11913 посетителей онлайн
11 674 51
Редакция Цензор.НЕТ может не разделять позицию авторов. Ответственность за материалы в разделе "Блоги" несут авторы текстов.

Сценарії 2024-2025

війна,зсу

Стисла версія цього тексту була написана й опублікована 20 листопада 2023. У новій редакції, по-перше, враховані численні зауваження; по-друге, вона пройшла перевірку на зустрічі аналітиків наприкінці року, де картинки, отримані різними методами, майже співпали; по-третє, цей текст розширений і краще структурований. Дякую численним колегам, чий внесок дозволив покращити текст, їх занадто багато, щоб згадати всіх. Але водночас за те, що вийшло в результаті, відповідаю лише я.

Що буде далі?

Ми беремо тут рамку часу мінімум 2 роки, щоб врахувати наслідки виборів в ключових країнах. Нині ейфорія весни 2023 вже минула, маятник суспільних настроїв хитнувся в інший бік, але спробуємо відволіктися від емоцій та підійти до аналізу раціонально. Втім, якщо ви обираєте для себе незнання, зупиніться тут і не читайте далі.

Вхідні дані

Що ми точно знаємо на даний момент:

  1. Позиційна війна не призводить до суттєвої зміни лінії зіткнення. За оцінками воєнних аналітиків, спроможність кожної зі сторін в обороні перевищує наступальну спроможність іншої сторони. Попри значні успіхи України в повітрі й на морі, основний фронт війни — сухопутний.
  2. Путін обрав стратегію війни на виснаження, в якій авторитарна росія має більше шансів, ніж Україна, бо ми залежимо від демократичних союзників, позиція яких може змінитися після виборів (в які росія буде неодмінно втручатися з цією метою).
  3. Захід на даний момент не розглядає сценарій російської поразки як прийнятний для себе, з усіма наслідками щодо кількості й якості постачання озброєнь, жорсткості санкцій тощо. Страхи Заходу та причини неприйнятності для нього російської поразки детально викладені у цій статті.

З цього випливають три основні сценарії для України.

1. Війна на виснаження

Найгірший сценарій, і поки що все рухається по цій траєкторії. Зміна влади в країнах Заходу поступово призводить до зменшення підтримки до того рівня, коли Україна не зможе продовжувати війну й буде вимушена вести переговори про мир на умовах росії. Навіть якщо політична підтримка збережеться на нинішньому рівні, є ще два фактори. По-перше, кількість точок напруги у світі зростатиме, відволікаючи від України. По-друге, спроможність Заходу надавати зброю почне вичерпуватися, а переводити американську чи європейську економіку на воєнні рейки ніхто не буде: приватні виробники озброєнь та військової техніки будуть вкладатися у розширення виробництва лише у випадку значних державних гарантій, які сьогодні їм не дасть жоден західний уряд. Ну а Україна в будь-якому разі сама не здатна забезпечити себе сучасною зброєю, хоча мусить робити всі можливі кроки в цьому напрямку.

Фактично цей сценарій означає поразку України, яка не залишає шансів на відновлення економіки (водночас це поразка і росії, але їх влаштовує завершення війни взаємною поразкою). У внутрішній політиці Україна також має проблеми, бо проводити вибори під час безкінечного воєнного стану неможливо (причини добре висвітлені тут); а якщо їх провести, то вони консервують нинішню владу в найгірший спосіб, що дає Заходу підстави остаточно відмовитися від України як недемократичної країни, або призводять до масового протесту, що в час війни матиме вкрай негативні наслідки.

Варіант цього сценарію: згасання інтенсивності бойових дій через низьку спроможність обох сторін, згодом відновлення високої інтенсивності, коли принаймні одна зі сторін буде готова. Якщо жодна зі сторін не буде готова – тоді повільна депопуляція та деіндустріалізація обох країн.

У випадку перемоги росії з великою ймовірністю відбудеться перенесення бойових дій на європейські терени (передусім країни Балтії) без явного спротиву НАТО, але за участі мобілізованих українців у складі російської армії.

