Про штрафні санкції
Вчора депутати знизили штрафи для оборонних постачальників. Під лозунгом: рятуємо вітчизняного виробника. А то він як пташка мігрує в Європу.
Так от, що я вам скажу: був такий заступник мінімстра оборони Денис Шарапов, який любив мене потролити: а давайте ми вас призначимо заступником міністра оборони. На що я у відомому контексті відповідала: "ціную ваше почуття гумору, але на завтра у вас під вікнами будуть голодні бунти постачальників".
А тепер по суті тези авторів, що постачальники платять 13% штрафів, а дозволено заробляти 3%. Трошки піздьож
Тому що, наприклад, дозволена маржа по дронах і РЕБ на сьогодні – 25 %. Спецекспортери дійсно мають 3 % з контракту, але це взагалі ніколи не рятує від того, скільки виведено маржі на посередників в іноземних країнах.
Для всіх інших немає регулювання - як сторони домовляться, така ціна і є (включно з маржею).
Тому грати в історію "забирають останню копійчину" тут геть ганебно.
До того ж попри те, що постачання зброї в Україну дійсно пов’язане із серйозними ускладненнями, варто також розуміти, що самі постачальники часто зловживають пунктами про форс-мажорні обставини.
В одного з попередніх заступників міністра оборони навіть злий жарт був: "Та що ви кажете? Невже знову цех з порохами в Болгарії вибухнув, третій раз за місяць". При цьому взяти довідку про форс-мажори в регіональному відділенні Торгово-промислової палати було досить просто і дешево, тому цей процес міністерство пробує централізувати, вимагаючи київську довідку. Але постачальники опираються і цьому.
В попередніх версіях контрактів пункт про Відповідальність сторін звучав десь так:
"Якщо Виконавець не поставить Замовнику Товар в строк, передбачений цим контрактом,то Виконавець зобовʼязується сплатити Замовнику пеню в розмірі 0,01% від вартості (ціни) непоставленого в строк Товару за кожний 0,01% день прострочення. Розмір такої пені н е п о в и н е н перевищувати 10% від вартості (ціни) непоставленого в строк Товару. Замовник залишає за собою право висувати інші юридичні та/або договірні претензії, як описано в розділі 12 Контракту.
У разі, коли Виконавець відмовляється виконати свої зобовʼязання за Контрактом після настання Ефективної дати Контракту (ТО), він зобовʼязаний сплатити штраф у розмірі 5% від вартості (ціни) непоставленого Товару за ц и м Контрактом".
Тепер про те, чому на такі поблажки, як пропонують депутати, іти не варто? Тому що кожен день прострочки з поставками боєприпасів коштує життя нашим військовим. Корупційне укладання контрактів вже призвело до того, що за контрактом з "Львівським арсеналом" на понад 100 тисяч мін, українська армія не отримала жодної.
Ціна "Львівського арсеналу" на міни була значно вища ніж в конкурентів. Це аж ніяк не 3 %, які сюди пробують прив’язати.
Фактично при зменшенні штрафів АОЗ буде просто беззахисним перед постачальниками зброї, а українська армія – з більшим ризиком непостачання зброї. Нагадаю, згідно з інформацією ЕП, один з українських заводів, які поставив браковані 120-ті та 82-ті міни на фронт, також не виконав майже на третину все замовлення по всіх позиціях боєприпасів, які законтрактував.
Тобто правкою Мовчана йому це пробачать у вигляді зменшення штрафів!
Крім того, як показує досвід зниження штрафів в інших сферах закупівель МО, наприклад, в закупівлі харчування, цей шлях не є ефективним і тільки погіршує якість забезпечення.
Наприклад, у 2023 році при порушенні умов договору щодо термінів (строків) постачання харчових продуктів постачальник сплачував замовнику (відповідному департаменту Міноборони) "штраф у розмірі 100 % від вартості недопоставленого або несвоєчасно поставлених харчових продуктів та пеню у розмірі 0,1 % від вартості харчових продуктів, з яких допущено прострочення виконання за кожен день прострочення".
А за прострочення понад 30 днів з постачальника додатково стягувався штраф у розмірі 7 % вказаної вартості від несвоєчасно поставлених або непоставлених продуктів харчування.
На початку 2024 року, через складну ситуацію з поставкою харчів і підкилимні інтриги "харчової мафії" Державний оператор тилу зменшив штрафні санкції - лише 0,1 % за прострочення поставки до 10 днів. І лише 20 % за непоставлений товар.
Це призвело до того, що постачальники стали використовувати термін у 10 днів, щоб затримати доставку товару і відмовлялись привозити товар, на який самі ж прописали в каталозі занизькі ціни.
Тому на 2025 рік ДОТ, хоч і досить гуманно, але підвищив штрафні санкції.
Але якщо в разі провалу поставки їжі державу можуть підмінити волонтери, то в питанні поставки зброї – вони цього зробити не зможуть.
У нас є питання по тому, як підписуються додаткові угоди і по істотним обставинам для перенесення строків поставки, але я б це випішувала інакше.
Толку при зелених потворах все одно не буде жодного, тому бажаю вибити з тих гівнюків компенсації та пенсію.
Якщо не вичистити верхівку корупції на Банковій - корупціонери і ворюги вкупі з кацапськими агентами доб'ють Україну.
З самого початку держава в курсі, що виробництво зброї фактичне і паперове ну дуже різниться.
Віддає гроші на те, що вважає не здійсненим аби була змога вкрасти з контрактів.
Але є біда, це товар який дістається фронту. І їм вже не виходить затуляти очі і рота.
Що ж робити? А давайте не будемо їх штрафувати, бо ми ж в курсі що вони не могли це виробляти!?
Бо, як далі ми будемо це робити?
Коло замкнулося, гроші вже в Дубаях.
А нам відсотки на вуха вішають, що це не великі об'єми.
Що фронт не за цього посипався, то військові не хочуть лопатами ворогів вбивати.