4816 посетителей онлайн

"Шукаємо саперів без досвіду роботи". Як іноземці розміновують Донбас

Автор: 

У листопаді уряд Нідерландів виділив 4 млн євро на гуманітарне розмінування на Донбасі. На що саме йдуть ці кошти? Які території розміновуються і чи не вплине це на хід війни у разі можливого наступу росіян? Та, зрештою, хто вони - українські демінери?

"ПРОЄКТ ПОВЕРТАЄ ЗЕМЛЮ ЛЮДЯМ"

На сьогоднішній день Україна посідає третє місце у світі за кількістю інцидентів з протитранспортними мінами, і п’яте - за рівнем смертності від мін та нерозірваних боєприпасів. За останні шість років на Донбасі від мін та інших нерозірваних боєприпасів за даними організації The HALO Trust загинуло понад 750 цивільних осіб, у тому числі 27 дітей. Ще 1500 українців дістали тілесні ушкодження.

У листопаді цього року уряд Нідерландів виділив 4 млн євро на гуманітарне розмінування на Донбасі, таким чином уп’ятеро збільшивши підтримку розмінування в Україні. Допомагають Нідерланди наразі не лише Україні, а і Афганістану, Лівану, Лівії, Сирії та Ємену.

Здійснювати очищення територій від мін та касетних боєприпасів буде неурядова організація The HALO Trust, яка займається цим на Донбасі з 2015 року. Загалом - це найбільша та найстаріша у світі гуманітарна організація з більш ніж 8500 співробітників у 25 країнах.

"Уряд Нідерландів підтримує зусилля HALO в галузі гуманітарного розмінування. Метою цього проєкту є зробити землю безпечною та не допустити поранень чи смертей серед цивільного населення від мін та вибухонебезпечних предметів, - розповідає Цензор.НЕТ Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Нідерланди в Україні Йеннес де Молл. - Проєкт повертає очищену землю людям, які можуть продуктивно використовувати її для ведення сільського господарства, проживання або для відновлення інфраструктури. Довгостроковою метою нідерландської політики в Україні є зміцнення стабільності, безпеки та процвітання в країні, особливо на Донбасі. Цей проєкт підтримує розгортання трьох груп ручного розмінування в населених пунктах у підконтрольних уряду районах Донецької та Луганської областей для вивезення небезпечних предметів та звільнення забруднених земель".

Як визначається, де саме проводити розмінування? Чи не може очищення тих чи інших ділянок вплинути на хід війни в разі можливого російського наступу?

Керівник програми The Halo Trust в Україні Тоні Робінсон підкреслює, що команди працюють у районах "з високими гуманітарними потребами". "Критерії відбору ділянок включають кількість нещасних випадків, кількість постраждалих, обмеження доступу до основної інфраструктури чи послуг, ізоляцію населених пунктів, близькість населених пунктів до забруднених територій та те, як використовуватимуться землі після очищення, - пояснює керівник організації. - Співпраця з національними органами влади та ОБСЄ забезпечує доступ співробітників HALO до ділянок роботи. Протоколи безпеки постійно оновлюються завдяки постійному обміну інформацією щодо безпекової ситуації. HALO гарантує, що її діяльність відрізнятиметься від військового розмінування, яке має стратегічну мету, і що розмінування розглядається як неполітична, нейтральна, неупереджена та гуманітарна діяльність".

Шукаємо саперів без досвіду роботи. Як іноземці розміновують Донбас 01

Карта ділянок розмінування (позначені червоними точками), роботи на яких проводяться або будуть проведені найближчим часом та фінансуються Нідерландами

"БЛИЗЬКО 1000 ФУТБОЛЬНИХ ПОЛІВ"

Проєкт, що стартував цієї осені, розрахований на 4 роки. "Розмінування потребує дуже великих коштів, і робота HALO підтримується багатьма донорами, включаючи ЄС та Нідерланди. Проєкт має соціально-економічний ефект, оскільки у ньому працює переважно місцевий персонал, і проєкт робить території безпечними для економічної діяльності. Цей конкретний проєкт спрямований на звільнення та надання у виробниче користування 757 000 метрів квадратних земель. HALO також позначить понад 80 нових небезпечних районів в результаті понад 400 оглядових візитів. Більш ніж 12 000 місцевих жителів візьмуть участь в інформаційних сесіях, які можуть врятувати їм життя, - розповідає Йеннес де Мол. - HALO також допоможе у навчанні персоналу Державної служби з надзвичайних ситуацій".

Фінансування, крім того, буде використано для придбання необхідного обладнання, підкреслює посол. Це, зокрема, два мінних детектори, 15 наборів важких бронежилетів (для команди ручного очищення), 92 захисні жилети, які замінюються що два роки, 184 козирки (1 на людину щороку) і машина Armtrac з поворотним причіпним гребінцем. Вартість останньої - близько 50 тис. євро.

Шукаємо саперів без досвіду роботи. Як іноземці розміновують Донбас 02

В HALO працює понад 400 місцевих чоловіків та жінок з Донецької та Луганської областей, багато з яких самі є мешканцями замінованих територій. "Вони надзвичайно добре навчені - ми мали змогу побачити їх роботу. На щастя, випадків поранення та загибелі саперів не було. Наразі вони розчистили понад 7 мільйонів квадратних метрів землі - еквівалент близько 1000 футбольних полів - і вилучили 2350 мін та інших вибухонебезпечних предметів", - підкреслює Йеннес де Мол.

На сьогоднішній день є відкриті вакансії демінерів. Як можна побачити з пропозицій такої роботи - HALO Trust готові приймати людей без досвіду (як чоловіків, так і жінок, усі вони пройдуть навчання), пропонують повну зайнятість, офіційне працевлаштування та заробітну плату від 13550 грн. Передбачене страхування.

