КС визнав неконституційною статтю КК про незаконне збагачення чиновників, - Бутусов

Стаття 368-2 Кримінального кодексу, що стосується незаконного збагачення чиновників, визнана неконституційною. Тепер держслужбовців і депутатів не можна притягнути до відповідальності за даними з їхніх електронних декларацій.
Про це написав у Facebook головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов.
"Конституційний суд виправдав усіх підозрюваних у незаконному збагаченні чиновників. Тепер після президентських виборів, у разі поразки Порошенка, нинішніх чиновників і депутатів не можна буде притягнути до відповідальності за їхніми електронними деклараціями", - пише журналіст.
Він нагадує, що саме згадана стаття зобов'язувала державних службовців давати пояснення про джерела їхніх доходів і доходів членів їхніх сімей, а якщо законність джерел доходів довести не вдасться - давала можливість притягнути до відповідальності, аж до кримінальної.
За даними "Цензор.НЕТ", 14 суддів Конституційного суду при двох голосах проти винесли рішення і статтю 368-2 скасовано.
Він звертає увагу, що норму було ухвалено в 2015 році в рамках плану дій щодо візової лібералізації, завдяки якому Євросоюз надав Україні безвізовий режим. Також ця норма записана як умова підписання меморандуму з МВФ, тобто важлива для отримання кредитів.
"КС виніс рішення за зверненням групи депутатів Ради. Рішення Конституційного суду завдало величезної шкоди репутації держави та міжнародним зобов'язанням України. Звичайно, це не призведе до скасування меморандуму МВФ і безвізового режиму, але варто чекати найжорсткіших заяв і критики, наслідки для держави будуть обов'язково", - підкреслює журналіст.
Бутусов зазначає, що багато проваджень сьогодні побудовані саме на цій нормі. Наприклад, стосовно міністра інфраструктури Володимира Омеляна, заступника голови СБУ Павла Демчини.
"Тепер справа Омеляна і всі інші справи будуть автоматично закриті, завтра прокурори за законом будуть зобов'язані все закрити і здати в архів. Конституційний суд мотивує своє рішення тим, що стаття 368-2 порушує презумпцію невинуватості. Тягар доказування законності доходів зараз покладено на самих чиновників. Тобто, якщо не можете довести, звідки гроші - ви винні, і сядете в тюрму. Судді вирішили, що чиновники не повинні доводити джерела доходів. Проблема в тому, що тепер взагалі немає жодного закону, який би регламентував цю сферу", - констатує журналіст.
Щоб повернути цю статтю, Верховна Рада має знову готувати законопроект і подавати його на розгляд, але приймуть його тільки після парламентських виборів. "На весь цей час всі розслідування щодо незаконного збагачення закрито, все обнулено. І у всіх фігурантів розслідувань НАЗК і НАБУ є час спокійно попрацювати щодо легалізації своїх статків. Тому що після ухвалення нового закону доведеться відкривати вже нові провадження, з чистого аркуша, і доведеться по-новому збирати докази, і по-новому збирати пояснення, все старе буде списано в архів, і підставою для розслідування вже не буде", - заявляє головний редактор Цензор.НЕТ.
Він підкреслює, що це рішення КС погоджено з чинною владою, і тепер підуть ініціативи держави та гучні заяви.