Скільки допомоги отримала Україна від США й інших союзників
У 2022 році, після початку повномасштабної війни, яку Росія розв’язала проти України, весь цивілізований світ став на наш бік. У країну потекли гроші, озброєння, гуманітарні вантажі. І ось три роки потому, коли до влади в США повернувся Дональд Трамп, американці виставили Україні рахунок. Мовляв, за допомогу треба платити.
У своїх гучних заявах Трамп озвучив феноменальну суму – $350 млрд. Він переконаний, що саме стільки США витратили на допомогу Україні. Узяти "борг" американці хочуть мінеральними ресурсами на $500 млрд.
Читайте також: "Дайте нам ресурси". Трамп озвучив ціну допомоги Україні. Що далі?
Президент Володимир Зеленський підрахунки американського колеги відкинув. Насамперед тому, що допомога надавалася як грант, тобто даром – це не кредит. Окрім того, Зеленський назвав скромніший розмір допомоги, яка надійшла від Сполучених Штатів протягом трьох років повномасштабної війни – майже $100 млрд.
"Витрати України на війну становлять $320 млрд. Із них $120 млрд – це кошти українських платників податків, а $200 млрд – допомога від США та Європейського Союзу. Уся ця сума спрямована на військові потреби. Загалом Сполучені Штати надали $67 млрд на озброєння, а ще $31,5 млрд – у вигляді прямої фінансової підтримки бюджету", – зазначив президент України.
Коли перепалка між Києвом і Вашингтоном через обсяги допомоги досягла піку, очільник новоствореного Департаменту урядової ефективності (DOGE), найбагатша людина планети Ілон Маск звинуватив політиків США в отриманні частини американських грошей.
"Значний відсоток грошей, "направлених в Україну", насправді пішов на користь політиків США, Демократичної партії і деяких республіканців. Тому Зеленський каже, що отримав лише половину грошей", – написав він у своїй соцмережі X (колишній Twitter).
БізнесЦензор розбирався, скільки ж насправді грошей отримала Україна від своїх союзників. У відкритих джерелах фігурують різні цифри, проте всі вони менші за $500 млрд, навіть якщо доплюсувати до американських грошей кошти інших країн.
Скільки грошей Україна отримала від США
Загальний обсяг допомоги Україні від США з моменту повномасштабного вторгнення Росії становить близько $183 млрд, $65,9 млрд з яких – військова допомога.
Цифри оприлюднило урядове американське видання Голос Америки, посилаючись на дані Пентагону та міжвідомчої наглядової групи, яка відповідає за представлення звітів Конгресу.
"Близько $58 млрд зі $183 млрд загальної допомоги Україні витрачені в США. Ці кошти були спрямовані безпосередньо на розвиток американської оборонної промисловості або шляхом заміни старої зброї, переданої Києву, на нову зброю американського виробництва, або шляхом прямих інвестицій у промисловість", – наголошується в матеріалі.
Є і документальне підтвердження. У своїй фактологічній довідці Пентагон стверджує, що Сполучені Штати виділили Україні понад $66,5 млрд на безпекову допомогу з початку правління адміністрації трампівського попередника Джо Байдена, зокрема приблизно $65,9 млрд з початку вторгнення Росії 24 лютого 2022 року.
За даними Міністерства фінансів України, Сполучені Штати направили $31,2 млрд в наш бюджет з моменту початку повномасштабної війни. Тобто загалом виходить $97,1 млрд – сума, про яку казав Володимир Зеленський.
Проте є ще підрахунки Кільського інституту світової економіки. Відповідно до їхніх даних, обсяг загальної допомоги США Україні складає 114,2 млрд євро. Якщо рахувати за поточним курсом, це майже $120 млрд – більше, за озвучену Зеленським суму, проте менше за загальну цифру, оприлюднену Голосом Америки.
Але навіть якщо взяти до уваги суму в $183 млрд, незрозуміло звідки Дональд Трамп придумав $350 млрд – це майже вдвічі більше фактичної допомоги. Хоча не виключено, що Трамп казав уже про суму з профітом. Під час пресконференції 23 лютого Зеленський розповів, що в отриманій від американців угоді по копалинах на $500 млрд ішлося про те, що на кожний отриманий Україною долар треба повернути два.
Окрім того, існує традиційна плутанина щодо грошей, а саме: сума, що виділяється з бюджету США не дорівнює сумі отриманої Україною допомоги.
Яскравий приклад – ухвалене в квітні минулого року рішення щодо виділення $60,8 млрд допомоги. Напряму до нас має дійти $36-37 млрд (закон розрахований до кінця вересня 2025-го), решта – витрати на відновлення запасів на складах Міноборони США, плата європейському командуванню за навчання військових і розвіддані, гуманітарна допомога біженцям тощо.
Скільки грошей Україна отримала від Європи
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Європейський Союз разом з країнами-членами ЄС надав Україні понад 134 млрд євро економічної, гуманітарної та військової підтримки. Це дані Офісу віцепремʼєрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.
Тільки бюджетної підтримки від ЄС нам надійшло 45 млрд євро, каже міністр фінансів Сергій Марченко. У доларах це майже $48 млрд – найбільша загальна сума асигнувань направлених в український бюджет від початку повномасштабної війни.
Загалом європейські країни вели перед саме за обсягами фінансової і гуманітарної допомоги Україні з лютого 2022. Лідерство ж у військовій підтримці належало Сполученим Штатам.