Шукаємо саперів без досвіду роботи. Як іноземці розміновують Донбас 03
Шукаємо саперів без досвіду роботи. Як іноземці розміновують Донбас 04

Чи допоможе діяльність саперів зібрати "зайві" докази причетності Росії до війни на Сході України? Не виключено - тому що під час виявлення боєприпасів HALO завжди здійснює їхню ідентифікацію. "Насамперед у контексті того, що безпосередньо впливає на процес розмінування: тип пристрою, фактори ураження, конкретна модель тощо, - каже Тоні Робінсон. - Ми не зосереджуємося на країні походження, а як результат ідентифікації боєприпасів, ми за замовчуванням розуміємо, де вони були виготовлені".

"Ми знаємо, що Рада ухвалила поправки до законодавства, відповідно до яких утворюється національний орган з питань протимінної діяльності, а також центр протимінної діяльності та центр гуманітарного розмінування – під егідою відповідно Міністерства оборони та Державної служби з надзвичайних ситуацій. Закон зараз очікує на підпис президента, - додає Йеннес де Мол. - Це законодавство наближає роботу з розмінування в Україні до міжнародних стандартів та покращує взаємодію між державою та міжнародними партнерами, що працюють у цій сфері. Законодавство - це дуже важливий крок, але його виконання ще важливіше, тому ми з нетерпінням чекаємо ухвалення всіх необхідних підзаконних актів та створення згаданих установ. Для реалізації потрібно виділити належні ресурси – і партнери України готові допомогти".

 Валерія Бурлакова, Цензор. НЕТ

Топ комментарии
+9
Одна справа керувати дистанційно якимось роботом (як на фото) а зовсім інша - ризикувати власною шкурою за 500 баксів.
показать весь комментарий
24.11.2020 17:32
+7
Сапер помиляється тільки один раз, коли вибирає професію
показать весь комментарий
24.11.2020 16:40
+4
Может быть эффективнее было бы сделать хорошие зарплатные надбавки нашим профессиональным сапёрам и лучше их же оснастить сапёрной техникой, нежели чем трудоустраивать местных жителей с непонятной ориентацией по жизни и такой же биографией за последние 7 лет, которых нидерландские энтузиасты собираются отправлять на разминирование?...
показать весь комментарий
24.11.2020 16:43
Комментировать
Сортировать:
Сапер помиляється тільки один раз, коли вибирає професію
показать весь комментарий
24.11.2020 16:40 Ответить
Может быть эффективнее было бы сделать хорошие зарплатные надбавки нашим профессиональным сапёрам и лучше их же оснастить сапёрной техникой, нежели чем трудоустраивать местных жителей с непонятной ориентацией по жизни и такой же биографией за последние 7 лет, которых нидерландские энтузиасты собираются отправлять на разминирование?...
показать весь комментарий
24.11.2020 16:43 Ответить
Одна справа керувати дистанційно якимось роботом (як на фото) а зовсім інша - ризикувати власною шкурою за 500 баксів.
показать весь комментарий
24.11.2020 17:32 Ответить
Блин... я прочитал заголовок сначала как "Шукаємо сепарів без досвіду роботи". Як іноземці розміновують Донбас"... И в таком прочтении вроде даже логичнее было))
показать весь комментарий
24.11.2020 19:29 Ответить
показать весь комментарий
24.11.2020 21:27 Ответить
Дякую за статтю.
Єдине зауваження - Тобі Робінсон (Toby Robinson), не Тоні.
Тоні - це його батько.
https://www.halotrust.org/where-we-work/europe-and-caucasus/ukraine/
показать весь комментарий
24.11.2020 20:50 Ответить
в Нідерландах черга попрацювати сапером за 500 у.о.)
показать весь комментарий
25.11.2020 00:11 Ответить
в теплих кабінетах НАБУ встановили собі з/п від 50 тис. грн., при цьому ноги їм не повідриває)
показать весь комментарий
25.11.2020 00:12 Ответить
ЛУЧШЕ ЗА ТАКИЕ ДЕНЬГИ ЯДЕРНЫЙ ВЗРЫВ В РОССИИ СДЕЛАТЬ !)
показать весь комментарий
25.11.2020 10:35 Ответить
Чи не занадто дорого? всього 75,7 гектарів за скаженні 4 млн ЄВРО, протягом 4 років.
показать весь комментарий
25.11.2020 11:14 Ответить
за 4 млн Є можна 200 сімей переселити у безпечне місце
показать весь комментарий
25.11.2020 11:16 Ответить
Встречал на заправке подобное объявление, что мол нужны операторы "без досвіду"! Потому как з досвідом знают, как украсть!
В данном случае, соискателям этой довольно стремной профессии, кроме проблем прилететь ничего не может.
показать весь комментарий
25.11.2020 11:42 Ответить
Глубоко убежден что разминировать Даунбасс должны в первую очередь жители этого региона. Сегодня впервые видел, чтобы в наш двор вьехал джип, с той стороны где заезда нет. Естественно с АН на номерах и тупой блондой за рулем. Донецких номеров немерено в Киеве - пусть создают фонд по разминированию своей гнилой родины и насыщают его финансами. Пусть нанимают спецов из своей среды и среды зеков опоченцев и сами решают вопрос разминирования. Нечего кровь пить теперь еще из Киева, предатели должны отвечать за свои действия.
показать весь комментарий
25.11.2020 18:50 Ответить
требуются саперы с двумя ногами.
показать весь комментарий
26.11.2020 12:38 Ответить
Это все что нужно знать о том, как реально Европа относится к украинцам. 500$ "Аборигены, им и столько за счастье". Но все равно, спасибо.
показать весь комментарий
26.11.2020 15:13 Ответить