2. Заморожування війни

Цей сценарій дає Заходу вихід із нинішньої пастки "поразка, перемога й затягування однаково неприйнятні". В цьому сценарії союзники залишають підтримку України приблизно на нинішньому рівні, щоб не допустити поразки України й не завдати поразки росії. Констатуючи неможливість досягти успіхів, західні союзники схиляють Україну до переговорів про заморожування конфлікту, водночас сильно тиснучи на путіна. Ініціатором переговорів стане або Байден навесні чи влітку 2024 (йому треба виглядати на виборах переможцем або принаймні миротворцем), або вже переможець американських виборів навесні 2025.

Сьогодні цей сценарій може здатися малоймовірним, бо до переговорів не готові ні українське суспільство, ні путін – йому вибори не потрібні, бо ставка зроблена на перший сценарій війни на виснаження. Але чимало факторів можуть змінити ситуацію: наприклад, більшість українського суспільства може не прийняти мобілізацію й почати тиснути на владу (а влада легко перекладе відповідальність на "народ, винний у зриві мобілізації"), або численні розколи в нашому суспільстві (значною мірою створені російськими спецслужбами) призведуть до неможливості тримати удар. Тим часом путін може опинитися під внутрішнім (клани) чи зовнішнім (Китай) тиском, у тому числі внаслідок наростання економічних негараздів в росії та в Китаї (про двоїстість китайської політики можна почитати тут). На російську позицію можуть вплинути різноманітні асиметричні українські дії. Підкреслю: на відміну від першого сценарію, переговори вестимуться не на російських, а на західних умовах.

Але це не кінець, а новий початок.

Після підписання мирної угоди обидві сторони (Україна за допомогою Заходу, росія за допомогою Китаю – адже формально війна завершена) починають інтенсивно готуватися до наступної війни, яка станеться в середньому за 5 років (мінімум 3, максимум 7 – саме стільки, за оцінками воєнних аналітиків, потрібно росії для відновлення спроможності, але темп залежить від обсягів зовнішньої допомоги та інших факторів).

Оскільки мирна угода веде до зняття воєнного стану, проводяться демократичні вибори, на яких перемагають нові обличчя, що уособлюють курс на всебічну модернізацію, в той час як Зеленський асоціюється з поразкою і сходить з політичної сцени (відмова від проведення демократичних виборів у мирний час матиме для нього ще гірші наслідки).

За час підготовки до наступної війни росія має шанси вивчити помилки 2022 року (і неодмінно їх вивчить), а Україна має шанси суттєво модернізуватися (не лише в технічному, а й в інституційному аспекті; в дужках також зазначу, що починати варто вже).

Далі розвилка:

В кращому варіанті цього сценарію Україна настільки добре модернізується, що росія остерігається напасти, тож ситуація заморожується надовго по корейському сценарію. Це не та перемога, якої прагне більшість, але такий сценарій дає нам непогану довгострокову економічну та безпекову перспективу.

В гіршому варіанті Україна готується слабко, і друге вторгнення призводить до повної поразки та встановлення проросійського режиму (див. першу та другу Чеченські війни), врешті ліквідацію суверенітету з усіма наслідками 1920-1980 років. Варіант цього сценарію: у випадку перемоги на виборах популістів замість модернізаторів-оборонців нажахана перспективою Руїни активна меншість виходить на Майдан. Не найкращий варіант, але дозволяє відвернути найгірше.

3. Перемога

Україні вдається переконати союзників, що поразка росії є прийнятним сценарієм (і навіть бажаним). Допомога різко зростає до рівня, який дозволяє успішно провести весняно-літній контрнаступ, звільнити Південь і Крим, значно скоротити лінію фронту, заморозити окуповану частину Сходу до кращих часів і в такому форматі вийти на переговори на українських умовах.

