After action review щодо знищення HIMARS

Вперше на третьому році повномасштабної війни з’явилося відео, як російські окупанти знищили українську ракетно-артилерійську систему М142 HIMARS.
Раніше роками російський Генштаб заявляв про ураження багатьох десятків "Хаймарсів", але ніколи не було підтверджень.
Але що ми бачимо на відео з російського дрона?
- Російський дрон помітив та спостерігав за виїздом "Хаймарса" на бойову позицію на відстані приблизно 40 км від лінії фронту.
- "Хаймарс" зупинився та очікував команди на роботу, і затримався на точці, не відкриваючи вогонь.
- Росіяни отримали час визначити координати, підготувати дані для стрільби та завдати ураження керованою ракетою далекої дії.
Висновки:
- Це не була засідка чи витік інформації. Росія різко збільшила кількість безпілотників далекої дії, які контролюють комунікації українських військ на значну відстань.
- Українська протиповітряна оборона не має достатньої кількості засобів, щоб прикрити тили та збивати усі російські дрони.
- Затримка навіть на пів години на позиції може дозволити ворогу завдати ураження навіть на такій значній глибині.
- Під час застосування ракетних систем "Хаймарс" українське командування не забезпечило розрахунок "Хаймарс" інформацією про перебування в районі стартових позицій російського дрона. Чому - треба розбиратися. Або на цей момент тут не працювали радари та системи радіоелектронної розвідки, або не було взаємодії і передачі інформації. В будь-якому разі, пересування цінної бойової техніки та особового складу навіть на відстані 40-50 км без прикриття ППО, без інформування про наявність російських дронів є серйозним тактичним прорахунком, і причина частково у проблемах недостатньої кількості засобів ППО, частково - в організації системи ППО, частково - у недооцінці ризику командуванням ракетно-артилерійських військ у цьому районі. Бо чергування на відкритих позиціях є вкрай ризикованим, і якщо команди на пуск нема, то позицію треба в будь-якому разі змінювати. "Хаймарс" - високо мобільна система, і привʼязка до нової точки пуску здійснюється за секунди, тому стояти та чекати не можна. Це в принципі і так усі артилеристи чудово розуміють, чому довелося стояти - треба зʼясовувати.
- Зенітно-ракетні системи та "Хаймарс" - пріоритетні цілі, і їхнє застосування без наявності хоча б пасивних засобів розвідки та виявлення дронів у повітрі - дуже високий ризик. Такі детектори випускаються нашою промисловістю, вони є в армії, відеосигнали з дронів противника добре помітні і їхнє визначення та інформування наших військ у певних районах не є проблемою. Планування операцій без контролю повітряної обстановки категорично неприпустимо.
Сподіваюся, що висновки військовими керівниками будуть зроблені більш детально, і подальших втрат вдасться уникнути. Росіяни намагаються зробити все, щоб зірвати високоефективну роботу HIMARS, які постійно завдають убивчих ударів по ворогу.
Юрій Бутусов, Цензор.НЕТ
Зброя жартів не любить, помилок не прощає...