Зростання цін на Mavic застопорило закупівлі дронів для фронту

Автор: Ольга Прокопишина

Наразі закупівельники Mavic, основного дрону для Збройних Сил України, говорять про відсутність пропозиції на ринку та удорожчання, через що були скасовані основні закупівлі безпілотника за державний кошт у лютому-березні цього року.

Зеленський про дрони

На початку березня міністр оборони Рустем Умєров оголосив про старт проєкту "Лінія дронів". Він передбачає забезпечення п’ятьох найкращих підпрозділів безпілотних систем – Рарог, К-2, Фенікс, Ахіллес, Птахи Мадяра – засобами РЕБ, безпілотними апаратами та транспортом. На проєкт виділили 4,6 млрд грн.

"Лінія дронів" – це масштабування найефективніших рішень в армії. А саме - створення "killzone" на 10-15 км, що робить просування ворога неможливим без втрат надаючи піхоті повітряний супровід і прикриття", - зазначається на сторінці Рустема Умєрова у Facebook.

"Його мета – розвивати найкращі підрозділи безпілотних систем та масштабувати їх бойовий досвід у ЗСУ. Ми створюємо мережу спеціалізованих частин, які отримають сучасне оснащення, необхідні ресурси та фахівців.

В той же час, за словами головного редактора "Цензор НЕТ" Юрія Бутусова, більша частина українських підрозділов дронів не профінансована.

"Березень місяць більша частина підрозділів дронів не профінансована. Наприклад, дронів з супутниковим зв’язком, не профінансовано. У нас гірша ситуація з фінансуванням дронів ніж у 2023 році, ніж у 2024 році. Замість того, щоб планувати розподіл фінансів на ключові статті видатків сил оборони, влада незрозуміло куди витрачає гроші і прикривається одним проєктом для п’яти частин. Фронт в 1200 км тримає понад 300 різних військових частин дронів, яким також треба забезпечення. Наприклад, лише на півдні Покровська одночасно працюють 12 підрозділів дронів. Тому що треба забезпечити щільність засобів, виконувати різні завдання. У всіх має бути забезпечення, чітка організація і планувати свої ресурси. Всі це не зроблено".

З початку року Департамент забезпечення Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації в четвертий раз зірвав конкурс на закупівлю Mavic – основного розвідувального дрона.

Видання "Наші гроші" пояснюють той факт, що вчетверте закупівля не відбулась, низькою очікуваною вартістю тендерів Департаменту забезпечення. Ніби-то ціна дрону, що пропонує Департамент, є набагато нижчою від поточних ринкових цін.

"Починаючи з грудня тут намагаються провести тендери на 6 872 тисяч Mavic 3E за 659 млн грн (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7) та 1200 Autel EVO Max 4N за 340 млн грн (1). Але вже четверта спроба завершується скасуванням торгів через відсутність жодної пропозиції від учасників ринку.

Справа в тім, що ДССЗЗІ виставляє очікувану ціну дронів набагато нижчу від актуальної ринкової. По Mavic 3E виставляють 96 тисяч грн. І після цього учасники мають торгуватись з пониженням ціни. Така ціна була можлива минулої осені, але потім вона досить різко виросла (про причини нижче). Зараз по денним мавікам вдається отримати тільки дорожче 100 тисяч гривень", - зазначає "Наші гроші".

Як з’ясував БізнесЦензор, у Департаменті забезпечення Держспецзв’язку планували закупити три види апаратів – Mavic 3T, Mavic 3E та Autel EVO Max 4N.

За нашими підрахунками, з початку року Департамент забезпечення Держспецзв’язку оголосив 34 закупівлі основних видів дронів.

З них були успішно проведені лише дев’ять загалом на 1,15 млрд грн. За ними укладені договори на 1,14 млрд грн.

На початку грудня Держспецзв’язку на умовах 70% авансу уклало кілька договорів на постачання денних мавіків за 92 - 97 тис грн, тоді як середня осіння ціна на закупівлях інших замовників у Prozorro була вже на рівні 105 тис грн.

В результаті по деяким з цих контрактів, за інформацією джерела "Наших грошей" на ринку дронів, апарати не були поставлені. Хоча постачальник за ними отримав аванс у 70% вартості закупівлі. Зараз правоохоронці розбираються хто присвоїв ті гроші – безпосередні контрагенти, з якими ДССЗЗІ укладало контракти, чи закордонні дилери, у яких ці контрагенти планували купити дрони для поставки в Україну.

Як з’ясував БізнесЦензор, наразі Департамент пропонує постачальникам співпрацю на умовах 20% авансу. Один тендер Департаменту зараз перебуває в статусі відміненої закупівлі, він стосується придбання тисячі комплектів Mavic 3T за 190 тис грн/ одиниця. Інші зазначені як такі, де закупівля не відбулась через відсутність учасників.