Після підписання миру Україна вступає в НАТО й отримує великі гроші на відновлення й модернізацію економіки. Переможна Україна привертає увагу світу в різних аспектах, в тому числі інвестиційному. Безпекова ситуація сприятлива для економічного зростання, розблоковані моря відкриті для експорту. Зеленський легко виграє демократичні вибори як переможець у війні. Тим часом російська поразка призводить до накопичення в росії факторів, які ведуть до політичних змін, як це бувало завжди в її історії після воєнних поразок. Ці зміни (у м'якому форматі рефедералізації чи у більш ймовірному жорсткому форматі деколонізації) унеможливлюють наступну російську агресію.

Сценарій "Перемога" найменш ймовірний, бо передбачає той рівень стратегічної й переговорної майстерності, якого Україна нині не має. Водночас він єдиний, який забезпечує виживання правлячої політичної команди, і це добре, що інтереси суспільства й політичної еліти співпадають.

Джокери

  1. Завжди можуть бути якісь "чорні лебеді" або навіть "сірі носороги" (подія, яку давно чекали). Наприклад, путін може померти, і можлива тривалість приховування цієї інформації набагато менше, ніж потрібно для визначення наступника та консолідації влади (нікому в російській історії не вдавалося це зробити швидше ніж за 3-4 роки). Також чимало джокерів сховано у рукаві китайського халату. Але робити ставку на такі події безглуздо.
  2. Трамп є ексцентричним і повністю непередбачуваним персонажем, тож існує ненульова ймовірність, що через певні чинники він раптом розвернеться в бік максимальної підтримки України. Але очевидно, що робити на це ставку так само безглуздо.

Що робити Україні у 2024:

  1. Сформувати образ перемоги та післявоєнного світу (а також можливі сценарії поразки) й продемонструвати його західним союзникам і партнерам, переконуючи їх в тому, що наша перемога – це їхня перемога, а наша поразка – це їхня поразка. Посилити українську дипломатію на ключових напрямках, підсилити її впливом через мистецтво, бізнес, міжнародні мережі громадських організацій тощо. Залучити на свій бік західних інтелектуалів та публічних осіб. Максимально використати силу української діаспори, старої та нової. Надіслати виразне й чітке антиколоніальне, антиімперіалістичне повідомлення незахідним країнам. Узгодити бажаний сценарій та сформулювати запит на ресурси й механізми, потрібні для його реалізації.
  2. Суттєво збільшити українську спроможність: спростити умови підприємницької діяльності, активно розвивати державне та приватне виробництво озброєнь і військової техніки, розпочати реформу системи державного управління, прибрати з органів влади найбільш активних російських агентів, збільшити інклюзивність вироблення політики, продовжити збільшення спроможності ЗСУ через навчання, зміну управлінських процесів тощо.
  3. Тримати єдність і згуртованість українського суспільства, не допускати розколів на основі російських інформаційних впливів. Фокусуватися на картині майбутнього для України: перемога, модернізація, демократія. Підстраховувати неспроможні державні інституції громадянськими мережами.
  4. Активніше впливати на суспільні сили всередині росії: місцеві еліти, національно-визвольні й регіоналістські рухи тощо. Сформувати антиімперський блок поневолених народів всередині Російської імперії, надавши їм усіляку допомогу й фактично відкривши другий фронт проти Москви. Максимально використовувати стратегію непрямих дій, переносити війну на територію ворога за допомогою доступного озброєння та засобів.

(Деталізація цих пунктів доступна відповідним посадовцям, публікувати недоречно.)