"Європа в цілому явно випередила США за обсягом допомоги Україні. Загалом Європа виділила 70 млрд євро фінансової та гуманітарної допомоги, а також 62 млрд євро військової допомоги. Для порівняння – 64 млрд євро військової допомоги від США, а також 50 млрд євро фінансових і гуманітарних асигнувань", – стверджують у Кільському інституті світової економіки.
Проте нині Європа починає випереджати американців і у військовій допомозі, доходять висновків аналітики. І беруть вони до уваги не лише Євросоюз, а й такі європейські країни як Велика Британія, Норвегія, Швейцарія та Ісландія, що не є членами ЄС, але допомагають Україні.
Європа давно обігнала США за обсягом допомоги. Графіка: Кільський інститут світової економіки
Так, за даними Кільського інституту світової економіки, Європа з лютого 2022 року виділила Україні 132,3 млрд євро допомоги. Ще 115,1 млрд євро буде призначено, тоді ж як для Сполучених Штатів ця цифра складає всього 4,8 млрд євро.
"З поверненням Дональда Трампа на посаду президента США американська військова допомога найімовірніше зупиниться. Європейським урядам зрештою запропонують активізувати свої зусилля та заповнити велику прогалину, залишену США", – каже керівник відділу моніторингу підтримки України Кільського інституту Крістоф Требеш.
Але є нюанс. Як пише The Economist, 90% фінансової допомоги ЄС Україні – це кредити, тоді як США дають (чи принаймні давали) переважно гранти.
Загалом від початку повномасштабної війни, за підрахунками експертів Кільського інституту, Україна отримала близько 267 млрд євро, або близько 80 млрд євро у кожен рік великої війни. Із них 49% – це військова допомога, 44% – фінансова, 7% – гуманітарна.
Інша допомога для України
Виділяють допомогу Україні й інші країни. Наприклад, Австралія, Нова Зеландія, Туреччина, Південна Корея, Японія. Останню можна вважати лідеркою цього клубу.
У квітні 2024-го було відомо про $12 млрд різнобічної фінансової підтримки, наданої Україні. Саме таку цифру тоді озвучив президент Володимир Зеленський під час телефонної розмови з прем’єр-міністром Японії Фуміо Кішідою.
Тільки в бюджет від японців з початку повномасштабної війни надійшло $8,5 млрд підтримки. Японія – четверте після ЄС, США та Міжнародного валютного фонду джерело фінансування загального фонду державного бюджету України.
Україна вдячна за будь-яку допомогу, але можна більше
У питанні допомоги Україні варто розуміти, що частка кожного конкретного донора є надзвичайно малою, якщо порівнювати з розмірами їхніх економік, стверджують експерти Кільського інституту.
Так, Велика Британія, Німеччина, США, виділяли на допомогу Україні не більше 0,2% від свого ВВП. Для Франції, Іспанії та Італії цей показник ще нижчий – лише 0,1%.
Найбільше прямої допомоги за такими підрахунками, як не дивно, нам надали:
- Естонія – 2,2% ВВП;
- Данія – 2,17% ВВП;
- Литва –1,8% ВВП;
- Латвія – 1,53% ВВП;
- Фінляндія – 0,98% ВВП;
- Швеція – 0,92% ВВП;
- Польща – 0,8% ВВП;
- Нідерланди – 0,78% ВВП;
- Норвегія – 0,75% ВВП;
- Словаччина – 0,65% ВВП.
Тобто ті ж Сполучені Штати не входять навіть у десятку найбільших донорів України відповідно до їхньої економіки. Україна, як зазначив Володимир Зеленський під час пресконференції 23 лютого, вдячна за будь-яку підтримку нашої країни. Проте потенціал, як видно з обрахунків, не реалізований.
У ЗМІ та соціальних мережах можна зустріти тезу, мовляв, нам ніхто нічого не винен, а допомога – діло добровільне. Проте варто нагадати, що Україна – єдина країна, яка сама відмовилася від ядерної зброї. Станом на 1991 рік, ми мали третій за розміром ядерний арсенал світу, але емісари зокрема з Вашингтону тиснули на Україну, щоб її позбутися. У грудні 1994-го ми отримали Будапештський меморандум, який зрештою не вартий навіть паперу, на якому був надрукований. А вже в червні 1996 року Україна офіційно втратила ядерний статус.
Якщо США в особі президента Дональда Трампа та його довіреного кола виставляє Україні борг заднім числом за допомогу у війні, яку розв’язала Росія – одна з країн-підписанток Будапештського меморандуму, то чи не може Україна вимагати компенсації за добровільну відмову від ядерної зброї?
Але скільки би грошей не надали наші союзники навіть не з 2022-го, а з 2014 року, коли Росія розв’язала проти України війну, цього буде недостатньо. Адже Україна платить найвищу ціну – життями своїх громадян – і стримує поступ агресії російського імперіалізму.
Але він посилається на офіційні документи американської влади.
Принаймі є сенс перевірити ці цифри!
зброї , щоб не платити. Леопард-1 танк початку -60х років, вже знят ,
а F-16 літак, який з,явився у 1975році та прийнятий на озброєння у
1982р. На складах в США цього мотлаху,та іншого війского спорядження
вистачить. Згадаємо "американську тушонку" якою частували при зламу
Берлінскої стіни. На початку 90х- а вона виготовлена була в 1949році.