Чому паркування в Києві остаточно пішло в тінь
БізнесЦензор з’ясував, чому у Києві періодично скасовують плату за паркування, близько 60% парковок "Київтранспарксервіса" не працювали легально три роки. Комунальне підприємство, яке загрузло у мільйонних судових справах, тепер буде продавати права на експлуатацію парковок без жодного Prozorro.
Історія з паркуванням під "Київтранспарксервісом"
Щоб подолати хаос з припаркованих авто на київських вулицях у 2007 році Київрада створила комунальне підприємство "Київтранспарксервіс". Офіційно у статусі єдиного оператора з паркування на території Києва.
Київрада визначила йому паркувальні майданчики, де комунальне підприємство мало проводити свою господарську діяльність. Та визначила, що "Київтранспарксервіс" має перераховувати 60% доходів за послуги з паркування до бюджету міста Києва.
За додатком до рішення Київради від 23.06.2011 №242/5629 "Про встановлення місцевих податків і зборів в м. Києві" (із змінами та доповненнями) під управлінням "Київтранспарксервісу" перебувало 642 майданчика на загалом 60 032 машиномісць.
Іншим наказом Київради у 2021 році визначили місця паркування на вулицях та дорогах Києва. Також на сайті "Київтранспарксервісу" розміщений список за 2022 рік, там вказані лише 226 майданчика у кількох районах Києва на 6593 машиномісць.
Скількі у "Київтранспарксервісу" наразі є парковок – складне питання.
Справа в тому, що Департамент транспортної інфраструктури КМДА окремими наказами може вилучати парковки з-під управління комунального підприємства. Тому їх чисельність у КП не є сталою.
Незважаючи на статус "Київтранспарксервісу" як єдиного оператора з паркування, займатись паркувальним бізнесом в Києві насправді може будь-яка інша фірма чи фізособа-підприємець, що уклала з комунальним підприємством договір та викупила право на експлуатацію майданчика за затвердженими Київрадою тарифами.
Тарифи "Київтранспарксервісу"
Тариф на паркування для автомобілістів залежить від розташування майданчика стосовно центру міста.
Київрада поділила Київ на три паркувальні зони.
Перша – центральна частина міста, де зосереджені державні органи, структури муніципалітету, великі бізнес-центри.
Друга зона – територія, що межує з центром міста. Там також розташовані основні бізнес- та торгівельні центри, привокзальні площі.
До третьої зони віднесли спальні райони.
До червня 2021 року тариф складав 10 грн/ година за паркування в центрі/ у першій зоні, 7 грн – у другій, 5 грн – у третій зоні.
25 червня 2021 року КМДА підвищила тарифи у першій та другій зоні - до 35 грн та 25 грн відповідно. У третій зоні лишили плату на рівні 5 грн/година. Також визначила вартість абонементних талонів на день та на місяць в залежності від зон паркування.
На сайті КМДА тоді зазначили, що дохід міста від паркування за новими тарифами спрямують на фінансування розвитку громадського транспорту та вдосконалення схеми дорожнього руху для безпеки киян.
З березня 2019 року до останнього часу "Київтранспарксервіс" продавав бажаючим взяти майданчик в управління право на его експлуатацію через аукціони "ProZorro. Продажі".
Для орендаря парковки вартість договору з КП складалась з двох компонентів:
- вартість експлуатації паркувального майданчика за весь період (зазвичай це 1 096 календарних днів, тобто договір укладався на 3 роки)
- та одноразового платіжу за право укладення договору (зазвичай 10% від вартості оренди паркувального майданчика за три роки).
Договір на право експлуатувати майданчик формувався за такою формулою:
Вартість експл = В мм *К*Т, де
В мм – вартість експлуатації 1 машиномісця за 1 день в гривнях, визначена за результатами аукціону;
К – кількість машиномісць паркувального майданчика, за користування якими стягується плата;
Т – період, що підлягає оплаті на умовах договору в календарних днях;
Разовий платіж так:
П раз = В експл *С%, де
С% – відсоткова ставка, що становить 10%.
Одноразовий платіж за право укладання договору сплачується одноразово.
Ц дог = В мм *К*Т , де
Ц дог – ціна договору в гривнях,
В мм – вартість експлуатації 1 (одного) машиномісця за 1 (один) день в гривнях, визначена за результатом аукціону;
К – кількість машиномісць майданчика для паркування , експлуатація яких підлягає оплаті;
Т – період, що підлягає оплаті на умовах договору в календарних днях;
Наприклад, в серпні 2019 року ФОП "Цибенко Олег Михайлович" виграв аукціон з продажу права на експлуатацію паркувального майданчика на вулиці Бальзака (вздовж лінії швидкісного трамвая), в межах ІІІ територіальної зони паркування.