Що робити кожному і кожній з нас у 2024:

  1. Тримати голову холодною, допомагати робити це іншим. Допомагати тим, кому складніше: бійцям ЗСУ, їхнім родичам, мешканцям прифронтових зон, внутрішньо переміщеним, ветеранам тощо.
  2. Долучатися до перемоги власними грошима (донати) і часом (волонтерство, участь у громадських командах, що працюють на перемогу тощо).
  3. Бути готовим до мобілізації, передусім психологічно, а також практично.
  4. Не вестися на російські інформаційні вкиди, не поширювати їх. Пам'ятати, що світ складний, не чорно-білий, в ньому нема простих відповідей на складні питання.
  5. Давати відсіч спробам влади обмежити демократію, зупинити економіку, розширити корупцію – через соціологічні опитування, петиції, хвилі в соцмережах (сподіваюся, не дійде до того, щоб громадяни були вимушені порушити обмеження воєнного стану й виходити на вулиці).
  6. Вичистити ту частину українського простору, за яку кожен і кожна з нас особисто відповідає, а саме – власний розум, тобто викинути звідти всю спадщину російсько-радянської імперії: залишки комунізму, тоталітаризму, колоніалізму, патерналізму, закритості, економічного дирижизму, комплексу меншовартості, радянських стереотипів тощо.
  7. Підтримувати українське: товари, малих місцевих виробників, культуру, книги, незалежні медіа тощо.
  8. Думати про інших. Поважати. Дякувати.

Насамкінець: дякуємо Збройним силам України за те, що поки що маємо перед собою відкритий сценарний простір, в якому можливе різне майбутнє.

Ще раз хочу наголосити: майбутнє не визначено наперед. Кращі сценарії можливі, тільки треба їх втілювати, а не просто вірити в краще.

Топ комментарии
+19
Можна скільки завгодно будувати сценарії майбутнього України, однак поки країною править тупоголовий нєобучаємий дєгєнєрат для якого власний рейтинг і комфорт важливіший, а ніж доля країни і житті сотень тисяч громадян, всі ці сценарії - не більше, а ніж великий пердь у калюжу.
показать весь комментарий
03.01.2024 13:56 Ответить
+16
Особисто я нічого доброго не чекаю у 2024-му. Бо тут нас жде обвал фронту, обвал гривні, обвал економіки, обвал іноземної допомоги і саме головне - з цією владою нас жде черговий обвал здорового глузду
показать весь комментарий
03.01.2024 13:58 Ответить
+13
В цілому все так, крім кількох моментів, які викликали у мене питання.

1. У випадку перемоги росії з великою ймовірністю відбудеться перенесення бойових дій на європейські терени (передусім країни Балтії) без явного спротиву НАТО, але за участі мобілізованих українців у складі російської армії.

Дуже сумнівно. Якщо рашці вдасться перемогти Україну, вона буде настільки обезкровлена, що вона тільки хіба що на Молдову зможе напасти. У рашки не залигиться ні техніки ні ракет - майже нічого. Тому рашці прийдеться взяти паузу мінімум на 5-7 років. За цей час або НАТО підготується так, що рашка зассить, або ***** здохне і в рашці буде розброд та шатаніє.

2. Оскільки мирна угода веде до зняття воєнного стану, проводяться демократичні вибори, на яких перемагають нові обличчя, що уособлюють курс на всебічну модернізацію, в той час як Зеленський асоціюється з поразкою і сходить з політичної сцени (відмова від проведення демократичних виборів у мирний час матиме для нього ще гірші наслідки).

а ) Нових обличь поки що немає. І зважаючи на всю історію голосувань мудрого наріду - це нове обличчя буде обличчям якогось арестовича чи подоляка.
б) Зє і ко - насрать на все, в тому числі на Конституцію і на Україну. Тому я би не сподівався на те, що він там щось буде чи не буде робити через якісь там наслідки.

3. Джокери.

Китай та Трамп - хрінь собача. Єдиний реальний Джокер (а я боюся, що все одно прийдеться на нього чекати всім) - це смерть *****. Вона багато чого змінить. Ось побачите. А до його смерті - все буде тягнутися як є.

4. Що робити Україні у 2024

Жоден пункт неможливий за нинішньої влади. В усякому разі - повноцінно, а не на папері.

