Які світові виробники озброєння інвестують в українські підприємства

Автор: Ольга Прокопишина

Україна намагається наростити виробництво зброї в межах країни. Зацікавлені в локалізації виробництва в Україні і найбільші іноземні постачальники озброєння. БізнесЦензор збирав інформацію, хто зі світових гігантів-зброярів вже відкрив в Україні компанію і що збирається виготовляти.

зброя,зеленський

У лютому в Міністерстві оборони України повідомляли, що лише у сфері БПЛА, сервісів та продуктів для дронів на українському ринку працює понад 200 компаній. В цьому сегменті Україна наразі є основним запроваджувачем інновацій. Великого значення для виявлення та ураження ворога на далекій відстані набули безпілотні дрони літакового типу. Раніше міністр стратегічних галузей промисловості Олександр Камишін повідомляв про меморандум з німецькою компанією Helsing, фахівцем зі штучного інтелекту, що допоможе запровадити ці технології у виробництво безпілотників.

Також в Україні набирає обертів виробництво артилерійських систем. Наприклад, за один місяць в Україні виробили шість самохідних артилерійських установок "Богдана" калібру 155 мм.

За словами Олександра Камишіна, загалом Україна могла б виробляти втричі більше різного озброєння, ніж той обсяг, що зараз їй дозволяють наявні кошти. У 2024 році на закупівлю зброї у бюджеті передбачено $6 млрд.

В квітні президент Володимир Зеленський зазначав, що в Україні працюють 500 підприємств оборонно-промислового комплексу. На них працевлаштовано майже 300 тисяч людей, які виробляють снаряди, гармати, міномети, бронетехніку, протитанкові комплекси, системи РЕБ тощо.

З початку повномасштабної війни виробництво виготовленої в Україні зброї збільшилося втричі. Наразі з 500 діючих виробництв озброєння, 100 – державної власності, інші 400 – приватні.

Щоб забезпечити виробництво сучасної зброї у вересні минулого року в Києві був створений альянс з іноземними виробниками озброєння.

Пріоритетним напрямком для об’єднання з іноземними зброярами є виробництво амуніції та дронів, ракет, бронетехніки та зенітно-ракетних комплексів.

За інформацією німецького видання Frankfurter Allgemaine, приєдналися до об’єднання близько 100 концернів з 20 країн світу.

Наразі немає офіційного списку підприємств, що залучені до об’єднання.

Міністерство стратегічних галузей підтвердило виданню, що від Німеччини беруть участь концерни Rheinmetall та Krauss-Maffei Wegmann. Останній є виробником танків Leopard 2, гаубиць Panzerhaubitze 2000 та Gepard.

За словами Олександра Камишіна, спочатку виробник-учасник має оформитись в Україні юридично, зареєструвати компанію, потім повідомити про свої можливості з виробництва. Він зазначає, що зараз виробляти зброю в Україні "кращий шлях" для будь-якого виробника зброї, бо на війні інновації запроваджуються швидше.

Окрім того, раніше президент Володимир Зеленський обіцяв спеціальні економічні умови, що Україна готова запропонувати іноземним виробникам, для старту українського виробництва. Ці умови, щоправда, поки не називають.

БізнесЦензор збирав інформацію, хто зі світових гігантів-зброярів вже відкрив в Україні компанію і що збирається виготовляти.

Rheinmetall

Напочатку минулого тижня Україну відвідав Армін Паппергер, голова правління німецького концерну Rheinmetall, одного з найбільших об’єднань з виробництва озброєння Німеччини.

Армін Паппергер
Армін Паппергер

На Заході Україні зараз вже функціонує центр з ремонту техніки концерну, зокрема гусенічної машини піхоти Marder.

Минулої осені німецький концерн Rheinmetall заснував з українським Укроборонпромом спільне підприємство Rheinmetall Ukrainian Defense Industry LLC, що в жовтні минулого року було вже діючим підприємством.

Спершу в Україні заплановано відкрити виробництво спеціальних службових машин, далі очікуються броньовані, як наприклад, БТР Fuchs, БМП Lynx, танк Panther.

