Бізнес на коноплях. Які перспективи відкриває закон про медичний канабіс
Дискусія щодо необхідності легалізації медичного канабісу в Україні точилася з 2016 року. Легалізатори аргументували потребу збільшенням кількості онкохворих, а також воєнними реаліями, в яких країна опинилася після анексії Росією Криму та нападу на Донбас. Мовляв, задіяні тоді ще в АТО військові отримують серйозні поранення, і все більше людей страждає на ПТСР.
За сім років – у грудні 2023-го – народні депутати ухвалили відповідний закон у другому читанні. Президент Володимир Зеленський підписав його в лютому 2024 року, а набув чинності він 16 серпня.
Одна з причин, чому парламентарі погодилися легалізувати ліки на основі канабісу, – війна. Зеленський зазначав, що держава має намір створити найсильнішу в Європі галузь ментальної і фізичної реабілітації. За його словами, Україна повинна стати "глобальним експортером практик відновлення та інтеграції в повоєнне життя для всіх абсолютно, хто пройшов та постраждав від війни".
Підтримують легалізацію і пересічні українці. Так, результати опитування КМІС показали, що 43% респондентів ставляться позитивно до легалізації медичного канабісу. Коли ж соціологи акцентували увагу опитаних на полегшенні болю, рівень підтримки навіть збільшився до 57%.
Водночас закон про легалізацію медичного канабісу окрім шляхетної мети допомоги нужденним має цілком практичне застосування. Адже передбачає зокрема дерегуляцію виробництва технічних конопель.
Керівниця сектору сільського господарства Офісу ефективного регулювання BRDO Ірина Грузінська називає "найбільшою перемогою бізнесу" те, що коноплі для промислових цілей стали звичайною сільськогосподарською рослиною і вже більше не вважаються наркотиками.
Аналітики Grand View Research у 2023 році оцінювали глобальний ринок вирощування конопель у $475,9 млрд. І, відповідно до їхніх прогнозів, до 2030 року він збільшиться до $1,8 трлн.
До $2 тис. з гектару
Технічні коноплі чудово підходять для виготовлення харчових продуктів, кормів для худоби, текстильних виробів, косметичних, медичних препаратів, будівельних матеріалів тощо.
Їх можна було вирощувати й до закону про легалізацію медичного канабісу. Утім, діяли жорсткі обмеження. Насамперед, вміст тетрагідроканабінолу (ТГК) у такій рослині не мав перевищувати 0,08%, а використовувати у виробництві дозволяли лише стебло та насіння рослини.
Станом на 2023 рік, за даними BRDO, саме через зарегульованість ринку технічною коноплею щорічно засівалося не більше 2 тис. га земель, хоча ще в радянські часи Україна вирощувала близько 120 тис. га технічних конопель і мала 35 переробних заводів. На кінець минулого року в Україні існувало лише три заводи з первинної переробки технічних конопель.
Якщо ж довести площі посівів технічних конопель в Україні до 120 тис. га, стверджують у BRDO, то український ринок тільки за рахунок виробництва насіння й соломи буде приносити в державний бюджет до $100 млн дол.
Динаміка посівних площ технічних конопель в Україні. Графік: BRDO. Дані: Держстат
Рентабельність виробництва коноплі наразі досягає 50%, підрахували фахівці консалтингової компанії Pro-Consulting, що розробляють бізнес-плани організації підприємств в різних галузях промисловості. Утім, як стверджують експерти, український фермер тільки на насінні може заробляти $500-700 на гектарі, додавши до цього переробку соломи (трести), він отримуватиме ще $2 тис. з гектара.
Новий закон дозволяє вирощувати технічні коноплі з рівнем ТГК до 0,3%, а також – використовувати всі частини рослини в промисловості: суцвіття, листя, стебла, насіння, коріння.
"З урахуванням нових можливостей показник рентабельності може збільшитися до 184%. Це втричі більше за дохід сільськогосподарського виробництва в галузі рослинництва", – наголошує Ірина Грузінська з BRDO.
Продукція, що може виготовлятися з технічних конопель. Інфографіка: BRDO
Зняття ж заборони на законодавчому рівні з вирощування наркотичної коноплі в медичних і рекреаційних (для немедичного вживання) цілях підносить рентабельність конопляного бізнесу до небес. На суцвіттях і листі конопель можна отримувати до $100 тис. з гектара.