Ісе інше - згоден.
показать весь комментарий
03.01.2024 13:29 Ответить
Комментировать
Сортировать:
нові обличчя, що уособлюють курс на всебічну модернізацію
А ви, батєнька, ідеаліст ще той.
показать весь комментарий
03.01.2024 13:21 Ответить
Ну, якщо у випадку заморозки війни українці, після всіх цих руйнувань, жертв, втрати території знову виберуть Зеленського чи подібного йому клоуна і такий же парламент… значить українці таки не заслуговуют мати власну державу, що тут ще сказати.
показать весь комментарий
03.01.2024 16:04 Ответить
Все дуже цікаво, але розбивається об пункт 3 вхідних даних. Що б ми не робили, вся проблема полягає саме в ньому, і нікуди вона не дінеться, а тільки поглибиться через вибори зрозуміло-де, де місцеві 73-дегенерати вже готуються в 2024 проголо сувати па пріколу чіста шоб паржать, патамушта хужє нє будєт і вапщє какая разніца.
показать весь комментарий
03.01.2024 13:26 Ответить
В цілому все так, крім кількох моментів, які викликали у мене питання.

1. У випадку перемоги росії з великою ймовірністю відбудеться перенесення бойових дій на європейські терени (передусім країни Балтії) без явного спротиву НАТО, але за участі мобілізованих українців у складі російської армії.

Дуже сумнівно. Якщо рашці вдасться перемогти Україну, вона буде настільки обезкровлена, що вона тільки хіба що на Молдову зможе напасти. У рашки не залигиться ні техніки ні ракет - майже нічого. Тому рашці прийдеться взяти паузу мінімум на 5-7 років. За цей час або НАТО підготується так, що рашка зассить, або ***** здохне і в рашці буде розброд та шатаніє.

2. Оскільки мирна угода веде до зняття воєнного стану, проводяться демократичні вибори, на яких перемагають нові обличчя, що уособлюють курс на всебічну модернізацію, в той час як Зеленський асоціюється з поразкою і сходить з політичної сцени (відмова від проведення демократичних виборів у мирний час матиме для нього ще гірші наслідки).

а ) Нових обличь поки що немає. І зважаючи на всю історію голосувань мудрого наріду - це нове обличчя буде обличчям якогось арестовича чи подоляка.
б) Зє і ко - насрать на все, в тому числі на Конституцію і на Україну. Тому я би не сподівався на те, що він там щось буде чи не буде робити через якісь там наслідки.

3. Джокери.

Китай та Трамп - хрінь собача. Єдиний реальний Джокер (а я боюся, що все одно прийдеться на нього чекати всім) - це смерть *****. Вона багато чого змінить. Ось побачите. А до його смерті - все буде тягнутися як є.

4. Що робити Україні у 2024

Жоден пункт неможливий за нинішньої влади. В усякому разі - повноцінно, а не на папері.