Саме цей аукціон можна назвати позитивним прикладом функціонування продажу прав на експлуатацію через аукціон Prozorro, бо торги були конкурентними, брали участь аж вісім учасників. В результаті стартова ціна продажу одного машиномісця зросла з 6,50 грн до 23,5 грн, які КП запропонував Цибенко.
Парковка включає 120 місць для платного паркування та 13 спеціальних для безкоштовного.
За три роки користування майданчиком ФОП Цибенко О.М. заплатив комунальному підприємству 3,09 млн грн, а також 309 тис грн одноразового платежу.
Проте такі умови продажу прав на експлуатацію парковок не сподобались Антимонопольному комітету, який з власної ініціативи почав розслідувати діяльність КП та трактував умови продажу прав на експлуатацію майданчиків як зловживання монопольним становищем, вважаючи їх завищеними.
АМКУ карає "Київтранспарксервіс" за монополізм
Вперше АМКУ оштрафував КП за "зловживання монопольним становищем" 15 липня 2019 року через обов’язок для переможців електронних аукціонів сплати одноразовий платіж за право укладання договору.
А також за встановлений штраф для переможця аукціону у разі його відмови від укладання договору або за відмову від підписання актів приймання-передачі в розмірі 50% від вартості контракту.
Такі вимоги, на думку АМКУ, були не чим іншим як зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку продажу прав на експлуатацію майданчиків для паркування, які "неможливо було б запровадити за умов існування значної конкуренції". В результаті АМКУ наклав на КП штраф у 2,6 млн грн.
Вдруге комунальне підприємство отримало штраф від комітету у серпні 2022 року, стосувався штраф знову таки вартості прав на користування майданчиками, що облаштовані на вулицях та дорогах.
Як зазначається в повідомленні АМКУ, до калькуляції вартості послуг з користування такими майданчиками КП внесло витрати на "Облаштування паркувального майданчика заїзними кишенями" та "Обов'язкові платежі 60%", що на думку комітету були зловживанням монопольним становищем. Бо паркувальні майданчики у місті мають облаштовуватись виключно за рахунок "затвердженої у КМДА інвестиційної програми". КП отримало штраф у 1,48 млн грн.
Втретє, тимчасова адмінколегія АМКУ оштрафувала КП 13 жовтня 2023 року, знову за "завищення вартості права на експлуатацію паркувальних майданчиків". КП було покарано на 3,3 млн грн.
Посилаючись на ці рішення АМКУ численні користувачі парковок, ТОВки та ФОПи, що колись виплатили одноразовий платіж комунальному підприємству за право експлуатувати майданчики, у судах вимагають його назад, інколи у двократному розмірі як компенсацію "за заподіяну шкоду".
Наприклад, вище зазначений ФОП "Цибенко Олег Михайлович" посилаючись на рішення АМКУ стосовно зловживань монопольним становищем, у Господарському суді м. Києва в кінці березня цього року домігся рішення про стягнення з комунального підприємства 618 тис грн, тобто ФОП повернув свій одноразовий платіж вже у двократному розмірі.
Загалом же мова йде про десятки мільйонів гривень лише за справами кількох місяців, що суди посилаючись на рішення АМКУ, стягують з КП на користь користувачів парковок.
У випадку звичайного приватного підприємства такий обсяг стягнень неминуче призвів би до банкрутства, вважаючи на скромний дохід підприємства: у відносно благополучному 2020 році виручка "Київтранспарксервіс" склала всього 43,41 млн грн.
60% парковок "Київтранспарксервісу" не обліковувались
Чому у "Київтранспарксервіса", що оперує тисячами парковок у Києві, такий маленький дохід?
Відповідь на це питання дав аудиторський висновок діяльності комунального підприємства, що став причиною відкриття у вересні 2023 року кримінальної справи щодо зловживань на столичних парковках.
Виявилось, що впродовж трьох років, з 2019 по 2022 рр, "Київтранспарксервіс" не використовував 60% закріплених за ним майданчиків.
Як зазначається в тексті судової ухвали, підприємство "не забезпечило розробку, затвердження та погодження схем організації дорожнього руху" на 1 367 паркувальних майданчиках на загалом 33 248 машиномісць. Іншими словами, 60% майданчиків комунального підприємства три роки офіційно не працювали.
За підрахункками аудиторів, підприємство недоотримало щонайменше 421,7 млн грн, а бюджет міста Києва – 253 млн грн.
Крім того, за цей період Київрада відчужила у комунального підприємства 13 паркувальних майданчиків та передала їх "третім особам", шість з них – для обслуговування автостоянок, "тобто надання таких самих послуг паркування, як надавав КП "Київтранспарксервіс". Інші сімь – на щось геть інше.
Ще однією проблемою "Київтранспарксервісу" була практика їх нецільового використання численними партнерами - користувачами. Замість надавати послуги паркування за міським тарифом вони облаштовували на парковках КП шиномонтаж, станції техобслуговуванння, навіть газові заправки.
