на гранти саме для виробників дронів.

Власна справа - мікро-гранти

За цією програмою можна від держави отримати грант від 50 000 грн до 250 000 грн

Прийняти участь у програмі може будь-який громадянин України віком від 18 до 65 років. Претендент може подаватись на грант як фізособа чи діючий ФОП.

Аналогічно як і для учасників з інших грантових програм йому треба залишити заявку та бізнес-план на порталі "Дія".

Вимоги з боку держави до грантоотримуючів також аналогічні – від нього чекають створення робочих місць та повернення грантових коштів у вигляді сплати податків та зборів впродовж наступних трьох років.

Для отримання до 150 000 грн потрібно відкрити одне робоче місце. До 250 000 грн – два робочих місця.

Як розказав Сергій Шепитько, начальник управління фінансового забезпечення проєктів Фінансового департаменту Державної служби зайнятості, з червня 2022 року по грудень 2023 року було розглянуто 42 тис заяв на мікро-гранти.

В результаті більше 13 тис заявників отримали фінансування на загалом 3,1 млрд грн, які працевлаштували у себе більше 10 тис осіб.

У 2023 році серед грантоотримувачів з програми "Власна справа" більшість складали жінки, їх було 57% серед переможців-грантоотримувачів.

Основними напрямами мікро-грантів за видами діяльності були:

  • оптова та роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів та мотоциклів (31%)
  • тимчасове розміщення та організація харчування (17%)
  • переробна промисловість (15%)

Грант для ветеранів та члена сім’ї ветерана

Для участі у цій програмі треба мати офіційний статус учасника бойових дій та/або особи з інвалідністю внаслідок війни.

Брати участь може також дружина або чоловік учасника бойових дій або особи-інваліда внаслідок війни.

За програмою ветеран або його чоловік/дружина може отримати на розвиток власного бізнесу до 1 млн грн.

Для цього учасник має створити від 1 до 4 робочих місць, в залежності від розміру грантових коштів.

Для отримання 50 тис грн – створити одне робоче місце. До 500 тис грн- два робочих місця.

1 млн грн - чотири робочих місця, з яких мінімум два займуть ветерани або особи з інвалідністю внаслідок війни.

Гранти на 500 тис грн та 1 млн грн видаються на умовах співфінансування з отримувачем в співвідношенні 70/30, де 30% вартості проєкту має забезпечити грантоотримувач власними коштами.

Всю інформацію про грант для ветеранів, як отримати підтримку для захисту свого бізнес-проєкту можна подивитись у навчальному посібнику тут.

Партнерами держпрограми щодо залучення ветеранів до підприємницької діяльності виступають громадські організації "Простір можливостей" та "Асоціація підприємців- ветеранів АТО", що допомагають ветеранам з питаннями, наприклад, складання бізнес-плану.

На сайтах регіональних відділень Державної служби зайнятості також можна зареєструватися та пройти навчання по написанню бізнес-планів.

За словами Сергія Шепитько, грантова програма для ветеранів почала діяти з квітня 2023 року, поки не має багато заявників.

Станом на січень 2024 року було подано майже 1000 заяв, 239 переможців отримали майже 100 млн грн, створили близько 500 робочих місць.

На поточний рік держава виділяє для грантів ветеранам 500 млн грн, очікують 1,5 тис переможців.

Коментувати
Сортувати:
Але не написано головне - який відкат за ці гранти? 60%? 80? 95?
показати весь коментар
16.05.2024 08:19 Відповісти
Посміховисько.
показати весь коментар
16.05.2024 17:45 Відповісти