Загалом увага інвесторів до галузі зростає. Так, директор Інституту луб’яних культур НААН України Сергій Ткаченко в лютому повідомляв, що в країні збудували три заводи з переробки конопель, ще один був у процесі будівництва. В останній інвестували $12 млн – у дві лінії переробки.
Засновник і директор Ma’Rijany Hemp Company Андрій Микитів в інтерв’ю Latifundist раніше розповідав, що його компанія в листопаді 2024 року планує запустити на базі Володарсько-Волинського льонозаводу в Житомирській області завод з первинної переробки конопляної трести на довге волокно. Потужності заводу складатимуть щонайменше 3-5 тис. тонн волокон на рік, а перероблятиме він 11-13 тис. тонн трести.
"І це ми говоримо про обсяг переробки на тих виробничих потужностях, які у нас будуть у перший рік роботи. Це доволі масштабно", – наголосив Микитів.
Ma’Rijany Hemp Company має амбітні плани – стати найбільшим переробником коноплі в Східній і Центральній Європі. Сировину на завод частково вирощуватимуть самотужки (орендують 850 га), а частково купуватимуть в аграріїв.
Сумарні посівні площі конопель у Європі обіймають 15% частки світового виробництва. Лідерами з виробництва сировини та виготовлення конопляної продукції є країни Азії, які у глобальному масштабі мають 75% ринку. Однак країни ЄС, як переробники продукції з високою доданою вартістю, є вагомими гравцями. До речі, для українського експорту ставка ввізного мита до ЄС є нульовою.
(Не)медичний канабіс
У біологічній систематиці не існує "медичного канабісу" як окремого виду. Медичний він чи ні – це одна й та ж рослина коноплі (Cannabis). Усе залежить від рівня тетрагідроканабінолу.
Так, коноплі для медичних цілей, відповідно до вже чинного законодавства, – рослини роду коноплі, вирощені з кондиційного та сертифікованого насіння не нижче другої генерації, що належать до групи культур лікарських рослин і включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які використовуються для виробництва лікарських засобів, вміст концентрації тетрагідроканнабінолу у висушеній соломі яких дорівнює або перевищує 0,3%. Усе, що нижче цього показника, відноситься до промислових конопель.
За даними Національної академії наук США застосування канабіноїдів ефективне при лікуванні понад 50 патологічних станів, серед яких епілепсія, розсіяний склероз, хронічний біль, ПТСР, онкозахворювання, хвороби Паркінсона й Альцгеймера тощо.
Нині 56 країн світу вільно використовують коноплю в медичних цілях – це країни ЄС, а також Канада, США, Велика Британія, Австралія та інші.
В Україні ж, згідно з оцінкою МОЗ, 6 млн пацієнтів потребують ліків на основі канабісу. До повномасштабного вторгнення Росії таких було 2 млн.
За словами радниці з розвитку спільнот і партнерств благодійного фонду "Пацієнти України" Ірини Рачинської, українці спочатку отримають доступ до імпортних ліків на основі канабісу. Вирощування коноплі для медичних цілей всередині країни буде доступним пізніше.
Жорсткий контроль залишається
Відповідно до закону, контроль за вирощуванням медичного канабісу та ліцензійних умов здійснюватиме Держлікслужба. Виробники культуватимуть рослину тільки в закритому ґрунті, у приміщеннях і теплицях, під постійним відеонаглядом. Окрім того, має бути забезпечений безоплатний цілодобовий доступ до даних відеоспостереження Національній поліції України.
Вирощувати коноплю зможуть лише юридичні особи, які отримають відповідну ліцензію, з сертифікованим виробництвом за стандартами GMP (належна виробнича практика).
"Закон визначає, що вся діяльність, пов’язана із медичним канабісом, буде ліцензуватися, а кожна дія – вноситиметься до електронної інформаційної системи обліку. Положення про таку систему нещодавно ухвалив Кабмін. Наразі робота над системою триває, очікується, що вона запрацює у жовтні 2024 року", – пояснила Рачинська Суспільному.