Колись "Київтранспарксервіс" звертався до небайдужих киян з закликом повідомляти про нелегальний бізнес на парковці. Непорядним користувачам погрожував вжити заходи, "аж до припинення договірних відносин".
Наразі ж саме користувачі парковок карають комунальне підприємство на сотні мільйонів гривень, завалюючи "Київтранспарксервіс" численними позовами.
Головний нонсенс ситуації у тому, що тарифи для "Київтранспарксервісу" встановлюють чиновники КМДА, а антимонопольний комітет "за зловживання монопольним становищем" карає мільйонними штрафами комунальне підприємство, що має їх виконувати та наповнювати бюджет міста.
Складається враження, що ці рішення виключно в інтересах чисельних орендаторів парковок для легкових авто. Бо, наприклад, вартість паркування для автобусів, що становить в центрі міста 159 грн/ година, а в другій зоні - 114 грн/ година ніхто ніколи не оскаржував і не брав під сумнів економічну обґрунтованість. Хоч ці тарифи аналогічно встановлювали у КМДА.
Скасувати тарифи на паркування
Окрім АМКУ тарифи на паркування легкових авто в Києві оскаржували у судах у приватному порядку. Наприклад, юрист Микита Євстіфеєв подавав кілька позовів проти КМДА та "Київтранспарксервісу" стосовно визнання розпорядження КМДА про встановлення діючих зараз тарифів у місті протиправним, самих тарифів нечинними.
Протиправність тарифів у Києві Євстіфеєв обґрунтовував зокрема тим, що розпорядження про їх встановлення КМДА "не було зареєстровано належним чином через Міністерство юстиції України" та враховувало інвестиційну програму міста на 2023 рік "попри безстроковий характер дії тарифів".
Кілька разів суди вирішували на користь Євстіфеєва, визнавали тарифи нечинними, і тоді, до протилежного рішення суду вищої інстанції, парковка в Києві на деякий час ставала безкоштовною, що, за підрахунками Forbes, коштувало місту понад 33 млн грн неотриманих надходжень.
Наразі спір Євстіфеєва з КМДА та комунальним підприємством зупинився на розгляді у Верховному суді. До закінчення розгляду касації тарифи на паркування у Києві діють.
Про Микиту Євстіфеєва відомо, що він у 2020 та 2024 році подавався на посаду детектива Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро.
З 2018 по 2021 рік працював у структурі Міносвіти, був заступником керівника секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Після того як звільнився звідти, у 2022 році продавав цьому агентству як ФОП програмне забезпечення на 150 тис грн.
Його дружина до 2024 року працювала у Мінюсті.
Микиту Євстіфеєва можна також знайти на сайті юридичної компанії Axon Partners серед інших юристів цієї фірми.
Втім, він відмовився коментувати "БізнесЦензору" свій позов проти тарифів "Київтранспарксервісу" .
"Київтранспарксервіс" без Prozorro
14 травня Київське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету повідомило, що комунальне підприємство "Київтранспарксервіс" на виконання "обов’язкових рекомендацій" АМКУ затвердило Положення про продаж прав на експлуатацію паркувальних майданчиків у Києві без використання електронних торгів.
Це нововведення на тлі періодичного скасування тарифів на паркування лишає бюджет Києва шансів отримати якусь питому частку дохіду від паркувального бізнесу, а сам ринок повністю уходить у тінь. Зрозуміло, що за цих обставин парковки у місті віддані під контроль комунальника лише формально.
Що у залишку?
Наразі тарифи на паркування в Києві діють, принаймі поки справа Євстіфеєва ще вирішується у Верховному суді. Проте вже скасоване проведення аукціонів через Prozorro відносить процес продажу прав на парковки "назад в 90-ті". Якщо у вищій судовій інстанції дійсно визнають тарифи КМДА не чинними, чи зможуть численні експлуатанти майданчиків встановлювати їх на власний розсуд?
В будь-якій європейській країні у питанні паркування керуються іншою, відмінною від цієї, логікою. Йдеться не про економічно обґрунтовану вартість парковки і необхідність конкурувати між собою паркувальникам - операторам ринку, який насправді вимірюється мільярдами гривень. Йдеться про те, що тариф на паркування – елемент транспортної політики міста, що ставить собі за ціль обмежити кількість приватних авто у центрі, натомість розвивати якісний громадський транспорт.
Тому усюди тарифи на паркування – прерогатива муніципалітету, що має впорядковувати дорожній простір для поліпшення життя та комфорту городян, для боротьби з заторами, у яких Київ давно стоїть.
Якби не суцільне злодійство у будь-яких владах в Україні, якби не менталітет людей, які тільки дорвавшись до влади починають красти будь-що, впорядкувати питання паркування авто в Києві-два пальця об асфальт. Але "вор у вора дубінку вкрав