Наприклад, не відбулась закупівля 1200 одиниць квадрокоптерів Autel EVO Max 4N за 283,272 тис грн/одиниця.

Чи купівля 862 комплектів дронів DJI Mavic 3E за майже 96 тис грн/одиниця.

У 2024 році Департамент уклав 58 договорів на закупівлю квадрокоптерів та безпілотних авіаційних комплексів загалом на 3,5 млрд грн.

У 2023 році Департамент уклав 23 договори на постачання безпілотників. Проте засекретив не лише постачальника, а й вартість контрактів. У 2022 році закупівлі дронів у Prozorro відсутні.

Раніше Держспецзв’язок на своєму сайті повідомляв, що загалом закупив упродовж 2022-2024 років 1 792 332 безпілотних систем.

В той же час Державне підприємство "Агенція оборонних закупівель" Міністерства оборони України, що наразі пропонує постачальникам дронів співпрацю на умовах післяплати впродовж 15 днів по факту поставки, у лютому цього року уклало договір на комплекти DJI МAVIC 3Е по 103 400 грн/одиниця.

А 500 комплектів DJI МAVIC 3Т закупила по 154 900 грн/одиниця.

На початок березня у ДП "Агенція оборонних закупівель" в статусі очікування пропозицій перебувають 15 тендерів на закупівлю комплектів DJI МAVIC 3Е та МAVIC 3Т. Деякі з них вже не відбулись, також через відсутність учасників.

Наприклад, скасували закупівлю 400 комплектів DJI МAVIC 3T, що ДП пропонувало придбати по 173,55 тис грн одиниця очікуваної вартості.

Хоча в іншій аналогічній закупівлі "Агенції оборонних закупівель" охочий знайшовся, закупили за 173 тис грн/ одиниця.

Неллі Стельмах, експертка Проєкту реформ оборонних закупівель, припускає, що, можливо, наразі вичерпалась здатність ринку постачати деякі моделі популярних китайських дронів: хтось з постачальників законтрактував і зможе поставити, а інший не зміг законтрактувати. За півтора місяця вартість дрону зросла на понад 30%.

"Взагалі не можна було передбачити, що складеться така ситуація. Тому що ще в січні ми укладали нормальні договори. А потім з’явилась інформація, що перестали постачати і звичайно, коли підвищується попит, ціна йде в гору. Закупівельники не встигають підвищувати очікувану вартість", - говорить Неллі Стельмах. Якщо в січні Mavic закуповували по 157-165 тис грн, то наразі їх пропонують й за 210 тис грн. Якщо закуповувати по 200 тисяч гривень, то я краще буду купувати Autel чи Matrice. Хоча постачальники ( Mavic) кажуть, що з орієнтовно з 15 - 20 березня постачання оновиться".

Нагадаємо, що наразі Україна не може закуповувати китайські дрони напряму у виробника через обмеження Китаю, що з 2022 року ніби-то прагне "уникнути військового використання" апаратів, тому до України вони потрапляють через компанії- посередники в третіх країнах. Хоча наразі китайські дрони є без перебільшення основним засобом розвідки, широко використовуються з обох боків лінії українського фронту, як захісниками України, так і армією РФ. Восени під заборону Китаю потрапив експорт моторів, батарей та контролерів, які використовуються у збірці FPV-дронів.

Як показує практика, китайські ембарго можна обходити, проте це суттєво впливає на кінцеву вартість дрона та інколи спричиняє перебої у поставках.

Ще у 2023 році на Україну приходились 60% обсягів продажу китайських дронів Mavic. Їх виробляє китайська приватна компанія DJI (Dajiang Innovation Technology Co), одна з перших виробників  квадрокоптерів, мікроконтролерів, відеообладнання.

Коментувати
Сортувати:
А чому ви не розповіли у статті про кодифікований шмавік?
І якщо він по характеристикам такий чудовий, то навіщо держава і громадяни спонсорують Китай, а не замовляють вітчизняні дрони
показати весь коментар
12.03.2025 13:43 Відповісти
Нажаль влада не розуміє, що війна на довго і потрібно налагодити процес випуску власних розвідувальних дронів. Чому кітайці копіюють, а ми не можемо? Тим більше що західні країни готови фінансувати випуск дронів та безпілотників...
показати весь коментар
12.03.2025 14:19 Відповісти
"влада не розуміє".. це я не розумію, чому таких наївних багато, і звідки ви всі беретесь..
показати весь коментар
12.03.2025 19:53 Відповісти
Та навіщо ці весільні дрони , вже скоро мир і шашлики.
показати весь коментар
12.03.2025 22:48 Відповісти
Це ті "весілльні" мавіки, які "непотрібні"?)
показати весь коментар
13.03.2025 02:26 Відповісти
Умерова на 0
показати весь коментар
13.03.2025 06:13 Відповісти
Давайте почекаєм два роки поки впадуть ціни?
показати весь коментар
17.03.2025 23:53 Відповісти