Запустити виробництво БТР Fuchs планується на кінець літа 2024 року, БМП Lynx – на літо 2025 року. А виробляти танки німецький концерн планує на базі вже існуючих підприємств в Україні.

БТР Fuchs
БТР Fuchs

З початку повномасштабної війни в Україні акції концерну Rheinmetall виросли в п’ять разів, за рік оборот компанії зріс на 40%, склав близько 10 млрд євро. Важливу роль у фінансовому зростанні зіграли поставки в Україну: Німеччина після США є найбільшим партнером з постачання зброї для нашої країни.

BAE Systems

У лютому стало відомо, що один із найбільших у світі виробників озброєнь - британська BAE Systems відкрила офіс у Києві. Компанія створила спільне підприємство "з місцевим партнером", планує займатися ремонтом військової техніки, що вже широко використовується в Україні, а з часом створити власну виробничу базу, розказав генеральний директор BAE Systems Україна Крістіан Сір.

BAE Systems — британська компанія з дочірніми компаніями в США та Швеції.

Виробляє зокрема широковідому бойову машину піхоти Bradley та МП CV90, 155-мм багатоцільову самохідну артилерійську установку FH77 BW L52 Archer, самохідну гаубицю М109, М2, 55-мм високоточний керований реактивний снаряд підвищеної дальності Excalibur тощо.

Bradley
Bradley

Babcock

Британська військова компанія Babcock, що спеціалізується на управлінні складними активами та інфраструктурою, надає інженерні послуги для нацбезпеки та оборони, в грудні минулого року відкрила офіс у Києві.

Загалом основні напрями діяльності компанії такі:

– Морський (Проектування, будівництво, підтримка та модернізація військових кораблів та підводних човнів; управління суднобудівельними заводами та військово-морськими базами).

– Сухопутний (Надання військового обладнання, управління автопарком, інженерія та обслуговування транспортних засобів).

– Авіаційний (Послуги екстренних та спеціальних місій повітряних суден, включаючи повітряну швидку допомогу, пожежогасіння, пошук та рятування, а також обслуговування повітряних суден і навчання).

– послуги у сфері ядерної енергетики (Підтримка демонтажу ядерних електростанцій та підводних човнів, управління ядерною інфраструктурою).

Відомо, що в Україні Babcock ремонтуватиме та підтримуватиме британську військову техніку, передану Великобританією до України. Для цих цілей Міністерство оборони Об’єднаного Королівства уклало контракт з компанією на понад 50 млн фунтів.

Як зазначали вище, Babcock є суднобудівельною компанією, у 2022 році зі складу британського флоту були виведені два протимінні кораблі класу Sandown її виробництва. Згодом судна отримали назви Cherkasy і Chernihiv та були передані до МВС України. Щоправда до завершення війни судна лишатимуться закордоном, зараз вони залучені до багатонаціональних навчань під українським прапором.

KNDS

Франко-німецька збройова група KNDS оголосила про створення в Україні дочірньої компанії. В концерн входить німецька Krauss Maffei Wegmann та компанія Nexter з Франції. Nexter є виробником самохідної артилерійської установки Caesar. Для України у 2024 році буде виготовлено близько 80 таких артустановок. Раніше ЗСУ отримали 19 машин від Данії і кілька партій від Франції. Підприємство, яке запрацює в Україні, буде виробляти техніку та боєприпаси, заявили міністри оборони Франції та Німеччини Себастьєн Лекорню та Борис Пісторіус.

З українського боку декларацію про наміри співробітництва підписала компанія ENMEK. Заплановано відкриття центру технічного обслуговування САУ Caesar та 3D-друк запчастин. Україна також отримає ліцензію на виробництво 155-мм боєприпасів.

Caesar
Caesar

Roshel

Канадський виробник бронеавтомобілей Roshel планує відкрити виробництво в Україні. Новий завод має створити сотні робочих місць. За час повномасштабної війни Україна отримала понад 1100 броньовиків виробництва Roshel , найбільш популярною є модель Senator.

Senator
Senator
Коментувати
Сортувати:
Кацапы, все это будет убивать вас.
показати весь коментар
20.06.2024 13:42 Відповісти