Експерти наразі оцінюють алгоритм виробництва медичного канабісу відповідно до нового закону складним і довготривалим.
Так, насамперед підприємства мають подати в Держлікслужбу пакет документів на отримання відповідної ліцензії. У цьому пакеті зокрема мають бути довідки про відсутність у працівників ліцензіата, психічних розладів, пов’язаних зі зловживанням алкогольними напоями, наркотичними засобами чи психотропними речовинами. А також – про відсутність у працівників не знятої чи не погашеної судимості за вчинення нетяжких, тяжких та особливо тяжких злочинів або кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, зокрема, що вчинені за межами України.
Утім, одним із основних документів є дозвіл від Нацполіції на використання об’єктів і приміщень для вирощування та виробництва медичного канабісу.
Тільки після отримання ліцензії підприємство може закупити насіння медичних конопель. Воно, як сказано в законі, повинно мати сертифікат якості та бути зареєстрованим у відповідному реєстрі.
Постачальником насіння можуть бути наші науковці. Так, завідувачка відділу селекції та насінництва конопель Інституту луб’яних культур, докторка сільськогосподарських наук, старша наукова співробітниця Ірина Лайко каже, що інститут уже має два сорти технічних конопель, придатних до вирощування як медичні.
Окрім того, треба провести лабораторні дослідження для визначення вмісту ТГК у висушеній соломі коноплі. Відбір зразків здійснюється за участі Національної поліції. До отримання результатів лабораторних досліджень збирати врожай не можна.
Кожен кущ матиме унікальний штрихкод, який дозволить прослідкувати повний цикл від насіння до фасування.
Для виробництва ліків треба отримати ще одну ліцензію – на виробництво психотропних речовин, зареєстрованих як лікарські засоби, та зареєструвати рослинну субстанцію канабісу в Державному реєстрі лікарських засобів.
Тому на початкових етапах виробництво ліків здійснюватиметься з імпортної рослинної субстанції коноплі. Для цього підприємству потрібно отримати ліцензію на її імпорт, а також супутні ліцензії – перевезення, зберігання, продаж тощо.
Через те, що виробництво потребує великих інвестицій, уряд обіцяє низьку вартість ліцензії – у межах 780 грн на рік, як у випадку з ліцензією на виробництво алкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Ліцензія на здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів видаватиметься на п’ять років.
Щоб продавати ліки з канабісу, аптеки повинні отримувати відповідну ліцензію.
Чи варта шкурка вичинки?
Щоб почати конопляний бізнес в Україні, потрібно інвестувати $2-3 млн, стверджує керівник Української асоціації медичного канабісу Геннадій Шабас.
Окрім фінансів ця справа потребує часу. Так, за словами засновника Drapalin Pharmaceuticals GmbH Івана Гарєва, для вирощування 10 тонн коноплі потрібно приміщення площею 15 тис. кв. м, а перші продажі відбуваються тільки на четвертий рік від дня заснування ферми.
Також свою роль грає клімат. Найбільш сприятливий для конопель – на півдні України, частина якого окупована росіянами, замінована та забруднена через активні бойові дії. Наприклад, Стратегія відновлення Криму після деокупації передбачає вирощування медичного канабісу в окремих регіонах півострова. Водночас посіви тих же технічних конопель в Україні мають фрагментарний характер у Вінницькій, Житомирській, Київській, Сумській, Харківській та Черкаській областях.
Проте висока рентабельність, якщо вона збільшуватиметься у відповідності до прогнозів експертів, може цілком окупити капіталовкладення. Перед бізнесом наразі відкриваються великі можливості. Насамперед це стосується аграріїв і технічних конопель.
"Реальна урожайність конопель – 1,3 т/га насіння. Зі 100 кг сировини можна отримати 30% олії. Кілограм олії коштує мінімум 400 грн. Тобто, якщо ви отримали 30 т олії й продали її по 400 тис. грн/т, у результаті матимете щонайменше 12 млн грн зі 100 га. Просто порівняйте ці цифри з продажем вирощеної кукурудзи", – каже директор Інституту луб’яних культур НААН України Сергій Ткаченко:.