Ісе інше - згоден.
показать весь комментарий
03.01.2024 13:29 Ответить
З приводу джокерів: куйло не старий ще. З ******** медициною, яка по суті вся працює на нього, рочків з десять легко ще буде сидіти. Якщо все так й буде тягнутись, то у нас немає шансів на позитивний сценарій.
показать весь комментарий
03.01.2024 15:11 Ответить
Тим довше прийдеться чекати, на жаль. А з приводу старий/не старий - то вже як карта ляже. Стів Джобс, наприклад, теж був не старим і мав доступ до ************* медицини.
показать весь комментарий
03.01.2024 17:24 Ответить
Ви ж самі прекрасно знаєте, що Джобс якраз і відмовився від допомоги лікарів. І вирішив вегетаріанськими травичками рак лікувати. А коли вже поступив у лікарню, то було пізно
показать весь комментарий
03.01.2024 17:41 Ответить
Джобс, це скоріше виключення з правил, чим аксіома
показать весь комментарий
03.01.2024 17:46 Ответить
Це не має значення. Як би довго не було, прийдеться чекати. Війна буде продовжуватися доти, доки ***** при владі + півроку плюс мінус.
показать весь комментарий
03.01.2024 18:01 Ответить
Звучить цікаво! Пересторога одна -Зеленський, Єрмак, Татаров! Це не ті люди , з якими українці (та і Захід) зможуть зварити кашу...
показать весь комментарий
03.01.2024 13:43 Ответить
Сценарій за п.3 "Перемога" неможливий без добровільної відставки Зеленського з посади Президента України та легітимної передачі влади особі, яка користується найбільшою довірою в українського народу і урядів країн Заходу. Бо накреслені дописувачем завдання нв 2024 рік зе-влада виконати не спроможна.
А, відтак, і переобрання Зеленського на цю посаду після перемоги України над пітьмою буде не актуальним.
Тому, найприйнятніший для зе-команди сценарій - це номер 1.
показать весь комментарий
03.01.2024 13:46 Ответить
По вашему выходит, что идиот не имеет права на свое мнение?
показать весь комментарий
03.01.2024 14:14 Ответить
Ви не сваріться, а аргументуйте свій висновок про автора й його статтю. А то тоді й вас можна назвати тим самим словом.
показать весь комментарий
03.01.2024 15:13 Ответить
Я читав ваші дописи. Краще не пишіть
показать весь комментарий
03.01.2024 14:23 Ответить
Можна скільки завгодно будувати сценарії майбутнього України, однак поки країною править тупоголовий нєобучаємий дєгєнєрат для якого власний рейтинг і комфорт важливіший, а ніж доля країни і житті сотень тисяч громадян, всі ці сценарії - не більше, а ніж великий пердь у калюжу.
показать весь комментарий
03.01.2024 13:56 Ответить
Особисто я нічого доброго не чекаю у 2024-му. Бо тут нас жде обвал фронту, обвал гривні, обвал економіки, обвал іноземної допомоги і саме головне - з цією владою нас жде черговий обвал здорового глузду
показать весь комментарий
03.01.2024 13:58 Ответить
Рашистський бот з групою підтримки. В спам, свинорос!
показать весь комментарий
03.01.2024 16:02 Ответить
Звісно, у світлі його зеленої сонцесяйності з екранів тєлємарафону, люба правда виглядає як зрада.
показать весь комментарий
03.01.2024 16:07 Ответить
Голосував за Порошенка, ваш план дій ?
показать весь комментарий
03.01.2024 16:25 Ответить
навть серед тих, хто голосува за Порошенка, трапляються відверті дебіли.
І навіть серед тих, хто де-факто ненавидить Порошенка та загалом політичну діяльність і програму Євросолідарності, програму правоцентризму, європейського консерватизму, трапляються такі, які стверджують "Голосував за Порошенка".

Нема чого дивуватися... Як мінімум - люди всі різні, в т.ч. і за рівнем ІQ/
показать весь комментарий
03.01.2024 18:15 Ответить
кацапське "розділяй та володорюй" в дії...
показать весь комментарий
03.01.2024 18:18 Ответить
Так, ми йдемо найгіршою траекторією. Вирулити з неї допоможуть хіба шо якісь непередбачувані події, вирогідність яких мізерна.
показать весь комментарий
03.01.2024 14:03 Ответить
Якась блаженна маячня після першого пункту
показать весь комментарий
03.01.2024 14:13 Ответить
А ось ще один сценарій. Осел продовжує крутити всім навкруг дулі, робити що захоче, шобла кварталу95 продовжує красти й далі як в останній раз.
Коли обвалиться фронт - воно просто чкурне за кордон як *правітельство в ізгнанії* та буде доживати вік на накрадене десь на Карібах. З усіми тими хто вже втік до цього.
показать весь комментарий
03.01.2024 14:15 Ответить
Так і буде. Он подивіться куди після звільнення всі затяті патріоти звалюють - Арестович, Резніков....
показать весь комментарий
03.01.2024 17:43 Ответить
А нам як бути?Як УПА битись і гинути поодинці???
показать весь комментарий
04.01.2024 07:54 Ответить
це аналіз який нічим не допоможе, бо все це було вже сказано - і нічим не допомогло

