НА ЗАХИСТ УКРАЇНСЬКОГО ІНСТИТУТУ
Саме під час кризи мав би проявитися весь талант і масштаб нашої зовнішньої політики.
У політико-дипломатичному значенні це мало б означати три поточні практичні пріоритети: пошук для України ресурсів, ресурсів і ще раз ресурсів. А також постійне нагадування світу про те, що Росія продовжує агресію і не має наміру її зупиняти. І про те, хто і що таке Україна та яке значення має наша держава для нинішнього і майбутнього світового устрою.
Форс-мажор майже паралізував нашу зовнішньополітичну активність. Реляції про «віртуальні візити» викликають співчутливий жаль.
Так, ми опинилися перед значними об’єктивними перешкодами. Але вони не повинні стати виправданням для безпомічності і безпорадності.
І тут яскравим прикладом є ситуація, в якій може опинитися Український Інститут Ukrainian Institute - Український інститут - установа, створена при Міністерстві закордонних справ для здійснення в світі нашої національної культурної дипломатії.
Саме зараз ця інституція мала б стати дуже необхідним і переконливим голосом про Україну. Життя вносить корективи в роботу УІ. І ці корективи мали б полягати в тому, щоб поширювати світом правду про єдність українців у час кризи, про нашу емоційну солідарність з іншими народами, про наші культурні та гуманітарні ініціативи, про реакцію нашого кіно, мистецтва і літератури на злам світових процесів.
Одним словом, у нашої держави, у нашого уряду, в нашого Міністерства закордонних справ в руках є колосальний і ще не повною мірою застосований інструмент прямого діалогу з серцями і настроями мільйонів людей по всьому світу.
Але цей інструмент виявився нікому непотрібним.
Навпаки очікується, що його фінансування буде скорочене до того рівня, щоб просто виплачувати зарплати. Якщо це станеться, то вся робота зі становлення Українського Інституту, яка розпочалася навесні 2014 року, по суті, стане марною. А державний апарат просто підтвердить свою не раз доведену нераціональність.
Закликаю Міністерство закордонних справ заступитися за Український Інститут.
Закликаю членів Наглядової ради Українського Інституту виявити своє лідерство і підтримати колектив та структуру, яка має виняткове національне значення.
І, безумовно, дуже хочу вірити, що всі діячі культури і громадські активісти, які розуміють, наскільки важливою є наша культурна присутність у світі, підтримають заклик до уряду забезпечити для Українського Інституту максимально можливе фінансування.
Нам потрібна справді активна і талановита зовнішня політика та дипломатична робота. Особливо зараз. Український Інститут - це її невід’ємна складова.