Після продажу олії у виробника ще залишиться макуха, яку можна переробити на білкові корми й вигідно продати, та близько 4 т/га соломи на полі, які теж коштують щонайменше $400 (близько $100/т).
"Чому аграрії не сіяли коноплі? Вони говорили, що є різні ліцензії, квоти. Ми це почули, заклали в законі основний фундамент для того, щоб аграріям було вигідно вирощувати технічний канабіс. Уже є грантові програми, інвестиційні європейські програми, за якими хочуть побудувати в Україні великі заводи з виробництва целюлози, пластику та різних продуктів з вирощених конопель. Зараз у кожного аграрія є шанс бути першим, хто надаватиме сировину для цього виробництва. Це буде контрактне виробництво. Наприклад, на 5 чи на 10 років ви будете сіяти та матимете форвардні контракти на вашу продукцію", – казав під час панельної дискусії на конференції Re:farm 2024 Геннадій Шабас.
Зацікавленість бізнесу в коноплярстві є. Підприємці чекають на повноцінний старт оновлень, які галузі має принести закон про легалізацію медичного канабісу, щоб зрозуміти правила гри. Поки ж компанії пишуть проєкти та будують бізнес-моделі.
Гулять так гулять.
Особенно нужен свой кокаин - после него такой мужественный гундосый голос появляется, а если ещё быть небритым, то на шМарафоне ты будешь желанный гость.
Тепер ті " мєнти" просто озолотяться " видаючи дозвола" і " контролюючи вміст речовини".
Чекаємо на ріст легальних наркомаів у геометричній прогресії за декілька років.
Ти погано грошву відробляєш, троллєвидний.
"Утім, одним із основних документів є дозвіл від Нацполіції на використання об'єктів і приміщень для вирощування та виробництва медичного канабісу.
Тільки після отримання ліцензії підприємство може закупити насіння медичних конопель. Воно, як сказано в законі, повинно мати сертифікат якості та бути зареєстрованим у відповідному реєстрі. Джерело: https://biz.censor.net/r3506196
Троль, ти не метушись, галіматьї тут не пори. Зрозуміло, що тобі Арахамія- наркокур'єр гроші платить. Але ж він тобі не за галіматью платить
Разрешили медицинский каннабис, в Германии с США уже давно разрешен обычный и для всех.
Но у нас
То що раніше по підвалам кришували, тепер переросте в гіганьскі промислові підприємства по паралельному виготовленню накотиків.
І " мєнти" законодрвством вповноважені то " контролювати"
А по друге і голвне, мове не про то, де і чий наркотик буде купляти наркоман, а про то, що в Україні з'являється мільярдна індустрія, де поряд із легальними наркотиками, з'являється мегавиробництво нелегалтної наркоти( як у випадку продукування цигарок із акцизними і безакцизними марками) і " торгувати нею" будуть ті ж самі Арахамії, і точно також іх буде кришувати РОВД., тільки наркотиків побільшає.
А от кришувати заводи по виговленню наркоти будуть вже генерали і полковники із СБУ, ДБР, міліції, прокуратури.
Коноплі і льону був інститут,, льону і коноплі ,,
І нічого просто боротьба з наркоманією була жорстка і системна
Біля мене земля де в1941 році розгромлено зерносховище
Конопля проростає до цих пір
А при ********* відношенню до наркозалежності
Ми не знайдемо водія
А хто бачив квітуче поле льону краса яку словами не передать
спаивание населения ?
успешно сократив поголовье претендентов на земельнфый пай киевские шаромыжники решили разрешить себе травку, а рабам опять оставили нищенские зарплаты и мусорской контроль
нашого шибздіка хвилює тільки масштабність
Продажі канабісу у 2022/2023 роках були еквівалентні $150 на рік на повнолітню людину споживача канабісу.
На черзі проституція, або як ії назве Зе клоун Центри для зняття соціальної напруги
Підрахунки в корні не відповідають українським реаліям. Ліцензування вирощування медичного канабісу настільки зарегульоване та корупційновмістке, що на кожному етапі та кожному чиновнику треба буде платити і платити. Так що треба буде в бюджет закладати тільки на підмазку всієї цієї ********* орави перевіряючих ті 2-3 млн, а можливо і більше.