я не професійний політолог ,але додам кілька мацків пензлем, яких в статті або нема або невірно подані

китай не буде тиснути на росію в плані територіальних надбань, стратегія китаю міграція і підкорення зсередини, це не тиск, не агресія а придушіть по-дружєскі

що вкладається в розмитий термін "Захід" ? військова потуга зосереджена в двох країнах : США та Британії, це наслідки Другої Світової Війни, так от вже очевидно що ці дві країни не справляються з своєю роллю "світового шерифу", їхня зовнішня політика йде в бік самоізоляції, головна причина цього ідеологічна, але є й технологічні нюанси (в чому вимірюється капіталізація гугла яка перевищує дженерал моторс корпорейшн ?)

рашка : путін вже помер але нічого не змінилось ані в самій рашці ані - що голвніш за все ! - на Заході, вдають що не знають.

переозброїтись рашка може (як і Україна), бо Україні не дають високоточну зброю, а низькоточну рашка клепати може в великих обсягах, Україна туди не дістає ракетами.

та я б і не переоцінював високоточну зброю, бо вона точкова, нею не покриєш тисячі кілометрів фронту (бліндажі та мінні поля), такий план це помилка американських генералів (або не помилка)

Україна : насправді замість великої статті можна сказати коротко "геть коломойського-зеленського і ахметова", після цього справи підуть швидко

всі хто виходив на попередні Майдани або загинули або скалічені / контужені / вистарчені / витрачені, тому повторитися Майдан може не через 5-7 а через 25 років (нове покоління)
показать весь комментарий
03.01.2024 14:36 Ответить
в чому вимірюється капіталізація гугла яка перевищує дженерал моторс корпорейшн ? - вартість акцій на ринку, мабуть
показать весь комментарий
03.01.2024 16:24 Ответить
вартість акцій на ринку ніяк не конвертується в студебеккери та вілліси
показать весь комментарий
04.01.2024 04:37 Ответить
зібралися два знавці фінансів вартість акцій "конвертується", при бажанні, не тільки у вілліси, а ще й у ОФ і витратні матеріали і запаси і мані у банках, фондах, цінних паперах тощо
показать весь комментарий
04.01.2024 11:53 Ответить
мова йде про форс-мажор

під час Другої Світової Війни Дженерал Моторс Корпорейшн використав свої цехи (якими й оцінювалась капіталізація) і наклепав джіпів та танків

під час Української Визвольної Війни гугл наклепав купу рекламних веб-сторінок (якими й монетізується його ревеню, і які підносять вгору його капіталізацію) для продажу квитків на бейсбол

шкода що ви не бачите очевидних речей
показать весь комментарий
04.01.2024 15:39 Ответить
Мені теж більше подобається, коли є ОФ, які можна бачити у реалі. Але так ******* фін. життя влаштоване - акції, девіденди, роялті, біржи, трасти ... тралі-валі.

Наприклад Майкрософт. Вони ж не бетонний завод. А без них 80 % компів не будуть працювати. От вам і "капіталізація".

Відносно Дженерал Моторс. Після ІІ СВ США стали фін. лідером світу завдяки шаленому виробництву всього на експорт. І ДМ заробила на поставках, у тому числі.
показать весь комментарий
04.01.2024 18:43 Ответить
мова йде про війну

технології майкрософт не використовуються в жодному виробництві чи робочому використанні жодної зброї
показать весь комментарий
04.01.2024 19:20 Ответить
це Ви мабуть пожартували ?? напряму, може і ні, а опосередковано, скрізь
показать весь комментарий
04.01.2024 21:24 Ответить
"У випадку перемоги росії з великою ймовірністю відбудеться перенесення бойових дій на європейські терени (передусім країни Балтії) без явного спротиву НАТО, але за участі мобілізованих українців у складі російської армії."
Чому це може статися, якщо Захід зіллє Україну то чимало українців і справді можуть опинитися у ворожій армії і дехто навіть добровільно,банально через жагу помсти за зраду,а правильна пропаганда зробить свою справу.
показать весь комментарий
03.01.2024 15:41 Ответить
Клептократія і какократія - https://zbruc.eu/node/81633
показать весь комментарий
03.01.2024 16:06 Ответить
Чого ти пекар активіст ще не воюєш,напевно готовишся
показать весь комментарий
03.01.2024 17:41 Ответить
Дуже добре, що про необхідність т.зв. "формули перемоги" від України на противагу "зеленській формулі миру" заговорили такі філософи-аналітики як Валерій Пекар ...
Я себе не можу поставити з ними в один ряд, але наполягаю на тому, що на форумі цензора я про це почав говорити ще з рік тому...
Якщо про це заговорили філософи, то, можливо, месага про необхідність т.зв. "формули перемоги" від України дійде і до розуміння вищого політичного бомонду України, зокрема, і до *ОПи?
показать весь комментарий
03.01.2024 18:05 Ответить
Арті Грін ще минулої весни не згірша сценарії озвучив, тож не новина, а тим більше не лякалка. Останній абзац таки має значення.
показать весь комментарий
03.01.2024 18:24 Ответить
На данний момент хорошого навіть "корейського " сценарію зовсім не видно. Керівництво держави провалило абсолютно всі галузі організації оборони.
Мобілізація ОС- провал.
Мобілізація матресурсів та фінансів- провал

Організація роботи ВПК- провал.
Модернізація і організація процесів у ЗСУ- провал.
Де тут видно можливість позитивного сценарію???
Навіть умовно позитивного????
показать весь комментарий
03.01.2024 20:32 Ответить
В цілому згоден. Ми повільно але впевнено йдемо до поразки. Сильна досвічена влада могла б змінити ситуацію з певною ймовірністю. Але зеленський взагалі нуль, так що без варіантів.
показать весь комментарий
03.01.2024 22:15 Ответить
Знову "все пропало", усе погано, вихіду немає? І що тепер робити, може відразу підняти рученята? А між іншим, навіть у найгіршому випадку, в нас є гарний приклад - Фінляндія. На маленьку країну двічі нападав величезний хижий ралянський союз. Фіни відчайдушно захищалися, але двічі була поразка з величезними втратами. І що, де зараз цей союз, і де Фінляндія? І не треба мені розповідати, яка купа при владі - сам знаю.
показать весь комментарий
03.01.2024 22:38 Ответить
якраз Фінляндія і втратила 20% території причому карели вже й не заїкаються що вони колись були фіннами
показать весь комментарий
04.01.2024 04:38 Ответить
Константин Рыжков (премьер СССР) - много чего рассказывал, оказалось ложью.
Примаков очень старался сохранить СССР, рассказывая, что все рухнет - оказалось ложью.
Этот т.н. анализ не предусматривает ситуацию, что после, неважно победы, поражения, холодного мира или еше чего-нибудь.
Что Украина после "поражения" станет кормить зерном Африку? Не станет, потому что его не будет. И не взлетит на воздух вся газотранспортная система (привет орбану и фицо) - взлетит, вся целиком и полностью. И т.д.
А теперь последнее:
"Украина уже обладает ядерным оружием массового поражения"

Достаточно с БПЛА прицепить контейнером высокорадиактивного вещества и запустить на территорию рф, пусть сбивают над населенным пунктом. Радиактивное заражение - гарантировано. Возможная деактивация чрезвычайно дорога и технологически практически невыполнима, кроме как полная утилизация местности.
Потанцуем?
показать весь комментарий
04.01.2024 05:42 Ответить
Я ж написав - "важкі втрати". А 20 відсотків - це тільки після Зимової війни, потім ще й на Півночі шматок відгризли. І як це допомогло совку? І що, фіни так і сиділи, посипаючи голову попілом? Між іншим, карели себе фінами ніколи не вважапи.
показать весь комментарий
04.01.2024 08:11 Ответить